ШЕБЕР САБАҚ
Белсенді сабақ оқытуда пәнаралық байланыстың тиімділігі
Дайындаған: Аленова Гулимхан Шакизадақызы
№8 Т.Бегманова жалпы орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
|
Шебер сабақ |
|
|||
|
Тақырыбы |
«Белсенді сабақ оқытуда пәнаралық байланыстың тиімділігі» |
|||
|
Мақсаты |
Белсенді сабақ барысында пәнаралық байланысты орнатудың тиімді жолдарын тәжірибеде қарастыру |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Семинарға қатысушылар арасында өзара жылы атмосфера орнату. Күнделікті сабақтарындағы пәнаралық байланысты орнатудың тиімді жолдары туралы ойлау. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Уақыты |
Тренер әрекеті |
Мұғалімдердің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут 3 0минут 10минут |
І. Ұйымдастыру:Қатысушы мұғалімдерді көңілді әуенмен сыныпқа кіргізу. - Өткен күн, яғни кешегі күн -тарих, келер күн , ертенгі күніміз –сыр, ал бүгінгі күн сіздер уақыт бөліп, №8 Т.Бегманова мектебі мұғалімдерінің ұйымдастырған семинарға келген күн біз үшін –үлкен сый. Тағы да хош келіпсіздер дейміз! Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қағаз беттерінде берілген үшбұрыш, шаршы, шеңбер пішіндердің бірін таңдау арқылы психологиялық мінездеме беріліп өтіледі.
Топқа бірігу . Таңдалған пішіндердің артқы бетіндегі бейнеленген пәндерге байланысты «Жаратылыстану» және «Гуманитарлық» тобы болып бөлінеді.
Тақырыпты ашу үшін мұғалімдерге «Миға шабуыл» әдісін қолдану Экранда кітап , аққу, М.Мақатаев суреттері көрсетіледі. «Оқуға құштар мектеп» жобасы аясында көркем әдебиеттер тiзiмi 4 бағыт бойынша жұмыс атқарылып жатыр. Яғни олардың қатарына еліміздің үздік классиктерінің кітаптары, ана тіліне аударылған шетелдік әлем әдебиетінің жауһарлары, сонымен бірге қазіргі заманғы ақын-жазушылардың кітаптары да енген. https://khabar.kz/kk/m-ra-at/an-kunildin-azhary/item/25665-sogady-zhurek-mukagali-makataev-kontsert Мұнан әрі тренингкке белсенді қатысып отырулары үшін берілетін « Анти жалқаулық» атты тәттілерді тарту ету арқылы тренингті бастау
«Білекті бірді, білімді мыңды жығады» деген қазақ мақалының мән маңызы ешқашан кемімек емес. Керісінше, уақыт өтіп, заман өзгерген сайын халық нақылының құндылығы артып келе жатыр. Өйткені алдағы дәуір – нағыз әлемдік дәрежедегі білімді ұрпақ дәуірі болмақ. Ал, сол білімді ұрпақты тәрбиелеуші – біздер мен сіздер. Осы тақырып негізінде пәнаралық байланысты орнатуға болатын жайттармен тапсырма беру Жұптық жұмыс. «Орамал тастамақ» ойыны арқылы жүргізіледі.
Топтық жұмыс. «Бейнелі суреттер сөйлейді» әдісі Ұлы Абайдың «Ойын ойнап, ән салмай, Өсер бала бола ма?»- деген пікірімен адам өміріндегі қызықты сәттерінің маңыздылығына көз жеткізуге болады. Демек, пәнаралық байланыс арқылы баланы әрі ойнатып, әрі білім жолына жетелеудегі дана жол екенін аңғаруға болады. Жеке жұмыс.Ротация «Сіз-маған,мен-сізге» Белсенді сабақ барысында өздері пайдаланып жүрген әдістерімен бөлісу.
|
Көңілді әуен ырғағымен сыныпқа кіреді Қатысушылар қолдарындағы бағыт бойынша топқа бірігеді. Суреттерді қатыстырып қандай шығарма екенін табады . Жұптық жұмыс Өз ойларын ортаға салады Қатысушылар топтарға берілген суреттер негізінде жауап беріп, тақтаға жапсырады. Нәтижесінде «Аққулар ұйықтағанда » поэма желісінің бейнесі шығады. Қатысушылар әдістермен бөліседі. |
3D форматта слайд , музыка
Фигура,оқулық суреттері Желілік ресурс https://khabar.kz/kk/m-ra-at/an-kunildin-azhary/item/25665-sogady-zhurek-mukagali-makataev-kontsert «Анти-жалқаулық» атты тәттілері «Орамал тастамақ» ойыны Бейнелі суреттер А4 парақшасы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Белсенді сабақ оқытуда пәнаралық байланыстың тиімділігі
Белсенді сабақ оқытуда пәнаралық байланыстың тиімділігі
ШЕБЕР САБАҚ
Белсенді сабақ оқытуда пәнаралық байланыстың тиімділігі
Дайындаған: Аленова Гулимхан Шакизадақызы
№8 Т.Бегманова жалпы орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
|
Шебер сабақ |
|
|||
|
Тақырыбы |
«Белсенді сабақ оқытуда пәнаралық байланыстың тиімділігі» |
|||
|
Мақсаты |
Белсенді сабақ барысында пәнаралық байланысты орнатудың тиімді жолдарын тәжірибеде қарастыру |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Семинарға қатысушылар арасында өзара жылы атмосфера орнату. Күнделікті сабақтарындағы пәнаралық байланысты орнатудың тиімді жолдары туралы ойлау. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Уақыты |
Тренер әрекеті |
Мұғалімдердің әрекеті |
Ресурстар |
|
|
5 минут 3 0минут 10минут |
І. Ұйымдастыру:Қатысушы мұғалімдерді көңілді әуенмен сыныпқа кіргізу. - Өткен күн, яғни кешегі күн -тарих, келер күн , ертенгі күніміз –сыр, ал бүгінгі күн сіздер уақыт бөліп, №8 Т.Бегманова мектебі мұғалімдерінің ұйымдастырған семинарға келген күн біз үшін –үлкен сый. Тағы да хош келіпсіздер дейміз! Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қағаз беттерінде берілген үшбұрыш, шаршы, шеңбер пішіндердің бірін таңдау арқылы психологиялық мінездеме беріліп өтіледі.
Топқа бірігу . Таңдалған пішіндердің артқы бетіндегі бейнеленген пәндерге байланысты «Жаратылыстану» және «Гуманитарлық» тобы болып бөлінеді.
Тақырыпты ашу үшін мұғалімдерге «Миға шабуыл» әдісін қолдану Экранда кітап , аққу, М.Мақатаев суреттері көрсетіледі. «Оқуға құштар мектеп» жобасы аясында көркем әдебиеттер тiзiмi 4 бағыт бойынша жұмыс атқарылып жатыр. Яғни олардың қатарына еліміздің үздік классиктерінің кітаптары, ана тіліне аударылған шетелдік әлем әдебиетінің жауһарлары, сонымен бірге қазіргі заманғы ақын-жазушылардың кітаптары да енген. https://khabar.kz/kk/m-ra-at/an-kunildin-azhary/item/25665-sogady-zhurek-mukagali-makataev-kontsert Мұнан әрі тренингкке белсенді қатысып отырулары үшін берілетін « Анти жалқаулық» атты тәттілерді тарту ету арқылы тренингті бастау
«Білекті бірді, білімді мыңды жығады» деген қазақ мақалының мән маңызы ешқашан кемімек емес. Керісінше, уақыт өтіп, заман өзгерген сайын халық нақылының құндылығы артып келе жатыр. Өйткені алдағы дәуір – нағыз әлемдік дәрежедегі білімді ұрпақ дәуірі болмақ. Ал, сол білімді ұрпақты тәрбиелеуші – біздер мен сіздер. Осы тақырып негізінде пәнаралық байланысты орнатуға болатын жайттармен тапсырма беру Жұптық жұмыс. «Орамал тастамақ» ойыны арқылы жүргізіледі.
Топтық жұмыс. «Бейнелі суреттер сөйлейді» әдісі Ұлы Абайдың «Ойын ойнап, ән салмай, Өсер бала бола ма?»- деген пікірімен адам өміріндегі қызықты сәттерінің маңыздылығына көз жеткізуге болады. Демек, пәнаралық байланыс арқылы баланы әрі ойнатып, әрі білім жолына жетелеудегі дана жол екенін аңғаруға болады. Жеке жұмыс.Ротация «Сіз-маған,мен-сізге» Белсенді сабақ барысында өздері пайдаланып жүрген әдістерімен бөлісу.
|
Көңілді әуен ырғағымен сыныпқа кіреді Қатысушылар қолдарындағы бағыт бойынша топқа бірігеді. Суреттерді қатыстырып қандай шығарма екенін табады . Жұптық жұмыс Өз ойларын ортаға салады Қатысушылар топтарға берілген суреттер негізінде жауап беріп, тақтаға жапсырады. Нәтижесінде «Аққулар ұйықтағанда » поэма желісінің бейнесі шығады. Қатысушылар әдістермен бөліседі. |
3D форматта слайд , музыка
Фигура,оқулық суреттері Желілік ресурс https://khabar.kz/kk/m-ra-at/an-kunildin-azhary/item/25665-sogady-zhurek-mukagali-makataev-kontsert «Анти-жалқаулық» атты тәттілері «Орамал тастамақ» ойыны Бейнелі суреттер А4 парақшасы |
|
шағым қалдыра аласыз
















