Тексерілді:
Оқу жұмысы жөніндегі директордың орынбасары:
_______________________
«________» __________2025ж
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 382 бұйрығы.
«Манашы жалпы білім беретін мектеп» КММ-сі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
«Атадан қалған асыл сөз» бөлімі |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Муканова Инкар |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Күні: |
17.10.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұқар жырау "Асқар таудың өлгені” |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Адалдық, ұлттық тәрбие, ұрпақтар сабақтастығы құндылықтары дарытылады. Толғау мазмұны арқылы оқушыны жақсылыққа ұмтылу, елін, сөзін құрметтеу, білім мен еңбекке адал болу секілді ізгі қасиеттерге тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы (5 мин) |
І.Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысын тексеру. 2. Миға шабуыл Бұқар жырау кім болған? Жырау мен жыршының айырмасы қандай? Толғау дегеніміз не? “Алдын ала болжау бағдарлары” әдісі арқылы суретке қарап тақырыпты болжау.
|
1.Құралдарын түгелдеу. 2. Сұрақтарға жауап береді 3. “Алдын ала болжау бағдарлары” әдісі арқылы суретке қарап тақырыпты болжайды. |
+ - |
Оқулық |
||
|
Сабақ тың ортасы 35 (мин) |
Бұқар жыраудың “Асқар таудың өлгені” толғауымен танысу. №1-тапсырма Венн диаграммасы арқылы «Бұқар жырау кезеңі мен қазіргі заман ұрпағының ұрпақтар сабақтастығы» ерекшеліктерін салыстыр. №2-тапсырма «Жақсының аты – өлмейді» дебат турнирі Екі топқа бөлінеді, бірінші топ «Жақсының аты мен ғалымның хаты мәңгі өмір сүреді» деген пікірді қолда, ал екінші топ қарсы шық. Аргументтерін Бұқар жыраудың толғауы мен қазіргі өмірден мысалдар келтіре отырып құрастыр. Дебат соңында әр топ қорытынды пікір айт.
№3-тапсырма Коллаж немесе иллюстрация (шығармашылық жұмыс) «Өлмейтін құндылықтар» тақырыбында коллаж жаса
немесе сурет сал. ЖИ көмегін
пайдалан. №4-тапсырма Бүгінгі ұрпақ атынан Бұқар жырауға 6–7 сөйлемнен
тұратын хат жаз. Жыраудың идеясы үшін алғыс білдір. Өз заманыңдағы ұрпақ туралы жаз. Жақсылық пен білімнің бағасын айт. |
Бұқар жыраудың “Асқар таудың өлгені” толғауымен танысады. Венн диаграммасы арқылы «Бұқар жырау кезеңі мен қазіргі заман ұрпағының ұрпақтар сабақтастығы» ерекшеліктерін салыстырады. Екі топқа бөлініп, бірінші топ «Жақсының аты мен ғалымның хаты мәңгі өмір сүреді» деген пікірді қолдайды, ал екінші топ қарсы шығады. Аргументтерін Бұқар жыраудың толғауы мен қазіргі өмірден мысалдар келтіре отырып құрастырады. Дебат соңында әр топ қорытынды пікір айтады.
«Өлмейтін құндылықтар» тақырыбында коллаж
жасайды немесе сурет салады. ЖИ көмегін
пайдаланады. Бүгінгі ұрпақ атынан Бұқар жырауға 6–7 сөйлемнен
тұратын хат жазады. Жыраудың идеясы үшін алғыс білдіреді. Өз заманыңдағы ұрпақ туралы жазады. Жақсылық пен білімнің бағасын айтады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. - Бұқар жырау кезеңін нақты көрсетеді -қазіргі заман ұрпағының сабақтастығын нақты сипаттайды -екі кезеңнің ұрпақтар сабақтастығы арасындағы ұқсастықтарды табады Дескриптор: Жалпы - 2 балл - толғау мазмұнын қолдана отырып пікірін дәлелдейді -ұрпақтар сабақтастығының маңызын түсіндіреді -қарсы пікірді тыңдап, өз ойларын жүйелі қорғайды Дескриптор: Жалпы балл -2 -шығарманың идеясын шығармашылықпен көрсетеді -шығарманың идеясын креативті жеткізеді -ЖИ ды орынды қолдана алады Дескриптор: Жалпы балл -3 -хат құрылымын сақтайды -шығарманың идеясын жеткізеді -ө көзқарасы білдіреді |
Оқулық жұмыс дәптері |
||
|
Сабақ тың аяғы Кері байла ныс |
«Бір сөйлем» әдісі Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау |
|
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Оқу лық |
||
Тексерілді:
Оқу жұмысы жөніндегі директордың орынбасары:
_______________________
«________» __________2025ж
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 382 бұйрығы.
«Манашы жалпы білім беретін мектеп» КММ-сі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Дананың сөзі – ақылдың көзі |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Муканова Инкар |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
16.10.2025ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Күлдір күлдір кісінетіп» өлеңінің тілдік көркемдігі |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Патриотизм . Отанды қорғау, туған жерді сүю, елдің намысы үшін қызмет ету — әр азаматтың парызы екенін ұғыну. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ре-сурс тар |
||||||||||||||
|
Сабақ тың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысын тексеру. 2. Ой қозғау сұрақтары «Күлдір-күлдір кісінетіп» тіркесі арқылы жырау нені бейнелеген деп ойлайсыңдар? Өлеңнің тілі неге осыншалықты екпінді, ырғақты? Ақтамберді жырау батырдың бейнесін қандай сөздер арқылы суреттейді? Бұл өлеңді тыңдағанда қандай сезім пайда болады? Ақтамберді жыраудың стилін бір сөзбен сипаттасаң, ол қандай болар еді |
1.Құралдарын түгелдеу. 2. Сұрақтарға жауап береді. |
+ - |
Оқу лық |
||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы |
1-тапсырма. Өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, кестені толтыр.
Өлең мазмұнына сүйеніп, “Ердің серігі — ат”
тақырыбында шағын (5–6сөйлем) ойтолғау
жаз.
Ақтамберді жыраудың «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауынан өзіңе әсер еткен бір немесе екі көркем тіркесті таңда. Сол тіркестің мазмұнын сурет арқылы бейнеле. Салған суретіңді қысқаша түсіндір.
|
Өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, кестені толтырады.
Өлең мазмұнына сүйеніп, “Ердің серігі — ат”
тақырыбында шағын (5–6сөйлем) ойтолғау
жазады.
Ақтамберді жыраудың «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауынан өзіңе әсер еткен бір немесе екі көркем тіркесті таңдайды. Сол тіркестің мазмұнын сурет арқылы бейнелейді. Салған суретіңді қысқаша түсіндіреді.
|
Дескриптор: - өлеңнен көркемдегіш құралдарды табады -көркемдегіш құралдың түрін дұрыс анықтайды -мағынасын немесе әсерін түсіндіреді Жалпы балл -3
Дескриптор: -өлең идеясына сүйенеді -көркем сөз қолданысын пайдаланады -Өз ойын жүйелі жеткізеді Жалпы балл -3
Дескриптор: -көркем сөздің бейнесін дұрыс ашады -сурет мазмұны өлең жолымен үйлеседі -Өз ойын түсінікті, жүйелі жеткізеді -Ақтамберді жырау стиліндегі ерлік пен рух тақырыбын бейнелей алады Жалпы балл -4 |
Оқу-лық жұ-мыс дәпте рі |
||||||||||||||
|
Сабақ тың аяғы Кері байла ныс |
«БББ» әдісі Білемін Білдім Білгім келеді Үйге тапсырма: Жаттау |
Сабақ туралы ойларын жазады.
|
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Оқу лық |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұқар жырау "Асқар таудың өлгені”
Бұқар жырау "Асқар таудың өлгені”
Тексерілді:
Оқу жұмысы жөніндегі директордың орынбасары:
_______________________
«________» __________2025ж
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 382 бұйрығы.
«Манашы жалпы білім беретін мектеп» КММ-сі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
«Атадан қалған асыл сөз» бөлімі |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Муканова Инкар |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Күні: |
17.10.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұқар жырау "Асқар таудың өлгені” |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Адалдық, ұлттық тәрбие, ұрпақтар сабақтастығы құндылықтары дарытылады. Толғау мазмұны арқылы оқушыны жақсылыққа ұмтылу, елін, сөзін құрметтеу, білім мен еңбекке адал болу секілді ізгі қасиеттерге тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы (5 мин) |
І.Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысын тексеру. 2. Миға шабуыл Бұқар жырау кім болған? Жырау мен жыршының айырмасы қандай? Толғау дегеніміз не? “Алдын ала болжау бағдарлары” әдісі арқылы суретке қарап тақырыпты болжау.
|
1.Құралдарын түгелдеу. 2. Сұрақтарға жауап береді 3. “Алдын ала болжау бағдарлары” әдісі арқылы суретке қарап тақырыпты болжайды. |
+ - |
Оқулық |
||
|
Сабақ тың ортасы 35 (мин) |
Бұқар жыраудың “Асқар таудың өлгені” толғауымен танысу. №1-тапсырма Венн диаграммасы арқылы «Бұқар жырау кезеңі мен қазіргі заман ұрпағының ұрпақтар сабақтастығы» ерекшеліктерін салыстыр. №2-тапсырма «Жақсының аты – өлмейді» дебат турнирі Екі топқа бөлінеді, бірінші топ «Жақсының аты мен ғалымның хаты мәңгі өмір сүреді» деген пікірді қолда, ал екінші топ қарсы шық. Аргументтерін Бұқар жыраудың толғауы мен қазіргі өмірден мысалдар келтіре отырып құрастыр. Дебат соңында әр топ қорытынды пікір айт.
№3-тапсырма Коллаж немесе иллюстрация (шығармашылық жұмыс) «Өлмейтін құндылықтар» тақырыбында коллаж жаса
немесе сурет сал. ЖИ көмегін
пайдалан. №4-тапсырма Бүгінгі ұрпақ атынан Бұқар жырауға 6–7 сөйлемнен
тұратын хат жаз. Жыраудың идеясы үшін алғыс білдір. Өз заманыңдағы ұрпақ туралы жаз. Жақсылық пен білімнің бағасын айт. |
Бұқар жыраудың “Асқар таудың өлгені” толғауымен танысады. Венн диаграммасы арқылы «Бұқар жырау кезеңі мен қазіргі заман ұрпағының ұрпақтар сабақтастығы» ерекшеліктерін салыстырады. Екі топқа бөлініп, бірінші топ «Жақсының аты мен ғалымның хаты мәңгі өмір сүреді» деген пікірді қолдайды, ал екінші топ қарсы шығады. Аргументтерін Бұқар жыраудың толғауы мен қазіргі өмірден мысалдар келтіре отырып құрастырады. Дебат соңында әр топ қорытынды пікір айтады.
«Өлмейтін құндылықтар» тақырыбында коллаж
жасайды немесе сурет салады. ЖИ көмегін
пайдаланады. Бүгінгі ұрпақ атынан Бұқар жырауға 6–7 сөйлемнен
тұратын хат жазады. Жыраудың идеясы үшін алғыс білдіреді. Өз заманыңдағы ұрпақ туралы жазады. Жақсылық пен білімнің бағасын айтады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. - Бұқар жырау кезеңін нақты көрсетеді -қазіргі заман ұрпағының сабақтастығын нақты сипаттайды -екі кезеңнің ұрпақтар сабақтастығы арасындағы ұқсастықтарды табады Дескриптор: Жалпы - 2 балл - толғау мазмұнын қолдана отырып пікірін дәлелдейді -ұрпақтар сабақтастығының маңызын түсіндіреді -қарсы пікірді тыңдап, өз ойларын жүйелі қорғайды Дескриптор: Жалпы балл -2 -шығарманың идеясын шығармашылықпен көрсетеді -шығарманың идеясын креативті жеткізеді -ЖИ ды орынды қолдана алады Дескриптор: Жалпы балл -3 -хат құрылымын сақтайды -шығарманың идеясын жеткізеді -ө көзқарасы білдіреді |
Оқулық жұмыс дәптері |
||
|
Сабақ тың аяғы Кері байла ныс |
«Бір сөйлем» әдісі Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау |
|
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Оқу лық |
||
Тексерілді:
Оқу жұмысы жөніндегі директордың орынбасары:
_______________________
«________» __________2025ж
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 382 бұйрығы.
«Манашы жалпы білім беретін мектеп» КММ-сі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Дананың сөзі – ақылдың көзі |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Муканова Инкар |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
16.10.2025ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Күлдір күлдір кісінетіп» өлеңінің тілдік көркемдігі |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Патриотизм . Отанды қорғау, туған жерді сүю, елдің намысы үшін қызмет ету — әр азаматтың парызы екенін ұғыну. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ре-сурс тар |
||||||||||||||
|
Сабақ тың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысын тексеру. 2. Ой қозғау сұрақтары «Күлдір-күлдір кісінетіп» тіркесі арқылы жырау нені бейнелеген деп ойлайсыңдар? Өлеңнің тілі неге осыншалықты екпінді, ырғақты? Ақтамберді жырау батырдың бейнесін қандай сөздер арқылы суреттейді? Бұл өлеңді тыңдағанда қандай сезім пайда болады? Ақтамберді жыраудың стилін бір сөзбен сипаттасаң, ол қандай болар еді |
1.Құралдарын түгелдеу. 2. Сұрақтарға жауап береді. |
+ - |
Оқу лық |
||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы |
1-тапсырма. Өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, кестені толтыр.
Өлең мазмұнына сүйеніп, “Ердің серігі — ат”
тақырыбында шағын (5–6сөйлем) ойтолғау
жаз.
Ақтамберді жыраудың «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауынан өзіңе әсер еткен бір немесе екі көркем тіркесті таңда. Сол тіркестің мазмұнын сурет арқылы бейнеле. Салған суретіңді қысқаша түсіндір.
|
Өлеңнен көркемдегіш құралдарды тауып, кестені толтырады.
Өлең мазмұнына сүйеніп, “Ердің серігі — ат”
тақырыбында шағын (5–6сөйлем) ойтолғау
жазады.
Ақтамберді жыраудың «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауынан өзіңе әсер еткен бір немесе екі көркем тіркесті таңдайды. Сол тіркестің мазмұнын сурет арқылы бейнелейді. Салған суретіңді қысқаша түсіндіреді.
|
Дескриптор: - өлеңнен көркемдегіш құралдарды табады -көркемдегіш құралдың түрін дұрыс анықтайды -мағынасын немесе әсерін түсіндіреді Жалпы балл -3
Дескриптор: -өлең идеясына сүйенеді -көркем сөз қолданысын пайдаланады -Өз ойын жүйелі жеткізеді Жалпы балл -3
Дескриптор: -көркем сөздің бейнесін дұрыс ашады -сурет мазмұны өлең жолымен үйлеседі -Өз ойын түсінікті, жүйелі жеткізеді -Ақтамберді жырау стиліндегі ерлік пен рух тақырыбын бейнелей алады Жалпы балл -4 |
Оқу-лық жұ-мыс дәпте рі |
||||||||||||||
|
Сабақ тың аяғы Кері байла ныс |
«БББ» әдісі Білемін Білдім Білгім келеді Үйге тапсырма: Жаттау |
Сабақ туралы ойларын жазады.
|
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл |
Оқу лық |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














