Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі: Абенов Думан
Муратович
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа»
1-сағаты
|
Сабақ арқылы жүзеге асатын
оқу мақсаты: (мақсаттары)
|
Т/Ж2. Әдеби шығарманың
тақырыбы мен идеясын анықтау.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:
|
Шығарманың тақырыбын
анықтайды.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Шығарма мазмұнына сай сұрақтар
тудырады.
|
Кейбір
оқушылар:
|
Шығарма идеясын талқылап,
өзіндік пікір айтады.
|
Бағалау
критерилері
|
Шығарманың тақырыбы мен
идеясын анықтап, өзіндік пікір білдіре
алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Шығарманы көркемдеп айтып
үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе
біледі.
|
Пәнге қатысты лексика және
терминология: мінездеме, портрет, повесть,
композициялық құрылым
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Қожаберген, түбінде адам
болатын бала, Қара көже, енді қайталамаймын,педкеңес, лагерьге
жолдама.
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
1. Шығарма неліктен "Менің
атым Қожа" деп аталды?
|
2. "Менің атым – Қожа" повесті
бұрын қалай аталған?
|
3. Шығармада басты кейіпкер
кім?
|
4. Қожа қандай
бала?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Берілген ұйқаспен өлең
құрастыру
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жеке тұлғаның қоршаған ортада
өмір сүру мәдениетін қалыптастырып, адамгершілікке, мейірімділікке,
имандылыққа тәрбиелеу.
|
Алдыңғы
оқу
|
Көркем шығармадан алған әсерін
сипаттап, авторға хат, өлең жазу.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз
)
|
Ресурстар
|
Басы
10
мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.
Сәлемдесу.
2. Сыныпта сергіту сәтін
ұйымдастыру.
«Жылы
сөздер» әдісі арқылы оқушылар шаттық
шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіреді.
Осы күнге сәттілік тілейді.
3. Қызығушылықты
ояту
Оқушылар тақырыпты толық
меңгеріп, шығарманың мазмұнын ашу үшін видеофильм
тамашалайды.
Шығарма мазмұнына сай
сұрақтар қойылады
Түрткі сұрақтар :
Шығарма кімдер жайында?
Шығармада қай кезең суреттеледі?
Оқушыларға тақырыпқа
байланысты әдебиет теориясынан қосымша ақпарат
ұсынылады.
Эпикалық жанр түрі –
повесть. Шығарманың негізгі ойы-жас
жеткіншектерді адамгершілікке, шыншылдыққа, қайырымдылыққа
тәрбиелейді.
|
видеофильм
Оқулық
|
Ортасы
25
мин.
|
Т.Ж.
1-тапсырма.
«Сәйкестендіру
тапсырмасы». Оқушыларға кейіпкер және оның
іс-әрекетін бейнелейтін оқиғалар берілген. Тапсырманың мазмұны әр
кейіпкерді іс-әрекетіне сәйкестендіреді.
Мақсаты: оқушылардың тақырып бойынша
қызығушылығын тудырып, кейіпкерлердің іс-әрекетін шығарма желісі
бойынша дөп баса білу.
Қосымша 1
Кейіпкер
|
|
Оқиғалар
|
Қожа
|
|
-Неге шақырдың,
Қожатай?
|
С.
Майқанова
|
|
-Қара Көже, мынаның не екенін
білесің бе?
|
Әжесі
|
|
«Қадыров – түбінде адам
болатын бала!»
|
Жантас
|
|
-Мен оқулық емес, қант
аламын
|
Жанар
|
|
-Жолама, мама деуші болма
мені!
|
Анасы
|
|
-Кешіріңіздер, енді
қайталамаймын!
|
Дескрипторлар:
ҚБ.
«Бағдаршам» әдісі негізінде оқушылардың
шығарманы қаншалықты түсініп, кейіпкердің іс-әрекетін қалай
бағамдай алатыны анықталады.
ТЖ. 2-тапсырма. "Сұхбат"
әдісі. Жалпы мәтіннің мазмұнын түсіну
үшін оқушыларға мәтін мазмұны бойынша сұрақ дайындалады.
Оқушылардың бірі шеңбердің ортасында отырады. Топ мүшелері оған
өздері дайындаған сұрақтарын қояды. Сұхбат беруші сұрақтарға толық
және нақты жауап береді.
Дескрипторлар:
ҚБ. «Бас
бармақ» әдісі бойынша оқушылар
бір-бірін бағалайды.
- түсіндім, - толық
түсінбедім,
- -
түсінбедім
ТЖ.
3-тапсырма.
Берілген кестеге шығарманың
тақырыбына дәлел болатын кейіпкерлердің әрекеттерін орналастырыңыз.
Сол бойынша шығарманың тақырыбы мен идеясын бір сөйлеммен
беріңіз.
Кейіпкер
Әрекеті
Әрекеті
Әрекеті
Әрекеті
Тақырыбы
идея
Дескрипторлар:
-
шығармадағы 4 кейіпкердің
бір-бір әрекетін таңдайды;
-
әрекеттер негізінде шығарманың
тақырыбын сөз тіркесімен береді;
-
идеясын 1 сөйлеммен
түсіндіреді
Қ
Б.
«Бағдаршам» әдісі негізінде оқушылардың
шығарманы қаншалықты түсініп, кейіпкердің іс-әрекетін қалай
бағамдай алатыны анықталады.
Ж.Ж. 4-тапсырма. "Бес жолды өлең"
стратегиясы
Зат есім
Қожа
Сын
есім
Етістік
Мағыналы
сөз
Зат есімге
синоним
Дескрипторлар:
Қ Б. «Бас
бармақ» әдісі бойынша оқушылар
бір-бірін бағалайды.
- түсіндім, - толық
түсінбедім,
- -
түсінбедім
|
Үлестірме
қағаз
Кесте
|
Соңы
10
мин.
|
Бекіту.
«Түртіп алу»
стратегиясы
Қосымша
2. Тест
тапсырмасы
1) «Менің атым Қожа повесінің
алғашқы аты:
А.
«Қожаберген»;
Ә. «Өзім туралы
повесть»;
Б. «Менің атым
Қожа»;
В. «Балалық шаққа
саяхат».
2) Қожаның шын аты
кім?
А.
Қожабай
Ә.
Қожаберген
Б.
Қожатай
В. «Балалық шаққа
саяхат».
3) Жанардың
фамилиясы
А.
Балабекова
Ә.
Майқанова
Б.
Қадырова
В.
Тұрсынбаева
4) «Түбінде адам болатын бала»
деген кімнің сөзі?
А.
Сұлтан
Ә.
Анасы
Б.
Ахметов
В.
Майқанова
5) «Ағаттықтың азабы»
бөлімінде не туралы айтылады?
А. Орыс тілі сабағына
дайындалмай келуі;
Ә. Тәртібінің педкеңесте
қаралуы;
Б. Мұғалімнің сөмкесіне бақа
салуы;
В. Лагерьге жолдама үшін
мұғалімдерге ренжуі.
Бағалау. Оқушыларға бағалау парақшасы
таратылады.
Рефлексия (кері
байланыс)
«Менің көңіл-күйім»
баспалдағы
Оқушылар стикерлерге өз
есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне
жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!»,
«Жақсы!», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар»
деп аталады.
Үйге
тапсырма
«Балалықтан - даналыққа» эссе
жазу
|
Тест
Бағалау
парақшасы
«Менің көңіл-күйім»
баспалдағы
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау-Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Қалыптастырушы бағалау әр
тапсырмадан кейін орындалады:
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Оқушылардың түсініктері мен
ойлау дағдылары тереңдейді. Шығармашылық жұмыс жасау арқылы өз ойын
тиімді жеткізуге дағдыланады.
|
Бас бармақ жоғарыға қарап
тұрса = Мен түсінемін.
Бас бармақ көлденең тұрса =
Мен түсінгендеймін.
Бас бармақ төмен қарап тұрса =
Мен түсінбедім.
|
- Информатикам - АКТ
пайдалану.
- Қазақ
тілі.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Қосымша
2
1) «Менің атым Қожа повесінің
алғашқы аты:
А.
«Қожаберген»;
Ә. «Өзім туралы
повесть»;
Б. «Менің атым
Қожа»;
В. «Балалық шаққа
саяхат».
2) Қожаның шын аты
кім?
А. Қожабай Ә. Қожаберген Б.
Қожатай В. «Балалық шаққа саяхат».
3) Жанардың
фамилиясы
А. Балабекова Ә. Майқанова Б.
Қадырова В. Тұрсынбаева
4) «Түбінде адам болатын бала»
деген кімнің сөзі?
А. Сұлтан Ә. Анасы Б. Ахметов
В. Майқанова
5) «Ағаттықтың азабы»
бөлімінде не туралы айтылады?
А. Орыс тілі сабағына
дайындалмай келуі;
Ә. Тәртібінің педкеңесте
қаралуы;
Б. Мұғалімнің сөмкесіне
бақа салуы;
В. Лагерьге жолдама үшін
мұғалімдерге ренжуі.
1) «Менің атым Қожа повесінің
алғашқы аты:
А.
«Қожаберген»;
Ә. «Өзім туралы
повесть»;
Б. «Менің атым
Қожа»;
В. «Балалық шаққа
саяхат».
2) Қожаның шын аты
кім?
А.
Қожабай
Ә.
Қожаберген
Б.
Қожатай
В. «Балалық шаққа
саяхат».
3) Жанардың
фамилиясы
А. Балабекова Ә. Майқанова Б.
Қадырова В. Тұрсынбаева
4) «Түбінде адам болатын бала»
деген кімнің сөзі?
А. Сұлтан Ә. Анасы Б. Ахметов
В. Майқанова
5) «Ағаттықтың азабы»
бөлімінде не туралы айтылады?
А. Орыс тілі сабағына
дайындалмай келуі;
Ә. Тәртібінің педкеңесте
қаралуы;
Б. Мұғалімнің сөмкесіне
бақа салуы;
В. Лагерьге жолдама үшін
мұғалімдерге ренжуі.
1) «Менің атым Қожа повесінің
алғашқы аты:
А.
«Қожаберген»;
Ә. «Өзім туралы
повесть»;
Б. «Менің атым
Қожа»;
В. «Балалық шаққа
саяхат».
2) Қожаның шын аты
кім?
А. ҚожабайӘ. Қожаберген Б.
ҚожатайВ. «Балалық шаққа саяхат».
3) Жанардың
фамилиясы
А. Балабекова Ә. Майқанова Б.
Қадырова В. Тұрсынбаева
4) «Түбінде адам болатын бала»
деген кімнің сөзі?
А. Сұлтан Ә. Анасы Б. Ахметов
В. Майқанова
5) «Ағаттықтың азабы»
бөлімінде не туралы айтылады?
А. Орыс тілі сабағына
дайындалмай келуі;
Ә. Тәртібінің педкеңесте
қаралуы;
Б. Мұғалімнің сөмкесіне
бақа салуы;
В. Лагерьге жолдама үшін
мұғалімдерге ренжуі.
Қосымша
1
Сәйкестендіру
тесті
Кейіпкер
|
|
Оқиғалар
|
Қожа
|
|
-Неге шақырдың,
Қожатай?
|
С.
Майқанова
|
|
-Қара Көже, мынаның не екенін
білесің бе?
|
Әжесі
|
|
«Қадыров – түбінде адам
болатын бала!»
|
Жантас
|
|
-Мен оқулық емес, қант
аламын
|
Жанар
|
|
-Жолама, мама деуші болма
мені!
|
Анасы
|
|
-Кешіріңіздер, енді
қайталамаймын!
|
Сәйкестендіру
тесті
Кейіпкер
|
|
Оқиғалар
|
Қожа
|
|
-Неге шақырдың,
Қожатай?
|
С.
Майқанова
|
|
-Қара Көже, мынаның не екенін
білесің бе?
|
Әжесі
|
|
«Қадыров – түбінде адам
болатын бала!»
|
Жантас
|
|
-Мен оқулық емес, қант
аламын
|
Жанар
|
|
-Жолама, мама деуші болма
мені!
|
Анасы
|
|
-Кешіріңіздер, енді
қайталамаймын!
|
Сәйкестендіру
тесті
Кейіпкер
|
|
Оқиғалар
|
Қожа
|
|
-Неге шақырдың,
Қожатай?
|
С.
Майқанова
|
|
-Қара Көже, мынаның не екенін
білесің бе?
|
Әжесі
|
|
«Қадыров – түбінде адам
болатын бала!»
|
Жантас
|
|
-Мен оқулық емес, қант
аламын
|
Жанар
|
|
-Жолама, мама деуші болма
мені!
|
Анасы
|
|
-Кешіріңіздер, енді
қайталамаймын!
|
Сәйкестендіру
тесті
Кейіпкер
|
|
Оқиғалар
|
Қожа
|
|
-Неге шақырдың,
Қожатай?
|
С.
Майқанова
|
|
-Қара Көже, мынаның не екенін
білесің бе?
|
Әжесі
|
|
«Қадыров – түбінде адам
болатын бала!»
|
Жантас
|
|
-Мен оқулық емес, қант
аламын
|
Жанар
|
|
-Жолама, мама деуші болма
мені!
|
Анасы
|
|
-Кешіріңіздер, енді
қайталамаймын!
|
Сәйкестендіру
тесті
Кейіпкер
|
|
Оқиғалар
|
Қожа
|
|
-Неге шақырдың,
Қожатай?
|
С.
Майқанова
|
|
-Қара Көже, мынаның не екенін
білесің бе?
|
Әжесі
|
|
«Қадыров – түбінде адам
болатын бала!»
|
Жантас
|
|
-Мен оқулық емес, қант
аламын
|
Жанар
|
|
-Жолама, мама деуші болма
мені!
|
Анасы
|
|
-Кешіріңіздер, енді
қайталамаймын!
|