|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
|
||||
|
Бөлім: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Болымды және болымсыз етістік/ Атақты тұлғалар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.3. сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім,етістік) табу; 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын табу;
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Етістіктің түрі – болымды және болымсыз етістік туралы ұғымын кеңейту; |
||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылық: өз тілін терең меңгеруі; |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Рефлекция 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын тексереді; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алу;
Оқушыларды топқа бөлу: «Киіз үй» әдісі 1 – топ «Дарындылар» 2 – топ «Үздіктер» 3 – топ «Талантылар» Балалар,біз Етістік туралы білімімізді тереңдетіп, етістіктің түрлері туралы біліп келеміз,иә?! Етістік туралы қандай ақпартты білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып келдім: «Сиқырлы қалам» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтаймыз
Жарайсыңдар, балалар! Сабақтың тақырыбымен таныстыру Сабақтың мақсаты: болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын табу; Жаңа сабаққа кіріспе: Балалар, берілген суреттерге назар аударыңдаршы; қандай іс – қимылдарды көріп тұрсыңдар? (адамдардың күлген, жүгірген, билеген сияқты іс қимылдары бар суреттер көрсетіледі) Балалар, осы адамдардың іс – қимылы мен эмоциясына тыйым салып айтып көрейікші қане? Мысалы: биле – билеме т.б. Балалар, етістік болымды (күл, жаз) және болымсыз (күлме, жазба) болып бөлінеді; Болымсыз етістік болымды етістікке – ма,-ме,- ба, - бе,-па,-пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады; https://youtu.be/sBJmq71vAwM?si=jlkQyNVHEeepxjWL ҰЖ. Жазылым Дәптермен жұмыс.Күн ретін жазу 54-бет 29-жаттығу Нұсқаулық: Мақалды жатқа, көркем жаз Атаңның баласы болма, Адамның баласы бол. ЕББҚ оқушыға тапсырма: Болымды етістікті теріп жаз 2– тапсырма (жеке жұмыс) «Планшет» әдісі 55 –бет №30 жаттығу Берілген тыйым сөздердің қатесін түзеп, көшіріп жаз: Босағада тұрма көк шөпті жұлма малды теппе ақты төкпе Дұрыс жауап: Босағада тұрма. Көкті жұлма. Малды теппе. Ақты төкпе. 3 – тапсырма (жұптық жұмыс) Берілген болымды етістіктерді болымсыз етістікке айналдырыңдар: «Алтын көмбе» әдісі
Жарайсыңдар! СЕРГІТУ СӘТІ 4– тапсырма Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма: Балалар, біздің осы бөліміміз атақты тұлғаларға арналған; Бүгін барша қазаққа белгілі ақын. философ Абай Хәкімнің бір шығармасын ұсынғым келіп отыр; Жасанды интеллект арқылы А.Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі айтылады; Топтық жұмыс: 3 топқа үш түрлі тапсырма: Бірінші топ – өлең жолдарын аяқтау; Екінші топ- автор туралы мәлімет беру. Үшінші топ- өлеңнен болымды және болымсыз етістіктерді табу. 5 – тапсырма (ұжымдық жұмыс) Сабақты қорытуға арналған «Educaplay» платформасы арқылы болымды және болымсыз етістіктерді табады Жарайсыңдар, балалар! Рефлекция: «Асықтар» әдісі арқылы Үйге: болымды етістікке 5 сөз, болымсыз етістікке 5 сөз жазу;
|
Амандасады үш топқа бөлінеді Етістік тақырыбына байланысты білетін білімдерін пысықтайды, өткенді еске түсіреді Жаңа сабақ мақсатымен танысады берілген суреттер бойынша іс – қимылдарды айтады ережемен танысады Мақалды жатқа, көркем жазады
берілген тыйым сөздердің қатесін түзетіп көшіріп жазады Берліген болымды етістіктерді болымсыз етістікке айналдырады. Ауызша сөйлем құрастырады \ Сергіту сәтін жасайды
Абай туралы білетін ақпарттарын толықтырады болымды және болымсыз етістіктерді табады Сабаққа кері байланыс береді үйге тапсырма алады |
Ынталандыру әдісі бойынша «Жарайсың!» Жарайсыңдар!
ою арқылы бағаланады Дескриптор: Етістік туралы сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл Мадақтау әдісі арқылы Дескриптор: Мақалды жатқа, көркем жазады-1балл Дескриптор: Берілген тыйым сөздердің қатесін көшіріп жазады – 1 балл Болымсыз етістіктерді табады – 1 балл Жалпы – 2 балл Дескриптор: Берліген болымды етістіктерді болымсыз етістікке айналдырады – 1 балл Ауызша сөйлем құрастырады – 1 балл Жалпы – 2 балл Дескриптор: Абай туралы ақпарттарды толықтырады – 1 балл; Жалпы – 1 балл Дескриптор: Өлең жолдарын аяқтайды-1 балл Автор туралы мәлімет береді-1балл Өлеңнен болымды және болымсыз етістікті табады-1балл Дескриптор: Етістіктерді табады-1балл болымды және болымсыз етістіктерді ажыратады-1 балл |
Топ аттары Платорфмалық жұмыс слайд слайд https://youtu.be/sBJmq71vAwM?si=jlkQyNVHEeepxjWL
Платформалық жұмыс Жасанды интеллект Платформалық жұмыс Қоржын |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Болымды және болымсыз етістік
Болымды және болымсыз етістік
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
|
||||
|
Бөлім: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Болымды және болымсыз етістік/ Атақты тұлғалар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.3. сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім,етістік) табу; 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын табу;
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Етістіктің түрі – болымды және болымсыз етістік туралы ұғымын кеңейту; |
||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылық: өз тілін терең меңгеруі; |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Рефлекция 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын тексереді; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алу;
Оқушыларды топқа бөлу: «Киіз үй» әдісі 1 – топ «Дарындылар» 2 – топ «Үздіктер» 3 – топ «Талантылар» Балалар,біз Етістік туралы білімімізді тереңдетіп, етістіктің түрлері туралы біліп келеміз,иә?! Етістік туралы қандай ақпартты білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып келдім: «Сиқырлы қалам» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтаймыз
Жарайсыңдар, балалар! Сабақтың тақырыбымен таныстыру Сабақтың мақсаты: болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын табу; Жаңа сабаққа кіріспе: Балалар, берілген суреттерге назар аударыңдаршы; қандай іс – қимылдарды көріп тұрсыңдар? (адамдардың күлген, жүгірген, билеген сияқты іс қимылдары бар суреттер көрсетіледі) Балалар, осы адамдардың іс – қимылы мен эмоциясына тыйым салып айтып көрейікші қане? Мысалы: биле – билеме т.б. Балалар, етістік болымды (күл, жаз) және болымсыз (күлме, жазба) болып бөлінеді; Болымсыз етістік болымды етістікке – ма,-ме,- ба, - бе,-па,-пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады; https://youtu.be/sBJmq71vAwM?si=jlkQyNVHEeepxjWL ҰЖ. Жазылым Дәптермен жұмыс.Күн ретін жазу 54-бет 29-жаттығу Нұсқаулық: Мақалды жатқа, көркем жаз Атаңның баласы болма, Адамның баласы бол. ЕББҚ оқушыға тапсырма: Болымды етістікті теріп жаз 2– тапсырма (жеке жұмыс) «Планшет» әдісі 55 –бет №30 жаттығу Берілген тыйым сөздердің қатесін түзеп, көшіріп жаз: Босағада тұрма көк шөпті жұлма малды теппе ақты төкпе Дұрыс жауап: Босағада тұрма. Көкті жұлма. Малды теппе. Ақты төкпе. 3 – тапсырма (жұптық жұмыс) Берілген болымды етістіктерді болымсыз етістікке айналдырыңдар: «Алтын көмбе» әдісі
Жарайсыңдар! СЕРГІТУ СӘТІ 4– тапсырма Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма: Балалар, біздің осы бөліміміз атақты тұлғаларға арналған; Бүгін барша қазаққа белгілі ақын. философ Абай Хәкімнің бір шығармасын ұсынғым келіп отыр; Жасанды интеллект арқылы А.Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі айтылады; Топтық жұмыс: 3 топқа үш түрлі тапсырма: Бірінші топ – өлең жолдарын аяқтау; Екінші топ- автор туралы мәлімет беру. Үшінші топ- өлеңнен болымды және болымсыз етістіктерді табу. 5 – тапсырма (ұжымдық жұмыс) Сабақты қорытуға арналған «Educaplay» платформасы арқылы болымды және болымсыз етістіктерді табады Жарайсыңдар, балалар! Рефлекция: «Асықтар» әдісі арқылы Үйге: болымды етістікке 5 сөз, болымсыз етістікке 5 сөз жазу;
|
Амандасады үш топқа бөлінеді Етістік тақырыбына байланысты білетін білімдерін пысықтайды, өткенді еске түсіреді Жаңа сабақ мақсатымен танысады берілген суреттер бойынша іс – қимылдарды айтады ережемен танысады Мақалды жатқа, көркем жазады
берілген тыйым сөздердің қатесін түзетіп көшіріп жазады Берліген болымды етістіктерді болымсыз етістікке айналдырады. Ауызша сөйлем құрастырады \ Сергіту сәтін жасайды
Абай туралы білетін ақпарттарын толықтырады болымды және болымсыз етістіктерді табады Сабаққа кері байланыс береді үйге тапсырма алады |
Ынталандыру әдісі бойынша «Жарайсың!» Жарайсыңдар!
ою арқылы бағаланады Дескриптор: Етістік туралы сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл Мадақтау әдісі арқылы Дескриптор: Мақалды жатқа, көркем жазады-1балл Дескриптор: Берілген тыйым сөздердің қатесін көшіріп жазады – 1 балл Болымсыз етістіктерді табады – 1 балл Жалпы – 2 балл Дескриптор: Берліген болымды етістіктерді болымсыз етістікке айналдырады – 1 балл Ауызша сөйлем құрастырады – 1 балл Жалпы – 2 балл Дескриптор: Абай туралы ақпарттарды толықтырады – 1 балл; Жалпы – 1 балл Дескриптор: Өлең жолдарын аяқтайды-1 балл Автор туралы мәлімет береді-1балл Өлеңнен болымды және болымсыз етістікті табады-1балл Дескриптор: Етістіктерді табады-1балл болымды және болымсыз етістіктерді ажыратады-1 балл |
Топ аттары Платорфмалық жұмыс слайд слайд https://youtu.be/sBJmq71vAwM?si=jlkQyNVHEeepxjWL
Платформалық жұмыс Жасанды интеллект Платформалық жұмыс Қоржын |
|
шағым қалдыра аласыз


















