Тақырып бойынша 11 материал табылды

Біздің айналамыздағы ақпарат, 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп: №40 ЖОББМ

Күні: 06.11.2018 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Кожахметова М.М


Сынып: 5а сынып

Қатысқаны: 12

Қатыспағаны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Біздің айналамыздағы ақпарат

Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.1.1. Әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады: Ақпарат ұғымы туралы білім алады. Ақпарат түсінігі, әртүрлі формадағы ақпараттармен, ақпаратты өңдеу, сақтау, қабылдау түрлері туралы білімі қалыптасады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Түсінеді, талдайды, қажет болған жағдайда алған білімін қолданады. Әртүрлі ақпараттармен жұмыс жасауңды, ақпараттың қасиеттерін меңгереді;

Кейбір оқушылар орындай алады: Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлеріне мысал келтіреді. Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды. Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерімен танысады.

Бағалау критерийі

Ақпараттың әртүрлі формада берілуін анықтайды.

Ақпарат түрлеріне мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар

Лексика мен терминология

Ақпарат – информация – information

Сан – число – number

Мәтін – текст - text

Графика – графика – graphics

Дыбыс – звук – sound

Бейне – изображения - image

Құндылықтарға баулу

  • қары-қатынас жасау қабілеті ;

  • өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарайды және жоғарғы жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылады;

  • өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыс

Математика, музыка, бейнелеу өнері, ағылшын тілі

Алдыңғы білім

Оқушылар қауіпсіздік ережелерін, компьютердің құрылғыларын, қызметін біледі. Ақпарат туралы жалпы түсініктері бар.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы

Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут





5 минут


Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу;

Сабаққа дайындығына көңіл бөлу.

«Қар көшкіні» тренингін ұйымдастыру.

Нұсқау: Әрбір оқушы өз есімінің алдына сын есімнің сұрағына жауап беретін сөз қосады. Мысалы: Ақылды Айша

Үй тапсырмасын тексеру.

«Шатасқан» әдісі арқылы өткен бөлімдерге шолу жасау.

Тақтада ілулі тұрған фотосуреттерді өз орнына қойып, анықтамасы мен үш тілдегі аудармаларын айту керек.

Манитор Тышқан Пернетақта

манитор мышка клавиатура

manitor sincerity keyboard


Құлаққап Жүйелік блок

наушник системный блок

headphone system block











Сабақтың ортасы

(27 минут)

















































Жаңа білімді меңгеру.

Интербелсенді тақтада бейнеролик көрсетіледі.

Оқушылардан өз ойларын сұрай отырып жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыз: «Біздің айналамыздағы ақпарат». Оқушыларға тақырыптарды жеке оқулықтан шолып қарап шығуға мүмкіндік беріледі.

Біз ақпаратты аламыз?

Ақпарат түрлері


Соединительная линия уступом 1 Соединительная линия уступом 2

Бейне



Сан

Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 3

Мәтін Графика Дыбыс


Схема 1

Схема 2 Схема 3 Схема 4

Көру – көз - глаза – eye : көзбен көру арқылы

Есту – құлақ – уши – ear : құлақпен есту арқылы

Дәм сезу – тіл – язык – language :

Иіс сезу – нос – nose: мұрынмен иіс сезу арқылы

Сезу – руки – hand: қолмен ұстап сезіну арқылы

Ақпарттың қасиеттері


Соединительная линия уступом 3 Соединительная линия уступом 4


Прямая со стрелкой 4 Прямая со стрелкой 5

Түсініктілік



Өзкетілік


Бағалылық Толықтылық

Тақырып тақтадағы слайд арқылы толықтырылады.



«Ойлан –жұптас - бөліс» әдісі.

Суретке қарай отырып ақпарат түрлерін анықтаңыз.



Интербелсенді тақтадағы көрсетілген ақпараттарды қызметімен сәйкестендіріз.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Әр жұп өздерін жеке бағалайды.























































Тапсырмалар жазылған карточкалар






















Сабақ соңы

(5 минут)














Қорытынды.

Үй тапсырмасы.

Оқушыларға үйге §9. Біздің айналамыздағы ақпарат тақырыбын оқу.

Кері байланыс: «Желкенді кеме» әдісі

  • Егер сабақ саған ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя;

  • Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя;

  • Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді қызыл түске боя.












Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Деңгейлік саралап оқыту технологиясы – оқушылардың орындаған тапсырмалары, олардың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтауға мүмкіндік берді. Сабақ барысында оқушылардың қажеттіліктерін анықтау мақсатында оларды аралас топқа бөлдім. Сабақтың басында «Қар көшкіні»

тренингі арқылы әр оқушы өз есімдерінің алдына сын есімнің сұрағына жауап беретін сөздері қосып айтып, «Шатасқан» әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасалып шатасқан фотосуреттерді үш тілде атауымен өз орнына қойды. Сабақтың соңына қарай

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы таратпа қағаздардағы суреттерге қарап тап- сырмаларды орындады.

Мұғалім қажетті білімнің оқушы үшін қай жері қиын болғанын анықтап, қосымша тапсырмалар арқылы оқушылардың білім деңгейін арттыруға жағдай жасады.

Сабақ мақсаты мен оған қойылған бағалау критерийлері арқылы оқушылар бағаланды. Әр тапсырмаға дескрипторлар құрылып, сол бойынша оқушылар жұмыс жасап, өздерінің деңгейлерін біліп отырды. Шатасқан әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау кезінде мұғалім оқушыларды мадақтау арқылы бағалап, жаңа сабаққа байланысты оқушылардың қажеттіліктерін анықтау үшін интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсетіліп кері байланыс жасады. Қажеттілікті анықтағаннан кейін соған сәйкес берілген деңгейлік тапсырмаларды «Бас бармақ» арқылы оқушылар өздерін бағалап отырды, Сабақтың соңғы кезеңінде берілген тапсырмаға оқушылар қол шапалақтау арқылы бағалайды. Сабақты қорытындылай келе «Желкенді кеме» стратегиясында қолдарына ақ қағаз алып, кеменің суретін салып, сызба бойынша өздерінің сабақ барысындағы алған білімі мен көңіл күйін жазады.

Оқу кабинетінің санитарлық тазалығын қадағалап, қауіпсіздік техникасы сақталды.

Сабақ бойынша

рефлексия


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.01.2019
509
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12