|
Бөлім: |
Биотехнология және гендік инженерия келешегі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбекова Жазира Орынбековна |
|
Күні: |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Биотехнология және денсаулық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
|
САБАҚ БАРЫСЫ:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биотехнология және денсаулық.
Биотехнология және денсаулық.
|
Бөлім: |
Биотехнология және гендік инженерия келешегі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбекова Жазира Орынбековна |
|
Күні: |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Биотехнология және денсаулық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
|
САБАҚ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин |
Алдыңғы білім. Стиль түрлерінен өткенді қайталау 1.Көркем әдебиет стилі 2.Ғылыми стиль 3.Публицистикалық стиль 4.Ресми іс-қағаздар стилі Ауызекі сөйлеу стилі |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді. Жаңаны болжайды. Стилдің түрлері мен ерекшеліктері еске түсіреді. |
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген А және Ә мәтінін оқып, салыстыра талдап, кестеге түсіреді. А мәтіні
Биотехнология– тірі ағзалар мен биологиялық
әрекеттерді адамның мақсатына сай өндірісте қолдану болып табылады.
Ең алғаш 1917 жылы Венгр инженері алғаш рет “биотехнология”
терминін енгізді. 1941 жылдан бері кеңінен қолданылып, даму
үстінде.Биотехнология адами білімінің ең жас саласы. Алғаш рет
биотехнология термині 1917 жылы К. Эреки шошқаларды қантты
қызылшасымен қоректендіру кезінде, олардың өнімдерінің жоғарылауы,
жасалған жұмыстарының нәтижесінде берілген. Ол: «Биотехнология –
бұл шикізат материалдарынан, жануарлар организмдерінің көмегімен
әртүрлі өнімдерді өндірумен жүретін жұмыстардың барлық түрі» - деп
жазды. Ә мәтіні Қазақстанда биотехнология саласы қарқынды дамып келеді. Мәселен, отандық ғалымдар биоүйлесімді желім әзірлеп шығарды. Оның қолданылу аясы - медицина мен биология. Әсіресе, оның көмегімен қарапайым хирургиялық тігістерді алмастыру мүмкін. Бұл жоба бойынша Ұлттық биотехнология орталығының ғалымдары шамамен екі жылдай шұғылданды. Мамандардың сөздерінше, олар төзімділігі жоғары, яғни осыған ұқсас қазіргі материалдардан жүз есе сапалы материалға қол жеткізді. Айтпақшы, бүгінгі күні дүние жүзінде медициналық желім жасап шығарумен бар болғаны бірнеше ғана ғылыми топ айналысады. Қазақстандық ғалымдардың әзірленімі импорттың орнын отандық өніммен алмастыруға және алдағы уақытта шетелдік нарыққа шығуға мүмкіндік береді.
|
Топпен бірлесіп, ынтымақтастықта жұмыс істейді. Топта оқушылар мұқият А және Ә мәтінін оқып, талдайды, салыстырады. Берілген кестені бірлесіп, бірін-бірі үйретіп, толтырады. |
Дескриптор: /5/ Мәтіннің тақырыбын анықтайды – 1балл Мақсатты аудиториясын анықтайды – 1балл Құрылымын анықтайды -1балл Стилін анықтайды -1балл Тілдік ерекшелігін анықтайды-1балл
Бағалау. Берілген бағалау парағына топ жетекшісі топ мүшелерінің қатысу, сөйлеу, белсенділік деңгейлерін бағалайды.
|
Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Берілген мәтінге синтаксистік талдау жүргізеді. Қыстыгүні сол араны қақ жарып ағып жататын бұлақтан су ішіп, ақ көрпеге оранған қыста талай шаруаның басын қайырғандықтан, біз осы бұлақты көзіміздің қарашығындай көреміз. 1.Сөйлем мүшелеріне талдайды 2.Құрмалас сөйлемнің түрін тауып, жасалу жолын түсіндіреді. 3. Морфологиялық талдау жасайды. /саралап/
ЕББҚ -тапсырма 104-бет. 10 тапсырма. Оқып шығып, жоспар жазу.
|
Оқушылар жұппен бірігіп жұмыс істейді. Жұппен бірігіп берілген сөйлемді талдайды. |
Дескриптор /2/ Синтаксистік талдау жасайды – 1балл Құрмалас сөйлемнің түріне талдайды -1 балл Бағалау. Бағалау парақшасына оқушылар дескриптор бойынша өзін-өзі бағалап, балдарын қояды.
|
Дәптермен жұмыс Таратпа материалдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ҚБ тапсырма 8 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. /Шығармашыл бала – ойлы бала/ Шығармашылық жұмыс сағаты.
Биотехнология мамандығына оқығысы келетін оқушылар үшін хабарландыру құрастырып жазыңыз. Мәтіннің құрылымы мен рәсімделуін ескеріңіз. Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма
|
Мысал: Құрметті 10-11 сынып оқушылары. Сіздерді «Биотехнология» мамандығы бойынша бакалаврлар, магистрлер дайындайтын «Биотехнология және микробиология кафедрасының «Ашық есік күніне» шақырамыз. Іс-шараның өткізу мерзімі мен уақыты: 11 ақпан. 2025жыл. Сағат 10.00 Өткізу орны: Алматы қаласы. ҚАЗҰУ. Акт залы. 8777 111 12 13 |
Дескриптор /3/ Хабарландыру жазады – 1балл Мәтіннің құрылымын сақтайды - 1балл Рәсімделуін талапқа сай жазады-1балл Бағалау. Оқып, дескриптор бойынша бағалау.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын беру. 2 мин |
103-бет. 7-тапсырма |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады. |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













