|
Сабақ: |
Мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:18 .11 |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдрахманова.С.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 11а |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Заман шындығы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Мұқай «Өмірзая» романынындағы ортақ құндылықтар үндестігі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану. 11.2.5.1 - әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Б.Мұқайдың «Өмірзая» романына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну, романдағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту: Сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды.Ойларын ортаға салады.
сабақтың тақырыбы мен мақсаты белгіленеді; |
Оқушылар сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды.Ойларын ортаға салады. |
|
Оқулық,жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15минут 10минут 10минут |
Мағынаны тану. «Өмірзая» романының негізгі құндылықтары
Әлем әдебиетімен үндестігі (талдау) Ұқсастықтар мысалдары: 1) «Өмірзая» Чыңгыз Айтматов «Жәмилә», «Құс жолы»
2) «Өмірзая» × Эрнест Хемингуэй «Шал мен теңіз»
3) «Өмірзая» × Лев Толстой «Анна Каренина», «Жігіттік шағынан»
4) «Өмірзая» × Орхан Памук «Менің атым — Қызыл»
1-тапсырма. Мәтіннен үзінді тауып, шығармашылық жұмысқа енгізу
Нұсқа:
2-тапсырма 2. (11.2.5.1) Ортақ құндылықтарды салыстыру
Тапсырма: Үлгі кесте:
3-тапсырма. Екі шығарманы байланыстыратын тезис жазу
Мысал: Мұғалім қортынды сөзі: Ортақ құндылықтар үндестігі: «Өмірзая» романы әлем әдебиетіндегі классикалық шығармалармен рухани тереңдігі, адам жанының күрделі табиғатын ашуы, ар-ождан тазалығы, өмірді мәнді сүю идеясы арқылы үндеседі. Б.Мұқай да, Хемингуэй мен Айтматов та адамның ішкі әлемін, рухани күйзелісін көркем бейнелей отырып, адамгершілікті басты құндылық деңгейіне көтереді. Сондықтан роман – қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті арасындағы ортақ адамзаттық үннің бірі.» |
Оқушылар берілген тұжырымдар бойынша өз ойларын ортаға салады.
Мәтіннен үзінді тауып, шығармашылық жұмыс жасайды
Ортақ құндылықтардың үндестігін кестемен көрсетеді.
Екі шығарманы байланыстыратын тезис жазады.
|
Дескриптор:4б -Шығармаға сай дәйексөз таңдайды; -Дәйексөзді дұрыс, орынды қолданады; -Шығармашы лық стиль көрсетеді; -Негізгі ойды нақты жеткізеді
Дескриптор:3 -Екі шығармадан да құндылықтарды анықтайды; -Ұқсастықтарын дәлелімен көрсетеді; -Әдеби мысалдар келтіреді.
Дескриптор:3б -Ортақ ойды анықтайды; -Тезис құрылымын сақтайды; -Нақты дәлелмен толықтырады.
|
Оқулық,жұмыс дәптері
Оқулық,жұмыс дәптері
Оқулық,жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5 минут |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы «Бүгін мен...................... білдім» «................. қызықты болды» «.......................... қиын болды.» « ......................... екенін түсіндім» «Мен..................................... білім алдым.» «.................. мені таң қалдырды .» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма:
|
Б.Мұқайдың «Өмірзая» шығармасын оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Мұқай "Өмірзая" романындағы ортақ құндылықтар үндестігі.
Б.Мұқай "Өмірзая" романындағы ортақ құндылықтар үндестігі.
|
Сабақ: |
Мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:18 .11 |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдрахманова.С.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 11а |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Заман шындығы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б. Мұқай «Өмірзая» романынындағы ортақ құндылықтар үндестігі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану. 11.2.5.1 - әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Б.Мұқайдың «Өмірзая» романына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну, романдағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту: Сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды.Ойларын ортаға салады.
сабақтың тақырыбы мен мақсаты белгіленеді; |
Оқушылар сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды.Ойларын ортаға салады. |
|
Оқулық,жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15минут 10минут 10минут |
Мағынаны тану. «Өмірзая» романының негізгі құндылықтары
Әлем әдебиетімен үндестігі (талдау) Ұқсастықтар мысалдары: 1) «Өмірзая» Чыңгыз Айтматов «Жәмилә», «Құс жолы»
2) «Өмірзая» × Эрнест Хемингуэй «Шал мен теңіз»
3) «Өмірзая» × Лев Толстой «Анна Каренина», «Жігіттік шағынан»
4) «Өмірзая» × Орхан Памук «Менің атым — Қызыл»
1-тапсырма. Мәтіннен үзінді тауып, шығармашылық жұмысқа енгізу
Нұсқа:
2-тапсырма 2. (11.2.5.1) Ортақ құндылықтарды салыстыру
Тапсырма: Үлгі кесте:
3-тапсырма. Екі шығарманы байланыстыратын тезис жазу
Мысал: Мұғалім қортынды сөзі: Ортақ құндылықтар үндестігі: «Өмірзая» романы әлем әдебиетіндегі классикалық шығармалармен рухани тереңдігі, адам жанының күрделі табиғатын ашуы, ар-ождан тазалығы, өмірді мәнді сүю идеясы арқылы үндеседі. Б.Мұқай да, Хемингуэй мен Айтматов та адамның ішкі әлемін, рухани күйзелісін көркем бейнелей отырып, адамгершілікті басты құндылық деңгейіне көтереді. Сондықтан роман – қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті арасындағы ортақ адамзаттық үннің бірі.» |
Оқушылар берілген тұжырымдар бойынша өз ойларын ортаға салады.
Мәтіннен үзінді тауып, шығармашылық жұмыс жасайды
Ортақ құндылықтардың үндестігін кестемен көрсетеді.
Екі шығарманы байланыстыратын тезис жазады.
|
Дескриптор:4б -Шығармаға сай дәйексөз таңдайды; -Дәйексөзді дұрыс, орынды қолданады; -Шығармашы лық стиль көрсетеді; -Негізгі ойды нақты жеткізеді
Дескриптор:3 -Екі шығармадан да құндылықтарды анықтайды; -Ұқсастықтарын дәлелімен көрсетеді; -Әдеби мысалдар келтіреді.
Дескриптор:3б -Ортақ ойды анықтайды; -Тезис құрылымын сақтайды; -Нақты дәлелмен толықтырады.
|
Оқулық,жұмыс дәптері
Оқулық,жұмыс дәптері
Оқулық,жұмыс дәптері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 5 минут |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы «Бүгін мен...................... білдім» «................. қызықты болды» «.......................... қиын болды.» « ......................... екенін түсіндім» «Мен..................................... білім алдым.» «.................. мені таң қалдырды .» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма:
|
Б.Мұқайдың «Өмірзая» шығармасын оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














