Материалдар / Берел қорғаны 5 в сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Берел қорғаны 5 в сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып Қазақстан тарихы пәні бойынша ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қаңтар 2021
609
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.2А Ежелгі көшпелілер өмірі

Мектеп: №15 орта мектебі


Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Сәндібек Қанағат Ғалымбекұлы

Сынып: 5


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Берел қорымы

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

5.2.2.3 археологиялық ескерткіштерді сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Берел археологиялық ескерткішінің құрылысын сипаттайды.

Оқушылардыңбасым бөлігі: Берел қорымының ерекшеліктерін түсіндіреді.

Кейбір оқушылар: Бесшатыр, Шілікті ескерткіштерімен салыстыра отырып, ерекшеліктерін ажырата алады.

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну дағдысы: Берел археологиялық ескерткішінің құрылысымен танысады.

Қолдану дағдысы: Берел қорымның кем дегенде үш ерекшелігін анықтайды.

Сыни ойлау мен талдау дағдысы: Өзге ескерткіштермен салыстыра отырып, ерекшеліктерін ажыратады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Қорым, тайпа, археология, сақтар, саркофаг, бальзамдау, мәңгі тоң қабаты.

Оқытудың тілдік мақсаты: Берел қорымы туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы); Берел адамының бір күнгі өмірінен шағын әңгіме құрастырады, күнделік жазады (жазылым дағдысы);

"Берел қорымының берері мол" атты бейнематериалды тыңдайды (тыңдалым дағдысы); Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы).

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Берел қорымының басқа қорымдардан ерекшелігі.......

Қорымнан табылған құнды жәдігерлер сақтардың мәдениеті

туралы......ақпарат береді

Құндылықтарды дарыту

Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған . Оқушылармызға тарихи жәдігерлерді таныстырып ұлттық танымы мол ұрпақ қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Сабақ кезінде география, бейнелеу пәндерімен байланыс орнатылады.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ кезінде бейнеролик, презентация көрсетіледі.

Алдыңғы білім

Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


3-мин





























5 мин

Оқушылармен сәлемдесу

«Пазлдар» арқылы топқа бөлу. (Бесшатыр, Шілікті, Берел қорымдарының суреттері)

1. Бесшатыр

2. Шілікті

3. Берел

Оқушыларға суреттің фрагменттері беріледі.


Әр оқушы қолындағы фрагментті сәйкестендіріп өзінің тобын табады.

Әр топтың суреттерінің артында сүрақ жазылған, топпен сұраққа жауап береді.

1. Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары деп аталады.

2. "Әлеуметтік теңсіздік" дегенді қалай түсінесіз?

3. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды. (Оқушылар өткен сабақ бойынша бастапқы 2 сұраққа жауап береді, 3-ші сұраққа сабақ барысында жауап аламыз)


«Миға шабуыл»

"Берел қорымының берері мол" тақырыбындағы бейне- роликті көрсету арқылы сабақ тақырыбын анықтау.

Сұрақ:

1. Бейне көрсетілімде не туралы айтылды?

2. Сіздер бұл бейне көрсетілім бойынша не айталасыздар?

3. Бүгінгі сабақта не туралы айтамыз деп ойлайсыздар?


Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады.

Слайд, суреттер, пазлдар




























https://www.youtube.com/watch?v=Ovd6VUdmRhY


Сабақтың ортасы








7-мин













5-мин











6 мин


























6 мин














Топтық жұмыс: ЖИГСО

Әр топқа тапсырмалар беріледі. Оқушылар мәтінді оқиды.

1. Шілікті тобы: Қорымнан табылған заттардың тізімін жасайды.

2. Бесшатыр тобы: Жерлеу ғұрпынан үш сұрақ құрастырады.

3. Берел тобы: Шілікті, Бесшатыр қорымдарымен салыстыра отырып, үш ерекшелігін анықтайды.


Критерий

Дескриптор

Берел обасындағы жерлеу ерекшелігін дүниетанымымен байланыстырып сипаттайды


- Берел қорымынан табылған жәдігерлерді атады;

- Берел қорымының жерлеу ғұрпын анықтады;

- Берел қорымының өзге қорымдардан ерекшелігін ажыратты;


Сергіту сәті: «Таңда да, таста»

Оқушылар қағазға бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты сөздерді жазып, умаждап бір-біріне лақтырып ойнайды. Жазылған сөздер бүгінгі сабақтың тақырыбына сәйкес келетіндігін анықтайды, мағынасын ашады.


Не? Не? Қандай?

1. Шілікті тобы: Не таңқалдырды?

1. Сақ тайпаларының күрделі жерлеу құрылысын салуы мен мәңгілік тоң қабатында мәйітті шірітпей сақтау технологиясын- бальзамдауды білуі.

2. Жылқыларды адаммен бірге жерлеуі.

3. Шеберлердің зергерлік бұйымдарды алтыннан шебер жасауы.

4. Киізден, жүннен жасалған бұйымдардың 2500 жыл сақталуы.

2. Бесшатыр тобы: Не қызықтырды?

Сақ тайпаларының табиғат жағдайларын, климат ерекшеліктерін, түрлі өсімдіктердің қасиеттерін білуі.

3. Берел тобы: Қандай деректер қынжылтты?

Көптеген қорғандардың тоналуы. Адамдармен бірге жерлеу үшін көп жылқыны құрбандыққа шалуы.


Критерий

Дескриптор

Мәтін бойынша таңқалдыратын, қызықтыратын, қынжылтатын деректерді табады


-Мәтін бойынша таңқалдыратын оқиғаны тапты;

-Мәтіннен қызықтыратын жағдайларды тапты;

-Мәтіннен қынжылтатын деректерді тапты.


Тарих тақтасын құрастыру: оқушыларға 2500 жыл бұрын өмір сүрген Берел адамының бір күнгі өмірін суреттеуге тапсырма беріледі.

1. Шілікті тобы: Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 3-4 сурет салады.

2. Бесшатыр тобы: Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 10 сөйлемнен тұратын әңгіме құрайды.

3. Берел тобы: Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын күнделік жазады.


Критерий

Дескриптор

Берел адамының бір күнгі өмірін суреттейді


-Берел адамының бір күнгі өмірін суретпен сипаттады.

-Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын әңгіме құрады.

-Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын күнделік жазды.





Слайд, оқулық


сhttps://www.youtube.com/watch?v=9kdlytQvy6Q лайд























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!