Материалдар / Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі.

Материал туралы қысқаша түсінік
"Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі." ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Маусым 2021
768
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көпмүшелер Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.2 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;

7.2.1.3 Бірмүшені стандарт түрде жазу;

7.2.1.4. Бірмүшелерді көбейтуді орындау және және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар : бірмүше анықтамасын, бірмүшенің стандарт түрін біледі.

Оқушылардың басым көпшілігі: Бірмүшелерді көбейткенде және дәрежеге шығарғанда бірдей негізді дәрежелерді көбейту және дәрежені дәрежеге шығару ережесін қолдана алады.

Кейбір оқушылар: Бірмүшені көбейтуге , бірмүшені дәрежеге шығаруға есептер құрастырады .Бірмүшелерді көбейтуде тәсілдердің тиімділігін дәлелдейді;


Оқу дағдыларының деңгейлері

Білу , түсіну ,қолдану,талдау , жинақтау, бағалау

Бағалау критерийлері

  • Бірмүше анықтамасын біледі;

  • Бірмүшені стандарт түрде жазылуын түсінеді;

  • Бірмүшелерді көбейткенде дәрежені дәрежеге шығару ережесін қолданады;

  • Бірмүшені көбейтуге,дәрежелеуге есептерді талдайды;

  • Бірмүшені көбейтуге , бірмүшені дәрежеге шығаруға есептер құрастырады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Бірмүшелерді көбейткенде олардың коэффициенттері көбейтілетінін, бірдей айнымалылардың дәреже көрсеткіштері қосылып бір айнымалылар сол қалпында қалатынын түсіндіріп айта алады.

Пәндік лексика және терминология

Бірмүше, стандарт, дәреже

Диалогқа/ қажетті сөз тіркестері

- Бірмүше дегеніміз......;

-Бірмүшенің сан көбейткіші.....;

-Берілген өрнекті ......жазуға болады;

-Бірмүшелерді көбейткенде.....:

-Бірмүшені дәрежеге шығару үшін......


Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды ұжымшылдыққа, дәлдікке тәрбиелеу. Шығармашылықпен жұмыс жасауға баулу. Өзін –өзі бағалауға, жауапты болуға үйрету.

Пәнаралық байланыстар

геометрия

Алдыңғы білім

Санды өрнек,әріпті өрнекті біледі. Алгебралық өрнектерді ықшамдауды біледі. Бүтін көрсеткішті дәрежені біледі,дәреженің қасиеттерін қолданады.



Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар




Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.(2 мин)

Сәлемдесу,түгендеу.

Психологиялық ахуал: «Мен елімді сүйемін» (2 мин)

-Егер сіздің досыңыз болса, көршіңіздің басын сипаңыз.

- Егер сіздің мысығыңыз болса, өз басынызды сипаңыз.

- Егер сіз итті жақсы көрсеңіз, көршіңізді құшақтаңыз.

- Егер сіз құсты жақсы көрсеңіз, құсша қанат қағыңыз.

- Егер сіз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз.

- Егер сіз отаныңызды ақсы көрсеңіз, алақаныңызды соғыңыз.

Топқа бөлу: «Өз жартыңды тап» әдісі бойынша

Оқушыға әр түрлі формада қиылған суреттер арқылы

Бағалау парағы, БББ кестесі әрбір жеке оқушыға таратылады.

.







Бағалау парағы


Үй тапсырмасын тексеру: «Түймедақ» әдісі арқылы (4 мин)

11

1.Қандай өрнектерді бірмүше деп атайды?

2. Бірмүшенің стандарт түрі қалай жазылад

3.Стандарт түрдегі бірмүшенің коэффициенті айтады?

4.Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады?

5.Бірмүшелер қалай көбейтіледі?

6.Бірмүшелерді дәрежеге қалай шығарады?

Shape1


Shape3 Shape2



Shape4


Shape5

Shape6

Shape7




ҚБ-Бағдаршам әдісі

БББ кестесіндегі мен, бірмүшелерге амалдар қолдану, бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі тақырыбы бойынша...білемін, .......білгім келеді деген екі бағанды толтырады.

















Түрлі түсті шеңбер

Сабақтың ортасы






1 тапсырма:«Сіз қаншалықты сенесіз?» тәсілі

Жұптық жұмыс

Есептің жауабы дұрыс па? Әлде бұрыс па?

a) 0,3m²•(1/3nm)=0.1mn

ә) -4аb•(-a²)•(-b³)=-4a³b

б) (-2ab²)³=-8ab

ҚБ: дұрыс жауап -1 ұпай.

Қате жауап-0 ұпай

Оқушы өзін-өзі бағалайды




Таратпа қағаз



2-тапсырма: «Болжау» әдісі арқылы

Жеке жұмыс

Есептегі мәтінмен танысып,мағынасын түсіну арқылы тапсырманы орындау.

Оқулықтағы №167- І топ, №168 (1)- ІІ топ , №168 (2) –ІІІ топ

І топ. Ені m см ,ұзындығы енінен 3 есе, ұзын, ал бйіктігі ұзындығынан 2 есе ұзын тік паралелепипедттің көлемі неге тең?

ІІ топ. -12ау³ бірмүшесін стандарт түрдегі екі бірмүшенің көбейтіндісіне жіктеңдер.

ІІІ топ. -12ау³ бірмүшесін стандарт түрдегі үш бірмүшенің көбейтіндісіне жіктеңдер.


Дискриптор:

Балл

1

Есептің шартын құрып, өрнегін жаза алады

1

2

Формуланы пайдалана алады

1

3

Бірмүшені стандарт түрде жаза алады;

1

4

Бірмүшелерді көбейту ережесін қолдана алады;

1


Есептің жауабы тақтада көрсетіледі

ҚБ:Оқушылар бірін –бірі бағалайды.


Оқулық


3-тапсырма: «Қызметке қабылдау әдісі»

Топтық жұмыс

Жұмысқа қабылдаушылар өтілген тақырып бойынша бәсекелес екі топтың біліктілік дәрежесін анықтайды. Ол үшін әр топ бір біріне бес –бестен тапсырма береді. Егер қарсылас топ орындай алмаса , топтың өзі орындауы қажет. Жұмысқа қабылдаушылар әр дұрыс жауапты 1 ұпаймен бағалайды да, ақылдаса отырып, қай топтың жұмысқа қабылданғанын айтады. Даулы мәселелерді арнай тағайындалған төрешілер шешеді.


ҚБ: топ бірін –бірі бағалайды




4-тапсырма:Ойлан –жұптас- бөліс” әдiсi арқылы тапсырма орындату

жеке жұмыс

А деңгейі: (-8аᵐ•хⁿ1•уn)(-1/2a2-mxn-1y2)

В деңгейі: ( 3xnym)2(-2xnym)3



Дискриптор:

Ұпай

1

Алгебралық өрнектерді түрлендіреді

1

2

Бірмүшелерді көбейтеді

1

3

Бірмүшелердің дәрежесін анықтайды

1

4

Таңбалар ережесін қолданады

1

5

Дәрежеге шығарады

1


Қ.Б : Оқушылар жұптасып бірін-бірі бағалайды


Кима қағаздары


Қорытынды: «Сұрақты қағып ал» әдісі мұғалім сұрақ қойған кезде оқушыларға бұршақ салынған қапшықты лақтырады. Бұл сұрау оқушыларды өз еркімен жауап беруге итермелейді. Оқушы жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыға лақтыруына мүмкіндік беріледі. Мысалы, қағып алған оқушы жауабын білмей, қапшықты басқа оқушыға лақтырса, сұрақтың құны 1 ұпайға кемиді.

1.Бірмүше деген не?

2. Дәреже деген не?

3. Бірмүшеге мысал келтір.

4. 5•<

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!