Қысқа мерзімді жоспар
8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Б.Момышұлы "Ұшқан ұя"/қорытынды сабақ
|
Бөлім: |
|||||||
|
Педагогтың
аты-жөні |
|||||||
|
Күні: |
|||||||
|
Сынып:
8 |
Қатысушылар
саны: |
Қатыспағандар
саны: |
|||||
|
Сабақтың
тақырыбы |
Б.Момышұлы "Ұшқан
ұя" |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.2.1 -
шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда
салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||
|
Сабақ
мақсаттары |
шығармадағы кемінде 2 рухани және 1 материалдық құндылықты анықтап, оларды қазіргі қоғаммен салыстырады, «Ұшқан ұя» шығармасынан алынған 1 үзіндіні таңдап, оны заманауи немесе болашақ форматта (чат, монолог, сценарий, пост) қайта өңдеп жазады |
||||||
|
Құндылық тарға
баулу |
Бұл сабақта оқушылар «Ұшқан ұя» шығармасы арқылы ұлттық рухани құндылықтарды заманауи форматта қайта пайымдап, 2025–2026 оқу жылына тән жауапкершілік, шығармашылық, цифрлық мәдениет және отбасы құндылықтарын тәжірибе арқылы меңгереді. |
||||||
|
ЖИ
құралдары |
https://wordwall.net/ru/resource/28566837/%D2%B1%D1%88%D2%9B%D0%B0%D0%BD-%D2%B1%D1%8F – «Ұшқан ұя» бойынша викториналық сұрақтар https://youtu.be/ngYlnykrX9U?si=7RXeu7tXMdNuTOO_ - бейнематериал https://drive.google.com/file/d/1il_AmuffoSUYwWg7qKnJVs481hpP_Yi/view?usp=drive _link – бейнематериал Veo3 |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
✓ Шығармадағы құндылықтарды заманауи тұрғыда
салыстыра алады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды анықтап, оларды заманауи тұрғыда салыстыра алады. |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
– талдау,
жинақтау, бағалау. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің
әрекеті |
Оқушының
әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру
кезеңі Ширату тапсырмалары |
Қызығушылықты ояту: Психологиялық ахуал
Топқа бөлу
- Оқушылардың назарын сабаққа аударту иақсатында «Ұшқан ұя» бойынша викториналық сұрақтар |
Оқушылар сәлемдеседі, «құстарды ұшырып» жақсы тілектер айтады Оқушылар топқа бөлініп, топ бойынша отырады |
ҚБ
|
Компьютер,
проектор, презентация. ru/resource/28566837/% D2%B1%D1%88% D2%9B%D0%B0%D0%BD- %D2%B1%D1%8F
|
|||
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ Топтық
жұмыс Жұптық жұмыс Сергіту сәті Жеке жұмыс Бекіту сұрақтары |
- Сабақтың тақырыбы мен
мақсаттарын таныстыру. «Топтас және қайта өңде» әдісі І топ тапсырмасы ? «Әке өсиеті - 2026» - ІІ топ тапсырмасы ?«Қазіргі заман батыры» - ІІІ топ тапсырмасы ? «Диалог: Өткен мен бүгін» - |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды, сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсінеді.
|
ҚБ
Дескриптор: шығармадан алынған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады Жалпы балл: 3 |
Оқулық, жұмыс дәптері, интернет ресурстар. YlnykrX9U?si=7RXeu7tXMdNuTOO
І топ тапсырмасы ? «Әке өсиеті - 2024» - Момышұлы әкесінің өсиетін қазіргі заман тіліне аударып, Instagram/TikTok пост форматында қайта жазыңдар. Орындау нұсқасы: Түпнұсқадан бір өсиет таңдау Қазіргі жастарға түсінікті тілде жазу Хэштегтер қосу Визуал сипаттамасын беру |
|||
|
«Ыстық орындық» әдісі (5
минут) |
Оқушылар берілген тапсырманы жұптаса отырып орындайды. |
Дескриптор: сұраққа нақты әрі түсінікті жауап береді; өз жауабын шығармамен байланыстырады; рухани немесе материалдық құндылықты атап көрсетеді; Жалпы балл: 3 |
Оқулық,
жұмыс дәптері. |
||||
|
«Иә»/ «Жоқ» ойыны 1.«Ұшқан ұя» шығармасы естелік жанрында жазылған ба? 2.Шығармада бала тәрбиесінде әкенің рөлі негізгі болып көрсетіле ме? 3. Әже бейнесі шығармада рухани тәрбие көзі ретінде суреттеле ме? 4. Шығармада материалдық байлық бірінші орынға қойыла ма? 5. Автор бұл шығарма арқылы ұлттық тәрбиенің маңызын жеткізуді мақсат етеді ме? |
Оқушылар жылдам жауап береді (сабақ барысында белсенділік танытпай отырған оқушылар жауап береді) |
|
Компьютер,
проектор, презентация. |
||||
|
Бейнематериал қосылады Үзіндідегі рухани құндылыққа байланысты өз ой-пікіріңізді жазыңыз
|
Оқушылар бейнематериалда айтылған ой мен кестедегі көрсетілген құндылықты негізге ала отырып, өз көзқарасын жазады
Оқушылар «бекіту сұрақтарына» жауап береді |
Дескриптор: -Үзіндіден рухани құндылықты анықтайды; -Сол құндылыққа қатысты өз ойын нақты білдіреді; -Пікірін үзінді мазмұнымен байланыстыра ды; -Жауабын логикалық жүйеде, сауатты жазады Жалпы балл: 4 |
https://drive.google.com/file/d/1il AmuffoSUYwWg7qKnJVs481hpP_ Yi/view?usp=drive _link – бейнематериал Veo3
|
||||
|
Сабақтың соңы (10 минут), Қорытынды, Ой
толғаныс, Кері байланыс |
Кері байланыс:
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін белгілейді |
Кері
байланыстың бар екендігі. |
Бағалау парақтары бойынша бағаланады |
|||
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау
мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. отбасы тәрбиесі мен өз өмірін байланыстыра отырып, шағын эссе жазу (сөз саны 100-120сөз)
|
Оқушылар
үй жұмысын орындайды. |
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Момышұлы "Ұшқан Ұя" /қорытынды сабақ
Б.Момышұлы "Ұшқан Ұя" /қорытынды сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Б.Момышұлы "Ұшқан ұя"/қорытынды сабақ
|
Бөлім: |
|||||||
|
Педагогтың
аты-жөні |
|||||||
|
Күні: |
|||||||
|
Сынып:
8 |
Қатысушылар
саны: |
Қатыспағандар
саны: |
|||||
|
Сабақтың
тақырыбы |
Б.Момышұлы "Ұшқан
ұя" |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.2.1 -
шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда
салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||
|
Сабақ
мақсаттары |
шығармадағы кемінде 2 рухани және 1 материалдық құндылықты анықтап, оларды қазіргі қоғаммен салыстырады, «Ұшқан ұя» шығармасынан алынған 1 үзіндіні таңдап, оны заманауи немесе болашақ форматта (чат, монолог, сценарий, пост) қайта өңдеп жазады |
||||||
|
Құндылық тарға
баулу |
Бұл сабақта оқушылар «Ұшқан ұя» шығармасы арқылы ұлттық рухани құндылықтарды заманауи форматта қайта пайымдап, 2025–2026 оқу жылына тән жауапкершілік, шығармашылық, цифрлық мәдениет және отбасы құндылықтарын тәжірибе арқылы меңгереді. |
||||||
|
ЖИ
құралдары |
https://wordwall.net/ru/resource/28566837/%D2%B1%D1%88%D2%9B%D0%B0%D0%BD-%D2%B1%D1%8F – «Ұшқан ұя» бойынша викториналық сұрақтар https://youtu.be/ngYlnykrX9U?si=7RXeu7tXMdNuTOO_ - бейнематериал https://drive.google.com/file/d/1il_AmuffoSUYwWg7qKnJVs481hpP_Yi/view?usp=drive _link – бейнематериал Veo3 |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
✓ Шығармадағы құндылықтарды заманауи тұрғыда
салыстыра алады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды анықтап, оларды заманауи тұрғыда салыстыра алады. |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
– талдау,
жинақтау, бағалау. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің
әрекеті |
Оқушының
әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру
кезеңі Ширату тапсырмалары |
Қызығушылықты ояту: Психологиялық ахуал
Топқа бөлу
- Оқушылардың назарын сабаққа аударту иақсатында «Ұшқан ұя» бойынша викториналық сұрақтар |
Оқушылар сәлемдеседі, «құстарды ұшырып» жақсы тілектер айтады Оқушылар топқа бөлініп, топ бойынша отырады |
ҚБ
|
Компьютер,
проектор, презентация. ru/resource/28566837/% D2%B1%D1%88% D2%9B%D0%B0%D0%BD- %D2%B1%D1%8F
|
|||
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ Топтық
жұмыс Жұптық жұмыс Сергіту сәті Жеке жұмыс Бекіту сұрақтары |
- Сабақтың тақырыбы мен
мақсаттарын таныстыру. «Топтас және қайта өңде» әдісі І топ тапсырмасы ? «Әке өсиеті - 2026» - ІІ топ тапсырмасы ?«Қазіргі заман батыры» - ІІІ топ тапсырмасы ? «Диалог: Өткен мен бүгін» - |
Оқушылар мұғалімді тыңдайды, сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсінеді.
|
ҚБ
Дескриптор: шығармадан алынған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады Жалпы балл: 3 |
Оқулық, жұмыс дәптері, интернет ресурстар. YlnykrX9U?si=7RXeu7tXMdNuTOO
І топ тапсырмасы ? «Әке өсиеті - 2024» - Момышұлы әкесінің өсиетін қазіргі заман тіліне аударып, Instagram/TikTok пост форматында қайта жазыңдар. Орындау нұсқасы: Түпнұсқадан бір өсиет таңдау Қазіргі жастарға түсінікті тілде жазу Хэштегтер қосу Визуал сипаттамасын беру |
|||
|
«Ыстық орындық» әдісі (5
минут) |
Оқушылар берілген тапсырманы жұптаса отырып орындайды. |
Дескриптор: сұраққа нақты әрі түсінікті жауап береді; өз жауабын шығармамен байланыстырады; рухани немесе материалдық құндылықты атап көрсетеді; Жалпы балл: 3 |
Оқулық,
жұмыс дәптері. |
||||
|
«Иә»/ «Жоқ» ойыны 1.«Ұшқан ұя» шығармасы естелік жанрында жазылған ба? 2.Шығармада бала тәрбиесінде әкенің рөлі негізгі болып көрсетіле ме? 3. Әже бейнесі шығармада рухани тәрбие көзі ретінде суреттеле ме? 4. Шығармада материалдық байлық бірінші орынға қойыла ма? 5. Автор бұл шығарма арқылы ұлттық тәрбиенің маңызын жеткізуді мақсат етеді ме? |
Оқушылар жылдам жауап береді (сабақ барысында белсенділік танытпай отырған оқушылар жауап береді) |
|
Компьютер,
проектор, презентация. |
||||
|
Бейнематериал қосылады Үзіндідегі рухани құндылыққа байланысты өз ой-пікіріңізді жазыңыз
|
Оқушылар бейнематериалда айтылған ой мен кестедегі көрсетілген құндылықты негізге ала отырып, өз көзқарасын жазады
Оқушылар «бекіту сұрақтарына» жауап береді |
Дескриптор: -Үзіндіден рухани құндылықты анықтайды; -Сол құндылыққа қатысты өз ойын нақты білдіреді; -Пікірін үзінді мазмұнымен байланыстыра ды; -Жауабын логикалық жүйеде, сауатты жазады Жалпы балл: 4 |
https://drive.google.com/file/d/1il AmuffoSUYwWg7qKnJVs481hpP_ Yi/view?usp=drive _link – бейнематериал Veo3
|
||||
|
Сабақтың соңы (10 минут), Қорытынды, Ой
толғаныс, Кері байланыс |
Кері байланыс:
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін белгілейді |
Кері
байланыстың бар екендігі. |
Бағалау парақтары бойынша бағаланады |
|||
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау
мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. отбасы тәрбиесі мен өз өмірін байланыстыра отырып, шағын эссе жазу (сөз саны 100-120сөз)
|
Оқушылар
үй жұмысын орындайды. |
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз






















