|
Білім беру ұйымының атауы |
Алматы облысы ,Еңбекшіқазақ ауданы «В.Терешкова атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
3-бөлім. Адамгершілік –асыл қасиет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Худайбергенова Мария Жалгасбаевна |
|||||
|
Күні: |
06.02.2023 жыл |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді.Дайындықсыз келген бір күн |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.3.1.көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу (Т/Ж); 5.3.2.1. кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау (Б/С) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау бағалайды. ЕББҚ (өз бетінше әрекет ете алмайды) Оқыған мітінге байланысты сұрақтарға жауап бере отырып пирамида құрастырады. . |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақың басы (Ұйымдастыру) 3 мин |
Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында «Айырмашылығын тап» жаттығуын ұсынады. |
Берілген суреттердің 3 айырмашылығын анықтайды |
Ауызша ынталандыру |
Сурет №1 қосымша |
||
|
Сабақтың ортасы (Өткен білімді еске түсіру) 7 мин |
«Көңілді ми үзілістері» әдісі арқылы үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қою.
Сабақ мақсатымен таныстыру, жетелеуші сұрақтар қою. |
Мұғалім кезекпен оқушыларды шақырады тақтадағы ойында ойнау арқылы сұрақтарға жауап береді . 1.Бердібек Соқпақбаев нешінші жылы ,қай жерде дүниеге келген? 2.1967 жылы Канн қаласында өткен Балалар мен жасөспірімдерге арналған фильмдердің халықаралық фестивалінде жазушының сценарийі бойынша қойылған фильмді атаңыз? 3.Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повесіндегі кейіпкерлерді атаңыз? 4.Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесіндегі Қожаның досы кім? 5.Хикаят дегеніміз? 6.Бердібек Соқпақбаев кім? 7.Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесіндегі Қожаның шын есімін атаңыз? 8.Сенің ойыңша Қожа қандай бала? Сабақ мақсатын талдайды: нені оқу? Қалай оқу ? не үшін оқу? деген сұрақтарға жауап береді. |
|
|
||
|
(Жаңа білім) 15 мин |
Оқылатын мәтінді ең алдымен аудионы тыңдап алайық. Тапсырмаға нұсқау беру Оқушылар жұмысын бақылау. Уақытты ретейді Оқушыларға №1 кестені ұсынады №2 кесте Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті |
Мұғалім нұсқауын тыңдайды Мәтінді мұқият оқиды №1 кесте Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті сәйкестендіреді. Оқушылар №2 кесте көркем шығармадағы кейіпкерлер портретін ашып жазады. |
Өзара бағалау Ауызша кері байланыс береді Дескриптор 1.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтайды; 2. Кейіпкерлердің іс-әрекетін сәйкестендіріңіздер Әр дұрыс жауап үшін бір балл барлығы 5 балл Дескриптор 1.Көркем шығармадағы кейіпкерлерге портретін ашады; 2. Кейіпкерлерге қысқаша мінездеме береді: 5 балл |
Аудио 56:17 №1 кесте Қосымша Кесте № 2 қосымша
|
||
|
|
ЕББҚ оқушыға қолдау көрсетеді, Tarsia ойын сұрақтарын сәйкестендіруді ұсынады. |
Бірілген ойын арқылы сұраұтарға жауап бере отырып пирамида құрастырады. |
Ауызша кері байланыс береді
|
Кесте № 3 қосымша
|
||
|
(Функционалдық сауаттылық тапсырмасы) 15мин
|
«Жағдаят» әдісін түсіндіру, Сізде сабаққа дайындалмай келген кезіңіз болды ма ? Сол сәтте өзіңізді қалай сезіндіңіз? жазуға нұсқау беру. |
Оқушылар өз ойын ойланып ашық жазады.Өзін Қожаның ортына қойып, шығармадағы кейіпкердің сол сәттегі жағдайын сезінеді. |
Ауызша кері байланыс береді |
|
||
|
Сабақтың соңы (Бекіту) 5 мин
|
Сабақ мақсатын еске түсіру |
Мақсатқа қаншалықты жеткендігін «Padlet» әдісі бойынша бүгінгі оқуына жазбаша рефлексия жасайды |
|
Жазылған сұрақтар (тақтаға платформа арқылы шығарылады) |
||
|
|
|
|
|
|
||

|
1. Қожа, Қожатай. Әкем-ау, сен бүгін сабағыңа бармаушы ма едің? |
Қожа |
|
Қадыров, немене, ұйықтап қалғансың ба? Тоқта, галстугіңді түзе. |
Жанар |
|
«Қысқы кешті» жаттап келмек түгіл мен ондай тапсырма берілгенін ұмытып та кеткен екем. Есіме мұғалім айтқанда ғана түсіп, бүйірімнің түп жағы қып ете қалды. «Масқара!» Сұрай қалса, масқара болдым – ау!» |
Анфиса Михайловна |
|
Сабаққа дайындалмай келуші ме еді. Буря мглою небо кроет, Вихри снежные крутя, – деп, бастады да, сыдыртып, тоқталмай айтып шықты. |
Жантас |
|
Партаның астына кітапты ашып қойып, бір көзі мұғалімде болса, бір көзімен соны сығалап тұрмақшы ғой. Өйтіп көрген күнім құрсын да. |
Әжесі |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті сәйкестендіріңіздер.
5 балл
Дескриптор
1.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтайды;
2. Кейіпкерлердің іс-әрекетін сәйкестендіріңіздер.
№2 кесте
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті
|
Қожа |
Әжесі |
Анфиса Михайловна |
Жанар |
Жантас |
|
|
|
|
|
|
Дескриптор 5балл
1.Көркем шығармадағы кейіпкерлерге портретін ашады;
2. Кейіпкерлерге қысқаша мінездеме береді:
3 кесте қосымша

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді.Дайындықсыз келген бір күн
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді.Дайындықсыз келген бір күн
|
Білім беру ұйымының атауы |
Алматы облысы ,Еңбекшіқазақ ауданы «В.Терешкова атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
3-бөлім. Адамгершілік –асыл қасиет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Худайбергенова Мария Жалгасбаевна |
|||||
|
Күні: |
06.02.2023 жыл |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді.Дайындықсыз келген бір күн |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.3.1.көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу (Т/Ж); 5.3.2.1. кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау (Б/С) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау бағалайды. ЕББҚ (өз бетінше әрекет ете алмайды) Оқыған мітінге байланысты сұрақтарға жауап бере отырып пирамида құрастырады. . |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақың басы (Ұйымдастыру) 3 мин |
Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында «Айырмашылығын тап» жаттығуын ұсынады. |
Берілген суреттердің 3 айырмашылығын анықтайды |
Ауызша ынталандыру |
Сурет №1 қосымша |
||
|
Сабақтың ортасы (Өткен білімді еске түсіру) 7 мин |
«Көңілді ми үзілістері» әдісі арқылы үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қою.
Сабақ мақсатымен таныстыру, жетелеуші сұрақтар қою. |
Мұғалім кезекпен оқушыларды шақырады тақтадағы ойында ойнау арқылы сұрақтарға жауап береді . 1.Бердібек Соқпақбаев нешінші жылы ,қай жерде дүниеге келген? 2.1967 жылы Канн қаласында өткен Балалар мен жасөспірімдерге арналған фильмдердің халықаралық фестивалінде жазушының сценарийі бойынша қойылған фильмді атаңыз? 3.Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повесіндегі кейіпкерлерді атаңыз? 4.Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесіндегі Қожаның досы кім? 5.Хикаят дегеніміз? 6.Бердібек Соқпақбаев кім? 7.Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесіндегі Қожаның шын есімін атаңыз? 8.Сенің ойыңша Қожа қандай бала? Сабақ мақсатын талдайды: нені оқу? Қалай оқу ? не үшін оқу? деген сұрақтарға жауап береді. |
|
|
||
|
(Жаңа білім) 15 мин |
Оқылатын мәтінді ең алдымен аудионы тыңдап алайық. Тапсырмаға нұсқау беру Оқушылар жұмысын бақылау. Уақытты ретейді Оқушыларға №1 кестені ұсынады №2 кесте Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті |
Мұғалім нұсқауын тыңдайды Мәтінді мұқият оқиды №1 кесте Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті сәйкестендіреді. Оқушылар №2 кесте көркем шығармадағы кейіпкерлер портретін ашып жазады. |
Өзара бағалау Ауызша кері байланыс береді Дескриптор 1.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтайды; 2. Кейіпкерлердің іс-әрекетін сәйкестендіріңіздер Әр дұрыс жауап үшін бір балл барлығы 5 балл Дескриптор 1.Көркем шығармадағы кейіпкерлерге портретін ашады; 2. Кейіпкерлерге қысқаша мінездеме береді: 5 балл |
Аудио 56:17 №1 кесте Қосымша Кесте № 2 қосымша
|
||
|
|
ЕББҚ оқушыға қолдау көрсетеді, Tarsia ойын сұрақтарын сәйкестендіруді ұсынады. |
Бірілген ойын арқылы сұраұтарға жауап бере отырып пирамида құрастырады. |
Ауызша кері байланыс береді
|
Кесте № 3 қосымша
|
||
|
(Функционалдық сауаттылық тапсырмасы) 15мин
|
«Жағдаят» әдісін түсіндіру, Сізде сабаққа дайындалмай келген кезіңіз болды ма ? Сол сәтте өзіңізді қалай сезіндіңіз? жазуға нұсқау беру. |
Оқушылар өз ойын ойланып ашық жазады.Өзін Қожаның ортына қойып, шығармадағы кейіпкердің сол сәттегі жағдайын сезінеді. |
Ауызша кері байланыс береді |
|
||
|
Сабақтың соңы (Бекіту) 5 мин
|
Сабақ мақсатын еске түсіру |
Мақсатқа қаншалықты жеткендігін «Padlet» әдісі бойынша бүгінгі оқуына жазбаша рефлексия жасайды |
|
Жазылған сұрақтар (тақтаға платформа арқылы шығарылады) |
||
|
|
|
|
|
|
||

|
1. Қожа, Қожатай. Әкем-ау, сен бүгін сабағыңа бармаушы ма едің? |
Қожа |
|
Қадыров, немене, ұйықтап қалғансың ба? Тоқта, галстугіңді түзе. |
Жанар |
|
«Қысқы кешті» жаттап келмек түгіл мен ондай тапсырма берілгенін ұмытып та кеткен екем. Есіме мұғалім айтқанда ғана түсіп, бүйірімнің түп жағы қып ете қалды. «Масқара!» Сұрай қалса, масқара болдым – ау!» |
Анфиса Михайловна |
|
Сабаққа дайындалмай келуші ме еді. Буря мглою небо кроет, Вихри снежные крутя, – деп, бастады да, сыдыртып, тоқталмай айтып шықты. |
Жантас |
|
Партаның астына кітапты ашып қойып, бір көзі мұғалімде болса, бір көзімен соны сығалап тұрмақшы ғой. Өйтіп көрген күнім құрсын да. |
Әжесі |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті сәйкестендіріңіздер.
5 балл
Дескриптор
1.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтайды;
2. Кейіпкерлердің іс-әрекетін сәйкестендіріңіздер.
№2 кесте
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті
|
Қожа |
Әжесі |
Анфиса Михайловна |
Жанар |
Жантас |
|
|
|
|
|
|
Дескриптор 5балл
1.Көркем шығармадағы кейіпкерлерге портретін ашады;
2. Кейіпкерлерге қысқаша мінездеме береді:
3 кесте қосымша

шағым қалдыра аласыз














