|
Тәрбие сағаты |
«Бірлігіміз жарасқан елміз» ЖЖЕ: Жол таңбаларының белгіленуі |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Көп ұлтты болуымыз – біздің байлығымыз, мақтанышымыз... Тату елге тыныштық орнайды, бейбiт елде ғана береке болады...» Нұрсұлтан НАЗАРБАЕВ |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Достық, ынтымақтастық туралы түсініктерін нығайту, толықтыру; Оқушылардың ой-өрісін дамыту, өз пікірлерін жеткізе білуге дағдыландыру; |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Оқушаларды жол ережесін сақтауға үйрету, көше қатынасережелерін меңгерту, жол белгілермен таныстыру, оларды бұлжытпай орындауға баулу, жол апатынан сақ болуға үйрету.Отансүйгіштікке, елін қорғауға баулу |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымаққа тәрбиелеу |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
«20 сөз» әдісі арқылы суреттер бойынша сөйлем құраңдар. Жұптық жұмыс
ұлт өкілі, тату-тәтті, бірлік, ынтымақ, құшақ жая қарсы алу, бауырына басу, өмір сүру, Қазақстан Республикасы, туысқандық, бауыр, мекендеген, бір атаның балалары. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
- ҚР қанша ұлт өкілдері тұрады? - Олар қандай ұлттар? - Қазақстан қандай мекен? - Қазақ халқы кімдерді құшақ жая қарсы алды? - Оларға қандай жағдай жасады? - Қазақстан бүгінгі күні ненің ордасына айналды? |
«Ұшақ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру |
А4 формат қағаз |
|
Ортасы (25 мин) |
Қазақ осы - айтатұғын елге сыр, О, ағайын, халық емес ол кесір. Қазақ осы - аңғал-саңғал жабусыз, Қазақ осы - ағыл-тегіл, көл-көсір. Қазақ осы - дала дейтін, күн дейтін, Қазақ осы - өнер алды тіл дейтін. Қазақ осы - карасың ба, ақсың ба, Қоңырсың ба, жатырқауды білмейтін, - деп жырлаған Қадыр Мырзалиев ағамыз. Сол айтқандай, ұлы қазақ даласында басқа ұлт өкілдерінің бір шаңырақтың астында татулықта, сыйластықта өмір сүріп жатқаны сіздерге мәлім. ЖЖЕ: Жол таңбаларының белгіленуі Әр бір аймақтың өмірі көлікпен тығыз байланысты. Сондықтан жолда жүру тәртібі мен қауіпсіздік ережелерін білулерің керек. Әрбір жаяу жүргінші, әр бала жол бойында аса сабырлылықпен аспай-саспай жүріп тұруға тиіс. Сол себепті сіздерге қояр бірнеше сұрағым бар. 1.Бірінші, жаяу жүргіншілер қандай жерлермен жүреді? 2.Топталып келе жатқан жүргіншілер жол бойымен қалай жүруі керек? 3.Жол өткелінен жүгіріп өтуге бола ма? 4. Көліктің оңға бұрылатынын қалай білуге болады? 5. Аялдамаға тоқтаған автобустың қай жағынан өту керек? 6. Жол үстінде топталып жүрудің қауіптілігі неде? Жарайсыңдар, балалар, жол қауіпсіздігі туралы білімдерін жоғары екені көрініп тұр. Енді балалар www.bilimland.kz порталындағы «Видеожинақ» ресурсын көруге шақырамын.
|
Әр ұлттың ұлттық тағамын,ұлттық өнерін көрсетеді 1. Жаяу жүргіншілер жиек жолмен жүруге тиіс. Ал жол үсті тек көліктің жүруіне арналған. Жаяу жүргіншілер жиек жолдың тек оң жағымен жүреді, сонда қарсы келе жатқан адамдарға бөгет жасамайтын болады. 2. Бір топ жаяу жүргінші тек жиек жолмен немесе келе жатқан көлікке қарсы бағытта жолдың сол жақ жиегімен екі қатардан аспай жүру керек. Олар жолды кесіп өтпек болса, екі көшенің немесе жолдың қиылысқан тұсына тоқтау керек. Негізінен жол тәртібін сақтап, жаяу жүргіншіге арналған жолмен немесе бағдаршамнан өтуі керек. 3. Жүгіріп келе жатқан адам айналасын бағдарлай алмай қалады және қарсы келіп қалған көлікті байқағанмен, сасқалақтап жарақаттануы мүмкін. Сондықтан әр кез сақ болып, асықпай жүрген абзал 4. Оңға бұрылатын көлік жолдың оң жағындағы бірінші қатарда тұрады және оң жақ бұрылысты білдіретін жарығын жағады. 5. Аялдамаға тоқтаған автобустың алдынан да, артынан да өтуге болмайды. Сол айналада жол өткелі болуға тиіс, содан өту керек. 6. Топталып келе жатқан балалар өзара әңгімеге айналып, жолда жүру ережесін ұмытып кетуі мүмкін. Сондықтан жол өткелдерінде әңгімені қойып, барлық зейінді жол қауіпсіздігіне аудару керек. |
Әр ұлттың ұлттық тағамдары |
|
Соңы (5мин)
|
Балалар бүгінгі сабақ ұнады ма? Тәуелсіздік таңы арайлап атып, арамызда тек достық болсын дей келе бүгінгі сабағымызды «Достық»әнімен аяқтайық. Оқушыларды мадақтау сәті: Бүгінгі өз білімдеріңмен сабаққа белсене қатысып өз ойларыңды білдіргендеріңе алғысымды білдіре отырып, сіздерге «Достығымыз нығая берсін!» деп сөзімді аяқтаймын. |
|
«Достық» әні |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Бірлігіміз жарасқан елміз»Жол таңбаларының белгіленуі
«Бірлігіміз жарасқан елміз»Жол таңбаларының белгіленуі
|
Тәрбие сағаты |
«Бірлігіміз жарасқан елміз» ЖЖЕ: Жол таңбаларының белгіленуі |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Көп ұлтты болуымыз – біздің байлығымыз, мақтанышымыз... Тату елге тыныштық орнайды, бейбiт елде ғана береке болады...» Нұрсұлтан НАЗАРБАЕВ |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Достық, ынтымақтастық туралы түсініктерін нығайту, толықтыру; Оқушылардың ой-өрісін дамыту, өз пікірлерін жеткізе білуге дағдыландыру; |
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты: |
Оқушаларды жол ережесін сақтауға үйрету, көше қатынасережелерін меңгерту, жол белгілермен таныстыру, оларды бұлжытпай орындауға баулу, жол апатынан сақ болуға үйрету.Отансүйгіштікке, елін қорғауға баулу |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымаққа тәрбиелеу |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
«20 сөз» әдісі арқылы суреттер бойынша сөйлем құраңдар. Жұптық жұмыс
ұлт өкілі, тату-тәтті, бірлік, ынтымақ, құшақ жая қарсы алу, бауырына басу, өмір сүру, Қазақстан Республикасы, туысқандық, бауыр, мекендеген, бір атаның балалары. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
- ҚР қанша ұлт өкілдері тұрады? - Олар қандай ұлттар? - Қазақстан қандай мекен? - Қазақ халқы кімдерді құшақ жая қарсы алды? - Оларға қандай жағдай жасады? - Қазақстан бүгінгі күні ненің ордасына айналды? |
«Ұшақ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру |
А4 формат қағаз |
|
Ортасы (25 мин) |
Қазақ осы - айтатұғын елге сыр, О, ағайын, халық емес ол кесір. Қазақ осы - аңғал-саңғал жабусыз, Қазақ осы - ағыл-тегіл, көл-көсір. Қазақ осы - дала дейтін, күн дейтін, Қазақ осы - өнер алды тіл дейтін. Қазақ осы - карасың ба, ақсың ба, Қоңырсың ба, жатырқауды білмейтін, - деп жырлаған Қадыр Мырзалиев ағамыз. Сол айтқандай, ұлы қазақ даласында басқа ұлт өкілдерінің бір шаңырақтың астында татулықта, сыйластықта өмір сүріп жатқаны сіздерге мәлім. ЖЖЕ: Жол таңбаларының белгіленуі Әр бір аймақтың өмірі көлікпен тығыз байланысты. Сондықтан жолда жүру тәртібі мен қауіпсіздік ережелерін білулерің керек. Әрбір жаяу жүргінші, әр бала жол бойында аса сабырлылықпен аспай-саспай жүріп тұруға тиіс. Сол себепті сіздерге қояр бірнеше сұрағым бар. 1.Бірінші, жаяу жүргіншілер қандай жерлермен жүреді? 2.Топталып келе жатқан жүргіншілер жол бойымен қалай жүруі керек? 3.Жол өткелінен жүгіріп өтуге бола ма? 4. Көліктің оңға бұрылатынын қалай білуге болады? 5. Аялдамаға тоқтаған автобустың қай жағынан өту керек? 6. Жол үстінде топталып жүрудің қауіптілігі неде? Жарайсыңдар, балалар, жол қауіпсіздігі туралы білімдерін жоғары екені көрініп тұр. Енді балалар www.bilimland.kz порталындағы «Видеожинақ» ресурсын көруге шақырамын.
|
Әр ұлттың ұлттық тағамын,ұлттық өнерін көрсетеді 1. Жаяу жүргіншілер жиек жолмен жүруге тиіс. Ал жол үсті тек көліктің жүруіне арналған. Жаяу жүргіншілер жиек жолдың тек оң жағымен жүреді, сонда қарсы келе жатқан адамдарға бөгет жасамайтын болады. 2. Бір топ жаяу жүргінші тек жиек жолмен немесе келе жатқан көлікке қарсы бағытта жолдың сол жақ жиегімен екі қатардан аспай жүру керек. Олар жолды кесіп өтпек болса, екі көшенің немесе жолдың қиылысқан тұсына тоқтау керек. Негізінен жол тәртібін сақтап, жаяу жүргіншіге арналған жолмен немесе бағдаршамнан өтуі керек. 3. Жүгіріп келе жатқан адам айналасын бағдарлай алмай қалады және қарсы келіп қалған көлікті байқағанмен, сасқалақтап жарақаттануы мүмкін. Сондықтан әр кез сақ болып, асықпай жүрген абзал 4. Оңға бұрылатын көлік жолдың оң жағындағы бірінші қатарда тұрады және оң жақ бұрылысты білдіретін жарығын жағады. 5. Аялдамаға тоқтаған автобустың алдынан да, артынан да өтуге болмайды. Сол айналада жол өткелі болуға тиіс, содан өту керек. 6. Топталып келе жатқан балалар өзара әңгімеге айналып, жолда жүру ережесін ұмытып кетуі мүмкін. Сондықтан жол өткелдерінде әңгімені қойып, барлық зейінді жол қауіпсіздігіне аудару керек. |
Әр ұлттың ұлттық тағамдары |
|
Соңы (5мин)
|
Балалар бүгінгі сабақ ұнады ма? Тәуелсіздік таңы арайлап атып, арамызда тек достық болсын дей келе бүгінгі сабағымызды «Достық»әнімен аяқтайық. Оқушыларды мадақтау сәті: Бүгінгі өз білімдеріңмен сабаққа белсене қатысып өз ойларыңды білдіргендеріңе алғысымды білдіре отырып, сіздерге «Достығымыз нығая берсін!» деп сөзімді аяқтаймын. |
|
«Достық» әні |
шағым қалдыра аласыз















