Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп:Ю.Гагарин орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатаева А |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары «оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.6.5.Бұлшықет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау. 8.1.6.6.Адам бұлшықеттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:Бұлшықет ұлпаларының топтарын ажырата алады. Оқушылардың басым бөлігі: Бұлшықет ұлпаларының құрылысын,маңызын сипаттай алады. Кейбір оқушылар:Бұлшықет ұлпаларының қажу себебін түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқылым:«Бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау»тақырыбындағы мәтінді оқып ,түсініктеме беріп,сыни пікірлерін білдіріп мәтінді талдап,пікір алмасады. Тыңдалым: Бейнекөрініс арқылы бұлшықеттің құрылысын талқылап, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды Айтылым:Бұлшықеттің қажуына байланысты тәжірибе жасау арқылы қажу себебін айтып түсіндіреді. Жазылым: Биологиялық терминологиялық сөздікпен жұмыс жасату . Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Миофибрилла, моицит,гиподинамия,гипокинеза. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу. |
«Зайырлы қоғам және руханият» құндылығы негізінде білім беру,оқушылардың денсаулықтарын сақтау,өмір қауіпсіздігі,саламатты өмір салтын ұстану қағидаларын қалыптастыра отырып,ой-өрісін дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика: «Күш»тақырыбымен байланысады. Бейнелеу өнері:Бұлшықеттің суретін салып ,құрам бөлігін жазады. Өзін-өзі тану пәні: «Сыр мен сымбат» тақырыбымен байланысады. Дене шынықтыру пәні:Кермеге тартылу тақырыбымен байланысады Ағылшын тілі: Терминологиялық сөздікті 3 тілге аудару.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Сүйектің байланыс түрлері,қозғалмайтын ,жартылай қозғалмалы, қозғалмалы.Қаңқаны құрайтын сүйектердің әр түрлі байланысуын сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Білу |
I.Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылармен сәлемдесу,жағымды оқу атмосферасын қалыптастыру) -Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау; -Оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын»,сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау; II Топқа бөлу. «Мозайка әдісі» Фигуралар арқылы сыныпты 3 топқа бөлемін.
Өткенді пысықтау ,үй тапсырмасын тексеру жұмыстары «Шыңға шығу»әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1.Қаңқаны құрайтын сүйектер не түзеді? 2.Байланыстар нешеге бөлінеді? 3. Құйымшақ пен сегізкөз қалай байланысады? 4.Омыртқа жотасының иілгіштігін қамтамасыз ететін байланысу қалай аталады? 5. Қозғалмалы немесе буындық байланысқа не жатады? Осы сұрақтарды қоя отырып,оқушылардың алған білімдерін қалыптастыру, ынталандыру,уәждеу арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу.
Тиімді кері байланыс. «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд
Фигуралар
Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Түсіну 5 мин Қолдану 10 мин Талдау 20 мин |
«Қызығушылықты ояту» Видеоматериал көрсетіледі.Жаңа сабақпен танысады. «Дөңгелек үстел» әдісі .Топтық жұмыс 1-топ Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысы 2-топ Бұлшықеттердің топтары 3-топ Бұлшықеттердің қажуы
Кері байланыс «Екі жұлдыз бір тілек» Топтар бір-бірін бағалайды. «SWOT-талдау»әдісі . Жұптық жұмыс 1 тапсырма.Салыстыру.
2 тапсырма Модельдеу. Оқушыларға жіп, А4,қайшы,т.б. беріледі.Соларды құрастыру арқылы екбасты,үшбасты бұлшықет түрлерін ажыратып ,қажу себептерін сипаттайды.
Кері байланыс.Көңілді смайликтер «FILA» кестесін толтыру. Жеке жұмыс. Мәтін беріледі.Сол мәтін негізінде кесте толтырылады.Кесте 3 бағаннан тұрады. 1.Мәтін ішінен түйінді түйінді сөздерді жазыңыз. 2.Мәтіннің негізгі идеясын сипаттайтын сызба құрастырыңыз. 3.Мәтін бойынша сұрақтар ұсыныңыз.
Кері байланыс: «Бір медаль,бір миссия» Бір-бірін бағалайды. |
Эл.оқулық, маркерлер
Ү
Жіп,А4,қима қағаздар. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Жинақтау 4 мин Рефлексия |
«Сөздер банкісі» әдісі арқылы қорыту.Мұғалім оқушыны шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып орналастырады.
Кері байланыс. «Арал»әдісі
Топтар бір-бірін
бағалайды. Үш «Қ» тұжырымдамасы
Сабақ сізге ұнады ма? Кері байланыс. «Жапондық» бағалау әдісі ООО-5 МММ-4 |
Б
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин.Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.Жағымды атмосфералық жағдай қалыптасады. «Шыңға шығу» әдісі арқылы сұрақтарды қоя отырып,оқушылардың алған білімдерін қалыптастыру,ынталандыру,уәждеу арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу. Әрбір топ өзіне берілген тапсырманы орындау үшін электронды оқулықпен слайдпен жұмыс жасайды. -Постер қорғайды. -жеке жұмыс - - -сөздер банкісі жұмыс жасайды.
Барлық оқушылар:Бұлшықет ұлпаларының топтарын ажырата алады. Оқушылардың басым бөлігі:Бұлшықет ұлпаларының құрылысын сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Бұлшықет ұлпаларының қажу себебін түсіндіре алады. Уақытты тиімді пайдалана отырып,саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады.. |
-Сұрақтарға жауап беру арқылы: -Топтық атқарған жұмыстарынан: -жұппен ,жеке орындалатын тапсырма арқылы: Смайликтер арқылы:
Арал әдісі,Жапондық бағалау әдісі мен бағалаймын.Тапсырма лардың өзара байланысты болуын баса назар аударамын. Әр тапсырмаға бағалау критерий мен дескрипторын құрастырамын.Тапсырма соңында өзін-өзі бағалау ұйымдастырып,тапсырманы түйіндейтін «Дөңгелеу үстел», «SWOT-талдау»,«FILA» кестесін, «Сөздер банкісі» әдістерін қолданамын.
|
Интерактивті тақта сабақ материалдарын демонстрациялау мақсатында қолданылады.Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері.Партада дұрыс отыру ережелері.Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау екертілді. Оқушылардың топтық талдау жұмыста өздерінің құндылықтарын сезінеді,бір-бірімен түсінушілкке баулимын.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сіз бағанадағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары жүзеге асты.Оқушылар белсенділік танытты. Оқу атмосферасы жағымды болды.Саралау принциптері жүзеге асты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:таңдалған ресурс көздері 2:зертханалықж ұмыс Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты) 1: жеке жұмыс формасын қолдану 2: мәтінді бөліп беру Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарғане нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп:Ю.Гагарин орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатаева А |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары «оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.6.5.Бұлшықет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау. 8.1.6.6.Адам бұлшықеттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:Бұлшықет ұлпаларының топтарын ажырата алады. Оқушылардың басым бөлігі: Бұлшықет ұлпаларының құрылысын,маңызын сипаттай алады. Кейбір оқушылар:Бұлшықет ұлпаларының қажу себебін түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқылым:«Бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау»тақырыбындағы мәтінді оқып ,түсініктеме беріп,сыни пікірлерін білдіріп мәтінді талдап,пікір алмасады. Тыңдалым: Бейнекөрініс арқылы бұлшықеттің құрылысын талқылап, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды Айтылым:Бұлшықеттің қажуына байланысты тәжірибе жасау арқылы қажу себебін айтып түсіндіреді. Жазылым: Биологиялық терминологиялық сөздікпен жұмыс жасату . Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Миофибрилла, моицит,гиподинамия,гипокинеза. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу. |
«Зайырлы қоғам және руханият» құндылығы негізінде білім беру,оқушылардың денсаулықтарын сақтау,өмір қауіпсіздігі,саламатты өмір салтын ұстану қағидаларын қалыптастыра отырып,ой-өрісін дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика: «Күш»тақырыбымен байланысады. Бейнелеу өнері:Бұлшықеттің суретін салып ,құрам бөлігін жазады. Өзін-өзі тану пәні: «Сыр мен сымбат» тақырыбымен байланысады. Дене шынықтыру пәні:Кермеге тартылу тақырыбымен байланысады Ағылшын тілі: Терминологиялық сөздікті 3 тілге аудару.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Сүйектің байланыс түрлері,қозғалмайтын ,жартылай қозғалмалы, қозғалмалы.Қаңқаны құрайтын сүйектердің әр түрлі байланысуын сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Білу |
I.Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылармен сәлемдесу,жағымды оқу атмосферасын қалыптастыру) -Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау; -Оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын»,сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау; II Топқа бөлу. «Мозайка әдісі» Фигуралар арқылы сыныпты 3 топқа бөлемін.
Өткенді пысықтау ,үй тапсырмасын тексеру жұмыстары «Шыңға шығу»әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1.Қаңқаны құрайтын сүйектер не түзеді? 2.Байланыстар нешеге бөлінеді? 3. Құйымшақ пен сегізкөз қалай байланысады? 4.Омыртқа жотасының иілгіштігін қамтамасыз ететін байланысу қалай аталады? 5. Қозғалмалы немесе буындық байланысқа не жатады? Осы сұрақтарды қоя отырып,оқушылардың алған білімдерін қалыптастыру, ынталандыру,уәждеу арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу.
Тиімді кері байланыс. «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд
Фигуралар
Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Түсіну 5 мин Қолдану 10 мин Талдау 20 мин |
«Қызығушылықты ояту» Видеоматериал көрсетіледі.Жаңа сабақпен танысады. «Дөңгелек үстел» әдісі .Топтық жұмыс 1-топ Бұлшықеттердің маңызы мен құрылысы 2-топ Бұлшықеттердің топтары 3-топ Бұлшықеттердің қажуы
Кері байланыс «Екі жұлдыз бір тілек» Топтар бір-бірін бағалайды. «SWOT-талдау»әдісі . Жұптық жұмыс 1 тапсырма.Салыстыру.
2 тапсырма Модельдеу. Оқушыларға жіп, А4,қайшы,т.б. беріледі.Соларды құрастыру арқылы екбасты,үшбасты бұлшықет түрлерін ажыратып ,қажу себептерін сипаттайды.
Кері байланыс.Көңілді смайликтер «FILA» кестесін толтыру. Жеке жұмыс. Мәтін беріледі.Сол мәтін негізінде кесте толтырылады.Кесте 3 бағаннан тұрады. 1.Мәтін ішінен түйінді түйінді сөздерді жазыңыз. 2.Мәтіннің негізгі идеясын сипаттайтын сызба құрастырыңыз. 3.Мәтін бойынша сұрақтар ұсыныңыз.
Кері байланыс: «Бір медаль,бір миссия» Бір-бірін бағалайды. |
Эл.оқулық, маркерлер
Ү
Жіп,А4,қима қағаздар. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Жинақтау 4 мин Рефлексия |
«Сөздер банкісі» әдісі арқылы қорыту.Мұғалім оқушыны шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып орналастырады.
Кері байланыс. «Арал»әдісі
Топтар бір-бірін
бағалайды. Үш «Қ» тұжырымдамасы
Сабақ сізге ұнады ма? Кері байланыс. «Жапондық» бағалау әдісі ООО-5 МММ-4 |
Б
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин.Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.Жағымды атмосфералық жағдай қалыптасады. «Шыңға шығу» әдісі арқылы сұрақтарды қоя отырып,оқушылардың алған білімдерін қалыптастыру,ынталандыру,уәждеу арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу. Әрбір топ өзіне берілген тапсырманы орындау үшін электронды оқулықпен слайдпен жұмыс жасайды. -Постер қорғайды. -жеке жұмыс - - -сөздер банкісі жұмыс жасайды.
Барлық оқушылар:Бұлшықет ұлпаларының топтарын ажырата алады. Оқушылардың басым бөлігі:Бұлшықет ұлпаларының құрылысын сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Бұлшықет ұлпаларының қажу себебін түсіндіре алады. Уақытты тиімді пайдалана отырып,саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады.. |
-Сұрақтарға жауап беру арқылы: -Топтық атқарған жұмыстарынан: -жұппен ,жеке орындалатын тапсырма арқылы: Смайликтер арқылы:
Арал әдісі,Жапондық бағалау әдісі мен бағалаймын.Тапсырма лардың өзара байланысты болуын баса назар аударамын. Әр тапсырмаға бағалау критерий мен дескрипторын құрастырамын.Тапсырма соңында өзін-өзі бағалау ұйымдастырып,тапсырманы түйіндейтін «Дөңгелеу үстел», «SWOT-талдау»,«FILA» кестесін, «Сөздер банкісі» әдістерін қолданамын.
|
Интерактивті тақта сабақ материалдарын демонстрациялау мақсатында қолданылады.Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері.Партада дұрыс отыру ережелері.Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау екертілді. Оқушылардың топтық талдау жұмыста өздерінің құндылықтарын сезінеді,бір-бірімен түсінушілкке баулимын.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сіз бағанадағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары жүзеге асты.Оқушылар белсенділік танытты. Оқу атмосферасы жағымды болды.Саралау принциптері жүзеге асты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:таңдалған ресурс көздері 2:зертханалықж ұмыс Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты) 1: жеке жұмыс формасын қолдану 2: мәтінді бөліп беру Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарғане нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||

шағым қалдыра аласыз


анкі,
бетшелер












