Біз қиялдай аламыз.Толағай.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Біз қиялдай аламыз.Толағай.

Материал туралы қысқаша түсінік
Біз қиялдай аламыз.Толағай.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

54 сабақ. Біз қиялдай аламыз.Толағай.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 – аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;

4.2.5.1 – мұғалімнің көмегімен шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау

Сабақтың мақсаты

Деректерді пайдалана білуді, Иллюстрациямен жұмыс жасауды меңгереді



Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру











Жаңа білім























































































Бекіту











Кері байланыс

Психологиялық дайындық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


Үй тапсырмасы

«Не жауып тұр?» және «Жаңбырға екі өтініш» өлеңдері.


Өлеңдерден ұнаған шумақтарын жаттап келу



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

«Құрастыр» айдары бойынша оқулықтағы суретті сипаттау.



«Қойын дәптер» әдісі бойынша Әбділда Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар беру.


Оқылым

«Түсініп оқы» айдары бойынша әр оқушы «Толағай» өлеңін түсініп оқиды.

2.Кестемен жұмыс

Мен құраған әңгіме

Ұқсастығы

«Толағай» жыры

Әңгіме етіп жазылған

Екеуі де жаңбыр туралы. Қиял-ғажайып туынды

Өлең түрінде жазылған


ЕҚБ тапсырма:

Жырдан әсірелеуді тауып оқы.

3. Толағайдың ерлігі:

Арқалады ауыр тауды,

Маңдайдан тер көл боп ақты.

«Жеткенше дем алмаймын»-деп

Шаршаса да тоқтамапты.



4.«Біліміңді қолдан» айдары

Әсірелеу тәсілі бейнеленген кейіпкер- Қобыланды батыр.


ЕБҚ тапсырма:

Жырды оқығанда қандай сезімде болдың?

5. Жырды оқығанда мақтаныш, қуаныш сезімі биледі.Менде Толағай сияқты еліме пайдамды тигізім кеп кетті.Өскенде менде батыр боламын.



6. «Дәлелде» айдары


1. Толағайдың бойында қиял-ғажайып белгілері бар. Ол тауды көтеріп кетеді. Ал өмірде адам тауды көтере алмайды.


2. Толағайдың ерлігі батырлар жырындағы Қобыланды батырға ұқсайды.




«Қорытындылау» айдары

Толағайдың ерлігінен кейін туған жері гүлденді.Жер жаңарып,адамдар мен шөптердің шөлі қанды.


ЖИ: «wordwall.» ойыны


Үй тапсырмасы

Толағай тауы туралы деректерді тауып,жазып келу.



Шаттық шеңберін жасайды






Өткен тақырыпты қайталайды











Суретте берілген сәттің алдында және кейін не болып, не қоятынын болжайды, қиял-ғажайып әңгіме құрастырады.









Автордың өмірбаянымен танысады


Өлеңді түсініп оқиды







Кестені толтырады







Толағайдың ерлігін тауып,жазады




Әсірелеу туралы айтады





Басынан өткен сезімді айтады







Қиял-ғажайып кейіпкерлерді атайды











Қорытынды жасайды


Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды




ҚБ:

«Өзін-өзі бағалау»


Дескриптор:

Өлеңдерден ұнаған шумақтарын жаттап келеді-1б




Дескриптор: Оқушылар бірлесе отырып оқулықта берілген суреттерді негізге алып, қиял-ғажайып әңгіме құрастырады.-1Б

Иллюстрациямен жұмыс жасай алады-1Б




ҚБ: Смайликтер арқылы өзара бағалау жүзеге асады





ҚБ: «От шашу»

Дескриптор:

Өлеңді түсініп, өздері құрастырған әңгімемен салыстырып оқиды.-1Б

Ақын туралы мәліметтер біледі-1Б

Кестені талапқа сай толтырады-1Б


ҚБ: «Отшашу» әдісі



Дескрипторлар:

1.Толағайдың ерлігі туралы айта алады-1Б

2. Әсірелеу берілген кейіпкерді атайды-1Б

3.Жырды оқығандағы сезімдерін өз сөздерімен жеткізе біледі-1Б



ҚБ: «Көңіл күй таразысы»



Дескриптор:

Толағай туралы айта алады-1Б

Толағайды басқа батырлармен салыстырады-1Б




ҚБ: «Өрмекші торы»әдісі

Дескриптор:

Тақырыпқа қорытынды жасай алады-1Б

Жаңбырдың пайдасы туралы біледі-1Б





ҚБ: «Күн көзі»




«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі







Жаңбыр туралы суреттер















Ертегіге байланысты суреттер


















Кесте











Қобыланды батырдың суреті









Толағай туралы суреттер













Суреттер



https://wordwall.net/resource/5585536



Кері байланыс парақтары















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

55 сабақ. Шөл далаға саяхат. Шөл.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.7.1– шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану.

Сабақтың мақсаты

Шығармашылық жұмыс жасайды, сөйлемді тексеруді үйренеді


Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру












Жаңа білім


















































































Бекіту


































Кері байланыс

Психологиялық ахуалды жақсарту


«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу



Үй тапсырмасы

Толағай тауы туралы деректерді тауып,жазып келу.



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

  1. «Ойлан» айдары

«Шөл»туралы әңгімелеу

«Шөл» сөзін естігенде ойымызға не келеді?

Шөл дегенде құмды, сусыз дала елестейді. Өсімдігі өте аз,жәндіктері де аз құм басқан даланы шөл деп атайды.


Топтық жұмыс

2.«Орында» айдары

Таныстырылым жасау.

1-топ: Шөл даланың ыстығынан қалай қорғанады?

2-топ: Шөлде жүретін көліктер туралы айт.

3-топ: Шөлде қандай киімдер киеді?


ЕБҚ тапсырма:

Шөл суретіне қарап ерекшелігін айт




Оқылым

«Түртіп алу» әдісімен оқу

«Шөл» мәтінін түсініп оқу, керекті жерлерін түртіп алу


4. Шөл өсімдіктерінің ерекшеліктері: Құрғақшылыққа, ыстыққа төзімді.


ЕҚБ тапсырма:

5. Бетпақдала туралы:

Бетпақдала - Қазақстанның орталық бөлігінде орналасқан кең-байтақ шөлді өңір.

Бетпақдала атауы «бетпақ» және «дала» сөздерінің бірігуінен пайда болған. «Бетпақ» парсы тіліндегі «бәдбах» деген сөзден шыққан. Оның екі мағынасы бар. Біріншісі - «бақытсыз». Бетпаққала атауы осы мағынасынан жасалған. Бұл осы өңірдің табиғатының қаталдығына байланысты қолданылған болуы мүмкін. Екіншісі - «оңбаған, бетсіз, арсыз» деген мағына береді.


6.Шөл даланы игеру:

Шөл игеру — ылғалы аз, ыстығы мол өңірлердегі шаруашылық айналымына қосу мақсатымен жүзеге асырылатын шаралар жиынтығы.


Жазылым

7. «Біліміңді қолдан» айдары

Жазылуы қате сөйлемді анықтау


Шөл дегенде қайнаған су іш.

Прямая соединительная линия 1


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Саралау:Тапсырма

«Рөлге ену» әдісі

8. Шөлді жердің жануарлары мен жәндіктердін ым-ишара,қимыл-қозғалыс, дыбыстау арқылы көрсету.

1. Өрмекші

2. Тышқан

3. Жылан.



9. «Қорытындыла» айдары

Шөлді жер туралы қандай ақпарат алдың?

Ж: Шөлді жерде су аз болады. Өсімдіктер әлемі өте сирек. Жәндіктер мен жануарлар да аз кездеседі.Шөлді игеруге болады. Су апарып, өсімдіктер егіп, мал бағуға болады. Бірақ табиғи шөлді сақтап қалу керек.




Үй тапсырмасы

Мәтіннен ерте көктемдегі құмның сипатын оқып, суретін сал.



ҚЖ:

Қазақстанның қай аймақтары шөлді жерлерге жататынын картадан көрсет.


Шаттық шеңберін жасайды



Тауып келген деректерін айтып береді













Шөл туралы өздері білетін деректерін айтады







Топтық жұмыс жасап, таныстырылым жасайды




Жеке жұмыс жасайды






Мәтінді оқиды




Шөл өсімдіктерінің ерекшеліктерін айтады








Бетпақдала туралы айтады









Өз ойларын жеткізеді







Қате сөйлемді табады

















Тапсырманы орындайды







Қорытынды жасайды











Үй тапсырмасын алады



Картамен жұмыс жасайды






Кері байланыс жасайды



Мадақтау арқылы бағалау













ҚБ:«Бағдаршам»

Дескриптор:

Шөл туралы мәліметтері бар-1Б

Шөлдің ерекшеліктерін атай алады-1Б


ҚБ: «Түртіп алу»әдісі

Дескриптор:

Шөл туралы таныстырылым жасайды-1Б

Өз білімдерін пайдалана алады-1Б



Жарайсың!




ҚБ: «От шашу»

Дескрипторлар:

1.Мәтінді түсініп оқып, керекті жерлерін түртіп алады-1Б

2. Шөл өсімдіктерінің ерекшеліктерін айтады-1Б

3. Бетпақдала туралы мәліметтерді айтады-1Б

4. Шөл даланы игеру туралы білімі бар-1Б



ҚБ: «Бағалау терезесі»





ҚБ: «Лездеме»әдісі

Дескрипторлар:

1.Қате жазылған сөйлемді табады-1Б

2.Шөл жануарлары мен жәндіктерін қимыл-қозғалыспен бейнелейді-1Б


ҚБ: «От шашу»





Дескриптор:

Шөл туралы ақпараттарын атай алады-1Б

Сабаққа қорытынды жасайды-1Б




ҚБ: «Қол шапалақ»


Тамаша жұмыс!













«Желкенді қайық» әдісі







Толағай тауы туралы деректер мен суреттер


















Таныстыры

лымға арналған суреттер мен сызбалар











Шөл туралы суреттер





Бетпақдала туралы суреттер
















Дәптерлер














https://wordwall.net/da/resource/85459075
















Қазақстанның географиялық картасы










Кері байланыс парақтары





































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

56 сабақ. Жұмбаққа толы әлем. Ғажап қой аспан әлемі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;

4.2.7.1 – шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану.

Сабақтың мақсаты

Шығарманың мазмұнын талдауды, тақырыпқа қарап шығарма мазмұнын болжауды меңгереді



Құндылықтар:

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)


"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Қаңтар айы: Заң және тәртіп


Апта дәйексөзі: «Әділ заң-аспан тірегі»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру






Өткен білімді еске түсіру





Жаңа білім



















































































Бекіту








Кері байланыс

Сабаққа дайындық

Психолгиялық ахуалды қалыптастыру.

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу


Үй тапсырмасы

Мәтіннен ерте көктемдегі құмның сипатын оқып, суретін сал.



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Топтық жұмыс

«Дәлелде» айдары. Топтық жұмыс

1. -Қай топ бірінші болды, маған хабарлама жібереміз.

-Ретін көрсет. (Әр топқа сөз тіркестерін тарату)

I- топ:Таңның білінуі,таңның ағаруы,Күннің көтерілуі

.IІ- топ:Жарты ай,Толған ай, Туған ай III-топ:Жаңбыр, шалшық, бұлт


ЕҚБ тапсырма:

2.Тапсырма құрастыру.

Жаңбыр,күн шығу, кемпірқосақ

Қар,аяз, мұз қату.

Оқылым

«Түсініп оқы» айдары

«Ғажап қой аспан әлемі» өлеңін оқыту

2.«Болжа» айдары

Көкте жүзген қалайы

Секілді ақ табақ бір.

Жұлдыздардың талайы

Қоршап алып, қарап тұр.

Бұл- « Ай» өлеңінің екінші шумағы.


4.Ақын құсжолының бейнесін теңеу арқылы суреттеген.

Бәйге шауып өткендей, Ізі қалып кеткендей.


ЕБҚ тапсырма:

Ай мен Күнге теңеу айт

5.Ай мен Күнге теңеу:

Ай-ақ күміске ұқсаған.

Күн-алтыннан аумаған




Саралау:Тапсырма

«Құрастыр» айдары

Құсжолын, Жетіқарақшыны тақтаға және дәптерге сызу.







7. Жұмбақтардың шешуі: Жұлдыз, бұлт.

«Түсініп оқы» айдары

«Планетарий» мәтінін оқу.

8. Сұрақтар құрау.

Планетарий деген не?

Комета деген не?

Планетарийден жұлдыздарды қай уақытта көруге болады?



9.Өзің білетін аспан денелерін ата

Аспан денелері: Ай,күн, жұлдыз, планеталар.

ЖИ: «wordwall.» ойыны



Үй тапсырмасы:

Аспан денелері туралы ертегі құрау.


Шаттық шеңберін жасайды.





Үй тапсырма

сын көрсетеді




Топтық жұмыс жасайды








Тапсырма құрастыра

Ды




Өлеңді оқиды




Өлеңнің жалғасын табады



Тапсырманы орындайды





Теңеу айтады




Жеке жұмыс жасайды








Дәптермен, тақтамен жұмыс жасайды




Жұмбақтар

ды шешеді



Жаңа сөзбен танысады
















Аспан денелерін атайды





Үй тапсырма

сын алады





Кері байланыс жасайды






Мадақтау







ҚБ:«Мақтау»

Дескриптор:

Тәулік уақыттарын ретімен жазады-1Б

Топтық жұмыс жасайды-1Б



ҚБ: «От шашу»

Дескрипторлар:

1.Тапсырма құрастыра алады-1Б

2.Өлең шумағының қай өлеңге тиесілі екенін табады-1Б





Тамаша!





ҚБ: «Өрмекші торы»әдісі

Дескриптор:

.Теңеу тәсілін ажырата алады-1Б

Өзі теңеуді пайдалана алады-1Б


ҚБ: «От шашу»


Дескрипторлар:

1.Құсжолы мен Жетіқарақшыны сыза алады-1Б

2.Жұмбақтардың шешуін табады-1Б


ҚБ: «От шашу»

Десриптор:

1.Планетарий сөзінің мағынасын біледі-1Б

2.Сұрақтар құрастырады-1Б

3.Аспан денелерін атайды-1Б














«Менің сабақтан кейінгі әсерім» әдісі








Сурет көрмесі









Тәулік уақыттары туралы суреттер















Суреттер















Тапсырмаға байланысты суреттер










Аспан денелерінің суреттері







Оқулық






https://wordwall.net/resource/85677866











Кері байланыс парақтары





































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі