|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер |
Мектеп: Алматы облысы Іле ауданы «№21 орта мектем» МКМ |
||||||
|
Күні: 2- тоқсан |
Мұғалімнің аты-жөні: Тұрысбекова Ақбөпе Бақытқызы – педагог-модератор |
||||||
|
Сынып: 6 (ұлдар) |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бұйым жасау. Бұйымды сәндеу (зергерлік бұйым) |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.2.3.2-Ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау 6.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасауды үйренеді. Бұйымдарға қазақ ұлттық мәдениет элементтерін қолдана біледі. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып материалдар мен құралдарды қолданады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас-тыру 5 минут |
Сәлемдесу.Түгендеу. ЖИ көмегімен жасалған видео арқылы жағымды ахуал орнату. «Ыстық алақан» әдісі Әр сөзді оқушыларға қайталатады, қол алысуды керектігін айтады: «Сен батылсың, сен жігерлісің, сен намысшылсың, сен бауырымсың, сен болашақтың иесісің». Видеоролик арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысып, сабақтың тақырыбын ашады. |
Оқушылар мұғалімнің әр айтқан сөзін бір - біріне қайталап айтады, өзара қол алысады Оқушыларды орналастыру Білім алушылар видео көріп сабақ тақырыбын өздігінен ашады. |
Уәждеу «Жарайсыңдар!» |
Зергерлік бұйымдар видеоролик Ұлттық әшекей бұйымдар |
|||
|
Жаңа білім 35 минут |
«Галерея» әдісі ЖИ арқылы жасалған дайын зергерлік өнер бұйымдарының үлгілерін көрсету және атап таныстыру «Ойлан, тап!» әдісі 1-2 минут ойлануға уақыт беріледі. Металлдан зергерлік бұйым дайындаудың 3 әдісін ажырату үшін суретті болжауды ұсынылады. Жылдам қысқа мерзімді танымдық видеоролик көрсетіледі. Сұрақ қойылады.
Мұғалім видероиктегі айырмашылақты атап айтады : «Біріктірілетін немесе қосылатын зергерлік бұйымдардың жасалу жолы» туралы презентацияда қорытып көрсетеді. Сергіту сәті «Қаражорға» биі «Ой толғау» әдісі Келесі сұрақтар қойылып, ойын жеткізу дағдысын қалыптастырады.Өмірмен байланыстырады.
Ер адамдардың зергерлік бұйымдары көрсетіледі. «Демонстрация» әдісі Шашбау таққан қыз бала сыныпта жүріп өтеді. Шашбаудың сыңғырлап өтуінің тәрбиетік мәнісін мұғалім түсіндіреді.Ер баласының шашбау сыңғырынан елең етіп, бой түзеутінін ескертіледі. Қауіпсіздік техникасын қайталап өту «Дыбыстап оқу» әдісі Оқушыларға зергерлік бұйымның тарихын дауыстап оқытады. Практикалық жұмыс. Жеке жұмыс. Өңіртал бұйымын жасалу жолы таратпа материал ретінде ұсынылады. Бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану қажет. Тапсырма. Бұйым жасау.
Жұмыс аяқталғаннан кейін аудитория назарына ұсынылады. Қорытынды сұрақтары: 1.Әшекей бұйымды ата 2. Жұмыс барысында қиындықтар кездесті ме және қандай жетілдіру амалдарын пайдаландың? Жұмыстар бүкіл сынып алдыңда талқыланады. |
Оқушылар презентациядағы қыз балаларға арналған әшекей түрлерімен танысады. Оқушылар суретке қарап ерекшелігі неде екенін болжайды. Оқушылар видеоролик көру арқылы бұйымды жасау жолдарымен танысады. Сұраққа жылдам жауап береді. Қолдану аясын айтады. Бұйымды жасау жолдары туралы видеороликтер көріп білім толықтырады, айырмашалығын ажыратады. Білімін қорытып қолдануға дайындалады. «Қаражорға» биінің қимылдарын қайталайды Оқушылар өз ойларын жеткізеді және өмірде көрген ер балаларға арналған зергерлік бұйымдарды айтады. Әшекей бұйымдарының маңызын, тәрбиелік мәнін ұғынады. Оқушылар қауіпсіздік техникасын қайталап өтеді Оқушылар заттың тарихы туралы мәлімет таратпа материалдан немесе презентациядан дауыстап бірге оқиды. Бұйымын жасалу жолын таратпа материалмен танысады. Оқушылар осы сабақта көрген нобайды іске асыру мақсатында, қолайлы материалдардан өздері таңдаған заттардан әшекей бұйымды технокарта бойынша сәндеп жасайды. Оқушы жұмысын аудитория назарына ұсыныады. Өз ойларымен бөліседі. |
Дискриптор: Ұсынылған суретке болжай алады. Ойын нақты жеткізеді; ҚБ «Жарайсың!» Дискриптор: Сұраққа жылдам жауап береді; Әдістің қолдану аясын талдай алады. ҚБ «Орынды жауап!» Дискриптор: Жауапты өмірмен байланыстыра алады. Ер мен қыз бала әшекейлерін ажырата біледі. ҚБ «Өте жақсы!» Дискриптор: Топпен оқи алады ҚБ «Жарайсыңдар!» Дискриптор: Қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдаланады; Негізгі материалды ұқыпты, үнемдеп пайдаланады. ҚБ «Керемет жұмыс!» Дискриптор: Әшекейдің атауын айтады. Жұмысты жеңілдету жолдарымен бөліседі. ҚБ «Отшашу» әдісі |
Презентация Таратпа материал суреттер
Работаем с соединительными кольцами правильно. Не деформируя его. Про волшебный воск и превращение в серебро #ювелирка #своимируками Ювелирная пайка твердым припоем, пайка горелкой, работа ювелира, ювелирные техник, рабочий процесс Презентация https://www.youtube.com/watch?v=-3uQLQvHcrk Презентация Шашбау таққан қыз бала -оқушы. Презентация Заттың тарихы туралы мәлімет таратпа материал. Презентация. Таратпа материал технокарта
Қажетті заттар: түсті картон, әшекейге арналған түрлі түсті тастар, бисерлар, қайшы, сызғыш.қарындаш. желім,жіп, ине т.б. заттар |
|||
|
Бекіту 5 минут |
Бүгінгі сабақта әшекей жасауда ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін пайдаландық. Шығармашылық жұмыста өңіртал ұлттық әшекей бұйымын жасадық. Талапқа сай және ерекше шыққан жұмысты фотосурет жасалынады, оқушылар атап өтіледі. Рефлексия «Білім қоржыны» әдісі Стикер жабыстыру |
«Білім қоржынына» стикер жабыстырады. |
ҚБ «Өте жақсы, ұқыпты жұмыс!» |
|
|||
Таратпа материалдар

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұйым жасау. Бұйымды сәндеу( зергерлік бұйым) 6-сынып
Бұйым жасау. Бұйымды сәндеу( зергерлік бұйым) 6-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер |
Мектеп: Алматы облысы Іле ауданы «№21 орта мектем» МКМ |
||||||
|
Күні: 2- тоқсан |
Мұғалімнің аты-жөні: Тұрысбекова Ақбөпе Бақытқызы – педагог-модератор |
||||||
|
Сынып: 6 (ұлдар) |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бұйым жасау. Бұйымды сәндеу (зергерлік бұйым) |
||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.2.3.2-Ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау 6.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасауды үйренеді. Бұйымдарға қазақ ұлттық мәдениет элементтерін қолдана біледі. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып материалдар мен құралдарды қолданады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңі |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас-тыру 5 минут |
Сәлемдесу.Түгендеу. ЖИ көмегімен жасалған видео арқылы жағымды ахуал орнату. «Ыстық алақан» әдісі Әр сөзді оқушыларға қайталатады, қол алысуды керектігін айтады: «Сен батылсың, сен жігерлісің, сен намысшылсың, сен бауырымсың, сен болашақтың иесісің». Видеоролик арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысып, сабақтың тақырыбын ашады. |
Оқушылар мұғалімнің әр айтқан сөзін бір - біріне қайталап айтады, өзара қол алысады Оқушыларды орналастыру Білім алушылар видео көріп сабақ тақырыбын өздігінен ашады. |
Уәждеу «Жарайсыңдар!» |
Зергерлік бұйымдар видеоролик Ұлттық әшекей бұйымдар |
|||
|
Жаңа білім 35 минут |
«Галерея» әдісі ЖИ арқылы жасалған дайын зергерлік өнер бұйымдарының үлгілерін көрсету және атап таныстыру «Ойлан, тап!» әдісі 1-2 минут ойлануға уақыт беріледі. Металлдан зергерлік бұйым дайындаудың 3 әдісін ажырату үшін суретті болжауды ұсынылады. Жылдам қысқа мерзімді танымдық видеоролик көрсетіледі. Сұрақ қойылады.
Мұғалім видероиктегі айырмашылақты атап айтады : «Біріктірілетін немесе қосылатын зергерлік бұйымдардың жасалу жолы» туралы презентацияда қорытып көрсетеді. Сергіту сәті «Қаражорға» биі «Ой толғау» әдісі Келесі сұрақтар қойылып, ойын жеткізу дағдысын қалыптастырады.Өмірмен байланыстырады.
Ер адамдардың зергерлік бұйымдары көрсетіледі. «Демонстрация» әдісі Шашбау таққан қыз бала сыныпта жүріп өтеді. Шашбаудың сыңғырлап өтуінің тәрбиетік мәнісін мұғалім түсіндіреді.Ер баласының шашбау сыңғырынан елең етіп, бой түзеутінін ескертіледі. Қауіпсіздік техникасын қайталап өту «Дыбыстап оқу» әдісі Оқушыларға зергерлік бұйымның тарихын дауыстап оқытады. Практикалық жұмыс. Жеке жұмыс. Өңіртал бұйымын жасалу жолы таратпа материал ретінде ұсынылады. Бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану қажет. Тапсырма. Бұйым жасау.
Жұмыс аяқталғаннан кейін аудитория назарына ұсынылады. Қорытынды сұрақтары: 1.Әшекей бұйымды ата 2. Жұмыс барысында қиындықтар кездесті ме және қандай жетілдіру амалдарын пайдаландың? Жұмыстар бүкіл сынып алдыңда талқыланады. |
Оқушылар презентациядағы қыз балаларға арналған әшекей түрлерімен танысады. Оқушылар суретке қарап ерекшелігі неде екенін болжайды. Оқушылар видеоролик көру арқылы бұйымды жасау жолдарымен танысады. Сұраққа жылдам жауап береді. Қолдану аясын айтады. Бұйымды жасау жолдары туралы видеороликтер көріп білім толықтырады, айырмашалығын ажыратады. Білімін қорытып қолдануға дайындалады. «Қаражорға» биінің қимылдарын қайталайды Оқушылар өз ойларын жеткізеді және өмірде көрген ер балаларға арналған зергерлік бұйымдарды айтады. Әшекей бұйымдарының маңызын, тәрбиелік мәнін ұғынады. Оқушылар қауіпсіздік техникасын қайталап өтеді Оқушылар заттың тарихы туралы мәлімет таратпа материалдан немесе презентациядан дауыстап бірге оқиды. Бұйымын жасалу жолын таратпа материалмен танысады. Оқушылар осы сабақта көрген нобайды іске асыру мақсатында, қолайлы материалдардан өздері таңдаған заттардан әшекей бұйымды технокарта бойынша сәндеп жасайды. Оқушы жұмысын аудитория назарына ұсыныады. Өз ойларымен бөліседі. |
Дискриптор: Ұсынылған суретке болжай алады. Ойын нақты жеткізеді; ҚБ «Жарайсың!» Дискриптор: Сұраққа жылдам жауап береді; Әдістің қолдану аясын талдай алады. ҚБ «Орынды жауап!» Дискриптор: Жауапты өмірмен байланыстыра алады. Ер мен қыз бала әшекейлерін ажырата біледі. ҚБ «Өте жақсы!» Дискриптор: Топпен оқи алады ҚБ «Жарайсыңдар!» Дискриптор: Қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдаланады; Негізгі материалды ұқыпты, үнемдеп пайдаланады. ҚБ «Керемет жұмыс!» Дискриптор: Әшекейдің атауын айтады. Жұмысты жеңілдету жолдарымен бөліседі. ҚБ «Отшашу» әдісі |
Презентация Таратпа материал суреттер
Работаем с соединительными кольцами правильно. Не деформируя его. Про волшебный воск и превращение в серебро #ювелирка #своимируками Ювелирная пайка твердым припоем, пайка горелкой, работа ювелира, ювелирные техник, рабочий процесс Презентация https://www.youtube.com/watch?v=-3uQLQvHcrk Презентация Шашбау таққан қыз бала -оқушы. Презентация Заттың тарихы туралы мәлімет таратпа материал. Презентация. Таратпа материал технокарта
Қажетті заттар: түсті картон, әшекейге арналған түрлі түсті тастар, бисерлар, қайшы, сызғыш.қарындаш. желім,жіп, ине т.б. заттар |
|||
|
Бекіту 5 минут |
Бүгінгі сабақта әшекей жасауда ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін пайдаландық. Шығармашылық жұмыста өңіртал ұлттық әшекей бұйымын жасадық. Талапқа сай және ерекше шыққан жұмысты фотосурет жасалынады, оқушылар атап өтіледі. Рефлексия «Білім қоржыны» әдісі Стикер жабыстыру |
«Білім қоржынына» стикер жабыстырады. |
ҚБ «Өте жақсы, ұқыпты жұмыс!» |
|
|||
Таратпа материалдар

шағым қалдыра аласыз



















