|
Тақырыбы: Сабақ 87 |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер |
|
|
Күні,айы:25.01.22 |
Мұғалімнің аты-жөні: Аупенова Айгерим Бахытжановна |
|
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық білім алушылар: Жай бөлшектерді қосу, азайту және көбейтуге, санның бөлігін табуға берілген жаттығуларды дұрыс орындай білу дағдыларын қалыптастыру, білім-біліктерін тексеру, бағалау. |
|
|
Білім алушылардың басым бөлігі: Оқушылардың тез ойлау қабілетін дамыту, әртүрлі есептер шығару арқылы ой-өрістерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру. |
||
|
Кейбір білім алушылар: Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Білім алушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады - білім алушылардың сыни ойлауы қалыптасады. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (1-10 мин) |
Амандасу! Психологиялық ахуал Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық. Үй тапсырмасын тексеру,
оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын
тақтада орындайды. 1.Дұрыс бөлшек дегеніміз? 2.Бұрыс бөлшек дегеніміз? 2.Аралас сан дегеніміз? 3.Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ? 4.Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту? 5.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу? 6.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту? 7.Жай бөлшектерді көбейту? 8.Жай бөлшектерді бөлу? 9.Аралас сан мен бөлшекті қосу? 10.Аралас сан мен бөлшекті азайту: 11.Аралас сан мен жай бқлшекті көбейту? 12.Аралас сан мен жай бқлшекті бөлу?
|
Бір-біріне жақсы тілек айтады. Әр партаға қағаз таратылады, бір-бірден тақтаға шығып анықтамасын айтап, мысалын тақтаға жазады. |
Білім алушылар дың белсенділіген байланысты бағаланады. Әр дұрыс берілген жауапқа 1 балдан бағаланады. |
Түсті қағаз дар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (11-40минут)
|
«Ой-қозғау» Цистернаны бензинмен бірінші насос 24 минутта толтырса, екінші насос 40 минутта толтырады екі насостан қатар аққан бензинмен цистерна қанша уақытта толтырылады?
Шешуі: 1 – цистернаның сыйымдылығы.
Жауабы: Екі насос қатар жұмыс істегенде цистернаны 15 минутта бензинмен толтырады. Мұғалім бағыттаушы сұрақтар арқылы осы есепті шешу үшін уақыт , еңбек өнімділігі, яғни минутына қандй бөлігі толтырылатыны туралы ұғымдарын жете түсіндіреді. Соған байланысты формулаларды бере отырып, есепті кестеге салып шығару оңайырақ болатынын айтады. топпен жұмыс «Ойлан.жұптас,бөліс»
Сергіту сәті «Атомдар мен молекулалар» әдісі Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды.! Жеке жұмыс 1-тапсырма Жердің диаметрінің жуық шамасы 12800 км. Ол Күннің
диаметрінің Шешуі:
Жауабы: Күннің диаметрі 1395200 2-тапсырма
а) Тікбұрышты
параллелепипедтің ұзындығы 9 см, ені
ұзындығының Жауабы: Тікбұрышты параллелепипедтің көлемі 162 см.
|
Оқушыларға қағаздары таратылады, 3 топқа бөлінеді, орырған парталары бойынша.
І топ 1.Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді? Жауабы: 2 минут.
ІІ топ Хауыз бірінші және екінші құбырдан аққан сумен 6 сағатта толады. Хауызға су бірінші құбырдан ғана ақса, хауыз 10 сағатта толады. Хауызға су екінші құбырдан ғана ақса, хауыз неше сағатта толады? Жауабы: 15 сағат. ІІІ топ
Цирк құрылысын құрылысшылардың
бірінші бригадасы 15 айда бітіретін болса, екінші бригадасы
оның
Тапсырманы орындауға кіріседі, аяқтағаннан кеиін бірін-бірі тексереді. |
Дескриптор: Білім алушы -жіберліген уақытты және өнімділігін табады; -берілген кестеге жіберілген уақыт пен өнімділігіні жазады. Осы әдістер арқылы топтық жұмыстардың орындалу барысын бақылаймын, зерттеуге бағыт-бағдар беремін. Білім алушылар топтық талқылауға қатысады, топта жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындап болған соң орындаған тапсырмаларын топтар өзара алмасып, өзара бағалау жүргізеді.
Дескриптор: Білім алушы - есептің шартына сәйкес өрнек құрады; -есептеуді жүргізеді; - жауабын табады.
|
А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар №1жұмыс дәптер |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 36-45 мин) |
Рефлесия: «Анкета» әдісі.
Үй тапсырмас:бет № Сабақ аяқталды, назарларыңызға рахмет!
|
Пікірлерін білдіреді, анкета қағазын толтырады.
Күнделіктеріне үй жұмысын жазып алады. |
Балдарын санайды, қорытынды бағасын шығарады. |
Анкета Тарат палы мате риал |
Қосымша есеп
-
Мектеп партасын шығаратын цехта биіктігі 1 метр, ені 240 см ЛДСП материалы қалған. Бастауыш сынып партасы ені - 40см, ұзындығы -100см, жоғарғы сынып партасы ені - 50см, ұзындығы -120см. Қалған материалдан қанша бастауыш сынып партасын жасауға болады? Қанша жоғарғы сынып партасын жасауға болады?

Шешімі: S= a*b S(бас)=40*100= 4000 24000/4000=6 парта
S(жоғ)=50*120=6000 24000/6000=4 парта
S(лдсп)=100*240=24000
І топ
1.Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді?
|
|
Шоколад мөлшері |
Жіберілген уақыт |
Өнімділік |
|
Айдана |
1 |
3 минут |
? |
|
Дамир |
1 |
6 минут |
? |
|
Айдана және Дамир |
1 |
? |
? |
ІІ топ
Хауыз бірінші және екінші құбырдан аққан сумен 6 сағатта толады. Хауызға су бірінші құбырдан ғана ақса, хауыз 10 сағатта толады. Хауызға су екінші құбырдан ғана ақса, хауыз неше сағатта толады?
|
Құбыр |
Хауыздың сыйымдылығы |
Жіберілген уақыт |
Өнімділік |
|
І |
1 |
10 сағат |
? |
|
ІІ |
1 |
? |
? |
|
І және ІІ |
1 |
6 сағат |
? |
ІІІ топ
Цирк құрылысын құрылысшылардың
бірінші бригадасы 15 айда бітіретін болса, екінші бригадасы
оның
тең уақытта бітіреді.
Құрылысшылардың екі бригадасы бірлесіп жұмыс істесе, цирк құрылысы
неше айда салынып бітеді.
|
Құбыр |
Цирк құрылысы |
Жіберілген уақыт |
Өнімділік |
|
І |
1 |
15 айда |
? |
|
ІІ |
1 |
? |
? |
|
І және ІІ |
1 |
6 сағат |
? |
|
«Анкета» әдісі.
|
|
«Анкета» әдісі.
|
Бағалау
|
№ |
Аты-жөні |
25.01 |
26.01 |
27.01 |
29.01 |
31.01 |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|

-
БІР балл

-
Екі балл

- Үш балл
Хаттама
Күні «25» қаңтар 2022ж
Ашық сабақ тақырыбы: Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер.
Мақсаты: жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа);
Сабақтың барысы:
-
Амандасу, өткен тақырыпты қайталау – «Жетістік ағашын» жапырақтармен толтыру. (жапырақтағы суйреттерге жауап береді)
-
«Ой қозғау» әдісімен жаңа тақырыпты түсіндіру.
-
«Ойлан,жұптас,бөліс» қағидасымен топпен жұмыс. Білім алушыларға үлестірмелі қағаздар таратылды.
-
Сергіту сәті – «Атомдар мен малекулалар» әдісін қолданып, білім алушылар бір сергіп қалды.
-
Тақтаға есептер жазылып, жеке жұмыс жасалынды.
-
Сабақтың соңында «Анкета» әдісін қолданып, кері байланыс алынды.
-
Әр білім алушы сабақ бойы жинаған балдарын санап, қорытынды баллы саналды.
Қорытындысы:
Сабаққа қатысқан мұғалімдер: Бажылдақова Айгүл, Каимова Малика, Изиева Гульнахар сабақ бойынша пікірлерін айтты, ортақ шешімі: Сабақ жүйелі түрде өтті, қолданылған әдіс-тәсілдер оқушыларға тиімді болды, бірақ уақыт жетіспеушілігі болды.
Пән мұғалімі: Аупенова А.
Хатшысы: Бажылдақова А.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
|
Тақырыбы: Сабақ 87 |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер |
|
|
Күні,айы:25.01.22 |
Мұғалімнің аты-жөні: Аупенова Айгерим Бахытжановна |
|
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлық білім алушылар: Жай бөлшектерді қосу, азайту және көбейтуге, санның бөлігін табуға берілген жаттығуларды дұрыс орындай білу дағдыларын қалыптастыру, білім-біліктерін тексеру, бағалау. |
|
|
Білім алушылардың басым бөлігі: Оқушылардың тез ойлау қабілетін дамыту, әртүрлі есептер шығару арқылы ой-өрістерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру. |
||
|
Кейбір білім алушылар: Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Білім алушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады - білім алушылардың сыни ойлауы қалыптасады. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (1-10 мин) |
Амандасу! Психологиялық ахуал Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық. Үй тапсырмасын тексеру,
оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын
тақтада орындайды. 1.Дұрыс бөлшек дегеніміз? 2.Бұрыс бөлшек дегеніміз? 2.Аралас сан дегеніміз? 3.Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ? 4.Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту? 5.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу? 6.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту? 7.Жай бөлшектерді көбейту? 8.Жай бөлшектерді бөлу? 9.Аралас сан мен бөлшекті қосу? 10.Аралас сан мен бөлшекті азайту: 11.Аралас сан мен жай бқлшекті көбейту? 12.Аралас сан мен жай бқлшекті бөлу?
|
Бір-біріне жақсы тілек айтады. Әр партаға қағаз таратылады, бір-бірден тақтаға шығып анықтамасын айтап, мысалын тақтаға жазады. |
Білім алушылар дың белсенділіген байланысты бағаланады. Әр дұрыс берілген жауапқа 1 балдан бағаланады. |
Түсті қағаз дар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (11-40минут)
|
«Ой-қозғау» Цистернаны бензинмен бірінші насос 24 минутта толтырса, екінші насос 40 минутта толтырады екі насостан қатар аққан бензинмен цистерна қанша уақытта толтырылады?
Шешуі: 1 – цистернаның сыйымдылығы.
Жауабы: Екі насос қатар жұмыс істегенде цистернаны 15 минутта бензинмен толтырады. Мұғалім бағыттаушы сұрақтар арқылы осы есепті шешу үшін уақыт , еңбек өнімділігі, яғни минутына қандй бөлігі толтырылатыны туралы ұғымдарын жете түсіндіреді. Соған байланысты формулаларды бере отырып, есепті кестеге салып шығару оңайырақ болатынын айтады. топпен жұмыс «Ойлан.жұптас,бөліс»
Сергіту сәті «Атомдар мен молекулалар» әдісі Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды.! Жеке жұмыс 1-тапсырма Жердің диаметрінің жуық шамасы 12800 км. Ол Күннің
диаметрінің Шешуі:
Жауабы: Күннің диаметрі 1395200 2-тапсырма
а) Тікбұрышты
параллелепипедтің ұзындығы 9 см, ені
ұзындығының Жауабы: Тікбұрышты параллелепипедтің көлемі 162 см.
|
Оқушыларға қағаздары таратылады, 3 топқа бөлінеді, орырған парталары бойынша.
І топ 1.Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді? Жауабы: 2 минут.
ІІ топ Хауыз бірінші және екінші құбырдан аққан сумен 6 сағатта толады. Хауызға су бірінші құбырдан ғана ақса, хауыз 10 сағатта толады. Хауызға су екінші құбырдан ғана ақса, хауыз неше сағатта толады? Жауабы: 15 сағат. ІІІ топ
Цирк құрылысын құрылысшылардың
бірінші бригадасы 15 айда бітіретін болса, екінші бригадасы
оның
Тапсырманы орындауға кіріседі, аяқтағаннан кеиін бірін-бірі тексереді. |
Дескриптор: Білім алушы -жіберліген уақытты және өнімділігін табады; -берілген кестеге жіберілген уақыт пен өнімділігіні жазады. Осы әдістер арқылы топтық жұмыстардың орындалу барысын бақылаймын, зерттеуге бағыт-бағдар беремін. Білім алушылар топтық талқылауға қатысады, топта жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындап болған соң орындаған тапсырмаларын топтар өзара алмасып, өзара бағалау жүргізеді.
Дескриптор: Білім алушы - есептің шартына сәйкес өрнек құрады; -есептеуді жүргізеді; - жауабын табады.
|
А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар №1жұмыс дәптер |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 36-45 мин) |
Рефлесия: «Анкета» әдісі.
Үй тапсырмас:бет № Сабақ аяқталды, назарларыңызға рахмет!
|
Пікірлерін білдіреді, анкета қағазын толтырады.
Күнделіктеріне үй жұмысын жазып алады. |
Балдарын санайды, қорытынды бағасын шығарады. |
Анкета Тарат палы мате риал |
Қосымша есеп
-
Мектеп партасын шығаратын цехта биіктігі 1 метр, ені 240 см ЛДСП материалы қалған. Бастауыш сынып партасы ені - 40см, ұзындығы -100см, жоғарғы сынып партасы ені - 50см, ұзындығы -120см. Қалған материалдан қанша бастауыш сынып партасын жасауға болады? Қанша жоғарғы сынып партасын жасауға болады?

Шешімі: S= a*b S(бас)=40*100= 4000 24000/4000=6 парта
S(жоғ)=50*120=6000 24000/6000=4 парта
S(лдсп)=100*240=24000
І топ
1.Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді?
|
|
Шоколад мөлшері |
Жіберілген уақыт |
Өнімділік |
|
Айдана |
1 |
3 минут |
? |
|
Дамир |
1 |
6 минут |
? |
|
Айдана және Дамир |
1 |
? |
? |
ІІ топ
Хауыз бірінші және екінші құбырдан аққан сумен 6 сағатта толады. Хауызға су бірінші құбырдан ғана ақса, хауыз 10 сағатта толады. Хауызға су екінші құбырдан ғана ақса, хауыз неше сағатта толады?
|
Құбыр |
Хауыздың сыйымдылығы |
Жіберілген уақыт |
Өнімділік |
|
І |
1 |
10 сағат |
? |
|
ІІ |
1 |
? |
? |
|
І және ІІ |
1 |
6 сағат |
? |
ІІІ топ
Цирк құрылысын құрылысшылардың
бірінші бригадасы 15 айда бітіретін болса, екінші бригадасы
оның
тең уақытта бітіреді.
Құрылысшылардың екі бригадасы бірлесіп жұмыс істесе, цирк құрылысы
неше айда салынып бітеді.
|
Құбыр |
Цирк құрылысы |
Жіберілген уақыт |
Өнімділік |
|
І |
1 |
15 айда |
? |
|
ІІ |
1 |
? |
? |
|
І және ІІ |
1 |
6 сағат |
? |
|
«Анкета» әдісі.
|
|
«Анкета» әдісі.
|
Бағалау
|
№ |
Аты-жөні |
25.01 |
26.01 |
27.01 |
29.01 |
31.01 |
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|

-
БІР балл

-
Екі балл

- Үш балл
Хаттама
Күні «25» қаңтар 2022ж
Ашық сабақ тақырыбы: Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер.
Мақсаты: жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа);
Сабақтың барысы:
-
Амандасу, өткен тақырыпты қайталау – «Жетістік ағашын» жапырақтармен толтыру. (жапырақтағы суйреттерге жауап береді)
-
«Ой қозғау» әдісімен жаңа тақырыпты түсіндіру.
-
«Ойлан,жұптас,бөліс» қағидасымен топпен жұмыс. Білім алушыларға үлестірмелі қағаздар таратылды.
-
Сергіту сәті – «Атомдар мен малекулалар» әдісін қолданып, білім алушылар бір сергіп қалды.
-
Тақтаға есептер жазылып, жеке жұмыс жасалынды.
-
Сабақтың соңында «Анкета» әдісін қолданып, кері байланыс алынды.
-
Әр білім алушы сабақ бойы жинаған балдарын санап, қорытынды баллы саналды.
Қорытындысы:
Сабаққа қатысқан мұғалімдер: Бажылдақова Айгүл, Каимова Малика, Изиева Гульнахар сабақ бойынша пікірлерін айтты, ортақ шешімі: Сабақ жүйелі түрде өтті, қолданылған әдіс-тәсілдер оқушыларға тиімді болды, бірақ уақыт жетіспеушілігі болды.
Пән мұғалімі: Аупенова А.
Хатшысы: Бажылдақова А.
шағым қалдыра аласыз


















