Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бозторғай

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары. Бұл сабақта саралау тапсырмалары қолданған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ: «Бозторғай»

Мектеп: «Ш. Уалиханов атындағы Торғай жалпыбілім беретін мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні: Зарыпбай Динара Ғалымбекқызы

Сынып : 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.1.2.1 Әлеуметтік- тұрмыстық, әлеуметтік – мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселені түсіндіру.

5.3.3.1.Сюжеттегі суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтін мазмұнын түсіне алады. Мәтінді мазмұндай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Тақырыпқа сай диалог, монолог құра біледі. сөздерді пайдалана біледі

Кейбір оқушылар орындай алады:

Әңгіме желісі бойынша сұрақ құра алады. Мәселені талдай алады. Саралай біледі. Бағалай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Мәтін құра алады, өмірмен байланыстыра суреттей алады, мәселені талдай алады, әңгіме құрастыра алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Диалог, монолог, әңгіме, сюжетті сурет, стиль.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Айдарлы бозторғай, әнші бозторғай, дала сәні, жыл құсы, табиғат перзенті, жылы ұя.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Бозторғай қандай құс? Бозторғайдың адамға пайдасы қандай?

Не себепті .......деп ойлайсыз?

Не себепті бозторғайды жыл құсы деп ойлайсыз?

Алдыңғы оқу

Өсімдіктер туралы не білеміз? «Жұлдызды сәт» ойыны

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс -әрекеті


Басы

Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин















Топқа бөлу

2 мин







Үй тапсырмасын сұрау 3 мин





Жаңа сабақ:

Тақырыпты ашу: 2 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Бәрімізге бақыт сыйлайық » әдісі арқылы сыныптың ахуалын жақсарту.

1.Жақсы адам болғысы келетіндер орнынан тұрады.

2. Жалқаулық жаман қасиет дегендер қолдарын күнге көтереді .

3. Бүгінгі кездесуге қуаныштылар қол шапалақтайды.

4. Бүгінгі сабақ жақсы өтсін дегендер қол алысып, бір – біріне бақыт сыйлайды.


Құс, табиғат, перзент сөздері арқылы 3 топқа бөлінеді.





«Жұлдызды сәт» ойыны

арқылы үй тапсырмасы сұралады.

1. Сұраққа жауап береді.

2. Эссені оқиды



«Бас қатырғыш» әдісі арқылы тақырыпты ашады және бүгінгі сабақтың тақырыбына болжау жасайды.

Бдовзштводршғқақй

Осы айтылған тапсырмаларды орындау арқылы бір – біріне жақсы тілек тілеп, көңіл- күй, бақыт сыйлайды.













Берілген құс, табиғат, перзент сөздері арқылы топқа бөлінеді. Сөздерге түсінік береді. «Құстар – табиғат перзенті» деген сөйлем құрастырады



Сұраққа тез жауап береді.

Эсселерін жұппен тексереді.





Қайталанатын дауыссыз дыбыстарды алып тастау арқылы тақырыпты ашады және өздері түсінік береді.

Бозторғай

Интербелсенді тақта

















«Құс», «табиғат», «перзент» сөздері





Интербелсенді тақта







Интербелсенді тақтада дыбыстары шатыстырыл-ған сөз

Ортасы 10 мин

















3 мин





Сергіту сәті

2 мин















8 мин



















































Кері байланыс

3 мин

















3 мин











Бағалау 2 мин

Үй тапсырмасы

2 мин

«Джигсо» әдісі бойынша оқушылар шағын 3 топқа бөлінеді. Олар «Жанұя » топ деп аталады. Кейін сол топтар 1,2,3- ке саналу арқылы топқа бөлінеді. Өз алдына жұмыс тобын құрайды. 3 логикалық бөлікке бөлінген мәтін беріледі. Әр жұмыс тобы өз тапсырмасын түсініп, өз жанұя тобына қайта келіп, мәтін мазмұнын түсіндіреді.



«Мюнстенберг әдісі» арқылы ереже шығарады. Бұл әдіс бойынша ережелердегі сөздердің ара жігі ажыратылмай беріледі.

Ал балалар тұрайық,
мойнымызды бұрайық.
Қолымызды созайық,
Жел сияқты қалықта,
Оңға, солға иіліп
Денемізді бұрайық

Қане қанат жазайық,
Бозторғайға ұқсайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Білімде алда болайық

«Айналмалы бекеттер» әдісі.Оқушыларға сюжетті сурет беріледі.Сол сурет бойынша әңгіме құрастырады. берілген тапсырманы орындап, келесі топ яғни, бекетке береді. Олар өз ойларын қосып, топты бағалап, келесі бекетке жібереді. Соңында бағаланған жұмыс өз тобына қайта келеді.

Баға-лау крите

рийі

Дескрип

тор

балл

Әлеумет-тік тұр-мыстық тақы-рыпта көтеріл-ген мәселені

түсінді

ру

Мәтіннің мазмұнын түсінеді.


Ойды толықтыра алады.


Креативті ойлай алады.


Дағдыларды қолдана біледі


Сюжет-ті сурет-тердің желісі бойын-

ша әңгіме

құрас-тыру

Әңгіме құрудың талаптарын біледі.


Грамматика

лық ережелерді сақтайды


сыни ойлай біледі


. Бағалай біледі





«Төрт сөйлем» тәсілі бойынша саралайды.

Пікір:

Дәлел:

Мысал:

Қорытынды:







«Ақпаратты сүзу»

Оқушылар оқу мен оқытуды бағалайды

Эссе жазуға беріледі

«Джигсо» әдісі бойынша оқушылар «Бозторғай » мәтінін талдайды.

I топ – бозторғайға сәйкес диалог құрады және жарнама жасайды.

II топ – табиғат пен бозторғай байланысына монолог және хабарлама жасайды.

III топ – табиғат перзенті бозторғай туралы ән мәтінін талдайды және хабарландыру жасайды.

Мюнстенберг әдісі» арқылы сөздердің ара жігін ашу арқылы жарнама, хабарландыру, монолог, диолог сөздерінің ережесін шығарады


Сергіту сәтін қимылмен жасайды.













«Айналмалы бекет» әдісі бойынша:

Сурет бойынша әңгіме құрастырады. Әңгімелерін келесі бекетке береді, олар өз ойларын қосып, баға береді

.



.





Берілген бағалау критерийімен дескрипторға сүйене отырып, топтар бір – бірін бағалайды.





























Орындалған тапсырмаларға саралау жасайды.

Пікір: пікірін білдіреді

Дәлел: пікіріңді сөйлеммен дәлелдейді.

Мысал:пікіріңді өмірмен байланыстырады.

Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жазады.



Маңызды емес деген сөздерді құбырға ағызып жібереді, маңызды сөздерді сүзгіде қалады.







Критериалды және кері байланыс арқылы бағалайды

«Бозторғай - табиғат қамқоры» тақырыбында эссе жазу

Оқулық, тірек сөздер, үлестірмелі қағаз





Түрлі – түсті пламастер

















суреттер









Соңы

Рефлексия

3 мин

«Шығу парағы»

Маған........қиын болды.

Мен .......тапсырманы орындадым.

Мен.......екендігін түсіндім.

Мен......үйрендім.

Мені.......таңқалдырды.

Оқушылар осы тапсырмаларға жауап беру арқылы қорытынды жасайды.



Қосымша ақпарат

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Топтық жүмыс, «Джигсо» әдісі, «Айналмалы бекет» әдісі, шығу парағы, ақпаратты сүзу, мюнстенберг

Критериилер бойынша бағалау,

«Төрт сөйлем» әдісі





Құндылықтармен байланыс,

АКТ, биология, музыка

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім?

Сабақ мақсаты орындалады. Мәтін құрастыруды меңгереді. Оқушылар монолог пен диолог жазуды және ресми іс- қағаз түрлерін үйренеді.сабақ жақсы деңгейде өтеді. Жоспарланған саралау іске асады, себебі оқушылар талдауды, құрастыруды, байланыстыруды, өз ойларын түсіндіруді, дәлелдеуді меңгереді.

Уақытты тиімді пайдалану арқылы мақсатқа жетемін және оқушыларда мақсатына жетеді.

Алдағы уақытта тапсырмаларды күрделендіру керек екенін және бағалаудың басқа түрлерін енгіземін.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

  1. Джигсо әдісі

  2. Айналмалы бекет әдісі

  3. Ақпаратты сүзу

Қандай 2 нәрсе немесе тапсырма одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Бағалау түрлері

2. Рефлексия



Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқуышалар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.02.2025
112
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11