Қысқа мерзімді жоспар
9-сынып
Сабақтың тақырыбы: Б. Майлиннің "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
||||||||||||||||
|
Педагогтың
аты-жөні |
||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||
|
Сынып:
9 |
Қатысушылар
саны: |
Қатыспағандар
саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың
тақырыбы |
Б.
Майлиннің "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер
бейнесі |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.3.1
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін
анықтау; |
|||||||||||||||
|
Сабақ
мақсаты |
идеялық өзекті кейіпкерлер жүйесі арқылы анықтау мәтін үзінділерін креативті форматта өңдеу кейіпкерлер тағдырын қазіргі өмірмен байланыстырып, көзқарас білдіру |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға
баулу |
Оқушыларға
кейіпкерлердің бейнесі арқылы адамгершілік қасиеттерді
түсіндіру. |
|||||||||||||||
|
ЖИ құралдары |
https://drive.google.com/file/d/1mPT7jNvoYXdMr-8U2gGPXCF4vVDxIso4/view?usp=drive_link |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийле рі |
✓ Кейіпкерлердің бейнесін талдай
алады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар кейіпкерлердің
сипаттамаларын талқылап, өз пікірлерін білдіре
алады. |
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары ның деңгейі |
талдау,
жинақтау, бағалау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың
барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі /
уақыты |
Мұғалімнің
әрекеті |
Оқушының
әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдасты
ру
кезеңі лықты ояту – (3 минут)
ры – (4 минут)
|
Қызығушылықты
ояту: Психологиялық ахуал
Ширату тапсырмалары: 1.Шығармадағы басты кейіпкерлер кімдер? Ықтимал жауап:Шығармадағы басты кейіпкерлер – Шұға, Әбдірахман және әңгімелеуші. 2. Шұға бейнесі шығармада қалай сипатталады? Ықтимал жауап:Шұға – ақылды, көрікті, сезімтал, ар-намысты жоғары қоятын, тағдыры қоғам әділетсіздігіне тап болған кейіпкер 3. Шұға мен Әбдірахманның қосыла алмауына не себеп болды? Ықтимал жауап:Олардың қосылуына әлеуметтік теңсіздік, ескі салт-дәстүр мен билік өкілдерінің әділетсіз шешімі кедергі болды.
- Кейіпкерлердің негізгі
қасиеттерін анықтау. -Суреттер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу - Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар амандасады,сұрақ тарға жауап береді, ортаға шығып бір-білеріне жылы лебіздерін білдіреді Оқушылар топқа бөлінеді
4.
Әңгімелеуші кейіпкер шығарманың идеясына қалай әсер
етеді? Ықтимал
жауап: Оқушылар суреттерге қарап, жаңа сабақ тақырыбын анықтайды сабақтың
мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау
жүргізеді. оқушылар қол көтеру арқылы нақты жауап береді |
Компьютер,
проектор, презентация. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа
сабақ Жұптық жұмыс Сергіту сәті Жеке жұмыс |
1-тапсырма Топтық
жұмыс «Кейіпкердің ішкі
алгоритмі» Топ кейіпкерді алгоритм ретінде модельдейді
|
Оқушылар өз ойларын жазады,
талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
Топ динамикасы, қорытынды
ның
сапасы. Кейіпкер бейнесін шығарманың идеялық өзегімен байланыстыра отырып, мәтіннен нақты үзінділерге сүйене отырып, визуалды-логикалық модель (алгоритм) құрастырады. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
||||||||||||
|
https://drive.google.com/file/d/1mPT7jNvoYXdMr-8U2gGPXCF4vVDxIso4/view?usp=drive_link |
||||||||||||||||
|
2-тапсырма Жұптық жұмыс «Үзіндіні креативті форматта қайта өңдеу» Тапсырма мақсаты (барлық жұпқа): Мәтіннен алынған үзіндіні сақтай отырып, кейіпкер бейнесін ашатын креативті форматта қайта өңдеп, шығарманың идеялық мәнін түсіндіру.
|
Оқушылар үзіндіні креативті
формата қайта өңдеп, талдайды. Оқушылар кейіпкерлерді сипаттап, өз ойларын білдіреді.
Оқушылар батырманы басу арқылы іс-әрекеттерді орындайды |
Бағалау критерийі Мәтін үзіндісін кейіпкер бейнесіне сай креативті форматта өңдеп, автор идеясын сақтай отырып, өзіндік көзқарасын білдіреді.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
|||||||||||||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Тағдыр → Қоғам → Мен» Кейіпкерлер тағдырын талдай отырып, шығарманың идеялық мәнін қазіргі өмірмен байланыстырып, жеке көзқарасын дәлелді түрде білдіреді
|
|
Бағалау критерийі Кейіпкер тағдырын шығарманың идеялық мәнімен байланыстыра отырып, қазіргі өмірмен салыстырып, дәлелді жеке көзқарасын білдіреді. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы (10
минут), |
Кері байланыс
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады |
Кері
байланыстың бар екендігі. |
|
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Оқушылар алған білімін ары
қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын
береді.
|
Оқушылар
үй жұмысын орындайды. |
|
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Майлин "Шұғаның белгісі"
Б.Майлин "Шұғаның белгісі"
Қысқа мерзімді жоспар
9-сынып
Сабақтың тақырыбы: Б. Майлиннің "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
||||||||||||||||
|
Педагогтың
аты-жөні |
||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||
|
Сынып:
9 |
Қатысушылар
саны: |
Қатыспағандар
саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың
тақырыбы |
Б.
Майлиннің "Шұғаның белгісі" хикаятындағы кейіпкерлер
бейнесі |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.3.1
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін
анықтау; |
|||||||||||||||
|
Сабақ
мақсаты |
идеялық өзекті кейіпкерлер жүйесі арқылы анықтау мәтін үзінділерін креативті форматта өңдеу кейіпкерлер тағдырын қазіргі өмірмен байланыстырып, көзқарас білдіру |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға
баулу |
Оқушыларға
кейіпкерлердің бейнесі арқылы адамгершілік қасиеттерді
түсіндіру. |
|||||||||||||||
|
ЖИ құралдары |
https://drive.google.com/file/d/1mPT7jNvoYXdMr-8U2gGPXCF4vVDxIso4/view?usp=drive_link |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийле рі |
✓ Кейіпкерлердің бейнесін талдай
алады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар кейіпкерлердің
сипаттамаларын талқылап, өз пікірлерін білдіре
алады. |
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары ның деңгейі |
талдау,
жинақтау, бағалау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың
барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі /
уақыты |
Мұғалімнің
әрекеті |
Оқушының
әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдасты
ру
кезеңі лықты ояту – (3 минут)
ры – (4 минут)
|
Қызығушылықты
ояту: Психологиялық ахуал
Ширату тапсырмалары: 1.Шығармадағы басты кейіпкерлер кімдер? Ықтимал жауап:Шығармадағы басты кейіпкерлер – Шұға, Әбдірахман және әңгімелеуші. 2. Шұға бейнесі шығармада қалай сипатталады? Ықтимал жауап:Шұға – ақылды, көрікті, сезімтал, ар-намысты жоғары қоятын, тағдыры қоғам әділетсіздігіне тап болған кейіпкер 3. Шұға мен Әбдірахманның қосыла алмауына не себеп болды? Ықтимал жауап:Олардың қосылуына әлеуметтік теңсіздік, ескі салт-дәстүр мен билік өкілдерінің әділетсіз шешімі кедергі болды.
- Кейіпкерлердің негізгі
қасиеттерін анықтау. -Суреттер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу - Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар амандасады,сұрақ тарға жауап береді, ортаға шығып бір-білеріне жылы лебіздерін білдіреді Оқушылар топқа бөлінеді
4.
Әңгімелеуші кейіпкер шығарманың идеясына қалай әсер
етеді? Ықтимал
жауап: Оқушылар суреттерге қарап, жаңа сабақ тақырыбын анықтайды сабақтың
мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау
жүргізеді. оқушылар қол көтеру арқылы нақты жауап береді |
Компьютер,
проектор, презентация. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа
сабақ Жұптық жұмыс Сергіту сәті Жеке жұмыс |
1-тапсырма Топтық
жұмыс «Кейіпкердің ішкі
алгоритмі» Топ кейіпкерді алгоритм ретінде модельдейді
|
Оқушылар өз ойларын жазады,
талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
Топ динамикасы, қорытынды
ның
сапасы. Кейіпкер бейнесін шығарманың идеялық өзегімен байланыстыра отырып, мәтіннен нақты үзінділерге сүйене отырып, визуалды-логикалық модель (алгоритм) құрастырады. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
||||||||||||
|
https://drive.google.com/file/d/1mPT7jNvoYXdMr-8U2gGPXCF4vVDxIso4/view?usp=drive_link |
||||||||||||||||
|
2-тапсырма Жұптық жұмыс «Үзіндіні креативті форматта қайта өңдеу» Тапсырма мақсаты (барлық жұпқа): Мәтіннен алынған үзіндіні сақтай отырып, кейіпкер бейнесін ашатын креативті форматта қайта өңдеп, шығарманың идеялық мәнін түсіндіру.
|
Оқушылар үзіндіні креативті
формата қайта өңдеп, талдайды. Оқушылар кейіпкерлерді сипаттап, өз ойларын білдіреді.
Оқушылар батырманы басу арқылы іс-әрекеттерді орындайды |
Бағалау критерийі Мәтін үзіндісін кейіпкер бейнесіне сай креативті форматта өңдеп, автор идеясын сақтай отырып, өзіндік көзқарасын білдіреді.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
|||||||||||||
|
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Тағдыр → Қоғам → Мен» Кейіпкерлер тағдырын талдай отырып, шығарманың идеялық мәнін қазіргі өмірмен байланыстырып, жеке көзқарасын дәлелді түрде білдіреді
|
|
Бағалау критерийі Кейіпкер тағдырын шығарманың идеялық мәнімен байланыстыра отырып, қазіргі өмірмен салыстырып, дәлелді жеке көзқарасын білдіреді. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары. |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы (10
минут), |
Кері байланыс
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады |
Кері
байланыстың бар екендігі. |
|
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Оқушылар алған білімін ары
қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын
береді.
|
Оқушылар
үй жұмысын орындайды. |
|
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















