Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қысқамерзімді (сабақ) жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
|
Бөлім: |
«Адам жанының құпиясы» бөлімі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Рысбаева Карлыгаш |
|
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
|
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Құндылық: -Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жылы жүрек» Мақсаты: Оқушыларға бір-біріне жылы сөз айту арқылы сабаққа оң көзқарас қалыптастыру. Қызығушылықты ояту: «Сурет арқылы ой қозғау» әдісі
Интербелсенді тақтадан сурет көрсетіледі. Оқушылардың ойын тақырыпқа алып келу мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады: 1. Суреттегі тұлға кім? 2. Бейімбет Майлин қай жылдары өмір сүрг 3.Ол қазақ әдебиетінің қай саласында көбірек еңбек етті? 4.Жазушының шығармалары негізінен қандай тақырыптарды қамтиды? 5. Бейімбет Майлиннің қандай белгілі шығармаларын білесің? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады Топқа бөлу. ЖИ «Kazmatch» платформасы арқылы 3 топқа бөлу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ І топ ІІ топ |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар суретке қарап, Бейімбет Майлин туралы сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Оқушылар «Kazmatch» платформасы арқылы 2 топқа бөлінеді. |
Білім алушыларды қолпаштау мақсатында «жарайсыңдар», «тамаша»,... деген сөздерді қолдану
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы Рефлексия
|
Мұғалім Б. Майлин
өмірі туралы түсінік береді. «Шұғаның белгісі» туралы бейнеролик көрсету.
Жұптық жұмыс. «Оқиға картасы» әдісі арқылы бейнероликтегі негізгі оқиғаларды анықтап, ретімен орналастырыңдар:
Құндылық: – Құрмет: Серіктесінің пікірін құрметтеу. |
Оқушылар Б.Майлин өмірі туралы түсінеді.
Бейнероликті көреді.
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Кестені толтырады.
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Әр топ шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымын анықтап, талдайды.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
Оқушы cұрақтар құрастырады.
Әр оқушы шығарманың негізгі идеясын бір сөйлеммен түйіндейді
Оқушылар сабақ бойынша алған білімдеріне кepі бaйлaныс береді.
|
Дескриптор: - бейнероликті көреді-1 б; - негізгі оқиғаларды анықтайды-1б; -оқиға желісін ретімен орналастырады.-1б;
Дескриптор: - сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды-1б; -әр бөлікке нақты мысал келтіреді-1б. - оқиға барысын ретімен баяндайды-1б.
Дескриптор: -шығарманың кіріспе бөлімін анықтайды-1б; -негізгі бөлімде оқиға барысын ретімен баяндайды-1б; -шығарманың қорытындысын дұрыс анықтайды-1б;
Дескриптор: - өз ойын айтады-1б; -себебін түсіндіреді-1б; -фактілермен дәлелдейді-1б; - қорытынды жасайды-1б;
Дескриптор: -оңай сұрақ құрастырады-1б; -қиын сұрақ құрастырады-1б; - кестені толтырады-1б.
Мұғалім тарапынан кері байланыс Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||||||
|
Саралау: Нәтиже бойынша саралау Әр жұп өз мүмкіндігіне қарай жұмыс жасайды:Топтық жұмыс. (сюжеттік-композициялық талдау)І топ. «Сюжеттік пирамида» әдісі арқылы төмендегі бөліктерді толтырыңыз:
ІІ
топ. Шығарма мазмұнын
түсініп, сюжеттік-композициялық
құрылымын анықтау.
Құндылық:
Саралау: Жеке жұмыс. «ПОПС формуласы» бойынша өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
Бірінші
сөйлем: «Менің
ойымша,….» ЕББҚ тапсырмасы. Шығарма мазмұны туралы оңай және қиын сұрақтар кестесін құр.
ФС
тапсырмасы: «Бір сөйлем – бір ой»
әдісі
Кері байланыс ЖИ
Үйге тапсырма: 3- тапсырма |
Жұптық жұмыс. «Оқиға картасы» әдісі арқылы бейнероликтегі негізгі оқиғаларды анықтап, ретімен орналастырыңдар:
|
№ |
Оқиға атауы |
Қысқаша мазмұны |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты
Б.Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Қысқамерзімді (сабақ) жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
|
Бөлім: |
«Адам жанының құпиясы» бөлімі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Рысбаева Карлыгаш |
|
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Б. Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
|
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Құндылық: -Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Тәртіпсіз ел болмайды» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жылы жүрек» Мақсаты: Оқушыларға бір-біріне жылы сөз айту арқылы сабаққа оң көзқарас қалыптастыру. Қызығушылықты ояту: «Сурет арқылы ой қозғау» әдісі
Интербелсенді тақтадан сурет көрсетіледі. Оқушылардың ойын тақырыпқа алып келу мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады: 1. Суреттегі тұлға кім? 2. Бейімбет Майлин қай жылдары өмір сүрг 3.Ол қазақ әдебиетінің қай саласында көбірек еңбек етті? 4.Жазушының шығармалары негізінен қандай тақырыптарды қамтиды? 5. Бейімбет Майлиннің қандай белгілі шығармаларын білесің? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады Топқа бөлу. ЖИ «Kazmatch» платформасы арқылы 3 топқа бөлу. https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ І топ ІІ топ |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар суретке қарап, Бейімбет Майлин туралы сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Оқушылар «Kazmatch» платформасы арқылы 2 топқа бөлінеді. |
Білім алушыларды қолпаштау мақсатында «жарайсыңдар», «тамаша»,... деген сөздерді қолдану
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы Рефлексия
|
Мұғалім Б. Майлин
өмірі туралы түсінік береді. «Шұғаның белгісі» туралы бейнеролик көрсету.
Жұптық жұмыс. «Оқиға картасы» әдісі арқылы бейнероликтегі негізгі оқиғаларды анықтап, ретімен орналастырыңдар:
Құндылық: – Құрмет: Серіктесінің пікірін құрметтеу. |
Оқушылар Б.Майлин өмірі туралы түсінеді.
Бейнероликті көреді.
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Кестені толтырады.
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Әр топ шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымын анықтап, талдайды.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
Оқушы cұрақтар құрастырады.
Әр оқушы шығарманың негізгі идеясын бір сөйлеммен түйіндейді
Оқушылар сабақ бойынша алған білімдеріне кepі бaйлaныс береді.
|
Дескриптор: - бейнероликті көреді-1 б; - негізгі оқиғаларды анықтайды-1б; -оқиға желісін ретімен орналастырады.-1б;
Дескриптор: - сюжеттік-композициялық құрылымына талдайды-1б; -әр бөлікке нақты мысал келтіреді-1б. - оқиға барысын ретімен баяндайды-1б.
Дескриптор: -шығарманың кіріспе бөлімін анықтайды-1б; -негізгі бөлімде оқиға барысын ретімен баяндайды-1б; -шығарманың қорытындысын дұрыс анықтайды-1б;
Дескриптор: - өз ойын айтады-1б; -себебін түсіндіреді-1б; -фактілермен дәлелдейді-1б; - қорытынды жасайды-1б;
Дескриптор: -оңай сұрақ құрастырады-1б; -қиын сұрақ құрастырады-1б; - кестені толтырады-1б.
Мұғалім тарапынан кері байланыс Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||||||
|
Саралау: Нәтиже бойынша саралау Әр жұп өз мүмкіндігіне қарай жұмыс жасайды:Топтық жұмыс. (сюжеттік-композициялық талдау)І топ. «Сюжеттік пирамида» әдісі арқылы төмендегі бөліктерді толтырыңыз:
ІІ
топ. Шығарма мазмұнын
түсініп, сюжеттік-композициялық
құрылымын анықтау.
Құндылық:
Саралау: Жеке жұмыс. «ПОПС формуласы» бойынша өз көзқарасыңызды білдіріңіз.
Бірінші
сөйлем: «Менің
ойымша,….» ЕББҚ тапсырмасы. Шығарма мазмұны туралы оңай және қиын сұрақтар кестесін құр.
ФС
тапсырмасы: «Бір сөйлем – бір ой»
әдісі
Кері байланыс ЖИ
Үйге тапсырма: 3- тапсырма |
Жұптық жұмыс. «Оқиға картасы» әдісі арқылы бейнероликтегі негізгі оқиғаларды анықтап, ретімен орналастырыңдар:
|
№ |
Оқиға атауы |
Қысқаша мазмұны |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















