Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.3 Ағза мен қоршаған орта |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Биосфера экожүйе популияция |
||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Экожүйе құрылымының компоненттерін біле отырып |
||
|
су және құрлық экожүйелерінің ерекшелігін анықтап , талдау жүргізіп салыстыра алады |
|||
|
|
|||
|
Бағалаукритерийі |
|
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну,қолдану |
||
|
Тілдік мақсаттары
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: экожүйе, консументтер,редуценттер, продуцент тер, су , құрлық,бірлестік,қоректік тізбектер, экологиялық пирамида. |
||
|
Оқылым, айтылым,тыңдалым дағдылары: Мәтінді оқиды,тыңдайды,ортақ түйінді шешімді жазады,диалогты сұқпаттасады,яғни айтылым болады. |
|||
|
Жазылым дағдылары: Тақырыпқа қатысты негізгі тірек сөздерді дәптерге жазып алады. Тапсырмалар орындау арқылыда жазылым дағдылары қалыптасады |
|||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел қүндылығы:Өзіне және айналадағы адам мен қоршаған ортаға құрмет.Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу, ашық болуға тәрбиелеу |
||
|
Пәнаралықбайланыс |
География және экология мекен ету ортасын анықтау және тіршілік әрекеттерін сипаттай алу |
||
|
Алдыңғы білім
|
8.3.1.1Экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
|
|||
|
Сабақтың Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 0-3минут 4-7минут |
1.Сәлемдесу. 2. «Тілектер алаңы » арқылы сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру.Бір –біріне сыныптағы кез келген затты қатыстырып тілек айтады 3.Топқа бөлу:“Сағатты дос”.әдісі бойынша бөлінеді(сағат суреттерін таңдап алып бірдей сағаттар бірігеді )сағат 1,2,3, топ болады. 1-топ экожүйелер 1-топ: эко 2- топ: су экожүйесі 3- топ: құрлық экожүйесі і 4.Үй тапсырмасын тексеру Оқушылардың бұрынғы біліміне сүйене отырып жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Миға шабуыл» әдісі қолданамын. 1. Экожүйе дегеніміз не? 2.Экожүйе құрылымдарына не жатады? 3.Қоректік тізбек дегеніміз не? 4.Экологиялық пирамида қалай құрылады? 5.Экожүйелер бірлестігі дегеніміз не? |
Слайд, үлестірме сағат суреттері
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 8-10 минут 11-20 минут
21-26
27-32 минут |
5 Жаңа сабаққа негізделген тыңдалым дағдысын қалыптастыру мақсатында бейнеролик көрсетемін. 6 Бейнероликті пысықтау үшін айтылым дағдысы арқылы диалогқа түсу үшін «Галереяға саяхат» жасатамын. Топтық жұмыс арқылы тақтадан таңдап алған суреттеріне постер қорғап шығады
1-топ
Дескриптор: -экожүйе құрылымына сипаттама бере алады -суретке қарап мағлұмат жинап постерге түсіре алады Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Бас бармақ» әдісін қолданамын.
7.«суреттер сөйлейді »әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар жұптық жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындап бір бірін тексереді.Экожүйе құрылымдарын ажыратып атап береді.
Дескриптор: -су және құрлық экожүйелерін ажырата алады. -Оқушылар экожүйе түрлеріне не жататынын біледі. Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Бағдаршам» әдісін қолданамын.
8. «Венн диаграммасы»әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар жеке жұмыс жасайды. Оқушылардың жазылым дағдысын қалыптастыруға негізделген. Бұл тапсырмада оқушылар су және құрлық экожүйедерінің айырмашылығын таба отырып салыстырады. Құрлық және су экожүйелерін салыстыру
Дескриптор: -Оқушылар экожүйелердің ерекшелігін таба алады - су және құрлық экожүйелерін салыстыра алады Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Алма ағашы» әдісін қолданамын.
|
Интербелсенді тақта, ноутбук
суретті үлестірме
Бас бармақ
суреттер, үлестірме қағаз, маркер Бағдаршам түстері Венн диаграмма сызылған үлестірме
Алма түстері |
||
|
Сабақтың соңы 33-36 минут 37-40 минут |
Үй тапсырмасын беру Өздерің тұратын жергілікті жердің экожүйелерін салыстыру кестесіне толтырып келу. Рефлексия: «Ойды аяқта » әдісі арқылы оқушылардын кері байланыс аламын. 1.Бүгін мен білдім.......... 2 мен үйрендім............... 3 қиындық тудырды........ 4 қолымнан келді............... |
Күнделік Стикерлер |
||
|
|
||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілеттіоқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Оқушылардын қажеттіліктеріне қарай тапсырмалар беремін. 1. «Галереяға саяхат» әдісін негізге ала отырып мақсатым оқушыларға экожүйе құрылымын түсіндіру. .Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар тақырыпты бейнероликте көргендерін ортаға салып, пікірлесіп диалогқа түсіп сурет арқылы бір –бірне экожүйе түрлерін таныстырады. 2.«Суреттер сөйлейді « әдісінде . Бұл тапсырмада оқушылар жұптық және жеке жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындап бір бірін тексереді.Бұл тапсырмады оқушылар экожүйе түрлерін ажыратып атайды.. 3.«Венн диаграммасы »әдісі. Бұл жеке балаларға негізделген. . Сабақты қалай түсініп , салыстыру қабілеттерін анықтауға арналған. |
Бағдаршам және бас бармақ арқылы бағалау сабақ барысында орындалды. 1. Бағдаршам. Оқушыларда қызыл, сары, жасыл түсті карточкалар бар, оқушылардың алдында тұрады. Оқушылар бағдаршам түстерін пайдаланып, өздерін бағалайды, кері байланыс жасайды жасыл – барлығы түсінікті; сары – әлі де практика қажет, сұрақтар бар; қызыл – түсінген жоқпын 2.Бас бармақ.. Оқушылар бас бармақтары арқылы өздерін бағалайды, кері байланыс жасайды Бас бармақты жоғары көтерсе – барлығын түсіндім Бас бармақты ортаға көтерсе – енді түсініп келемін Бас бармақты төмен түсірсе – түсінбедім 3.Алма ағашының алма түстері арқылы кері байланыс жасайды.
|
Техникалық қауіпсіздік ережелерінің орындалуын бақылауда ұстау. |
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биосфера экожүйе популияция
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:8.3 Ағза мен қоршаған орта |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Биосфера экожүйе популияция |
||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Экожүйе құрылымының компоненттерін біле отырып |
||
|
су және құрлық экожүйелерінің ерекшелігін анықтап , талдау жүргізіп салыстыра алады |
|||
|
|
|||
|
Бағалаукритерийі |
|
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну,қолдану |
||
|
Тілдік мақсаттары
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: экожүйе, консументтер,редуценттер, продуцент тер, су , құрлық,бірлестік,қоректік тізбектер, экологиялық пирамида. |
||
|
Оқылым, айтылым,тыңдалым дағдылары: Мәтінді оқиды,тыңдайды,ортақ түйінді шешімді жазады,диалогты сұқпаттасады,яғни айтылым болады. |
|||
|
Жазылым дағдылары: Тақырыпқа қатысты негізгі тірек сөздерді дәптерге жазып алады. Тапсырмалар орындау арқылыда жазылым дағдылары қалыптасады |
|||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел қүндылығы:Өзіне және айналадағы адам мен қоршаған ортаға құрмет.Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу, ашық болуға тәрбиелеу |
||
|
Пәнаралықбайланыс |
География және экология мекен ету ортасын анықтау және тіршілік әрекеттерін сипаттай алу |
||
|
Алдыңғы білім
|
8.3.1.1Экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
|
|||
|
Сабақтың Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 0-3минут 4-7минут |
1.Сәлемдесу. 2. «Тілектер алаңы » арқылы сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру.Бір –біріне сыныптағы кез келген затты қатыстырып тілек айтады 3.Топқа бөлу:“Сағатты дос”.әдісі бойынша бөлінеді(сағат суреттерін таңдап алып бірдей сағаттар бірігеді )сағат 1,2,3, топ болады. 1-топ экожүйелер 1-топ: эко 2- топ: су экожүйесі 3- топ: құрлық экожүйесі і 4.Үй тапсырмасын тексеру Оқушылардың бұрынғы біліміне сүйене отырып жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Миға шабуыл» әдісі қолданамын. 1. Экожүйе дегеніміз не? 2.Экожүйе құрылымдарына не жатады? 3.Қоректік тізбек дегеніміз не? 4.Экологиялық пирамида қалай құрылады? 5.Экожүйелер бірлестігі дегеніміз не? |
Слайд, үлестірме сағат суреттері
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 8-10 минут 11-20 минут
21-26
27-32 минут |
5 Жаңа сабаққа негізделген тыңдалым дағдысын қалыптастыру мақсатында бейнеролик көрсетемін. 6 Бейнероликті пысықтау үшін айтылым дағдысы арқылы диалогқа түсу үшін «Галереяға саяхат» жасатамын. Топтық жұмыс арқылы тақтадан таңдап алған суреттеріне постер қорғап шығады
1-топ
Дескриптор: -экожүйе құрылымына сипаттама бере алады -суретке қарап мағлұмат жинап постерге түсіре алады Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Бас бармақ» әдісін қолданамын.
7.«суреттер сөйлейді »әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар жұптық жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындап бір бірін тексереді.Экожүйе құрылымдарын ажыратып атап береді.
Дескриптор: -су және құрлық экожүйелерін ажырата алады. -Оқушылар экожүйе түрлеріне не жататынын біледі. Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Бағдаршам» әдісін қолданамын.
8. «Венн диаграммасы»әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар жеке жұмыс жасайды. Оқушылардың жазылым дағдысын қалыптастыруға негізделген. Бұл тапсырмада оқушылар су және құрлық экожүйедерінің айырмашылығын таба отырып салыстырады. Құрлық және су экожүйелерін салыстыру
Дескриптор: -Оқушылар экожүйелердің ерекшелігін таба алады - су және құрлық экожүйелерін салыстыра алады Кері байланыс:Оқушылардың түсінгендерін анықтау үшін «Алма ағашы» әдісін қолданамын.
|
Интербелсенді тақта, ноутбук
суретті үлестірме
Бас бармақ
суреттер, үлестірме қағаз, маркер Бағдаршам түстері Венн диаграмма сызылған үлестірме
Алма түстері |
||
|
Сабақтың соңы 33-36 минут 37-40 минут |
Үй тапсырмасын беру Өздерің тұратын жергілікті жердің экожүйелерін салыстыру кестесіне толтырып келу. Рефлексия: «Ойды аяқта » әдісі арқылы оқушылардын кері байланыс аламын. 1.Бүгін мен білдім.......... 2 мен үйрендім............... 3 қиындық тудырды........ 4 қолымнан келді............... |
Күнделік Стикерлер |
||
|
|
||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілеттіоқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Оқушылардын қажеттіліктеріне қарай тапсырмалар беремін. 1. «Галереяға саяхат» әдісін негізге ала отырып мақсатым оқушыларға экожүйе құрылымын түсіндіру. .Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар тақырыпты бейнероликте көргендерін ортаға салып, пікірлесіп диалогқа түсіп сурет арқылы бір –бірне экожүйе түрлерін таныстырады. 2.«Суреттер сөйлейді « әдісінде . Бұл тапсырмада оқушылар жұптық және жеке жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындап бір бірін тексереді.Бұл тапсырмады оқушылар экожүйе түрлерін ажыратып атайды.. 3.«Венн диаграммасы »әдісі. Бұл жеке балаларға негізделген. . Сабақты қалай түсініп , салыстыру қабілеттерін анықтауға арналған. |
Бағдаршам және бас бармақ арқылы бағалау сабақ барысында орындалды. 1. Бағдаршам. Оқушыларда қызыл, сары, жасыл түсті карточкалар бар, оқушылардың алдында тұрады. Оқушылар бағдаршам түстерін пайдаланып, өздерін бағалайды, кері байланыс жасайды жасыл – барлығы түсінікті; сары – әлі де практика қажет, сұрақтар бар; қызыл – түсінген жоқпын 2.Бас бармақ.. Оқушылар бас бармақтары арқылы өздерін бағалайды, кері байланыс жасайды Бас бармақты жоғары көтерсе – барлығын түсіндім Бас бармақты ортаға көтерсе – енді түсініп келемін Бас бармақты төмен түсірсе – түсінбедім 3.Алма ағашының алма түстері арқылы кері байланыс жасайды.
|
Техникалық қауіпсіздік ережелерінің орындалуын бақылауда ұстау. |
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
шағым қалдыра аласыз









