|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Қисықбасова Дариға Азановна. |
||
|
Сынып 4 |
Пәні: музыка |
Қатысқандар саны:........................... Қатыспағандар саны: .................... |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Берлин мемлекеттік опера театры Эстрада өнері |
||
|
Сабақ мақсаты: Құндылықтарды дарыту. |
Оқушыларға әлемге әйгілі Берлин мемлекеттік опера театры музыкасын және Эстрада өнерін таныстыру,тарихын түсіндіру Оқушылардың танымдық іс-әрекетін дамыту,әниірімдерін дұрыс ести білу,мелодиялық ерекшеліктерін сезіну қабілеттерін дамыту. Музыка тыңдау арқылы оқушылардың есте сақтау, қиялдау, ойлау қабілеттерін дамыту. • Музыкаға қызығушылығы мен ынтасын ояту. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
ОқушыларБерлин мемлекеттік опера театрымен және эстрада өнері музыкасымен танысады, тарихын түсінеді.Оқушылардың танымдық іс-әрекеті, есте сақтау, қиялдау, ойлау қабілеттерін дамиды. |
||
|
Әдіс -тәсілдер: |
Топқа бөлу,Ән айту, түсіндіру, сұрақ - жауап.ойындар т/б |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану |
||
|
Қажетті құрал- жабдықтар |
үнтаспа, театрдың суреті |
||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді меңгеру |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушылардың іс- әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру |
Амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Психологиялық тренинг: Топқа бөлу |
Көктем суреттері |
|
|
Қызығушылықты ояту |
Суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу
« Наурыз» әнін тыңдаймыз |
Суреттерді анықтайды. |
|
|
Үй тапсырмасымен байланыстыру |
68- 69 бет. Мазмұндау. «Ақ мамам» әнін айту. Ана тақырыбында ұйқастырып келген бір шумақ өлеңдерін әуендетіп айтып береді.
- Осындай музыкада айтылатын әндер музыканың қандай түріне жатады деп ойлайсыңдар? |
Оқушы үй тапсырмасын жеткізе білуг(е бағытталады. әр оқушы өз пікірлерін
білдіріп өтетін тақырыпты ашады. |
|
|
Жаңа сабақ |
Сабақты түсіндіру. Берілген мәтінді оқу. Берлин мемлекеттік опера театры – Германиядағы ең көне әрі музыкалық театр. Ол 1742 жылы Пруссия королі ІІ Фридрихтің тапсырысы бойынша Сарай операсы ретінде салынды. Король Сарай операсының ашылуына неміс композиторы Карл Генрих Граунның «Цезарь және Клеопатра» операсы қойылды. Театр сахнасында дәстүрлі түрде үнемі симфониялық концерт өткізіліп тұрды.Король сарайының операсы1918 жылдан бастап Берлин мемлекеттік опера театры деп аталды. Билік басына Гитлер келген кезде фашизмді қолдамаған неміс композиторлары, музыканттары, және еврей ұлтының әртістері театрдан қуылып, қамауға алынды. Одан кейін мемлекеттік опера театры жабылып қалды. екінші дүнижүзілік соғыс кезінде опера ғимараты қирап, үйіндіге айналды. 1955 жылы Берлин мемлекеттік опера театры қайта ашылды. 2010-2015 жылға дейінгі аралықта Берлин мемлекеттік опера театрының ғимараты қайта күрделі жөндеуден өткізілу үшін жабылды. Эстрада (француз сөзі
«estrade») - қазақша мағынасы «тақтайша
үстел». Ол әр алуан сахналық өнердің
бір түрі. Эстрада өнері 20 ғасырда пайда болды. Қазіргі уақытта
халықтың арасында өте тез дамып, әлемге кеңінен тараған. Осы кезде
көптеген жаңа әндер дүниеге келді. Эстрадалық жанр музыкалық
көркемделуі жағынан күрделі болғанымен, орындалуы жеңіл. Вокалдық
әндер мен кәсіби классикалық әндерді арнайы музыкалық білімі бар
адамдар ғана айта алады. Ал эстрадалық әнді кез келген арнайы
музыкалық білімі жоқ адамдар да орындап шыға алады. Эстрадалық әнді
орындау үшін баланың музыкаға деген қызығушылығы мен музыканы
қабылдау және орындау қабілеті болса болғаны. |
Оқулық бойынша жұмыс жасайды Әңгімелейді Оқушылар жаңа сабақты қабылдайды, қабылдаған ақпаратты талқылап, талдайды, ақпарат негізінде білімін жүйелейді, жинақтайды, одан қорытынды шығара алады. |
|
|
Сергіту сәті |
Жұмбақ
жасыру. |
Сергіп алады. |
|
|
Музыка тыңдау Музыка сауаты Ән үйрену Сыр сандық. |
Рихард Вагнер «Валькирийдің самғауы» (үзінді) Қазақтың халық әні «Сәулем – ай» Симфониялық поэма- халық өмірінен алынып, тарихи шындықты, бостандық үшін күресті немесе табиғат көріністерін баяндайтын бір бөлімді шығарма. «си» нотасына анықтама. Си нотасы Үшінші сызықтың бойында жазылады. . Ақ мамам ә. Дүйсенбиев. Ә. Бейсеуов « Қазақы дастарханым» М. Ілиясов . Ж. Боранбаев 73 беттегі мақал- мәтелдің мағынасын түсіну. |
Терминді жаттайды Дәптермен жұмыс Ән үйренеді Ән жаттайды |
|
|
Бекіту, Түйіндеу |
Ойла, жинақта, түйінде! әдісі Театр ғимараты неліктен қайта салынды? Театрда қандай композиторлардың опералары сахналанды? Өз сөздеріңмен «Анаға» деген ықыласыңды қалай жеткізер едің? .
«Жоғалған нотаны
тап!» дидактикалық
ойыны. |
Берілген тапсырманы мұқият орындайды. Өз ойларын айтады. |
|
|
Бағалау |
Сабақта белсенділік көрсетіп, жақсы қатысқан оқушыларды бағалау |
Күнделіктеріне қойдырады. |
|
|
Үйге тапсырма |
71- 72 бет. Тақырыпты оқу. «Қазақы дастарханым» әнін жаттау. Наурыз мейрамы туралы бір шумақ өлең ұйқастырып келеді. |
Күнделіктеріне жазады |
|
|
Кері байланыс |
|
Жаңа сабақтан алған білімді жинақтап, қорытады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Берлин мемлекеттік опера театры Эстрада өнері
Берлин мемлекеттік опера театры Эстрада өнері
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: Қисықбасова Дариға Азановна. |
||
|
Сынып 4 |
Пәні: музыка |
Қатысқандар саны:........................... Қатыспағандар саны: .................... |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Берлин мемлекеттік опера театры Эстрада өнері |
||
|
Сабақ мақсаты: Құндылықтарды дарыту. |
Оқушыларға әлемге әйгілі Берлин мемлекеттік опера театры музыкасын және Эстрада өнерін таныстыру,тарихын түсіндіру Оқушылардың танымдық іс-әрекетін дамыту,әниірімдерін дұрыс ести білу,мелодиялық ерекшеліктерін сезіну қабілеттерін дамыту. Музыка тыңдау арқылы оқушылардың есте сақтау, қиялдау, ойлау қабілеттерін дамыту. • Музыкаға қызығушылығы мен ынтасын ояту. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
ОқушыларБерлин мемлекеттік опера театрымен және эстрада өнері музыкасымен танысады, тарихын түсінеді.Оқушылардың танымдық іс-әрекеті, есте сақтау, қиялдау, ойлау қабілеттерін дамиды. |
||
|
Әдіс -тәсілдер: |
Топқа бөлу,Ән айту, түсіндіру, сұрақ - жауап.ойындар т/б |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану |
||
|
Қажетті құрал- жабдықтар |
үнтаспа, театрдың суреті |
||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді меңгеру |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушылардың іс- әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру |
Амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Психологиялық тренинг: Топқа бөлу |
Көктем суреттері |
|
|
Қызығушылықты ояту |
Суреттер арқылы сабақ тақырыбын ашу
« Наурыз» әнін тыңдаймыз |
Суреттерді анықтайды. |
|
|
Үй тапсырмасымен байланыстыру |
68- 69 бет. Мазмұндау. «Ақ мамам» әнін айту. Ана тақырыбында ұйқастырып келген бір шумақ өлеңдерін әуендетіп айтып береді.
- Осындай музыкада айтылатын әндер музыканың қандай түріне жатады деп ойлайсыңдар? |
Оқушы үй тапсырмасын жеткізе білуг(е бағытталады. әр оқушы өз пікірлерін
білдіріп өтетін тақырыпты ашады. |
|
|
Жаңа сабақ |
Сабақты түсіндіру. Берілген мәтінді оқу. Берлин мемлекеттік опера театры – Германиядағы ең көне әрі музыкалық театр. Ол 1742 жылы Пруссия королі ІІ Фридрихтің тапсырысы бойынша Сарай операсы ретінде салынды. Король Сарай операсының ашылуына неміс композиторы Карл Генрих Граунның «Цезарь және Клеопатра» операсы қойылды. Театр сахнасында дәстүрлі түрде үнемі симфониялық концерт өткізіліп тұрды.Король сарайының операсы1918 жылдан бастап Берлин мемлекеттік опера театры деп аталды. Билік басына Гитлер келген кезде фашизмді қолдамаған неміс композиторлары, музыканттары, және еврей ұлтының әртістері театрдан қуылып, қамауға алынды. Одан кейін мемлекеттік опера театры жабылып қалды. екінші дүнижүзілік соғыс кезінде опера ғимараты қирап, үйіндіге айналды. 1955 жылы Берлин мемлекеттік опера театры қайта ашылды. 2010-2015 жылға дейінгі аралықта Берлин мемлекеттік опера театрының ғимараты қайта күрделі жөндеуден өткізілу үшін жабылды. Эстрада (француз сөзі
«estrade») - қазақша мағынасы «тақтайша
үстел». Ол әр алуан сахналық өнердің
бір түрі. Эстрада өнері 20 ғасырда пайда болды. Қазіргі уақытта
халықтың арасында өте тез дамып, әлемге кеңінен тараған. Осы кезде
көптеген жаңа әндер дүниеге келді. Эстрадалық жанр музыкалық
көркемделуі жағынан күрделі болғанымен, орындалуы жеңіл. Вокалдық
әндер мен кәсіби классикалық әндерді арнайы музыкалық білімі бар
адамдар ғана айта алады. Ал эстрадалық әнді кез келген арнайы
музыкалық білімі жоқ адамдар да орындап шыға алады. Эстрадалық әнді
орындау үшін баланың музыкаға деген қызығушылығы мен музыканы
қабылдау және орындау қабілеті болса болғаны. |
Оқулық бойынша жұмыс жасайды Әңгімелейді Оқушылар жаңа сабақты қабылдайды, қабылдаған ақпаратты талқылап, талдайды, ақпарат негізінде білімін жүйелейді, жинақтайды, одан қорытынды шығара алады. |
|
|
Сергіту сәті |
Жұмбақ
жасыру. |
Сергіп алады. |
|
|
Музыка тыңдау Музыка сауаты Ән үйрену Сыр сандық. |
Рихард Вагнер «Валькирийдің самғауы» (үзінді) Қазақтың халық әні «Сәулем – ай» Симфониялық поэма- халық өмірінен алынып, тарихи шындықты, бостандық үшін күресті немесе табиғат көріністерін баяндайтын бір бөлімді шығарма. «си» нотасына анықтама. Си нотасы Үшінші сызықтың бойында жазылады. . Ақ мамам ә. Дүйсенбиев. Ә. Бейсеуов « Қазақы дастарханым» М. Ілиясов . Ж. Боранбаев 73 беттегі мақал- мәтелдің мағынасын түсіну. |
Терминді жаттайды Дәптермен жұмыс Ән үйренеді Ән жаттайды |
|
|
Бекіту, Түйіндеу |
Ойла, жинақта, түйінде! әдісі Театр ғимараты неліктен қайта салынды? Театрда қандай композиторлардың опералары сахналанды? Өз сөздеріңмен «Анаға» деген ықыласыңды қалай жеткізер едің? .
«Жоғалған нотаны
тап!» дидактикалық
ойыны. |
Берілген тапсырманы мұқият орындайды. Өз ойларын айтады. |
|
|
Бағалау |
Сабақта белсенділік көрсетіп, жақсы қатысқан оқушыларды бағалау |
Күнделіктеріне қойдырады. |
|
|
Үйге тапсырма |
71- 72 бет. Тақырыпты оқу. «Қазақы дастарханым» әнін жаттау. Наурыз мейрамы туралы бір шумақ өлең ұйқастырып келеді. |
Күнделіктеріне жазады |
|
|
Кері байланыс |
|
Жаңа сабақтан алған білімді жинақтап, қорытады |
|
шағым қалдыра аласыз













