Материалдар / Бір орыннан ұзындыққа секіру әдістері
«Ustaz tilegi» - Республикалық кәсіби педагогтар қауымдастығына қосылып, сайттағы 381 569 материалды тегін жүктеп алу мүмкіндігіне ие болыңыз
Толығырақ

Бір орыннан ұзындыққа секіру әдістері

Материал туралы қысқаша түсінік
Дене шынықтыру сабағынан 5 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар (Ашық сабақ)
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар №9


Сабақ: Бір орыннан ұзындыққа секіру әдістері

Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сыныбы:

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5. 3. 3. 1 түрлі дене жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай білу;

Сабақтың мақсаты

Қозғалыс белсенділігі арқылы денсаулықты сақтау және секірудің әдістерін орындау кезіндегі дене жүктемелерінің айырмашылықтарын біледі;

Дене жүктемелерінің ағзаға тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтайды

Сабақтың басы

\8 – 10 минут\




Оқушының әрекеті

Сапқа тұру, амандасу, спорт секторының рапорты.

Саптық жаттығуларды орындау

  • сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау;

  • сабақтың тақырыбын және оқу мақсатын анықтау(тапсырманы орындау арқылы);

  • бір орында ЖДЖ орындау;

  • жүгіру жаттығулары (кедергілермен)

  • тізені алма – кезек жоғары көтеріп секіре жүгіру;

  • екі аяқты көтеріп секіру;

Мұғалімнің әрекеті

Сапқа тұрғызу, амандасу, түгелдеу.

Саптық жаттығулар (Оңға, солға бұрылу, кері айналу, бір қатардан екі қатарға сапталу)

Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын және оқу мақсатын анықтау(тапсырманы орындату арқылы);

Жаттығуларды дұрыс орындауы, арақашықтық сақтауын қадағалау

Бағалау
















Ресурстар

Спорт зал,

Ысқырық, кедергілер, уақыт өлшегіш


Сабақтың

ортасы

\25 минут\


Жаңа сабақ. Жеке жұмыс.

Ұзындыққа секіру төрт фазадан тұрады: ЕКПІН АЛУ, СЕРПІЛУ, ҰШУ және ЖЕРГЕ ТҮСУ


  • Екпін алу фазасында секіруші өзінің максималды ұстай алатын жылдамдығын алады.



  • Серпілу фазасында секіруші тік жылдамдығына алады және көлденең жылдамдығының азаюын қысқартуға тырысады.



  • Ұшу фазасында секіруші жерге түсуге дайындалады.



  • Жерге түсу фазасында секіруші секірудің ықтимал мүмкін қашықтығын үлкейтуге тырысады және жерге түскенде шығындарды азайтады.


Көрсетілген әдіс бойынша барлық оқушы бір сызыққа орналасып, мұғалімнің белгісімен секіріп жарысады (секірген жерінен түскен жеріне дейін белгі қойып шығады) Үйретілген әдіспен, қатесіз, ұзағырақ секірген оқушы үздік болады (сабақ соңында бағаланады)


Қызықты қозғалмалы ойын.

Оқушылар екі топқа қыз балалар және ұл балалар болып бөлінеді. Екі топ бір – бірлеріне қарсы орналасады. Алдарында жатқан шығыршықтан екі аяқпен секіріп (кез – келген шығыршықта екі ойыншы кездескенде қағаз, қайшы, құдық әдісімен жеңіп, бір – бірін шығыршықтан шығарып тастау арқылы) қарсы жаққа толықтай өткен топ жеңіске жетеді


Оқушылардың қажеттілігін ескере отырып, екі тапсырма, бір ойын саралап алдым.


4 фаза бойынша секірудің әдістерін көрсету.










Белгі беру, белгі бойынша тоқтату. Қауіпсіздікті сақтауын қадағалау









Бағалаудың тапсырма арқылы қалай жүзеге асатынын түсіндіру




Ойын шартын түсіндіру, оқушылардың дұрыс орналасуын, дайындығын, қауіпсіздікті сақтауын қадағалау



«Бас бармақ» әдісі




«Шапалақ» әдісі



Дескриптор

- секірудің 4 фазасын толық меңгеріп, 1 секіргеннен қатесіз орындайды;


- секіру барысында үздік нәтиже көрсетеді;





Жаттығуларды орындау барысында бірін – бірі бақылау арқылы, қалыптастыру шы бағалау жүргізіледі




Мадақтау, мақтау әдістері




Ысқырық, уақыт өлшегіш




Ысқырық, фишкалар










Ысқырық, шығыр шықтар, уақыт өлшегіш

Сабақтың соңы

\5 – 7 минут\




Құралдарды орнына орналастыру

Тыныс алу жүйесін қалпына келтіру жаттығуларын орындау.

Мұғалімнің барбанды айналдыру әдісі арқылы

5 оқушы сабақтан үйренген бір әдісті көрсету, сұраққа жауап беру, сабақтан алған әсерін айту. Whatsapp желісі арқылы өз ұсыныстарын жазып жолдау. Қоштасу

Рефлексия.

Тыныс алу жүйесін қалпына келтіру жаттығуларын орындату.

Оқушыны мадақтап сыйлық беру. Ұсыныстарын whatsapp желісі арқылы жазып жіберуін сұрау. Сабақты қортындылау




ҚБ «Барабан» әдісі

Ысқырық, уақыт өлшегіш тақта, барабан






Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі