Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.3В Бір айнымалысы
бар сызықтық теңсіздіктер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 6
|
Қатысқан оқушы
саны:
|
Қатыспаған
оқушы саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Бір айнымалысы бар
сызықтық теңсіздіктерді шешуге есептер
шығару
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
|
6.2.2.10 түріндегі сызықтық теңсіздіктерді
шешу;
6.2.2.11 алгебралық
түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге
келтіру;
6.2.2.12 теңсіздіктердің
шешімдерін координаталық түзуде
кескіндеу;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Білім алушылар
түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешеді, алгебралық
түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге келтіреді, теңсіздіктердің
шешімдерін координаталық түзуде
кескіндейді. Тапсырмалар орындау
барысында бағытталған сұрақтар
қою арқылы өмір бойы білім алуға үйренеді, сонымен қатар өзіне
деген сенімділікті, ойын ашық жеткізе мүмкіндік беріледі,
бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен
қарауға, ынтымақтастыққа, өзара
қарым-қатынасқа тәрбиелейді.
|
Құндылыққа
баулу:
|
Жауапкершілікке, ұқыптылыққа
баулу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен амандасу,
түгелдеу.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Үйге тапсырмасын
тексеру: №952(т),
№954(т)
«Жұптас» әдісі бойынша екеу ара
дәптерлерін алмасу арқылы жауаптарын
тексереді.
Өтілген материалдарды еске түсіру
мақсатында
«Қарлы
кесек» әдісі арқылы шолу
сұрақтары қойылады.
|
а)
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы
орындайды.
ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын
тексереді.
Оқушылар тез жауап
беріп өткен білімді еске түсіреді.
|
Рахмет айту
бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
kundelik.kz
қима
қағаздар
|
Негізгі бөлім
20
минут
|
Жаңа білімді қалыптастыру
түріндегі
теңсіздіктер бір айнымалы
сызықтық теңсіздіктер деп аталады,
мұндағы а және b – кез келген
сандар, а ≠
0. х –
айнымалы.
Айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын
мәнін бір айнымалысы бар cызықтық
теңсіздіктің шешімі деп
атайды.
Теңсіздікті шешу – оның барлық
шешімін табу немесе шешімдері болмайтынын
дәлелдеу
Тапсырмалар:
А-деңгейі
№1. Теңсіздікті
шешіңдер:
1)

2)

3)

4)

5)

6)

7) 
8) 
|
Білім алушылар ережелерді
тыңдайды.
Есептерді
шығарады.
Математикалық тілде
сөйлейді.
Тапсырмалар:
B-деңгейі
№2. Теңсіздікті
шешіңдер:
1)

2)

3)

4)

C-деңгейі
№3. Теңсіздікті
шешіңдер:
1)

2)

3) 
4) 
|
Бір-бірін бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
Оқулық,
дәптер, қима қағаздар
|
Оқулықпен жұмыс
15
минут
|
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды
қолдану
В
деңгейінің
есептері №956, №957, №959(ж),
№960(ж)
|
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір
жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы
бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі
бағалайды.
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын
тексереді.
Тапсырмалар алгоритмі
көрсетіледі.
Тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар бағаланады.
|
Әрбір жауапқа
1 балл
қойылады.
|
Үлестірмелі қағаздар,
оқулық
|
ЕББҚ
|
ҮТОЖ
Амалдарды
орындаңдар.

Дескриптор:
-Амалдарды орындайды.
-Мәнін табады.
ДОЖ
Теңсіздікті
шешіңдер:
№1. y – тіктөртбұрыштың
ұзындығы x –
енінен 6 см үлкен болсын. Егер оның
периметрі 24 см-ден кем болса, тіктөртбұрыштың
ұзындығы қандай болуы
мүмкін?
№2.
Тіктөртбұрыштың
ені 5,4 см. Оның периметрі
қабырғасы 6,5 см шаршының периметрінен кем болуы үшін
тіктөртбұрыштың ұзындығы қандай болуы
керек?
|



|
Үлестірмелі қағаздар
|
Соңы
5
минут
|
Сабақты бекіту:
Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар
қоямын:
Үйге тапсырма: №959(т),
№960(т)
Кері байланыс
Рефлексия: «Көңіл-күй»
Мұғалім ең соңында
оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру
керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс
береді.
|
Сабақты пысықтау тапсырмаларын
орындау.
Рефлексия: «Көңіл-күй»

Оқушылар үш түрлі
күйдегі смайликтер арқылы сабақты түсінгенін, түсінбегенін
көрсетеді.
|
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке
бағаларын қою
|
6 сынып
математика
2–бөлім
Т.А.Алдамұратова
Алматы
«Атамұра»
2018ж
Kundelik.kz
|