-
Бөлім:
Мектеп: «Жусансай жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Күні : 01.02.2024
Мұғалім: Солтыбаева Гаухар Берикбаевна
Сынып: 5 «Ә» сынып
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:
Менің атым Қожа. Лагерьге жолдама
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлерге портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
Сабақтың мақсаты
Әдеби шығарманың сюжеттік дамуын сипаттайды;
Кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.
Бағалау критерийлері:
Сюжеттік дамуына болжау жасайды;
Ойын көркем жеткізеді;
Кейіпкерлердің портретін жасайды;
Кейіпкер образын ашады.
Жоспар
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, назарын сабаққа аудару.
Психологиялық ахуал: «Тілек тамшысы» әдісі
Мұғалім оқушыларға таратпа қағаз береді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер жазып тақтаға жабыстырады
Топқа бөлу. «Билет» әдісі бойынша топқа бөлу.
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
Үй тапсырмасын пысықтау. «Хаттар» әдісі

Қожаның әкесі туралы айтқан қария кім?
Менің атым Қожа повесінің алғашқы аты?
Класс жиналысында Қожаны мектептен шығармақ тек қатты сөгіс берейік деген кім?
«Менің атым Қожа» кинофильмі қай қалада жүлдеге ие болды?
Қожаны оқудан шығару керек деген кім?
«Менің атым Қожа» шығармасының авторы кім?
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ «Миға шабуыл»
Берілген сұрақтар қою арқылы оқушылардың ат қоюға байланысты ойлары тыңдалады.
• Ат қою рәсімі туралы не білесіңіз?
• Қойылған есімнің адам өміріне қаншалықты әсері бар?
(00-0.49 уақыт аралығында)
«Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсетіп, тақырыпты болжату.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты анықталады.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.
Оқушылар бейнероликті көреді.

Дескрипторы:
Тапсырмаларға толық әрі жылдам жауап берген оқушыларға балл 2.



https://www.youtube.com/watch?v=gmTHTfNYxng
Сабақтың ортасы
Мағынаны
тану.1 тапсырма ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Жеке жұмыс. «Stop Кадр» әдісі
Оқушылар бейнероликті көріп жетелеуші сұрақтарға жауап береді
Жетелеуші сұрақтар:
-
Сұлтан деген кім?
-
Қожа мен Сұлтан қай жаққа бара жатыр еді?
-
Біреудің үйіне рұқсатсыз кірген дұрыспа?
-
Қожаның досы Сұлтанның іс әрекетін қолдайсыңба?
-
Өтірік сөйлеп біреудің затын ұрлау дұрыспа?
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
2 тапсырма
ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. «Ойлан жұптас пікірлес» әдісі.
Мақал мәтелдерді пайдаланып «Қожаның түзеледі» және «Қожа түзелмейді» тақырыбын жұптар өзара бөліп алып жазады және мысал келтіреді.
Мақал мәтелдер:
-
Жақсы бала жеткізеді мұратқа,
Жаман бала қалдырады ұятқа.
-
Адам болатын бала
Алысқа қарайды.
-
Ауру қалсада
Әдет қалмайды.
-
Болар бала бастан
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
3 тапсырма
ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс. «Постер»
Мәтінмен жұмыс барысында үш топқа тапсырма беремін.
І-топ Қожаның жақсы жаман қасиеттері
ІІ-топ Қожа мен Жантасты салыстырадыІІІ-топ Сұлтанға сипаттама жасайды
Бекіту тапсырмасы. «BOWLING» ойыны арқылы сәйкестендіру тапсырмасы
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
Дескрипторы:
Бейнероликті мұхиат тыңдайды алады.
Жетелеуші сұрақтарға толық жауап жаза алды балл 2
Дескрипторы:
Қожаның түзілетіні туралы шағын ойларын білдіре алады балл 2.
Дескрипторы:
Мәтінді оқып шығады.
Шығармадағы кейіпкерлердің образын сипаттай алады балл 3.
Дескрипторы:
Сұрақтарға нақты әрі жылдам жауап береді балл 2

Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы:
Рефлексия: «Жебе» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасалады.
-
Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?
-
Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
-
Сабақта қандай қиындықтар туындады?
-
Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

-
«Жусансай» жалпы білім беретін мектеп коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа»
повесінен үзінді. Лагерьге жолдама.
5ә сынып
2024 жыл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бердібек Соқпақбаев."Менің атым- Қожа" хан на ю ба мая
Бердібек Соқпақбаев."Менің атым- Қожа" хан на ю ба мая
-
Бөлім:
Мектеп: «Жусансай жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Күні : 01.02.2024
Мұғалім: Солтыбаева Гаухар Берикбаевна
Сынып: 5 «Ә» сынып
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:
Менің атым Қожа. Лагерьге жолдама
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлерге портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
Сабақтың мақсаты
Әдеби шығарманың сюжеттік дамуын сипаттайды;
Кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.
Бағалау критерийлері:
Сюжеттік дамуына болжау жасайды;
Ойын көркем жеткізеді;
Кейіпкерлердің портретін жасайды;
Кейіпкер образын ашады.
Жоспар
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, назарын сабаққа аудару.
Психологиялық ахуал: «Тілек тамшысы» әдісі
Мұғалім оқушыларға таратпа қағаз береді. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер жазып тақтаға жабыстырады
Топқа бөлу. «Билет» әдісі бойынша топқа бөлу.
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
Үй тапсырмасын пысықтау. «Хаттар» әдісі

Қожаның әкесі туралы айтқан қария кім?
Менің атым Қожа повесінің алғашқы аты?
Класс жиналысында Қожаны мектептен шығармақ тек қатты сөгіс берейік деген кім?
«Менің атым Қожа» кинофильмі қай қалада жүлдеге ие болды?
Қожаны оқудан шығару керек деген кім?
«Менің атым Қожа» шығармасының авторы кім?
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ «Миға шабуыл»
Берілген сұрақтар қою арқылы оқушылардың ат қоюға байланысты ойлары тыңдалады.
• Ат қою рәсімі туралы не білесіңіз?
• Қойылған есімнің адам өміріне қаншалықты әсері бар?
(00-0.49 уақыт аралығында)
«Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсетіп, тақырыпты болжату.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты анықталады.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.
Оқушылар бейнероликті көреді.

Дескрипторы:
Тапсырмаларға толық әрі жылдам жауап берген оқушыларға балл 2.



https://www.youtube.com/watch?v=gmTHTfNYxng
Сабақтың ортасы
Мағынаны
тану.1 тапсырма ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Жеке жұмыс. «Stop Кадр» әдісі
Оқушылар бейнероликті көріп жетелеуші сұрақтарға жауап береді
Жетелеуші сұрақтар:
-
Сұлтан деген кім?
-
Қожа мен Сұлтан қай жаққа бара жатыр еді?
-
Біреудің үйіне рұқсатсыз кірген дұрыспа?
-
Қожаның досы Сұлтанның іс әрекетін қолдайсыңба?
-
Өтірік сөйлеп біреудің затын ұрлау дұрыспа?
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
2 тапсырма
ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. «Ойлан жұптас пікірлес» әдісі.
Мақал мәтелдерді пайдаланып «Қожаның түзеледі» және «Қожа түзелмейді» тақырыбын жұптар өзара бөліп алып жазады және мысал келтіреді.
Мақал мәтелдер:
-
Жақсы бала жеткізеді мұратқа,
Жаман бала қалдырады ұятқа.
-
Адам болатын бала
Алысқа қарайды.
-
Ауру қалсада
Әдет қалмайды.
-
Болар бала бастан
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
3 тапсырма
ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс. «Постер»
Мәтінмен жұмыс барысында үш топқа тапсырма беремін.
І-топ Қожаның жақсы жаман қасиеттері
ІІ-топ Қожа мен Жантасты салыстырадыІІІ-топ Сұлтанға сипаттама жасайды
Бекіту тапсырмасы. «BOWLING» ойыны арқылы сәйкестендіру тапсырмасы
ҚБ. «Смартфон» (өзін өзі бағалау)
Дескрипторы:
Бейнероликті мұхиат тыңдайды алады.
Жетелеуші сұрақтарға толық жауап жаза алды балл 2
Дескрипторы:
Қожаның түзілетіні туралы шағын ойларын білдіре алады балл 2.
Дескрипторы:
Мәтінді оқып шығады.
Шығармадағы кейіпкерлердің образын сипаттай алады балл 3.
Дескрипторы:
Сұрақтарға нақты әрі жылдам жауап береді балл 2

Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы:
Рефлексия: «Жебе» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасалады.
-
Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?
-
Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
-
Сабақта қандай қиындықтар туындады?
-
Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

-
«Жусансай» жалпы білім беретін мектеп коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа»
повесінен үзінді. Лагерьге жолдама.
5ә сынып
2024 жыл
шағым қалдыра аласыз













