|
Күні: |
Мектеп: №26 жалпы орта мектеп |
||||||
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жаруанрлар мен өсімдіктер. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Биоалуантүрлілік |
|||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Осы сабаққа қол жеткізген оқу мақсаттары |
8.1.5.1 - перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау; 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдай алады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдана алады Кейбір оқушылар орындай алады: жазба жұмыстары мен айтылым тапсырмаларында тақырып бойынша ақпаратты қолдана алады |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Ақпараттарды іріктейді, ішінара ізденушілік жұмыстарын жүргізеді. |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: -Тіл мен мәдениет; -Өмір бойы білім алу; -Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; -Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау. Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Арал теңізі, бекіре мен қаяз, Балтық теңізі, салақа, Изенді, Шулыған, балықшылар, жарма, қалың қамыс, құпи я сыр, ғажайып дүние. |
||||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:біздің ойымызша, біз келтірген дәйектемелер бойынша, нәтижеге бағытталған |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Биоалуантүрлілік туралы біледі |
||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы |
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Оқылым мәтіні бойынша әр топқа сұрақтар таратылады.
Дескрипторлар:
Оқушылар жұмыстарын өзара бағалайды. Әр топ ұстанымдарын дәлелдейді. |
Оқулық |
|||||
|
Ортасы |
Тілдік мәлімет беріледі. Сөйлем мүшелері Сөйлем мүшелері – сөйлем құрауға қатысқан толық мағыналы сөздер. Сөйлем мүшелері атқаратын қызметі жағынан тұрлаулы мүшелер және тұрлаусыз мүшелер болып екі топқа бөлінеді. Тұрлаулы мүшелер деп сөйлем құрауға негіз болатын бастауыш пен баяндауыш; ал тұрлаусыз мүшелер деп өздігінен сөйлем құрай алмайтын, тек сөйлемде берілген ойды кеңейте түсетін анықтауыш, толықтауыш, пысықтауышты айтамыз. Тыңдалым тапсырмасы: 2-тапсырма. «Арал тағдыры – адам тағдыры» мәтінін тыңдап, «Т кестесі» әдісімен оқылым мәтінімен мақсатын, мазмұнын, стилін, тілін салыстырыңдар. Дескрипторлар:
Мұғалім кері байланыс жасайды. Жұптық тапсырма. «Ақпаратты сүзіп алу» әдісімен берілген мәтіндерден жай сөйлемдерге 6-8 мысал жазып, ой тұжырымдайды. Сөйлемнің тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерінің астын тиісті шартты белгілерімен сызады. Дескрипторлар:
Мұғалім кері байланыс жасайды. Жалпысыныптық тапсырма. Жеке жауаптары тыңдалады. ЮНЕСКО-ның Әлемдік табиғи мұралар тізімінде тіркелген Қазақстандағы мемлекеттік табиғи қорықтар және биоалуантүрлілік кестесін пайдаланып, «Дербес пікір жазу» әдісімен 12-14 сөйлемнен тұратын монолог жазады. Дескрипторлар:
Мұғалім жасалған жұмыстарға, оқушылардың бір-біріне берген бағасына, айтылған ойларға байланысты кері байланыс береді. |
«Т кестесі» «Дербес пікір жазу» |
|||||
|
Соңы |
Рефлексия. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен сабақты бағалаймын. Үй тапсырма беру. «Артық болмас білгенің» айдарындағы берілген сөйлемдерге перифраз жасау арқылы сұрақтар құрастырып жазады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттарышынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биоалуантүрлілік
Биоалуантүрлілік
|
Күні: |
Мектеп: №26 жалпы орта мектеп |
||||||
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жаруанрлар мен өсімдіктер. |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Биоалуантүрлілік |
|||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Осы сабаққа қол жеткізген оқу мақсаттары |
8.1.5.1 - перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау; 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдай алады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдана алады Кейбір оқушылар орындай алады: жазба жұмыстары мен айтылым тапсырмаларында тақырып бойынша ақпаратты қолдана алады |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Ақпараттарды іріктейді, ішінара ізденушілік жұмыстарын жүргізеді. |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: -Тіл мен мәдениет; -Өмір бойы білім алу; -Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; -Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау. Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||||||
|
Тілдік құзіреттілік |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Арал теңізі, бекіре мен қаяз, Балтық теңізі, салақа, Изенді, Шулыған, балықшылар, жарма, қалың қамыс, құпи я сыр, ғажайып дүние. |
||||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:біздің ойымызша, біз келтірген дәйектемелер бойынша, нәтижеге бағытталған |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Биоалуантүрлілік туралы біледі |
||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы |
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Оқылым мәтіні бойынша әр топқа сұрақтар таратылады.
Дескрипторлар:
Оқушылар жұмыстарын өзара бағалайды. Әр топ ұстанымдарын дәлелдейді. |
Оқулық |
|||||
|
Ортасы |
Тілдік мәлімет беріледі. Сөйлем мүшелері Сөйлем мүшелері – сөйлем құрауға қатысқан толық мағыналы сөздер. Сөйлем мүшелері атқаратын қызметі жағынан тұрлаулы мүшелер және тұрлаусыз мүшелер болып екі топқа бөлінеді. Тұрлаулы мүшелер деп сөйлем құрауға негіз болатын бастауыш пен баяндауыш; ал тұрлаусыз мүшелер деп өздігінен сөйлем құрай алмайтын, тек сөйлемде берілген ойды кеңейте түсетін анықтауыш, толықтауыш, пысықтауышты айтамыз. Тыңдалым тапсырмасы: 2-тапсырма. «Арал тағдыры – адам тағдыры» мәтінін тыңдап, «Т кестесі» әдісімен оқылым мәтінімен мақсатын, мазмұнын, стилін, тілін салыстырыңдар. Дескрипторлар:
Мұғалім кері байланыс жасайды. Жұптық тапсырма. «Ақпаратты сүзіп алу» әдісімен берілген мәтіндерден жай сөйлемдерге 6-8 мысал жазып, ой тұжырымдайды. Сөйлемнің тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерінің астын тиісті шартты белгілерімен сызады. Дескрипторлар:
Мұғалім кері байланыс жасайды. Жалпысыныптық тапсырма. Жеке жауаптары тыңдалады. ЮНЕСКО-ның Әлемдік табиғи мұралар тізімінде тіркелген Қазақстандағы мемлекеттік табиғи қорықтар және биоалуантүрлілік кестесін пайдаланып, «Дербес пікір жазу» әдісімен 12-14 сөйлемнен тұратын монолог жазады. Дескрипторлар:
Мұғалім жасалған жұмыстарға, оқушылардың бір-біріне берген бағасына, айтылған ойларға байланысты кері байланыс береді. |
«Т кестесі» «Дербес пікір жазу» |
|||||
|
Соңы |
Рефлексия. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен сабақты бағалаймын. Үй тапсырма беру. «Артық болмас білгенің» айдарындағы берілген сөйлемдерге перифраз жасау арқылы сұрақтар құрастырып жазады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттарышынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













