Күні:
|
Сынып:
9
|
Бөлім: «Атадан қалған асыл сөз»
бөлімі
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Біржан - Сара
айтысындағы» Біржан мен Сара
бейнесі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
9.2.3.1.Көркем
шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін
анықтау.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы орындай
алады:
айтыстағы кейіпкерлерді
анықтау;
Көпшілігі орындай
алады:
Көркем шығарманың идеясына сай
кейіпкерлер жүйесін
салыстыру.
Кейбір оқушылар орындай
алады:
«Біржан - Сара
айтысының» идеясына сай кейіпкерлер жүйесін бүгінгі өмірмен
байланыстыра талқылау.
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Ойлау
дағдыларының
деңгейі
|
Қолдану,
талдау
|
Құндылықтарға
баулу
|
Тарихтың,
мәдениет пен тілдің біртұтастығы
(6-құндылық)
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика
және терминология:
Ойын жүйелі жеткізуге, кез
келген тақырыпқа сұхбатқа түсуге
дағдыландыру.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан
тарихы,музыка.
|
Алдыңғы
білім
|
«Біржан - Сара
айтысы»
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
Қызығушылықты ояту
кезеңі. Оқушылар «Идеялар тақтасына»
Біржан мен Сара туралы мәліметтерін
жазады.
Сара
кім?
Біржан
кім?
Оқушылар сабақтың
мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже
түсіндіріледі.
|
Оқушылармен амандасу. Назарын
сабаққа аудару.
Оқушылар «Идеялар тақтасына»
Біржан мен Сара туралы мәліметтерін
жазады.
Біржан, Сара туралы
қосымша мәліметтермен танысып, ойларын
толықтырады.
|
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
|
9-сынып «Қазақ
әдебиеті»
оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
М
Кейіпкер
бейнесі
ағынаны
тану. 1-тапсырма. Біржан
сал Сараның тағдырына кімдерді кіналайды? Олардың қасиеттерін
әшкерелейтін сөздерді тауып, кейіпкерлер бейнесін
талдаңыз.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Айтыстан дәлел келтіре
отырып, Біржан мен Сара бейнесін
талдаңыз.
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ
Қосымша
дерек.
Бекіту. Ойыңызды
қорытындылап, берілген ақпараттарды
сәйкестеніріңіз.
Дескриптор:
-
Ақпараттарды
сәйкестендіреді;
-
Сәйкестендіру барысында ойын
дәлелді жеткізеді;
-
Бүгінгі тақырыпты
қорытындылайды.
ҚБ
|
Біржан сал Сараның тағдырына
кімдерді кіналайды? Олардың қасиеттерін әшкерелейтін сөздерді
тауып, кейіпкерлер бейнесін
талдаңыз.
Айтыстан дәлел келтіре отырып,
Біржан мен Сара бейнесін
талдаңыз.
Төребай мен Сара» айтысын
оқып, Сара ақынның тағдыры қалай шешілгенін
анықтаңыз.
Қосымша дерекпен
танысады.
Ойыңызды
қорытындылап, берілген ақпараттарды
сәйкестеніріңіз.
|
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
|
https://www.youtube.com/watch?v=dLDKvCQBYuI
https://www.youtube.com/watch?v=zomho5oPQ4E
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Кері
байланыс.
Сабақта не қиын болды? Не оңай
болды?
Оқушылар стикерге пікір жазып
қалдырады.
Мен үшін маңызды бір
ақпарат...
Қиындық тудырған тапсырма не
сұрақ...
Мен үйрендім не
білдім...
|
|
Үйге
тапсырма:
|
«Біржан-Сара
айтысының» көркемдік ерекшеліктеріне талдау
жасаңдар.
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
1. Оқушылардың барлығы оқу
мақсатына жетті ме? Жетпесе,
неліктен?
2. Қолданылған
дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал
етті?
3. Сабақ кезеңдері уақытқа
сай жүзеге асты ма?
4. Сабақ жоспарында қандай
ауытқулар болды?
Неліктен?
5. Сабақты
жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы
ойланыңыз)?
|
|