Блум таксономиясы негізінде құрылған сабақ жоспары:Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»
Жолымова Света Камалқызы
|
|
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|
|
||||||||||
|
|
Сынып |
11 |
|
|||||||||||
|
|
Бөлім: 7 |
Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда |
|
|||||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» |
|
|||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; Әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру. |
|
|||||||||||
|
|
(SMART) мақсаты |
-Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсінеді; -Диалог құрайды; -Әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды талдайды. |
|
|||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Ыбырай әңгімесі жайлы ақпарат береді, мәтіндегі сөздердің мағынасын түсінеді, әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды талдайды, диалог құрайды |
|
|||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: әлі, үшін, көмек. Диалог пен жазу үшін сөздер мен тіркестер: оқу құралы, ағартушылық-педагогтік қызмет, арман еткен , жиналған қаражат. |
|
|||||||||||
|
|
Бастапқы білім |
Сауда мәдениеті және тұтынушы құқығы туралы ақпарат береді. Жетекші сұрақтар қойылады. |
|
|||||||||||
|
|
Сабақ типі |
Аралас сабақ |
|
|||||||||||
|
|
Құндылыққа баулу |
Азаматтық жауапкершілік, ашықтық: ойын заман шындығымен байланыстырып еркін айтуға дағдыландыру |
|
|||||||||||
|
|
Оқытудың әдіс-тәсілдері |
Сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері, талдау, жинақтау, сұрақ-жауап |
|
|||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. |
|
|||||||||||
|
|
Оқу-әдістемелік құрал -жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер(ЦОР) |
Қазақ тілі мен әдебиеті, 10 сынып, 2019; Г.Косымова, Ш.Ергожина, Е.Арын. Оқулық Қазақ тілі мен әдебиеті, 10 сынып,2019, Ф.Ш.Оразбаева... Көкжиек-Горизонт. |
|
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде парақтар тарқатылады. Білім алушылар өздерінің көңіл-күйін сипаттайтын сурет(смайлик) салады. Қызығушылықты ояту. «Жеңілдетілген анықтама» блиц ойыны. Шарты: әр жұпқа тақырып бойынша бір сөз беріледі, соны түсінікті етіп сипаттап беруі керек. Мәтіналды жұмыс. Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын айту, білім алушыларға қайталату, дәптермен жұмыс жасату. Айтылым мен оқылымға қатысты тапсырмалар орындау. 1-тапсырма. Суретке қарап сұраққа жауап береді. 2-тапсырма. Ыбырайдың Н.Ильминскийге жазған хатын оқиды, хат авторына қандай мінездеме беруге болатынын айтады. 3-тапсырма. Рөлдік ойын ұйымдастырылады. Білімалушылар хат мазмұнына сүйеніп, 4 сұраулы сөйлем жазады, парталасымен Ы.Алтынсарин мен Н.Ильминскийдің арасындағы диалогті құрайды. Дескриптор: -жаңа сөздерді үйренеді; -сөздік жұмысын жүргізеді; -сұрақтарға нақты жауап береді; -мінездеме береді; -диалог құрады. Қалыптастырушы бағалау. Білім алушылар бір-бірінің жұмысын « Бес бармақ» арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Бір +, бір- » |
Тренинг жазылған парақтар, оқулық, интерактивті тақта, слайдтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс. 4-тапсырма. Мәтінмен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін оқулықтағы мәтіннің мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін талдауға арналған тапсырмалар орындалады. Оқушылар аудиотаспадан мәтінді тыңдайды, түсінгенін айтады. Дескриптор: -мәтіннен қажетті ақпаратты алады; -стилін анықтайды; -жаңа сөздерді тиімді қолданады; -мәтінде айтылған мәселелерді анықтайды. 5-тапсырма. Аудио мәтін мазмұны бойынша сөз тіркестерін екі топқа бөліп жазады. 7,8,9-тапсырма. Мәтінді түсініп оқиды, мәтін мазмұнына қатысты 5 сұрақ құрап айтады, мәтіннен жаңа сөздерді табады, қандай сөздермен тіркесіп тұрғанын анықтайды. 10,11-тапсырма. Антонның атынан өзіне көмектескен адамға шағын хат мәтінін жазады, «Балық қаңқасы» диаграммасын толтырады. Дескриптор: -сөз тіркесінің жасалу жолдарын біледі; -мәтін мазмұнын түсінеді; -тақырыпқа қатысты игерілген ақпараттарды пайдаланады; -мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды; -жазбаша шығармашылық жұмыста көріктеу құралдарын қолданады. Мәтін соңы жұмыс. 12-тапсырма. «Бай болудың пайдасы мен зияны» туралы өз ойларын диаграмма түрінде жазады. Дескриптор: -ойын таратып айтады; -нақты дәлелдер келтіреді. Қалыптастырушы бағалау. Білім алушылар бір-бірінің жұмысын түрлі-түсті желім қағаздар арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Аяқталмаған ой» әдісі арқылы білімалушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, туындаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен біз былай деп ойладық... Одан кейін біз мына мәселеге тап болдық... Мәселені шешу үшін мынаны.... жасадық. Бұдан біз....көрдік. Демек, бұл мынаны білдіреді.... Сонымен біз......деген шешімге келдік. |
Оқулық, аудиотаспа, желім қағаздар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
14-тапсырма. Топтық жұмыс. Қарама-қарсы идеялармен танысып, пікірталас ұйымдастыру. Әр топ өз идеясының артықшылығын, қарсы топтың идеясының кемшілігін айтады.
Дескриптор: -пікірталаста еркін сөйлейді; -ойын жүйелі жеткізеді; -пікірін дәлелдейді; -әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды талдайды. Қалыптастырушы бағалау. «Бес бармақ» тәсілі арқылы әр топ бір-бірінің жауаптарын бағалайды. Рефлексия. « Шығу парағы» 1.Мен бүгін білген негізгі 3 мәселе. 2. Мен дамытатын негізгі 3 нәрсе. 3. Менің бүгінгі сабақтағы көңіл-күйім. Үйге тапсырма. Оқулықтағы 6-тапсырма. Тапсырманың шарты, қалай орындау керектігі түсіндіріледі.
|
Оқулық, кесте |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Блум таксономиясы негізінде құрылған сабақ жоспары:Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»
Блум таксономиясы негізінде құрылған сабақ жоспары:Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»
Блум таксономиясы негізінде құрылған сабақ жоспары:Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»
Жолымова Света Камалқызы
|
|
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|
|
||||||||||
|
|
Сынып |
11 |
|
|||||||||||
|
|
Бөлім: 7 |
Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда |
|
|||||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» |
|
|||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; Әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру. |
|
|||||||||||
|
|
(SMART) мақсаты |
-Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсінеді; -Диалог құрайды; -Әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды талдайды. |
|
|||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Ыбырай әңгімесі жайлы ақпарат береді, мәтіндегі сөздердің мағынасын түсінеді, әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды талдайды, диалог құрайды |
|
|||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: әлі, үшін, көмек. Диалог пен жазу үшін сөздер мен тіркестер: оқу құралы, ағартушылық-педагогтік қызмет, арман еткен , жиналған қаражат. |
|
|||||||||||
|
|
Бастапқы білім |
Сауда мәдениеті және тұтынушы құқығы туралы ақпарат береді. Жетекші сұрақтар қойылады. |
|
|||||||||||
|
|
Сабақ типі |
Аралас сабақ |
|
|||||||||||
|
|
Құндылыққа баулу |
Азаматтық жауапкершілік, ашықтық: ойын заман шындығымен байланыстырып еркін айтуға дағдыландыру |
|
|||||||||||
|
|
Оқытудың әдіс-тәсілдері |
Сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері, талдау, жинақтау, сұрақ-жауап |
|
|||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. |
|
|||||||||||
|
|
Оқу-әдістемелік құрал -жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер(ЦОР) |
Қазақ тілі мен әдебиеті, 10 сынып, 2019; Г.Косымова, Ш.Ергожина, Е.Арын. Оқулық Қазақ тілі мен әдебиеті, 10 сынып,2019, Ф.Ш.Оразбаева... Көкжиек-Горизонт. |
|
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде парақтар тарқатылады. Білім алушылар өздерінің көңіл-күйін сипаттайтын сурет(смайлик) салады. Қызығушылықты ояту. «Жеңілдетілген анықтама» блиц ойыны. Шарты: әр жұпқа тақырып бойынша бір сөз беріледі, соны түсінікті етіп сипаттап беруі керек. Мәтіналды жұмыс. Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын айту, білім алушыларға қайталату, дәптермен жұмыс жасату. Айтылым мен оқылымға қатысты тапсырмалар орындау. 1-тапсырма. Суретке қарап сұраққа жауап береді. 2-тапсырма. Ыбырайдың Н.Ильминскийге жазған хатын оқиды, хат авторына қандай мінездеме беруге болатынын айтады. 3-тапсырма. Рөлдік ойын ұйымдастырылады. Білімалушылар хат мазмұнына сүйеніп, 4 сұраулы сөйлем жазады, парталасымен Ы.Алтынсарин мен Н.Ильминскийдің арасындағы диалогті құрайды. Дескриптор: -жаңа сөздерді үйренеді; -сөздік жұмысын жүргізеді; -сұрақтарға нақты жауап береді; -мінездеме береді; -диалог құрады. Қалыптастырушы бағалау. Білім алушылар бір-бірінің жұмысын « Бес бармақ» арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Бір +, бір- » |
Тренинг жазылған парақтар, оқулық, интерактивті тақта, слайдтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс. 4-тапсырма. Мәтінмен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін оқулықтағы мәтіннің мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін талдауға арналған тапсырмалар орындалады. Оқушылар аудиотаспадан мәтінді тыңдайды, түсінгенін айтады. Дескриптор: -мәтіннен қажетті ақпаратты алады; -стилін анықтайды; -жаңа сөздерді тиімді қолданады; -мәтінде айтылған мәселелерді анықтайды. 5-тапсырма. Аудио мәтін мазмұны бойынша сөз тіркестерін екі топқа бөліп жазады. 7,8,9-тапсырма. Мәтінді түсініп оқиды, мәтін мазмұнына қатысты 5 сұрақ құрап айтады, мәтіннен жаңа сөздерді табады, қандай сөздермен тіркесіп тұрғанын анықтайды. 10,11-тапсырма. Антонның атынан өзіне көмектескен адамға шағын хат мәтінін жазады, «Балық қаңқасы» диаграммасын толтырады. Дескриптор: -сөз тіркесінің жасалу жолдарын біледі; -мәтін мазмұнын түсінеді; -тақырыпқа қатысты игерілген ақпараттарды пайдаланады; -мәтін үзінділері бойынша болжам жасайды; -жазбаша шығармашылық жұмыста көріктеу құралдарын қолданады. Мәтін соңы жұмыс. 12-тапсырма. «Бай болудың пайдасы мен зияны» туралы өз ойларын диаграмма түрінде жазады. Дескриптор: -ойын таратып айтады; -нақты дәлелдер келтіреді. Қалыптастырушы бағалау. Білім алушылар бір-бірінің жұмысын түрлі-түсті желім қағаздар арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Аяқталмаған ой» әдісі арқылы білімалушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, туындаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен біз былай деп ойладық... Одан кейін біз мына мәселеге тап болдық... Мәселені шешу үшін мынаны.... жасадық. Бұдан біз....көрдік. Демек, бұл мынаны білдіреді.... Сонымен біз......деген шешімге келдік. |
Оқулық, аудиотаспа, желім қағаздар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
14-тапсырма. Топтық жұмыс. Қарама-қарсы идеялармен танысып, пікірталас ұйымдастыру. Әр топ өз идеясының артықшылығын, қарсы топтың идеясының кемшілігін айтады.
Дескриптор: -пікірталаста еркін сөйлейді; -ойын жүйелі жеткізеді; -пікірін дәлелдейді; -әртүрлі графиктік мәтіндердегі ақпараттарды талдайды. Қалыптастырушы бағалау. «Бес бармақ» тәсілі арқылы әр топ бір-бірінің жауаптарын бағалайды. Рефлексия. « Шығу парағы» 1.Мен бүгін білген негізгі 3 мәселе. 2. Мен дамытатын негізгі 3 нәрсе. 3. Менің бүгінгі сабақтағы көңіл-күйім. Үйге тапсырма. Оқулықтағы 6-тапсырма. Тапсырманың шарты, қалай орындау керектігі түсіндіріледі.
|
Оқулық, кесте |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













