|
Мектеп: |
Алматы қаласы ХББ НЗМ |
|||
|
Күні: |
31.05.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Сынып: |
7,8,9,11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
«Білімім – Отаныма» |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушыларды қазіргі заман талабына сай терең білім алуға ынталандыру; Жас ұрпақтың танымдық көзқарасын, ой-өрісін, дүние-танымын кеңейту, іскерлік қасиеттерін дамыту; Логикалық ойлау, сөйлеу қабілеттерін шыңдау, оқушылар бойына ұлттық мәдени құндылықтарды сіңіру. Мемлекеттік тілімізді сүйе білуге үйрету, туған елін, жерін құрметтейтін саналы, ізденімпаз болуға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақ соңына күтілетін нәтиже: |
Оқушылардың білім алуға деген құштарлығы, елімізге, жерімізге патриоттық сезімі оянады, білім алуға ұмтылады. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм Құрмет Ынтымақтастық Академиялық шындық Ашықтық |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, бейнебаян |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі . Оқушыларды сәлемдесу, түгендеу. Сергіту сәті. «Өрмекші торы» ойыны ойнатылады. Жіпті ұстап тұрып, келесі оқушының атын атап, сол оқушы жақсы тілек айта отырып лақтырады. Келесі оқушыда дәл солай қайталайды. Ойын соңында өрмекші торы шығу қажет. Оқушыларды түстер бойынша 3 топқа бөлу. ҚР Мемлекеттік гимні орындалады ҚР Білім ағарту министрінің құттықтауы |
Жіп Түрлі түсті қағаздар Гимн Бейнебаян |
||
|
Сабақтың ортасы 21 мин Әр топқа 2 мин*3 = 6 мин |
Білім – бүгінгі қоғамда адам деңгейін, тұлға
биіктігін айқындауға көмектесетін құндылық. Өз деңгейіңізді
арттырғыңыз келсе, білім алуға ұмтылыңыз. Бұл – сендердің ең дұрыс
шешімдерің. Терең білім – тәуелсіздігіміздің тірегі, ақыл-ой азаттығымыздың алдаспаны. Заманауи әлемде елдің қуаты ең алдымен азаматтарының білімімен өлшенеді. Білім - асыл қазына. Білім инемен құдық қазғандай. Адам қаншалықты білімді болса, соншалықты бай-қуатты болады. Білім адам бойына біткен ең мықты қару. Адамзаттың жетерең биік шыңы білімді толық меңгерген күні. Білім ұрпақтан ұрпаққа берілетін шежіре, тарих, өнеге, тәрбие! Заманымыздың заңғар жазушысы Мұхтар Әуезов «Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін -білім» деген. Еңбекқорлық-адамды шыңға жетелеп, бар мақсатына уақытында жеткізетін қасиет. Еңбек - жауапкершілікке жетелейді. Жетістікке жетудің сыры – қажырлы еңбек. «Еңбек мұратқа жеткізер», «Жалқаулық аздырады, еңбек оздырады»,- деген мақалдар да еңбектенудің адамдарға қажетті нағыз байлық екендігін көрсетеді. Қазақ халқының дәстүрлі тәлім-тәрбие беру жүйесінде жас кезінен бастап баланы еңбекке, белгілі бір кәсіпке баулыған. Жалқау, еріншек, жатып ішер арамтамақ болма, еңбек ет, ата-анаңа қолқанат бол дегенді баланың санасына құйып отырған. Әрбір жас бала “Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей” деген мақал рухында тәрбиеленген. Ал, сіздер қалай ойлайсыздар, «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» деген мақалдың мағынасы қалай, қалай түсіндірер едіңдер? «Бақыттың кілті еңбекте» дегенді қалай түсінесіңдер? Отаншылдық - келер ұрпақты еңбекке, өнер-білім машықтарын меңгеруге, отбасын, туған өлкесін, отанын сүюге, ар-намысын қорғауға, және т.б. ізгі адамгершілік қасиеттерге баулу. Оның басты қағидасы Отанға, өзінің халқына, Атамекеніне деген сүйіспеншілік болып табылады. Күнделікті тіршілікте ол азаматтардың өндірістегі, ғылымдағы, өнердегі, спорттағы, жасампаз еңбегінен көрінеді. Олай болса , бүгінгі сабақтың тапсырмаларымен таныс болыңыздар. 1-топ «Тұжырымдамалық карта» әдісін пайдалана отырып, оқушыларға «Біз терең білімді оқушы болу үшін не істеу керекпіз?» тақырыбында ойларын, идеяларын талдайды. 2-топ «Тұжырымдамалық карта» әдісін пайдалана отырып, оқушыларға адамның өміріндегі еңбектің рөлі, адам еңбек ету үшін бойында қандай қасиеттер болу керек? 3-топ Тұжырымдамалық карта» әдісін пайдалана отырып, оқушылар «Оқу инемен құдық қазғандай» мәтелін қалай түсінесіңдер? Әр топ өз жұмыстарын қорғайды. |
Презентация "Тұжырымдамалық карта». Картаға сурет, кесте, ойдың түйінді идеясы, график т. б. салуға не дайын материалды жапсыруға болады. |
||
|
7 мин |
Мектептің, Шанырақтың, сыныптың жылдық жетістіктерімен таныстыру |
Презентация
|
||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия Адам баласы тек білім арқылы дүниені таниды, табиғаттың құпия сырларын ашады, ғылымды дамытады, техниканы өрістетеді, қоғамды ілгері бастырады. Білім арқылы өткен тарихын таниды, одан тағылым алады, болашағын болжап, келешегін белгілейді. «Ақыл жастан, асыл тастан» деген сөзді халқымыз жас толқынның болашағына үміт күткендіктен айтқан болар. Сондықтан ел алдындағы, аға ұрпақ алдындағы жауапкершілікті ұмытпайық. |
Презентация |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білімім - Отаныма
Білімім - Отаныма
|
Мектеп: |
Алматы қаласы ХББ НЗМ |
|||
|
Күні: |
31.05.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Сынып: |
7,8,9,11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
«Білімім – Отаныма» |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушыларды қазіргі заман талабына сай терең білім алуға ынталандыру; Жас ұрпақтың танымдық көзқарасын, ой-өрісін, дүние-танымын кеңейту, іскерлік қасиеттерін дамыту; Логикалық ойлау, сөйлеу қабілеттерін шыңдау, оқушылар бойына ұлттық мәдени құндылықтарды сіңіру. Мемлекеттік тілімізді сүйе білуге үйрету, туған елін, жерін құрметтейтін саналы, ізденімпаз болуға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақ соңына күтілетін нәтиже: |
Оқушылардың білім алуға деген құштарлығы, елімізге, жерімізге патриоттық сезімі оянады, білім алуға ұмтылады. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм Құрмет Ынтымақтастық Академиялық шындық Ашықтық |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, бейнебаян |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі . Оқушыларды сәлемдесу, түгендеу. Сергіту сәті. «Өрмекші торы» ойыны ойнатылады. Жіпті ұстап тұрып, келесі оқушының атын атап, сол оқушы жақсы тілек айта отырып лақтырады. Келесі оқушыда дәл солай қайталайды. Ойын соңында өрмекші торы шығу қажет. Оқушыларды түстер бойынша 3 топқа бөлу. ҚР Мемлекеттік гимні орындалады ҚР Білім ағарту министрінің құттықтауы |
Жіп Түрлі түсті қағаздар Гимн Бейнебаян |
||
|
Сабақтың ортасы 21 мин Әр топқа 2 мин*3 = 6 мин |
Білім – бүгінгі қоғамда адам деңгейін, тұлға
биіктігін айқындауға көмектесетін құндылық. Өз деңгейіңізді
арттырғыңыз келсе, білім алуға ұмтылыңыз. Бұл – сендердің ең дұрыс
шешімдерің. Терең білім – тәуелсіздігіміздің тірегі, ақыл-ой азаттығымыздың алдаспаны. Заманауи әлемде елдің қуаты ең алдымен азаматтарының білімімен өлшенеді. Білім - асыл қазына. Білім инемен құдық қазғандай. Адам қаншалықты білімді болса, соншалықты бай-қуатты болады. Білім адам бойына біткен ең мықты қару. Адамзаттың жетерең биік шыңы білімді толық меңгерген күні. Білім ұрпақтан ұрпаққа берілетін шежіре, тарих, өнеге, тәрбие! Заманымыздың заңғар жазушысы Мұхтар Әуезов «Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін -білім» деген. Еңбекқорлық-адамды шыңға жетелеп, бар мақсатына уақытында жеткізетін қасиет. Еңбек - жауапкершілікке жетелейді. Жетістікке жетудің сыры – қажырлы еңбек. «Еңбек мұратқа жеткізер», «Жалқаулық аздырады, еңбек оздырады»,- деген мақалдар да еңбектенудің адамдарға қажетті нағыз байлық екендігін көрсетеді. Қазақ халқының дәстүрлі тәлім-тәрбие беру жүйесінде жас кезінен бастап баланы еңбекке, белгілі бір кәсіпке баулыған. Жалқау, еріншек, жатып ішер арамтамақ болма, еңбек ет, ата-анаңа қолқанат бол дегенді баланың санасына құйып отырған. Әрбір жас бала “Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей” деген мақал рухында тәрбиеленген. Ал, сіздер қалай ойлайсыздар, «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» деген мақалдың мағынасы қалай, қалай түсіндірер едіңдер? «Бақыттың кілті еңбекте» дегенді қалай түсінесіңдер? Отаншылдық - келер ұрпақты еңбекке, өнер-білім машықтарын меңгеруге, отбасын, туған өлкесін, отанын сүюге, ар-намысын қорғауға, және т.б. ізгі адамгершілік қасиеттерге баулу. Оның басты қағидасы Отанға, өзінің халқына, Атамекеніне деген сүйіспеншілік болып табылады. Күнделікті тіршілікте ол азаматтардың өндірістегі, ғылымдағы, өнердегі, спорттағы, жасампаз еңбегінен көрінеді. Олай болса , бүгінгі сабақтың тапсырмаларымен таныс болыңыздар. 1-топ «Тұжырымдамалық карта» әдісін пайдалана отырып, оқушыларға «Біз терең білімді оқушы болу үшін не істеу керекпіз?» тақырыбында ойларын, идеяларын талдайды. 2-топ «Тұжырымдамалық карта» әдісін пайдалана отырып, оқушыларға адамның өміріндегі еңбектің рөлі, адам еңбек ету үшін бойында қандай қасиеттер болу керек? 3-топ Тұжырымдамалық карта» әдісін пайдалана отырып, оқушылар «Оқу инемен құдық қазғандай» мәтелін қалай түсінесіңдер? Әр топ өз жұмыстарын қорғайды. |
Презентация "Тұжырымдамалық карта». Картаға сурет, кесте, ойдың түйінді идеясы, график т. б. салуға не дайын материалды жапсыруға болады. |
||
|
7 мин |
Мектептің, Шанырақтың, сыныптың жылдық жетістіктерімен таныстыру |
Презентация
|
||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия Адам баласы тек білім арқылы дүниені таниды, табиғаттың құпия сырларын ашады, ғылымды дамытады, техниканы өрістетеді, қоғамды ілгері бастырады. Білім арқылы өткен тарихын таниды, одан тағылым алады, болашағын болжап, келешегін белгілейді. «Ақыл жастан, асыл тастан» деген сөзді халқымыз жас толқынның болашағына үміт күткендіктен айтқан болар. Сондықтан ел алдындағы, аға ұрпақ алдындағы жауапкершілікті ұмытпайық. |
Презентация |
||
шағым қалдыра аласыз













