|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығу-шылықты ояту 3 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Өз-өзіңді таныстыр» ( өз атының бастапқы әрпінен басталатын сын есім мен өз атын тіркестіріп таныстырадыМысалы : Шырайлы Шынар). |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Топқа бөлу Flifiti сайтында «Рандом» шеңбері арқылы топқа бөлу |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» «Такси ойыны » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастары-ның |
1.Берілген сұрақтар қою арқылы оқушылардың ат қоюға байланысты ойлары тыңдалады. 2.Ат қою рәсімі туралы не білесіңіз? 3.Қойылған есімнің адам өміріне қаншалықты әсері бар? https://imektep.kz/kz/ber |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпе н қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау |
|
|
пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
dibek-sokpakbaev (00-2.35 уақыт аралығында) Imektep.kz сайтынан балаларға анимациялық мультфильм көрсетемін. Б.Соқпақпаевтың өмірі мен шығармашылығына шолу |
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
сөзімен ынталандыру.
https://imektep .kz/kz/berdibe k-sokpakbaev |
|
Сабақтың ортасы Мағына-ны ашу. 10 мин. |
1-тапсырма. ТЖ. ЖИГСО әдісі. Әр топқа І тараудан үзінді таратылып беріледі. Әр топ өздеріне берілген үзіндіні оқып, басқа топтарға барып түсіндіреді. Өз топтарына келіп талқылайды. Көркем шығармадағы кейіпкерлер образын ашады |
1-тапсырма ТЖ «ЖИГСО» әдісі. 1-топ: Менің атым... Атымды айта бастасам, тілім таңдайыма жабысып қалғандай болады да тұрады. Адамның атының сүйкімді болуы да зор бақыт па деймін. Мәселен, Мұрат, Болат, Ербол, Бақыт деген аттарды алып қараңдаршы. Айтуға да ықшам, естір құлаққа да жағымды. Әрі мағына жағынан да, қазақ тілінен сабақ беретін Майқанова тәтейше айтқандай, бұлар жоғары идеялы есімдер 2-топ: — Келесі сабақта қайсың бақа ұстап әкелесіңдер? — деп сұрады зоология пәнінің мұғалімі Оспанов. — Мен әкелем, — дедім. — Қадыров, сен әкелесің. Ұмытып кетпе бірақ. — Ағай, неше бақа әкелейін? — Бір... екеу әкелсең, жетеді. 3-топ: Майқанова содан сабаққа екі күн бойына келмеді. Шошынып, ауырып қалыпты. Жұмысқа бүгін ғана шығып отыр. Бүкіл мектепті даңғаза қылған бақа оқиғасының мән-жайы, міне, осындай. ...Көз байланып кетті. Жоңышқаның төбесінде дөңбекшіп әлі жатырмын. Не істеймін? Қалай көрінемін мамама. Мынау Қаратай деген... мұндай да жабысқақ пәле болады екен. Көлеңкеше еріп, мамамның соңынан бір қалар емес. Япыр-ай, мамам осыған шынымен-ақ күйеуге шықпақшы ма? Жоқ, мүмкін емес. Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды, талқылайды Көркем шығармадағы кейіпкерлер образын ашады ҚБ2 «Бас бармақ» |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|
|
Жеке жұмыс
10 мин |
№2-тапсырма. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады |
BilimLand» сайтындағы глоссариймен жұмыс. https://bilimland.kz/ru Балаларға оқулықтағы кейбір сөздердің мағыналарын түсіндіремін. Дәптерге жазуын қадағалау. Бәкі Aшылып-жабылатын қалта пышақ. |
||
|
|
|
7.Қожаның тапсырманы тақтаға шықпай, партаның астына қойылған кітаптан сығалап қарап айтатын қу сыныптасын табыңыз. 8.Қожа Жанармен тілдесіп қалу үшін сол үйдің қорасына жетелеп барған төрт түліктің бірін табыңыз. 9.Сұлтанмен татуласып, балық аулауға барған жерлерін белгілеңіз. ҚБ3 «2 жұлдыз, 1 тілек» |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлек-сия 5 мин.
Үйге тапсырма |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Кейіпкерлерге мінездеме жазу |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
|
|
Кері байланыс: 2 мин Кері байланыс “ТикТок» әдісі . Оқушылар өтілген сабақ туралы өз ойларын білдіреді. |
||||
|
Бөлім: |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ә.Алтынбай |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:5Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. |
|
|
|
5 |
|
|
|

|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
Саралау тапсырмалары
Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді. |
Мес Ешкінің бітеу терісінен қымыз, айран құю үшін жасалған ыдыс. Жұмыртқадан жүн қырқу Кез келген нәрседен пайда табу. Сояу Ірі, ұзын, сойдақ. Сауыр Малдың бел омыртқасынан құйымшақ тұсына дейінгі жерінің үсті. Дескриптор: Сөздердің мағынасын түсінеді, талқылайды ҚБ1 –мадақтау Сәйкес бағандарды белгілеңіз. Қожа Сәйбек Сұлтан
деген арман менің + көкейіме ерте ұялады.
Үшінші, төртінші кластарда оқып жүргеннің өзінде-ақ ақындық даңқым + мектептен асып, бүкіл ауылға жайылды...
Оқудың түбіне сен-ақ жет. Мүмкін, кейін дырдай бастықтың бірі болып шығарсың. Сонда маған шапағатың тиер.
Мен сенің әкеңе қарыздар адаммын.
Дескриптор: Сәйкес бағандарды белгілеу арқылы шығарма желісін түсінеді. Кейіпкерлер сөзіне назар аударады. |
|
|
10 мин |
№2-тапсырма: «Банкомат» әдісі |
3-тапсырма. ЖЖ «Банкомат» әдісі Сабақ мазмұнына байланысты берілген сұрақтарды орындаңыз. 1.Қожаны теріс жолға салмақ болған кейіпкерді белгілеңіз. 2.Қожаның анасының есімін белгілеңіз. 3.«Сенің әкең марқұм азамат еді. Сен оған тартпағансың» деген сөздің авторын табыңыз. 4.Мектеп директорын белгілеңіз. 5. «Қадыров түбінде адам болатын бала» деп, сенім білдірген ұстазды көрсетіңіз. 6.Кім айтқанын белгілеңіз. «Жанар мен сені керемет жақсы көрем!» Тфу, осы да сөз бе. Жақсы көрудің кереметі, керемет емесі бола ма екен? |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
+
+
қарт
|
|
|
7 |
|
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Соқпақбаев "Менің атым Қожа"
Б.Соқпақбаев "Менің атым Қожа"
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығу-шылықты ояту 3 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Өз-өзіңді таныстыр» ( өз атының бастапқы әрпінен басталатын сын есім мен өз атын тіркестіріп таныстырадыМысалы : Шырайлы Шынар). |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Топқа бөлу Flifiti сайтында «Рандом» шеңбері арқылы топқа бөлу |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» «Такси ойыны » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастары-ның |
1.Берілген сұрақтар қою арқылы оқушылардың ат қоюға байланысты ойлары тыңдалады. 2.Ат қою рәсімі туралы не білесіңіз? 3.Қойылған есімнің адам өміріне қаншалықты әсері бар? https://imektep.kz/kz/ber |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпе н қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау |
|
|
пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
dibek-sokpakbaev (00-2.35 уақыт аралығында) Imektep.kz сайтынан балаларға анимациялық мультфильм көрсетемін. Б.Соқпақпаевтың өмірі мен шығармашылығына шолу |
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
сөзімен ынталандыру.
https://imektep .kz/kz/berdibe k-sokpakbaev |
|
Сабақтың ортасы Мағына-ны ашу. 10 мин. |
1-тапсырма. ТЖ. ЖИГСО әдісі. Әр топқа І тараудан үзінді таратылып беріледі. Әр топ өздеріне берілген үзіндіні оқып, басқа топтарға барып түсіндіреді. Өз топтарына келіп талқылайды. Көркем шығармадағы кейіпкерлер образын ашады |
1-тапсырма ТЖ «ЖИГСО» әдісі. 1-топ: Менің атым... Атымды айта бастасам, тілім таңдайыма жабысып қалғандай болады да тұрады. Адамның атының сүйкімді болуы да зор бақыт па деймін. Мәселен, Мұрат, Болат, Ербол, Бақыт деген аттарды алып қараңдаршы. Айтуға да ықшам, естір құлаққа да жағымды. Әрі мағына жағынан да, қазақ тілінен сабақ беретін Майқанова тәтейше айтқандай, бұлар жоғары идеялы есімдер 2-топ: — Келесі сабақта қайсың бақа ұстап әкелесіңдер? — деп сұрады зоология пәнінің мұғалімі Оспанов. — Мен әкелем, — дедім. — Қадыров, сен әкелесің. Ұмытып кетпе бірақ. — Ағай, неше бақа әкелейін? — Бір... екеу әкелсең, жетеді. 3-топ: Майқанова содан сабаққа екі күн бойына келмеді. Шошынып, ауырып қалыпты. Жұмысқа бүгін ғана шығып отыр. Бүкіл мектепті даңғаза қылған бақа оқиғасының мән-жайы, міне, осындай. ...Көз байланып кетті. Жоңышқаның төбесінде дөңбекшіп әлі жатырмын. Не істеймін? Қалай көрінемін мамама. Мынау Қаратай деген... мұндай да жабысқақ пәле болады екен. Көлеңкеше еріп, мамамның соңынан бір қалар емес. Япыр-ай, мамам осыған шынымен-ақ күйеуге шықпақшы ма? Жоқ, мүмкін емес. Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды, талқылайды Көркем шығармадағы кейіпкерлер образын ашады ҚБ2 «Бас бармақ» |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|
|
Жеке жұмыс
10 мин |
№2-тапсырма. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады |
BilimLand» сайтындағы глоссариймен жұмыс. https://bilimland.kz/ru Балаларға оқулықтағы кейбір сөздердің мағыналарын түсіндіремін. Дәптерге жазуын қадағалау. Бәкі Aшылып-жабылатын қалта пышақ. |
||
|
|
|
7.Қожаның тапсырманы тақтаға шықпай, партаның астына қойылған кітаптан сығалап қарап айтатын қу сыныптасын табыңыз. 8.Қожа Жанармен тілдесіп қалу үшін сол үйдің қорасына жетелеп барған төрт түліктің бірін табыңыз. 9.Сұлтанмен татуласып, балық аулауға барған жерлерін белгілеңіз. ҚБ3 «2 жұлдыз, 1 тілек» |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлек-сия 5 мин.
Үйге тапсырма |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Кейіпкерлерге мінездеме жазу |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
|
|
Кері байланыс: 2 мин Кері байланыс “ТикТок» әдісі . Оқушылар өтілген сабақ туралы өз ойларын білдіреді. |
||||
|
Бөлім: |
Адамгершілік - асыл қасиет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ә.Алтынбай |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:5Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. |
|
|
|
5 |
|
|
|

|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
Саралау тапсырмалары
Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді. |
Мес Ешкінің бітеу терісінен қымыз, айран құю үшін жасалған ыдыс. Жұмыртқадан жүн қырқу Кез келген нәрседен пайда табу. Сояу Ірі, ұзын, сойдақ. Сауыр Малдың бел омыртқасынан құйымшақ тұсына дейінгі жерінің үсті. Дескриптор: Сөздердің мағынасын түсінеді, талқылайды ҚБ1 –мадақтау Сәйкес бағандарды белгілеңіз. Қожа Сәйбек Сұлтан
деген арман менің + көкейіме ерте ұялады.
Үшінші, төртінші кластарда оқып жүргеннің өзінде-ақ ақындық даңқым + мектептен асып, бүкіл ауылға жайылды...
Оқудың түбіне сен-ақ жет. Мүмкін, кейін дырдай бастықтың бірі болып шығарсың. Сонда маған шапағатың тиер.
Мен сенің әкеңе қарыздар адаммын.
Дескриптор: Сәйкес бағандарды белгілеу арқылы шығарма желісін түсінеді. Кейіпкерлер сөзіне назар аударады. |
|
|
10 мин |
№2-тапсырма: «Банкомат» әдісі |
3-тапсырма. ЖЖ «Банкомат» әдісі Сабақ мазмұнына байланысты берілген сұрақтарды орындаңыз. 1.Қожаны теріс жолға салмақ болған кейіпкерді белгілеңіз. 2.Қожаның анасының есімін белгілеңіз. 3.«Сенің әкең марқұм азамат еді. Сен оған тартпағансың» деген сөздің авторын табыңыз. 4.Мектеп директорын белгілеңіз. 5. «Қадыров түбінде адам болатын бала» деп, сенім білдірген ұстазды көрсетіңіз. 6.Кім айтқанын белгілеңіз. «Жанар мен сені керемет жақсы көрем!» Тфу, осы да сөз бе. Жақсы көрудің кереметі, керемет емесі бола ма екен? |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
+
+
қарт
|
|
|
7 |
|
|
|

шағым қалдыра аласыз













