Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу 6 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы

Пәні

Математика

Ұзақ мерізмді жоспар

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер


Тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

Мұғалімнің аты-жөні:


Күні, айы

08.02.2025ж.

Сыныбы 6 А,Ә,Б, В.

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушы саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.2.2.11 алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге келтіру;

6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;

Сабақ мақсаты

kx > bkx  bkx < bkx  b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу алгоритмін түсінеді.

kx > bkx  bkx < bkx  b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу және теңсіздіктердің шешімдерін координаттық түзуде кескіндей алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

2 минут




1Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару.

б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру.

Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді.


Амандасады. Сұрақтарға жауап береді.




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту






Презентация

Оқулық,

жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас


Үй тапсырмасын тексеру

Жұптық жұмыс

2 минут

2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын.

Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру.

Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады.



Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі.

Оқулық

математика.


Өткен сабақты қайталау

Ұжымдық жұмыс.

5 минут


3 «Миға шабуыл» әдісі ой қозғау сұрақтарын wordwall қосымшасымен топтық талқылау арқылы жауап береді. Топпен талқылайды.


Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.


«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Қыйма

қағаз,

Тақта, Плакат

https://wordwall.net/ru/resource/28998730

Жаңа сабақ.

Ұжымдық жұмыс.

7 минут


4 ax >b немесе ax < b түріндегі теңсіздіктер бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер деп аталады, мұндағы a және b – кез келген сандар, a ≠ 0. x – айнымалы.

Айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі деп атайды. Мысалы, x + 6 < 18. x-тің орнына 2 санын қойса, онда 2 + 6 < 18, 8 < 18 дұрыс теңсіздігі шығады. x – теңсіздіктің шешімі.

Теңсіздікті шешу – оның барлық шешімін табу немесе шешімдері болмайтынын дәлелдеу.

Шешімдері бірдей теңсіздіктер мәндес теңсіздіктер деп аталады. Шешімдері болмайтын теңсіздіктер де мәндес теңсіздіктер болып есептеледі.

Екі салыстыру белгісі қолданылатын теңсіздік қос теңсіздік деп аталады.

Мысал. Теңсіздікті шешу

5(x – 3) > 2x – 3


5x – 15 > 2x – 3


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту



Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы

10 минут

6 . №1. Теңсіздіктерді шешіңдер: а) ; б) 2 - 7x > 0; в) 6 (у - 1,5) - 3,4 > 4y - 2,4.

2. в-ның қандай мәнінде бөлшегі бөлшегінен үлкен болады?

3. Қос теңсіздікті шешіңдер: -3 .

4. Теңсіздіктің бүтін шешімін табыңдар:


Дескриптор:

- берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту



Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл

Сергіту сәті

2 минут


7 Қозғалыс ойыны

? "Математикалық шапалақ" ойыны

  • Мұғалім сандарды айтады.

  • Егер екіге бөлінетін сан болса – бір рет шапалақтау.

  • Егер үшке бөлінетін сан болса – екі рет шапалақтау.

  • Егер екіге де, үшке де бөлінсе қол соғып, секіру! ?

? Мысал:

  • 4 → ?

  • 6 → ?? + секіру

  • 9 → ??

Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады.

Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.



Үлсетірмелі

парақ

Ұжымдық жұмыс.

3 минут


8 Сәйкестендіру тесті:

р/с

Теңсіздік

Белгіленуі

1

5(х-2)≥2х-1

A. х≤2

2

7х-8≤5х+2

B. х˃7

3

4(х-3)≤х-6

C. х˂-2

4

3+2(х-1)˃8+х

D. х≤5

5

2х+5˂х+3

E. х≥7

6

3х+4≥2х+11

F. х≥3

Жауабы: 1-F,  2-D,  3-A,  4-B,  5-C,  6-E.




Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Дескриптор:

- берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады.



Сабақтың ортасы

Өздік жұмыс

Оқулықпен жұмыс

7 минут



9 Жеке жұмыс. «Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс. Деңгейлеп тапсырма беріледі.

есептерінің 2 есебінен шешу.



Оқушылар оқулықтағы

есепті шығарып болған соң, қаламсапты ортаға салады. Ұстаз кімнің қаламын алса, сол оқушы жауап береді.



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Қаламсап

Оқулық 6 сынып

Сабақтың аяғы

Жеке жұмыс

4 минут


10 "Ойға оралу" әдісі қорытындылау

wordwall.net қосымшасымен оқушыларға сұрақтар қою арқылы қаншалықты бүгінгі жаңа сабақты түсінгенін қадағалау.

Оқушылар тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.


Дескриптор:

Интервалды біледі;

Жартылай интервалды біледі;

Ашық сәулені біледі;

Сәулені, Кесіндіні біледі ажырата алады

https://wordwall.net/ru/resource/28554568



Сабақтың соңы

Ұжымдық жұмыс.

5 минут












11 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын.

.

12 Үйге тапсырма №



13 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылар QR кодпен береді.

Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді

Кері байланысқа QR кодпен менің жекеме шығып жауап береді.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Жылы шырай таныту


QRcode

Көрнекілік үлестірмелі парақ

Оқулық

Математика 6 сынып





































































Shape2 Shape1

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.02.2025
364
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі