|
Мұғалім: Космагулова Л.З. Мектеп: Ақжайық жалпы орта білім беретін мектебі Сынып: 6 |
||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Заттар және материалдар» |
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Бейтарап. Қышқыл және сілтілі орта
|
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.2.2 тірі және өлі табиғатта қышқыл, сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: -Табиғи қышқылдық, сілтілік қасиеттері бар заттарды біледі. -Табиғи қышқылдарды таниды. - Таиғи сілтілерді таниды - Индикатор ұғымының анықтамасын біледі.
Басым оқушылар:- Индикаторлардың түрлерін біледі. -Табиғи қышқылдарың қасиеттерін түсінеді - Табиғи сілтілердің қасиеттерін түсінеді. - Индикаторлардың ерітінділерге әсерін сипаттайды.
Кейбір оқушылар: -Химиялық индикаторлардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін көрсетеді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Табиғи қышқылдар мен сілтілерді таниды . 2. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің қасиеттерін түсінеді 3. Химиялық индикаторлардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін көрсетеді. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
табиғи қышқылдар мен негіздердің қасиеттерін түсіндіре алады, сілтілер мен негіздерді салыстыра алады, хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясын сипаттай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология Қышқыл,сілті,индикатор,хлорсутек,,бейтараптану реакциясы Диалогқа,жазылымға қажетті тіркестер Менің ойымша бұл зат қышқыл,себебі ... Сілтілер мен қышқылдарды рН шкаласы негізінде анықтау үшін ... қолданылады, себебі ... Қышқыл мен сілті арасындағы бұл реакция бейтараптану реакциясы болып табылады, себебі ... |
|||||||||||||||||
|
Құндылық тарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау,жауапкершілік,өмір бойы оқуға дайын болу |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология,география |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ауа. Жану реакциясы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
4 минут |
Жеміс-жидектердің суреттері бойынша топқа бөлу 1-топ: Қарақат тобы 2-топ: Лимондар тобы 3-топ: Шиелер тобы Айран, қымыз, сүт
тағамдарының, қарақаттың, лимонның, мүкжидектің, піспеген жеміс-
жидектердің суреттері бейнеленген. Осы суреттегі заттардың дәмдері
қандай болады екен ? |
Жеміс-жидектердің суреттері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 минут
10 минут
20 минут
|
« Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша топтық жұмыс: 1-тапсырма: 1-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз
Жалпы қасиеттері: _____________
Жалпы қасиеттері: _____________
-
2-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз.
Жалпы қасиеттері: ______________
Ағаш күлі Зола древесная
3-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз
Жалпы қасиеттері: _____________
Жалпы қасиеттері: _____________
2-тапсырма 1-топ Қышқыл 1.Табиғи және минералдық қышқылдардың атаулары, формуласы, қолданылуы. 2 – топ.Қышқылдармен қалай жұмыс жасау керек? 2-топ Сілті 1.Сілтілердің аталуы, формуласы, маңызы, қолданылуы. 2. Сілтілермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік техника ережесі қандай? 3-топ Индикатор 1.Индикатор дегеніміз не? Сілті мен қышқыл ерітінділері әсерінен индикаторлар түсі қалай өзгереді? 2. Әмбебап индикатордың қышқыл, сілтілік және бейтарап орталарда РН көрсеткішінің әсері қандай?
«Заттар және материалдар» бөлімі бойынша жиынтық бағалау. Орындалу уақыты: 20 минут |
Сүт қышқылы адамдарда қимыл-қозғалыс кезінде бұлшық еттерде пайда болады
. Қарын сөлінде ақуыздарды ыдырататын тұз қышқылы болады.
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 2 минут |
Ыстық орындық» сұрақтары: 1,Қандай табиғи қышқылдарды білесіңдер? 2. Қа«ндай табиғи сілтілерді атай аласың? 3.Индикатор дегеніміз не? 4.Бейтарап ортада лакмус қандай түс көрсетеді? 5. Қышқылдық ортада метилоранж қандай түс көрсетеді? 6, Негіздік ортада фенолфталейн қандай түс көрсетеді? Оқушыларға өздерінің жеке мақсаттары туралы естеріне салу және жеткен жетістіктерін,табыстарын атап айту. Оқушылардың жұмысын өз қателіктерін түсініп,оларды түзететіндей етіп бағалау «Қызық, құнды, қиын» |
Қызық:______________ Құнды:______________ Қиын:_______________ |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейтарап, қышқыл және сілтілі орта
|
Мұғалім: Космагулова Л.З. Мектеп: Ақжайық жалпы орта білім беретін мектебі Сынып: 6 |
||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Заттар және материалдар» |
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Бейтарап. Қышқыл және сілтілі орта
|
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.2.2 тірі және өлі табиғатта қышқыл, сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: -Табиғи қышқылдық, сілтілік қасиеттері бар заттарды біледі. -Табиғи қышқылдарды таниды. - Таиғи сілтілерді таниды - Индикатор ұғымының анықтамасын біледі.
Басым оқушылар:- Индикаторлардың түрлерін біледі. -Табиғи қышқылдарың қасиеттерін түсінеді - Табиғи сілтілердің қасиеттерін түсінеді. - Индикаторлардың ерітінділерге әсерін сипаттайды.
Кейбір оқушылар: -Химиялық индикаторлардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін көрсетеді. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Табиғи қышқылдар мен сілтілерді таниды . 2. Табиғи қышқылдар мен сілтілердің қасиеттерін түсінеді 3. Химиялық индикаторлардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін көрсетеді. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
табиғи қышқылдар мен негіздердің қасиеттерін түсіндіре алады, сілтілер мен негіздерді салыстыра алады, хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясын сипаттай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология Қышқыл,сілті,индикатор,хлорсутек,,бейтараптану реакциясы Диалогқа,жазылымға қажетті тіркестер Менің ойымша бұл зат қышқыл,себебі ... Сілтілер мен қышқылдарды рН шкаласы негізінде анықтау үшін ... қолданылады, себебі ... Қышқыл мен сілті арасындағы бұл реакция бейтараптану реакциясы болып табылады, себебі ... |
|||||||||||||||||
|
Құндылық тарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау,жауапкершілік,өмір бойы оқуға дайын болу |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология,география |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ауа. Жану реакциясы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
4 минут |
Жеміс-жидектердің суреттері бойынша топқа бөлу 1-топ: Қарақат тобы 2-топ: Лимондар тобы 3-топ: Шиелер тобы Айран, қымыз, сүт
тағамдарының, қарақаттың, лимонның, мүкжидектің, піспеген жеміс-
жидектердің суреттері бейнеленген. Осы суреттегі заттардың дәмдері
қандай болады екен ? |
Жеміс-жидектердің суреттері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 минут
10 минут
20 минут
|
« Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша топтық жұмыс: 1-тапсырма: 1-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз
Жалпы қасиеттері: _____________
Жалпы қасиеттері: _____________
-
2-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз.
Жалпы қасиеттері: ______________
Ағаш күлі Зола древесная
3-топ: Төменде берілген заттарда қандай ортақ қасиеттері бар? Осыған ұқсас қасиеттері болатын қандай заттарды білесіз? Өзіңіз мысал келтіріңіз
Жалпы қасиеттері: _____________
Жалпы қасиеттері: _____________
2-тапсырма 1-топ Қышқыл 1.Табиғи және минералдық қышқылдардың атаулары, формуласы, қолданылуы. 2 – топ.Қышқылдармен қалай жұмыс жасау керек? 2-топ Сілті 1.Сілтілердің аталуы, формуласы, маңызы, қолданылуы. 2. Сілтілермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік техника ережесі қандай? 3-топ Индикатор 1.Индикатор дегеніміз не? Сілті мен қышқыл ерітінділері әсерінен индикаторлар түсі қалай өзгереді? 2. Әмбебап индикатордың қышқыл, сілтілік және бейтарап орталарда РН көрсеткішінің әсері қандай?
«Заттар және материалдар» бөлімі бойынша жиынтық бағалау. Орындалу уақыты: 20 минут |
Сүт қышқылы адамдарда қимыл-қозғалыс кезінде бұлшық еттерде пайда болады
. Қарын сөлінде ақуыздарды ыдырататын тұз қышқылы болады.
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 2 минут |
Ыстық орындық» сұрақтары: 1,Қандай табиғи қышқылдарды білесіңдер? 2. Қа«ндай табиғи сілтілерді атай аласың? 3.Индикатор дегеніміз не? 4.Бейтарап ортада лакмус қандай түс көрсетеді? 5. Қышқылдық ортада метилоранж қандай түс көрсетеді? 6, Негіздік ортада фенолфталейн қандай түс көрсетеді? Оқушыларға өздерінің жеке мақсаттары туралы естеріне салу және жеткен жетістіктерін,табыстарын атап айту. Оқушылардың жұмысын өз қателіктерін түсініп,оларды түзететіндей етіп бағалау «Қызық, құнды, қиын» |
Қызық:______________ Құнды:______________ Қиын:_______________ |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

























