Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:
6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық
теңсіздіктер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушы
саны:
|
Қатыспаған оқушы
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
жүйесін шешуге есептер шығару
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
|
6.2.2.14 бір айнымалысы
бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Білім алушылар
kx>b,
kx≥b,kx<b, kx≤b түріндегі сызықтық
теңсіздіктерді және бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
жүйесін шешеді, алгебралық түрлендірулердің көмегімен
теңсіздіктерді kx>b,
kx≥b, kx<b,
kx≤b түріндегі
теңсіздіктерге келтіреді, теңсіздіктердің шешімдерін
координаталық түзуде кескіндейді. Тапсырмалар
орындау барысында бағытталған сұрақтар қою
арқылы өмір бойы білім алуға
үйренеді, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық
жеткізе мүмкіндік беріледі, бір-бірімен ой
бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен
қарауға, ынтымақтастыққа, өзара қарым-қатынасқа
тәрбиелейді.
|
Құндылыққа
баулу
|
Бір-бірінің
пікіріне құрметпен қарауға, ынтымақтастыққа,
өзара қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен амандасу,
түгелдеу.
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
Үйге тапсырмасын
тексеру: №974-№975(т)
«Жұптас» әдісі
бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу
арқылы жауаптарын тексереді.
Өтілген
материалдарды еске түсіру мақсатында
«Қарлы кесек»
әдісі арқылы шолу
сұрақтары қойылады.
|
а) Психологиялық
ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
ә) Білім
алушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар тақтадан
дұрыс жауаптарын тексереді.
Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді
еске түсіреді.
|
Рахмет
айту
бағалау
(+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
kundelik.kz
қима қағаздар
|
Негізгі бөлім
15
минут
|
Жаңа
білімді қалыптастыру
Теңсіздіктер жүйесі
дегеніміз екі немесе одан көп теңсіздіктің ортақ
жүйесі.
Бір айнымалысы бар
сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін
табу үшін:
1) жүйедегі
теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін
табу керек;
2) табылған
шешімдерді бір координаталық түзуде
кескіндеу керек;
3) координаталық
түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ
шешімдерін табу керек немесе бірде-бір
шешімі болмайтындығын дәлелдеу
керек.
Жүйедегі
теңсіздіктердің шешімдері
жиындарының қиылысуы жүйенің
шешімдері болады.
Тапсырма:
|
Білім алушылар ережелерді
тыңдайды.
Есептерді
шығарады.
Математикалық тілде
сөйлейді.
Тапсырмалар:
№1. Теңсіздіктер
жүйесін шешіңдер:
a) {2x-3≥-1
3x-2≤7
ә) {3-2x+1<1 3x+3-21-x<12
б) {52-x-22x-3≤2(3-x) 2x+53<7
№2. Келесі қос
теңсіздіктерді
шешіңдер:
a) -12<1-x4+1+x12<12
Жауабы: (3,2;
3,8)
|
Бір-бірін
бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп ынталандыру
|
Оқулық,
дәптер, қима
қағаздар
|
Оқулықпен жұмыс
20
минут
|
Оқулықпен
жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды
қолдану
А деңгейінің есептері
№976(ж), №977(ж)
В деңгейінің есептері
№978, №979
|
Мұғалім
оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір
жаттығуларда бір шешімге келе алмаған
оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды.
Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі
бағалайды.
Мұғалім
оқушылардың жұмыстарын
тексереді.
Тапсырмалар алгоритмі
көрсетіледі.
Тапсырмаларды
орындайды.
Оқушылар
бағаланады.
|
Әрбір
жауапқа
1 балл қойылады.
|
Үлестірмелі
қағаздар,
оқулық
|
|
Амалдарды
орындаңдар.
Дескриптор:
-Амалдарды
орындайды.
-Мәнін
табады.
№1. Берілген бүтін сан
мен сол санның 13 -інің қосындысы
36-дан кем. Берілген сан мен сол саннның 12
-інің
айырмасы 11-ден артық. Берілген бүтін санды
бағалаңда
{x+13х<36
х-12х>11
{3x+х<108
2х-х>22
{4х<108 х>22 {х<27
х>22
Жауабы:
22<x<27
№2. Еркежан
4 шоколад сатып алу үшін
480 теңгеден
артық
ақша төледі. Егер шоколадтың
бағасы 30 теңгеге қымбаттаса,
ол 700 теңгеден кем ақша төлейді. Шоколадтың
алғашқы бағасын бағалаңдар.
|
|
Үлестірмелі қағаздар
|
Соңы
5
минут
|
Сабақты
бекіту:
Сабақ қортындылау
мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге
тапсырма: №976(т), №977(т)
Кері
байланыс
Рефлексия:
«Көңіл-күй»
Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің
сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде
сындарлы кері байланыс береді.
|
Сабақты пысықтау
тапсырмаларын орындау.
Рефлексия:
«Көңіл-күй»
Әр сөйлем бойынша оқушы өзіне смайлик арқылы баға
береді.
Оқушылар үш түрлі күйдегі смайликтер
арқылы сабақты түсінгенін, түсінбегенін
көрсетеді.
|
Белсенді оқушыларды
бағалау
Kundelik.kz – ке бағаларын
қою
|
6 сынып
математика
2–бөлім
Т.А.Алдамұратова
Алматы
«Атамұра»
2018ж
Kundelik.kz
|