Бұлақ көрсең, көзін аш

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бұлақ көрсең, көзін аш

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтінді түсініп оқып, басты кейіпкердің әрекеттері арқылы ғылыми түсінікті аңғаруға мүмкіндік беру. 2. Оқушылардың өз бетімен және топта жұмыс жасау дағдысын дамыту. 3. Өз туған жерінің табиғатын зерделей зерттеудің қажеттігін түсіну, қадірлеп, қастерлеу керектігін ұғыну.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Пәннің аты: Әдебиеттік оқу


Уақыты: 22.04.19 ж.

3 сынып

Мұғалім: Есеналина.Н.А


Тақырыбы:

Бұлақ көрсең, көзін аш

Мақсаты:


1.Мәтінді түсініп оқып, басты кейіпкердің әрекеттері арқылы ғылыми түсінікті аңғаруға мүмкіндік беру.

2. Оқушылардың өз бетімен және топта жұмыс жасау дағдысын дамыту.

3. Өз туған жерінің табиғатын зерделей зерттеудің қажеттігін түсіну, қадірлеп, қастерлеу керектігін ұғыну.

Сабақтың барысы

Практиканттың әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру бөлімі

5 мин

Амандасу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Амандасады



Психологиялық дайындық

Психологиялық дайындық

Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!

Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады)

Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды)

Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады,

саусақтары күн сияқты)

Қуаныш, мейірім, бақытты.(қолдарын екі жаққа созады).

Бір –біріне жақсы тілек тілейді


Топқа бөлу


Мақал - мәтелдер арқылы топқа бөлу.

Оқушыларға мақал – мәтелдер беріледі. «Су», «Бұлақ», «Көл», «Өзен» туралы мақал мәтелдер.

Бұлақ көрсең көзін аш

Су атасы – бұлақ

Көл көлге құяды

Өзен суы жаңбыр тасытады

Әр топ өз аттарына сипаттама айту.


1 – топ. «Су» (Су атасы – бұлақ)

2 – топ. «Бұлақ» (Бұлақ көрсең көзін аш)

3 – топ. «Өзен» (Өзен суы жаңбыр тасытады)

4 – топ. «Көл»

(Көл көлге құяды)


Мақал – мәтелдерді таңдап топқа бөлінеді.Топ басшысын сайлайды


Мақал – мәтел жазылған қағаз

Үй тапсырмасын тексеру

5 минут

«Шынжыр» әдісімен үй тапсырмасын тексеру.

"Құдайы қонақ" Аян Нысаналин.


Шынжырға түскен оқушы үй тапсырмасын айтады.


Қызығушылығын ояту.

Оқушыларға судың дыбысы,судың әуені бар музыкалық шығарма тыңдату.

-Қалай ойлайсыңдар, бұл дыбыстарды қайдан естуіміз мүмкін?

Қазақстан картасынан өзен- көлдерді көрсету, табиғаттағы су, табиғаттағы су айналымы.

Мен сендерді осындай бір бұлақ басын ашуға сереуенге шақырамын.

Бұлақ басын табуға, ашуға бізге не керек болуы мүмкін?

Оқушылардың пікірін тыңдау арқылы керек заттарды құрау.

Ал өздерең бұлақ басын немесе жер астынан су құбырларын қазып шығарғанын көрдіңдер ме?

Оқушылардың пікірі арқылы керек заттарды құрау: карта, күрек.т.б.

Ал өздерің бұлақ басынан немесе жер астынан суды қалай шығарады деп ойлайсың.




оқушылардын жауабы





физикалык

карта

Жаңа материалды меңгерту



20 мин


Әңгімені тізбектей оқиды. Түсінгендерін айтады

Оқулықтағы тапсырмаларды топқа бөліп орындау. Сұрақ -жауап әдісі бойынша топтар мәтінге 5 сұрақтан дайындайды. Топтар сұрақтарымен алмасып жауап береді.

Әңгімедегі басты кейіпкер кім?

Қаныш Имантайұлы Сәтбаев, шын есімі – Ғабдулғани[1] (12 сәуір 1899 жылы, Баянауыл ауданы, Павлодар облысы - 31 қаңтар, 1964 жылы, Мәскеу) - геолог-ғалым, минерология ғылымдарының докторы, профессор, академик. Қазақ КСР Ғылым академиясын ұйымдастырушы және оның тұңғыш президенті, Қазақ КСР академиясының академигі, Кеңес Одағының және Қазақстанның металлогения мектебінің негізін қалаушы, қазақтан шыққан тұңғыш академик.

Дәптермен жұмыс

1 - топ. «Су» Қаныш ағаға мінездеме беріңіз

2 - топ.» «Бұлақ» . «Бал татыған су» эссе жазу.

3 - топ. «Көл». «Құдықтың суы» тақырыбында төрт немесе бес жолды өлең құрастыру.

4 – топ. «Өзен». Су туралы мақал – мәтел айту немесе өлеңдер оқы.

Әңгімені оқиды.




Топтық тапсырмаларды орындайды.



Шығармашылық жұмыс кезіңде ізденіп, жұмыстанады.









Қаныш Сәтбаев фотосуреті


тірек сөдерден сөйлем құрастыру

5 мин

Әр топтан бірнеше оқушы тақтаға шығып тірек сөздерден құралған сөйлемдерді оқып береді.

Сұрақтар жауап береді.


Рефлексия




Бағдаршамның түстерін өздерінің деңгейлеріне сай көтереді



Бағдаршамның түстері

Үйге тапсырма

113 бет әңгімені оқып келу

Күнделіктеріне жазып беремін




Бағалау

Жұптарын смайлик арқылы бағалау

Жұптарын бағалайды

Смайлик





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.05.2019
1069
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі