Материалдар / Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Қожа бейнесі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Қожа бейнесі

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ ұстаздарға көмек ретінде
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2018
3457
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Қазақ әдебиеті

Мектеп: №17 ЖББОМ

Күні: 27.02.18

Мұғалім: З.Т.Касымбекова

Сынып: 5 «А»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Адамгершілік – асыл қасиет

Сабақтың тақырыбы

Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Қожа бейнесі

Оқу мақсаты

5. Т/Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5. Б/С2 Кейіпкерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.

Сабақ мақса-

ты

Әдеби шығармадағы кейіпкердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.

Жетістік критерийлері

Шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекетіне талдау жасайды

Талдау негізінде кейіпкерді анықтап, образын сипаттайды

Шығарма кейіпкерінің әрекетін қазіргі өмірмен салыстыра бағалайды

Құндылық-тарды игерту

- Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

- Ынтымақтастық, жауапкершілік;

- Ұлттық және адами құндылықтарға құрмет;

- Салауатты өмір салтын ұстану, насихаттау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы және оқушылардың топтаса жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлауы арқылы бағалау дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс

АКТ, қазақ тілі,тарих

АКТ-ны қолдану дағдылары

Таныстырылым арқылы тапсырмалармен танысады. Тақырыпқа қатысты тапсырма орын-

дауда интербелсенді тақтамен жұмыс жүргізеді.

Тілдік мақсаттар

 Оқушылар орындай алады: Портрет, ат қою, кейіпкер, образ ұғымдарын түсінеді, қолданады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кейіпкер,образ,портрет,мінез,әдеби шығарма

Диалог пен жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: эпизод,кинокадрлар.

Алдыңғы

білім

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық (оқушылар шеңбер құрып тұрады)
 Барлығымыз бірлесіп , жақсы еңбек ету үшін бір-бір жылы сөз айтып, бір-бірімізге жақсы тілек білдірейік. Жақсы сөз жарым ырыс деген, сондықтан да алдарыңыз ашық, жарқын болсын деген тілекпен, бүгінгі ашық сабағымызды бастаймыз.

Рахмет, балалар. Орындарыңа отыруға рұқсат!

- Оқушылар, біз қазақ балалар әдебиетінің көрнекті өкілі Б.Соқпақбаевтың «Менің

атым Қожа» хикаятымен танысып шыққан болатынбыз. Өздерің ойлаңдаршы, бұл хикаятты қанша оқысақ та, теледидардан көрсек те еш жалықпаймыз. Балалар әлеміне осындай қымбат сыйлық «Менің атым Қожа» хикаятын тарту еткен Бердібек Соқпақбаевтың өмірін, шығармашылығын және повесті еске түсіру үшін біз сендермен «Бастапқы танысу» әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтайық.

1.   Жазушы қай жылы, қай жерде дүниеге келді?

2.   Қандай шығармаларын білесіңдер?

3.Повесть дегеніміз не?

3. «Менің атым Қожа» қай жылы экранға шықты? Қандай жүлдені жеңіп алды?

4.Қожаберген қалай Қожа атанды? Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма? Ат қою дәстүрі туралы не білесің?

5. Қазақ халқында лақап атпен танылған кімдерді білесіңдер?

6.Қожаның ойынша ,қандай есімдер жоғары идеялы есімдерге жатады?

7.Қожа газеттен қандай мәлімет оқыды?

8.Қожаның арманы қандай?

9.Қожаның шашын кім алады?

10.Таңертең Қожа қайда келе жатты?

11.Оған кім ұшыраса кетті?

12.Жантас екеуі не туралы сөйлесті?

13.Қожа қайда келді?

14.Майқанова оны қалай қарсы алды?

15.Майқанова апай неліктен Қожаға лагерьге жолдама бермеді?

ҚБ Мұғалімнің бағалауы

Кері байланыс



Сабақ басы
























Сабақ ортасы






























Сабақ соңы











Үйге тапсырма




Мұғалімнің кіріспе сөзі

-  Балалар, Енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ.

Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Менің атым Қожа» повесіндегі Қожа бейнесі . Сабақ мақсатын ашу.



«Сезімді ояту» әдісі С Ж


Сезімді ояту

Елестету

Қожаны қандай бала деп елестетесің?



Сүйсіну

Қожаның қандай қылығына сүйсіндің?



Жек көру

Қожаның қандай әрекеті ұнамады?



Жаны ашу

Повестің қай жерінде Қожаға деген аяушылық сезімің пайда болды?


Өкініш

Өкініш сезімі пайда болды ма , қашан?



Таңдану

Таңғалып риза болған сәтің ше?





Олай болса, бізге қонаққа Қожа келіп отыр. Ортаға Қожаның өзін шақырайық.

«Менің актерлік қабілетім» әдісі арқылы көрініс көрсету

( Нұрбол мен Мадина )


Дескриптор:

Қожа бейнесіне енеді;

Кейіпкер әрекетіне баға береді.

ҚБ


Топтық жұмыс Менің байқауымша, сендердің пікірлерің әр түрлі.

Әр топ берілген тақырып бойынша ойларыңды дәлелдеңдер.


І топ «Түбінде адам болатын бала»

ІІ топ «Қожа – тентек бала»

ІІІ топ «Қожа – жақсы бала»

ІҮ топ "Қожа-болашағынан үміт күттіретін қиялшыл бала"

( постер қорғау)


Дескриптор:

Түбінде адам болатын бала болатынын дәлелдейді;

Қожа –тентек бала екенін талдайды;

Қожа жақсы бала екеніне дәлел келтіреді


ҚБ


«Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсету Ж Ж


«Төрт сөйлем» әдісі арқылы пікір айту

Кейіпкерлерді слайд арқылы көрсетіп ақпарат беру.



Оқулықпен жұмыс

Кейіпкер монологі мен портретін табу.





Ой қорыту «Қожа десе ойыма...» ойыма не келеді ?



Кері байланыс

«Білім баспалдағы»


А.Қарсақбаевтың «Менің атым Қожа» фильмі мен Еркін Рахышевтың «Менің де

атым Қожа» фильміндегі Қожаны салыстыру.

































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!