Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуге есептер шығару

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуге есептер шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: А.Назарбеков атындағы №87 ЖОББМ

Күні: 16.01.25ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Байменова Р.

Сынып: 6 «А,Ғ,З»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуге есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;

6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің және мәндес теңдеулердің анықтамаларын біледі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу ережелерін біледі және есептер шығаруда ережелерді қолданады. Тапсырмалар орындау барысында бағытталған сұрақтар қою арқылы өмір бойы білім алуға үйренеді, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізе мүмкіндік беріледі, бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, ынтымақтастыққа, өзара қарым-қатынасқа тәрбиелейді.

Құндылыққа баулу:

Өз мемлекетіне жауапкершілікпен қарау және әділдікке тәрбиелеу.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Көңіл күйлеріңіз қалай?- Керемет (қолдарын көтереді)

Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?- Тамаша (алақандарын соғады)

Ынтамыз ше?- Ғажап (бас бармақтарын көтереді)



Үйге тапсырмасын тексеру: №792, №793(т)

«Көршіңді тексер» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын тексереді.



Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында

«Сұраққа жауап» әдісі арқылы шолу сұрақтары қойылады.

а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап береді.











Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді.







Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске түсіреді.

Рахмет айту








бағалау (+/-)




«Жарайсың!»

деп

ынталандыру

kundelik.kz















қима қағаздар

Негізгі бөлім

15 минут


Жаңа білімді қалыптастыру

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу алгоритмі

Сызықтық теңдеулерді шешу жағдайларын қарастырайық:

І.

ІІ.

ІII.

Білім алушылар ережелерді тыңдайды.

Есептерді шығарады.

Математикалық тілде сөйлейді.





Тапсырмалар:

1. Теңдеуді шешіңдер.

а) 7х-(3+2х)=х+9 ә) 13-(2х-5)=х-3

7х-3-2х=х+9 13-2х+5=х-3

7х-2х-х=9+3 -2х-х=-3-13-5

4х=12 -3х=-21

х=3 х=7

3) 3х-(10-9х)=22х 4) 26-(17-2х)=5х

3х-10+9х=22х 26-17+2х=х

3х+9х-22х=10 2х-х=9

-10х=10 х=9

х=-1

2. Теңдеудің түбірлерін табыңдар.

1) 4х+5(3-2х)=5-11х 2) 19-2(3х+8)=2х-37

х=-2 х=5

3) 8х+3(7-2х)=4х+3

х=9

3. Теңдеудің түбірлерін табыңдар.

1) 8у-3(2у-3)=7у-2(5у+8) у=-5

2) 5(2у-9)+6у=4(3у-2)-21 у=4

3) 5у+7(3-у)=3(5-2у)-6 у=-3




Бір-бірін бағалау (+/-)








«Жарайсың!»

деп ынталандыру

Оқулық,

дәптер, қима қағаздар

Оқулықпен жұмыс

20 минут

Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану

А деңгейінің есептері №795, №796

В деңгейінің есептері №801, №802

Дескриптор: Білім алушы:

  • Айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жағына, бос мүшелерді теңдеудің оң жағына дұрыс жинақтайды.

  • Жақшаларды дұрыс ашады.

  • Ұқсас мүшелерді дұрыс біріктіреді.

  • Теңдеудің екі бөлігін де айнымалының коэффициентіне бөліп теңдеудің түбірін дұрыс табады.

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды. Бағалау критерийі:

-Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу алгоритмін есептеуде қолдана алады.

-Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу алгоритмін есептеуде қолданды.

-Ұқсас мүшелерді біріктірді -х ті таба білді,есепке тексеру жүргізді.

Ынталандыра-тын сөздерді жиі айтамын.

Жарайсың!

Өте керемет!

Керемет!

Жақсы!

Өткендегіден жақсы!

Үлестірмелі қағаздар,

оқулық

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту:

Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:



Үйге тапсырма: №799, №803

Кері байланыс

Рефлексия: «Плюс, Минус, Қызықты»

Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді.

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.

Рефлексия: «Плюс, Минус, Қызықты»

стикерге сабақтан алған оң әсерлерін жазады;

стикерге орындай алмаған тапсырмалар мен қиындық туғызған мәселелерді жазады;

сабақтың қызықты болған тұстарын жазады.



Оқушылар бәрі көрсету арқылы түсінгенін, түсінбегенін көрсетеді.

Белсенді оқушыларды бағалау



Kundelik.kz – ке бағаларын қою

6 сынып математика

2бөлім

Т.А.Алдамұратова

Алматы

«Атамұра»

2018ж



Kundelik.kz



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай

міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын.

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы


Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру.

Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру,жеке көңіл бөлу

Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру.

Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау.

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2025
93
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі