ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«Бақанас аграрлы-индустриалдық колледжі»МКҚК
САБАҚ ЖОСПАРЫ №
|
Келісілді: Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары ______________Каркынбаева Г.О. «____» ________________ 20____ж. |
Модульдің / пәннің атауы: Қазақ әдебиеті Дайындаған: Жумадилова Қ.М Оқытушы _________ |
|
Пән:қазак әдебиеті Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумадилова Қ.М |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаяты. Құпия кеңес |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады; Оқушылардың басым бөлігі: тақырыптың маңызы мен идеясы туралы дәлелдеп айтып бере алады; Кейбір оқушылар: Шығарма кейіпкерлерінің образын ашып, талдауды орындай алады; |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Шығармадағы автор бейнесін анықтайды. Шыңарма кейіпкерлерінің образын ашып, талдайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
-тақырыбын анықтайды; -идеясын анықтайды; -автор бейнесін ашады; -кейіпкер образын талдайды |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Соқпақбаев «Менің атым Қожа». Сенім арту. Үй жұмысын «....қатысты 10 сөзді ата» әдісімен сұраймын. Оқушы сенімге қатысты 10 сөз айту керек. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал тудырту. «Тамаша!». Балалар көңіл-күйіміз қалай? Ауа – райы қалай? Өздерің қалайсыңдар? Кинометафора көрсету арқылы оқушылардан өз ойларын сұрау. |
Бейнефильм |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Кері байланыс |
«Стоп кадр». Оқушылар көрсетілген бейнефильмнің жалғасын өздері айтады. Қожа шығарған шешім мен өздері шешім шығарады. Ойларын жалғастыра отырып «Пікірлер сызығы» әдісімен «Қожа ақылды», «Қожа тентек» деген екі пікірді қорғатамын. Өзгереді Өзгермейді Қожа ақылды Қожа тентек «СВОД» әдісінде Қожаның күшті, әлсіз жағы, мүмкіндігі, оған төнген қауіптерді тауып, ойларын ортаңа салады
|
Плакат, стикер, маркер.
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма |
Жұптық жұмыс: «Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
Плакатта берілген смайликтерге өздерінің көңіл-күйін білдіру үшін стикерге ойларын жазып іледі.
Оқушылар өздері смайлик арқылы бағалайды.
Егер сен автор болсаң «Менің атым Қожа» хикаясын қалай аяқтар едің? Авторға хат жазу. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс АКТ-мен
байланыс (тәрбие элементі) |
||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсетемін. Сұрақ қою арқылы жетелеймін. Пікірін тыңдап, қолдау көрсетемін. Топпен жұмыс барысында қабілеті жоғары оқушыларға өз тобының жауаптарын толықтыруға, өз пікірін айтуға мүмкіншілік беремін. |
Мен өз сабағымда оқушылар өздерін смайлик арқылы бағалайды. Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетіп, бағалап отырамын. Осы әдістер арқылы оқушылар өз пікірлерін ұсынуды үйренді. Өз тарапымнан «Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Дұрыс айттыңдар!» «Өте жақсы», «Керемет» деген сөздерді айтып ынталандырамын. |
Қазақ тілі, өзін-өзі тану , АКТ
|
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері толық орындалды. Сабақ қызықты өтті. Оқушылар белсенді жұмыс жасауға әрекеттенді. Қабілеті жоғары оқушыға арналған тапсырма сәтті орындалды. Уақытты тиімді пайдаландым. Көмекті қажет ететін оқушыларға арналған тапсырма беру керектігін жоспарыма енгіздім . |
|||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. «Тамаша!» атты психологиялық ахуал 2. «Пікірлер сызығы» әдісі арқылы оқушылар ойларын ортаға салды. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. «Стоп кадр»әдісі 2.« СВОД» талдау әдісін қолдану Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Тапсырма орындау кезінде оқушыларға үнемі дамыту мақсатындағы кері байланысты жоспарлайтын боламын. 2. Сыни тұрғыдан ойлау стратегияларын тиімді қолдануды жоспарлаймын. |
||||||||||||||||||||||||
-
«Құпия кеңес»өткізудің қаншалықты маңызы бар?Қалай ойлайсыз?.
Мұғалімнің қорытынды сөзі .1 мин.
Бердібек
Соқпақбаев «Менің атым Қожа» туралы «Шығарманы жазардағы ең басты
мақсатым: жақсылыққа тәрбиелеу. Қожа – есер емес, есті тентек. Бір
көрген адамға «жаман бала», «қиын бала» болып, кейін мүлде өзгеріп,
жақсылардың қатарына қосылып кететін балалар аз емес қой...» деген
екен.
Өмірде сендер де адаспай өз жолдарыңды таба білулеріңе
тілектеспін!
Оқушылардың жұмысын тыңдай отырып, ауызша кері байланыс беремін.
Ой
тастау
Қалай ойлайсыздар, әдепті жолға түсуіне не
себепкер? Анасын аяуы ма, Сәйбек қарт, Оспановтар айтқан естеліктер
ме, Майқанованың педкеңестен шығып бара жатып айтқан сөзі
ме?
Бағалау.Әр оқушының жұмысының нақты мақсатқа
жеткендігін мадақтау үшін смайликтер арқылы
бағалаймын.
1.Рефлексия.Балаға ой тастау.
2.Кері байланыс келесі сабақта не істейміз деген мақсатта, оқушы үнін есту керек.
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
«Бақанас аграрлы – индустриалдық колледжі» МКҚК
Ашық сабақ
Тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаясы. Құпия кеңес
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі: М.Т.Турсунова
2018 оқу жылы

-
Амандасу
-
Тамаша! Балалар көңіл күйлерің қалай? Ауа-райы қалай? Өздерің қалайсыңдар? Жақсы көңіл күйлерің тамаша екен онда сабағымызды бастайық.
-
Алдыңғы оқуда не өттік балалар? Сол тақырыпқа байланысты он нақты сөз айтып шығайықшы, қане. Б.Соқпақбаев кім? Қожа неліктен құпия кеңес ашты?
-
Ал балалар мына суретте кім бейнеленген? Қай сәт бейнеленген?
-
Демек бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» хикаясының Құпия кеңес бөлімі.
-
Бүгінгі сабағымыздың оқу мақсаты түсіну және жауап беру2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.
-
Оқушылар тақтадағы берілген бағалау парақшасына стикер жабыстырып өзімізді бағалаймыз.
-
Сонымен қатар екі топқа шәкіл беремін. Оқушылар осыған дейінгі алған білімдерін қай жерде екенін жазып жапсырады.
-
Екі оқушыдан сұраймын не үшін бұл жерде тұрсың деп
10.Сабағымызды бастау үшін сіздерге берілген бейнефильмге назар аударамыз. Осы бейнефильмді көрсетудегі мақсатым тыңдалым және айтылым дағдыларын қалыптастыру. Осы бейнежазбаны көре отырып өздеріңізге ойтүйіндеп отырыңыздар.
11.Балалар фильмнің жалғасын өз ойларымен айтады. Неге? не үшін? Қандай дәлелің бар? Деген сұрақтар қойып отырамын.
Енді бір топ Қожаның шешімін шығарамыз. Келесі топ егер Қожа сияқты бұзықтық жасағанда өздеріңе қандай жаза қолданатындарың туралы жазыңдар. Оқушылар шешімдерін оқып дәлелдеп береді. Бір біріне бағалатып отырамын. Сұрақтар қоямын.
12.Ойларын жалғастыра отырып оқушыларға сұрақ қоямын. Қожа өзгере ма өзгермейді ма? Деген сұрақтарға жауап беру үшін оқушыларды Пікірлер сызығына тұрғызыпөз ойларын ортаға салуларын сұраймын. Әр топқа бір бірінің сөзіне қосатын пікірі бар ма сұраймын.
13. оқушыларға өздерін бағалап кетуін ескертіп қоямын.
14. сонымен қатар балалар Қожаның жағымды жағымсыз жақтарын СВОД талдауы арқылы стикерге жазып плакатқа ілулерін сұраймын. Оқушылардан неге, не үшін деп сұраймын. Жазғандарыңды дәлелде
15.Енді жұптық жұмыс. Карточка таратып оқушылардан жұп болып жауап берулерін сұраймын. Бір біріне пікір айтқызамын.
16. енді балалар бағанағы шәкілімізді алып бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенімізді белгілейміз. Сен өзіңді неге бұл жерге қойдың?
17. рефлексия. Балалар бүгінгі сабақтағы көңіл күйімізді білдіру үшін тақтадағы смайликке ілеміз.
18. оқушыларды жинаған стикерлері арқылы бағалаймын.
19. үйге тапсырма. Авторға хат жазамыз.
Мұғалімнің сөзі. Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» туралы «Шығарманы жазардағы ең басты мақсатым: жақсылыққа тәрбиелеу. Қожа – есер емес, есті тентек. Бір көрген адамға жаман балағ қиын бала болып кейін, мүлде өзгеріп, жақсылардың қатарына қосылып кететін балалар аз емес қой...деген екен. өмірде сендерде адаспай өз жолдарыңды таба білулеріңе тілектеспін!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаяты
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаяты
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«Бақанас аграрлы-индустриалдық колледжі»МКҚК
САБАҚ ЖОСПАРЫ №
|
Келісілді: Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары ______________Каркынбаева Г.О. «____» ________________ 20____ж. |
Модульдің / пәннің атауы: Қазақ әдебиеті Дайындаған: Жумадилова Қ.М Оқытушы _________ |
|
Пән:қазак әдебиеті Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумадилова Қ.М |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаяты. Құпия кеңес |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады; Оқушылардың басым бөлігі: тақырыптың маңызы мен идеясы туралы дәлелдеп айтып бере алады; Кейбір оқушылар: Шығарма кейіпкерлерінің образын ашып, талдауды орындай алады; |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Шығармадағы автор бейнесін анықтайды. Шыңарма кейіпкерлерінің образын ашып, талдайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
-тақырыбын анықтайды; -идеясын анықтайды; -автор бейнесін ашады; -кейіпкер образын талдайды |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Соқпақбаев «Менің атым Қожа». Сенім арту. Үй жұмысын «....қатысты 10 сөзді ата» әдісімен сұраймын. Оқушы сенімге қатысты 10 сөз айту керек. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал тудырту. «Тамаша!». Балалар көңіл-күйіміз қалай? Ауа – райы қалай? Өздерің қалайсыңдар? Кинометафора көрсету арқылы оқушылардан өз ойларын сұрау. |
Бейнефильм |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Кері байланыс |
«Стоп кадр». Оқушылар көрсетілген бейнефильмнің жалғасын өздері айтады. Қожа шығарған шешім мен өздері шешім шығарады. Ойларын жалғастыра отырып «Пікірлер сызығы» әдісімен «Қожа ақылды», «Қожа тентек» деген екі пікірді қорғатамын. Өзгереді Өзгермейді Қожа ақылды Қожа тентек «СВОД» әдісінде Қожаның күшті, әлсіз жағы, мүмкіндігі, оған төнген қауіптерді тауып, ойларын ортаңа салады
|
Плакат, стикер, маркер.
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
Бағалау
Үйге тапсырма |
Жұптық жұмыс: «Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
Плакатта берілген смайликтерге өздерінің көңіл-күйін білдіру үшін стикерге ойларын жазып іледі.
Оқушылар өздері смайлик арқылы бағалайды.
Егер сен автор болсаң «Менің атым Қожа» хикаясын қалай аяқтар едің? Авторға хат жазу. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс АКТ-мен
байланыс (тәрбие элементі) |
||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсетемін. Сұрақ қою арқылы жетелеймін. Пікірін тыңдап, қолдау көрсетемін. Топпен жұмыс барысында қабілеті жоғары оқушыларға өз тобының жауаптарын толықтыруға, өз пікірін айтуға мүмкіншілік беремін. |
Мен өз сабағымда оқушылар өздерін смайлик арқылы бағалайды. Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетіп, бағалап отырамын. Осы әдістер арқылы оқушылар өз пікірлерін ұсынуды үйренді. Өз тарапымнан «Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Дұрыс айттыңдар!» «Өте жақсы», «Керемет» деген сөздерді айтып ынталандырамын. |
Қазақ тілі, өзін-өзі тану , АКТ
|
||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері толық орындалды. Сабақ қызықты өтті. Оқушылар белсенді жұмыс жасауға әрекеттенді. Қабілеті жоғары оқушыға арналған тапсырма сәтті орындалды. Уақытты тиімді пайдаландым. Көмекті қажет ететін оқушыларға арналған тапсырма беру керектігін жоспарыма енгіздім . |
|||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. «Тамаша!» атты психологиялық ахуал 2. «Пікірлер сызығы» әдісі арқылы оқушылар ойларын ортаға салды. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. «Стоп кадр»әдісі 2.« СВОД» талдау әдісін қолдану Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Тапсырма орындау кезінде оқушыларға үнемі дамыту мақсатындағы кері байланысты жоспарлайтын боламын. 2. Сыни тұрғыдан ойлау стратегияларын тиімді қолдануды жоспарлаймын. |
||||||||||||||||||||||||
-
«Құпия кеңес»өткізудің қаншалықты маңызы бар?Қалай ойлайсыз?.
Мұғалімнің қорытынды сөзі .1 мин.
Бердібек
Соқпақбаев «Менің атым Қожа» туралы «Шығарманы жазардағы ең басты
мақсатым: жақсылыққа тәрбиелеу. Қожа – есер емес, есті тентек. Бір
көрген адамға «жаман бала», «қиын бала» болып, кейін мүлде өзгеріп,
жақсылардың қатарына қосылып кететін балалар аз емес қой...» деген
екен.
Өмірде сендер де адаспай өз жолдарыңды таба білулеріңе
тілектеспін!
Оқушылардың жұмысын тыңдай отырып, ауызша кері байланыс беремін.
Ой
тастау
Қалай ойлайсыздар, әдепті жолға түсуіне не
себепкер? Анасын аяуы ма, Сәйбек қарт, Оспановтар айтқан естеліктер
ме, Майқанованың педкеңестен шығып бара жатып айтқан сөзі
ме?
Бағалау.Әр оқушының жұмысының нақты мақсатқа
жеткендігін мадақтау үшін смайликтер арқылы
бағалаймын.
1.Рефлексия.Балаға ой тастау.
2.Кері байланыс келесі сабақта не істейміз деген мақсатта, оқушы үнін есту керек.
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
Жұптық жұмыс:
«Сезімді ояту» әдісі бойынша кесте толтыру
|
Сенің кейіпкерің |
|
|
|
Сезім түрлері |
Сұрақтар |
Өз ойыңыз |
|
Сүйсіну |
Кейіпкердің қандай қылығына сүйсіндіңіз? |
|
|
Жек көру |
Кейіпкердің қай қылығы ұнамады? |
|
|
Жаны ашу |
Қай жерінде кейіпкерге жаның ашыды? |
|
|
Өкініш |
Өкініш сезімі болды ма? Қашан? |
|
«Бақанас аграрлы – индустриалдық колледжі» МКҚК
Ашық сабақ
Тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» хикаясы. Құпия кеңес
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі: М.Т.Турсунова
2018 оқу жылы

-
Амандасу
-
Тамаша! Балалар көңіл күйлерің қалай? Ауа-райы қалай? Өздерің қалайсыңдар? Жақсы көңіл күйлерің тамаша екен онда сабағымызды бастайық.
-
Алдыңғы оқуда не өттік балалар? Сол тақырыпқа байланысты он нақты сөз айтып шығайықшы, қане. Б.Соқпақбаев кім? Қожа неліктен құпия кеңес ашты?
-
Ал балалар мына суретте кім бейнеленген? Қай сәт бейнеленген?
-
Демек бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» хикаясының Құпия кеңес бөлімі.
-
Бүгінгі сабағымыздың оқу мақсаты түсіну және жауап беру2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.
-
Оқушылар тақтадағы берілген бағалау парақшасына стикер жабыстырып өзімізді бағалаймыз.
-
Сонымен қатар екі топқа шәкіл беремін. Оқушылар осыған дейінгі алған білімдерін қай жерде екенін жазып жапсырады.
-
Екі оқушыдан сұраймын не үшін бұл жерде тұрсың деп
10.Сабағымызды бастау үшін сіздерге берілген бейнефильмге назар аударамыз. Осы бейнефильмді көрсетудегі мақсатым тыңдалым және айтылым дағдыларын қалыптастыру. Осы бейнежазбаны көре отырып өздеріңізге ойтүйіндеп отырыңыздар.
11.Балалар фильмнің жалғасын өз ойларымен айтады. Неге? не үшін? Қандай дәлелің бар? Деген сұрақтар қойып отырамын.
Енді бір топ Қожаның шешімін шығарамыз. Келесі топ егер Қожа сияқты бұзықтық жасағанда өздеріңе қандай жаза қолданатындарың туралы жазыңдар. Оқушылар шешімдерін оқып дәлелдеп береді. Бір біріне бағалатып отырамын. Сұрақтар қоямын.
12.Ойларын жалғастыра отырып оқушыларға сұрақ қоямын. Қожа өзгере ма өзгермейді ма? Деген сұрақтарға жауап беру үшін оқушыларды Пікірлер сызығына тұрғызыпөз ойларын ортаға салуларын сұраймын. Әр топқа бір бірінің сөзіне қосатын пікірі бар ма сұраймын.
13. оқушыларға өздерін бағалап кетуін ескертіп қоямын.
14. сонымен қатар балалар Қожаның жағымды жағымсыз жақтарын СВОД талдауы арқылы стикерге жазып плакатқа ілулерін сұраймын. Оқушылардан неге, не үшін деп сұраймын. Жазғандарыңды дәлелде
15.Енді жұптық жұмыс. Карточка таратып оқушылардан жұп болып жауап берулерін сұраймын. Бір біріне пікір айтқызамын.
16. енді балалар бағанағы шәкілімізді алып бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенімізді белгілейміз. Сен өзіңді неге бұл жерге қойдың?
17. рефлексия. Балалар бүгінгі сабақтағы көңіл күйімізді білдіру үшін тақтадағы смайликке ілеміз.
18. оқушыларды жинаған стикерлері арқылы бағалаймын.
19. үйге тапсырма. Авторға хат жазамыз.
Мұғалімнің сөзі. Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» туралы «Шығарманы жазардағы ең басты мақсатым: жақсылыққа тәрбиелеу. Қожа – есер емес, есті тентек. Бір көрген адамға жаман балағ қиын бала болып кейін, мүлде өзгеріп, жақсылардың қатарына қосылып кететін балалар аз емес қой...деген екен. өмірде сендерде адаспай өз жолдарыңды таба білулеріңе тілектеспін!
шағым қалдыра аласыз













