|
Бөлім |
ХІ бөлім. Заман шындығы. Т. Әсемқұлов «Бекторының қазынасы» |
|
Мерзімі |
|
|
Мұғалім |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысқаны / қатыспағаны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Бекторының қазынасы» әңгімесі. Бекторы мен Қайырболды |
|
Оқу мақсаттары |
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын, жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
|
Сабақ мақсаттары |
1. Әңгіменің сюжеттік-композициялық құрылымын жүйелі түрде анықтайды; 2. Шығармадағы уақыт пен кеңістіктің байланысын мифологиялық астармен ұштастырып талдайды; 3. Мәтін үзінділерін ғаламдық мәселелермен (мәдени мұраны сақтау, рухани байлық) байланыстырып, баға береді. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау (Дескриптор) |
Ресурстар |
|||||||||
|
Ой қозғау |
«Екі полюс» әдісі. Тақтаға «Нәпсі» және «Рух» деген сөздер жазылады. Бұл ұғымдардың кейіпкерлерге қатысын сұрайды. |
Оқушылар Бекторы (нәпсі) мен Қайырболды (рух) арасындағы қарама-қайшылықты болжайды. |
Ауызша мадақтау |
Суреттер |
|||||||||
|
1-тапсырма (Мәтінмен жұмыс) |
«Үзіндіні талдау». Оқулықтағы (186-бет) Бекторы мен Қайырболды туралы оқиғаны оқуды тапсырады. 1.Бейтаныс қыз қанша уақыттан соң оралды? 4 ай 2. Бұл жолы барменге неше теңге жетпеген еді? 340 доллар 3. Бекторы жүзік туралы қандай ақпарат айтты? (8милн долларға бағаланатынын) 4. Көк көйлекті қыз қандай тылсым күшке ие( ойын оқи алатын) «Итке темір не керек?» мәтелінің мәнін ашыңдар? Қайырболдының алтын жүзікті Аристарх Никанорович ұсынған бағаға сатқаны дұрыс болды ма? |
1. Әңгіменің сюжеттік-композициялық құрылымын жүйелі түрде анықтайды; |
Дескриптор: 1. оқиға мазмұнын түсінеді1ұ; 2. Қайырболдының таңдауын түсіндіреді2ұ. |
186-бет |
|||||||||
|
2-тапсырма (Салыстыру) |
«Кейіпкерлер әлемі». Кестені толтыруды ұсынады.
Бекторы: Азғырушы, мифологиялық шайтан, материалдық дүние символы Қайырболды: Адалдық, өнердің тазалығы, рухани байлық. |
Шығармадағы уақыт пен кеңістіктің байланысын мифологиялық астармен ұштастырып талдайды; |
Дескриптор: 1. Кейіпкерлерге сипаттама береді2ұ; 2. Олардың мақсатын ажыратады 2ұ. |
187-бет, кесте |
|||||||||
|
3-тапсырма (Ғаламдық мәселе) |
Шығармашылық жұмыс. «Қазіргі заманның Бекторысы немесе материалдық құндылықтар тұтқыны» тақырыбында эссе жазу. |
Шығармадағы Қайырболдының әрекетін бүгінгі қоғамдағы «жемқорлық» немесе «рухани жұтаңдық» ғаламдық мәселелерімен байланыстырып жазады. |
Дескриптор: 1. Ғаламдық мәселемен байланыстырады 1ұ 2. Өздік пікірін жазады.2ұ |
Дәптер |
|||||||||
|
Сабақтың соңы. Рефлексия (5-10 мин) |
«5-3-2» әдісін ұсынады. Оқушыларға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін төмендегідей қорытындылауды тапсырады: 1. Сабақ бойынша 5 түйінді сөз жазу.
2. Сабақтан алған 3 маңызды мәліметті
атау. 3. Түсініксіз болған немесе туындаған 2 сұрақты жазу. |
Оқушылар кестеге немесе дәптерге өз ойларын жазады: 5 сөз: Бекторы, Қайырболды, нәпсі, ар-ұждан, қазына. 3 мәлімет: Қайырболдының алтыннан бас тартуы, Бекторының азғыруы, өнердің құдіреті.
2 сұрақ: Қазіргі қоғамда Қайырболды сияқты адамдар көп пе? Бекторының алтыны бүгінде немен өлшенеді? |
Слайд, стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бекторының қазынасы 3-сағат. Бекторы мен Қайырберді
|
Бөлім |
ХІ бөлім. Заман шындығы. Т. Әсемқұлов «Бекторының қазынасы» |
|
Мерзімі |
|
|
Мұғалім |
|
|
Сыныбы: 11 |
Қатысқаны / қатыспағаны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Бекторының қазынасы» әңгімесі. Бекторы мен Қайырболды |
|
Оқу мақсаттары |
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын, жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
|
Сабақ мақсаттары |
1. Әңгіменің сюжеттік-композициялық құрылымын жүйелі түрде анықтайды; 2. Шығармадағы уақыт пен кеңістіктің байланысын мифологиялық астармен ұштастырып талдайды; 3. Мәтін үзінділерін ғаламдық мәселелермен (мәдени мұраны сақтау, рухани байлық) байланыстырып, баға береді. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау (Дескриптор) |
Ресурстар |
|||||||||
|
Ой қозғау |
«Екі полюс» әдісі. Тақтаға «Нәпсі» және «Рух» деген сөздер жазылады. Бұл ұғымдардың кейіпкерлерге қатысын сұрайды. |
Оқушылар Бекторы (нәпсі) мен Қайырболды (рух) арасындағы қарама-қайшылықты болжайды. |
Ауызша мадақтау |
Суреттер |
|||||||||
|
1-тапсырма (Мәтінмен жұмыс) |
«Үзіндіні талдау». Оқулықтағы (186-бет) Бекторы мен Қайырболды туралы оқиғаны оқуды тапсырады. 1.Бейтаныс қыз қанша уақыттан соң оралды? 4 ай 2. Бұл жолы барменге неше теңге жетпеген еді? 340 доллар 3. Бекторы жүзік туралы қандай ақпарат айтты? (8милн долларға бағаланатынын) 4. Көк көйлекті қыз қандай тылсым күшке ие( ойын оқи алатын) «Итке темір не керек?» мәтелінің мәнін ашыңдар? Қайырболдының алтын жүзікті Аристарх Никанорович ұсынған бағаға сатқаны дұрыс болды ма? |
1. Әңгіменің сюжеттік-композициялық құрылымын жүйелі түрде анықтайды; |
Дескриптор: 1. оқиға мазмұнын түсінеді1ұ; 2. Қайырболдының таңдауын түсіндіреді2ұ. |
186-бет |
|||||||||
|
2-тапсырма (Салыстыру) |
«Кейіпкерлер әлемі». Кестені толтыруды ұсынады.
Бекторы: Азғырушы, мифологиялық шайтан, материалдық дүние символы Қайырболды: Адалдық, өнердің тазалығы, рухани байлық. |
Шығармадағы уақыт пен кеңістіктің байланысын мифологиялық астармен ұштастырып талдайды; |
Дескриптор: 1. Кейіпкерлерге сипаттама береді2ұ; 2. Олардың мақсатын ажыратады 2ұ. |
187-бет, кесте |
|||||||||
|
3-тапсырма (Ғаламдық мәселе) |
Шығармашылық жұмыс. «Қазіргі заманның Бекторысы немесе материалдық құндылықтар тұтқыны» тақырыбында эссе жазу. |
Шығармадағы Қайырболдының әрекетін бүгінгі қоғамдағы «жемқорлық» немесе «рухани жұтаңдық» ғаламдық мәселелерімен байланыстырып жазады. |
Дескриптор: 1. Ғаламдық мәселемен байланыстырады 1ұ 2. Өздік пікірін жазады.2ұ |
Дәптер |
|||||||||
|
Сабақтың соңы. Рефлексия (5-10 мин) |
«5-3-2» әдісін ұсынады. Оқушыларға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін төмендегідей қорытындылауды тапсырады: 1. Сабақ бойынша 5 түйінді сөз жазу.
2. Сабақтан алған 3 маңызды мәліметті
атау. 3. Түсініксіз болған немесе туындаған 2 сұрақты жазу. |
Оқушылар кестеге немесе дәптерге өз ойларын жазады: 5 сөз: Бекторы, Қайырболды, нәпсі, ар-ұждан, қазына. 3 мәлімет: Қайырболдының алтыннан бас тартуы, Бекторының азғыруы, өнердің құдіреті.
2 сұрақ: Қазіргі қоғамда Қайырболды сияқты адамдар көп пе? Бекторының алтыны бүгінде немен өлшенеді? |
Слайд, стикерлер |
шағым қалдыра аласыз


