Бөлшектерге берілген есептер

Тақырып бойынша 20 материал табылды

Бөлшектерге берілген есептер

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға бөлшектерге берілген есептер туралы түсінік беру. Бөлшектің өзі не екенін түсіндіру. Санның бөлшегін табу үшін санды бөліміне бөліп, нәтижені алымына көбейтуді түсіндіру. Бөлшегі бойынша санды табу үшін санды алымына бөліп, нәтижені бөліміне көбейтуді үйрету.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

«Ш.Уәлиханов атындағы №2 ЖББМ» КММ

Пәні:

Қызықты математика

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Амиралиева Гулчехра Эргашбайовна

Күні:

22.01.2025ж

Сынып:

4

Сабақтың тақырыбы:

19 Бөлшектерге берілген есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

Оқушыларға бөлшектерге берілген есептер туралы түсінік беру. Бөлшектің өзі не екенін түсіндіру. Санның бөлшегін табу үшін санды бөліміне бөліп, нәтижені алымына көбейтуді түсіндіру. Бөлшегі бойынша санды табу үшін санды алымына бөліп, нәтижені бөліміне көбейтуді үйрету.

Күтілетін нәтижелер:

Оқушыларға бөлшектерге берілген есептер туралы түсінеді. Бөлшектің өзі не екенін біледі. Санның бөлшегін табу үшін санды бөліміне бөліп, нәтижені алымына көбейтуді түсінеді. Бөлшегі бойынша санды табу үшін санды алымына бөліп, нәтижені бөліміне көбейтуді үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақ-тың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Баға-

лау

Ресурс-тар

Басы

5 мин

Психологиялық жағымды ахуал орнату

Қанатымды жазамын,

Жоғары-төмен қағамын.

Заңғар көкте айналып,

Жұлдыздай жылдам ағамын.

Оқушылар өлең мазмұнына сай қимылдар жасайды.



Ортасы

35 мин

«Түрлі – түсті доптар» жаттығуы

Мақсаты: оқушылардың есту арқылы есте сақтауын дамыту Қағаз бетіне екі кішкентай қызыл және жасыл доп, қызыл доп пен жасыл доптың

ортасына үлкен көк доп сал, ал жасыл доптыңжанына кішкентай сары доп сал.

Оқушылар мұғалім нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындайды.

Бас бар-мақ әдісі


Сабақ барысы:

Оқушыларға бөлшектерге берілген есептерді шешуден бұрын бөлшек дегеннің не екенін түсіндіру.

мұндағы, 3 саны алымы (неше бөлік алынғанын көрсетеді.

8 саны бөлімі (санның неше бөлікке бөлінгенін көрсетеді.

Санның бөлшегін табу үшін санды бөліміне бөліп, нәтижені алымына көбейтеді.


  1. Есепті шығар:

Айдананың 25 дәптері бар еді. Ол досына дәптердің бөлігін берді. Айдана досына неше дәптер берді?

Есептің шартын құрамыз:

Бар еді – 25 д.

Берді - ?,

Шешуі: 25 : 5 • 3 =15

Жауабы: 15 дәптер берді.

Есепті былайша ойлап шығарамыз:

25 дәптерді 5-ке бөледі. Әр бөлікте 5 дәптерден бар. Соның үш бөлігін досына береді.



  1. Есепті шығар:

Шыңғыс тақтайдың 10 метрін қиып алды, бұл оның ұзындығының бөлігіне тең. Тақтайдың бастапқы ұзындығы неше метрге тең болған?

Шарты:

Қиып алды – 10 м, бұл бөлігі

ТShape1 ақтай - ? м

Шешуі: 10 : 2 • 3 = 15 м

Жауабы: тақтай бастапқыда 15 м болған.



10 м қиып алған

10 : 2 = 5 (бұл тақтайдың бір бөлігінің ұзындығы)

5 • 3 = 15 ( тақтайдың барлық ұзындығы)

Шыңғыс тақтайды 3-ке бөліп, 2 бөлігін алған.


  1. Есепті шығар:

Динара дүкеннен әдеби кітап сатып алды. Кітаптың 300 беті бар. Динара ктіпатың бөлігін оқыды. Динара кітаптың неше бөлігін оқымады?

Шарты:

Бар – 300 бет

Оқыды - ?,

О қуы тиіс - ? бет

Шешуі:

300 : 6 = 50

50 • 5 =250 (оқыды)

300 – 250 = 50

Жауабы: 50 бетін оқу керек.



  1. Есепті шығар:

Наурыз мерекесіне 78 аталар мен әжелер келді. Олардың бөлігі әжелер, қалғаны аталар. Аталар саны қанша?

Шарты:

Барлығы – 78 қарт кісілер

Әжелер - ?,

Аталар - ?

Шешуі:

78 : 3 = 26

26 • 2 =52 (әжелер саны)

78 – 52 = 26

Жауабы: 26 аталар саны


Сабақтың

соңы

5 мин

Рефлексивті-бағалау кезеңі

«Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс жасалады. Оқушылар өз ұсыныс, пікірлерін стикерге жазады. Өз ойларын білдіреді.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.02.2025
140
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі