|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: |
Мектеп: №1 О.Есімов ЖОМ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.10.2018 ж |
Мұғалімніңаты-жөні: Мүсілім О. |
|||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Булану және конденсация.Қаныққан және қанықпаған булар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.5 – молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және керіайналуын сипаттау; 8.3.2.13 – заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау; 8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлықоқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдайды Су буының мысалы негізінде қанығу күйін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: булану,конденсация,қаныққан және қанықпаған булар. Диалогтер мен жазу үшін қолданатын тіркестер: Булану ..... сұйықтың буға айналу құбылысы. Кебу дегеніміз ... Кебу кезінде ....... буланады. Қайнау... Конденсация .... Сұйық қайнаған кездегі температураны..... |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу:еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім алу Өмір бойы оқу: Тақырып, тарауды оқытудың, оқу жоспарының бірізділігін сақтайды.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,химия |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Сұйықтың булануы туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. Оқушыларды суреттер арқылы 3 топқа бөлу. 1-топ «Булану» 2-топ «Конденсация» 3-топ «Кебу» «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып үй тапсырмасын сұрау. 1.Меншікті балқу жылуы дегеніміз не? 2.Ол қандай әріппен белгіленеді? 3.Қандай өлшем бірліктермен өлшенеді? 4.Балқу кезінде дененің температурасы қалай өзгереді? ҚБ: Кері байланыс ауызша 2.(W) Сыныппен жұмыс «Суреттер сөйлейді».Сурет бойынша кебу жылдамдығының факторларын ажыратады.
ҚБ:графикалық бағалау түрін пайдаланамын «Смайликтер» |
Таратпалар суреттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин
12 мин
|
3.(G) Топпен жұмыс. «Кімдер жылдам» №1 плакат бойынша тесттік тапсырмаларды орындау. t°
5
300
А
0 5 12 18 24 t,(мин)
1.Дененің бастапқы температурасы
2.АБ кесіндісі қандай процесті корсетеді
3.БВ кесіндісі қандай қандай процесті корсетеді
4.Қандай температурада дененің балқуы басталады
5.Балқу процесі қанша уақытқа созылады
6.Дененің балқуы кезінде температура өзгерді ме
7.Бақылаудың соңында дененің температурасы қандай болды?
ҚБ:Тапсырманы дайын жауабы арқылы бағалау
4.(P) Жеке жұмыс. «Графика және сұрақ» әдісі 1.Суретте кескінделген графикті пайдаланып,қыздырудан буға айналуға дейіінгі жылу процестерінің нәтижесінде массасы 800 г мұздың ішкі энергиясының өзгерісін анықтаңдар.
2.График бойынша ОА, АВ және ВС бөліктеріне қандай процестер сәйкес келетінін анықтаңдар.
3. Шық түсуі мен тұманның пайда болуын қалай түсіндіресіңдер? 4.Ыстық күннен соң шықтың мол түсетіні неліктен? 5.Бөлмедегі ауаның температурасы төмендеген сайын ылғалдылық пен дымқылдылықтыңартатыны неліктен?
|
Таратпалар тапсырмалар графиктер
Таратпа тапсырмалар Тест тапсырмалары Жұмыс дәптері
графиктер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 3 мин
|
Рефлексия: «Теңіздегі қайық». Оқушыларға стикерлер таратылады.
Үйге тaпcырмa § 11 оқу. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіздің қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма:Бұл сабақта оқушыларға арналған түрлі тапсырмалар жасалынды.Тест тапсырмалары берілді. Дереккөздер.Оқушылардың ойлау деңгейін жетілдіру үшін графиктер пайдаланылды.Бұл материалды пайдаланудың анағұрлым ауқымды,қолжетімді. Қарқын.Кейбір оқушылар топта белсенділік танытып,жылдам жұмыс істей отырып,топты алға жетелейді. Бағалау.Оқушылар үнемі бағаланылып отырылады.Оқушылардың қажеттілігіне қарай үнемі түзетіліп отырылады.
|
1.Үй тапсырмасын сұрауда ауызша бағалау түрін пайдаландым. 2.Сыныппен жұмыста оқушылар смайликтер арқылы бағаланады. 3.Топтық жұмыста оқушылар тапсырманы дайын жауабы арқылы бағаланады. 4.Жеке жұмыстың тапсырмасына сәйкес бағалау критерийі жасалынды. |
Оқушылардың денсаулығына қауіпсіз жағдай орнатылады (парталарды ыңғайлап орналастырып, техникалық қауіпсіздік ережелері т.б түсіндіріледі) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Булану және конденсация.Қаныққан және қанықпаған булар
Булану және конденсация.Қаныққан және қанықпаған булар
|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: |
Мектеп: №1 О.Есімов ЖОМ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.10.2018 ж |
Мұғалімніңаты-жөні: Мүсілім О. |
|||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Булану және конденсация.Қаныққан және қанықпаған булар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.5 – молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және керіайналуын сипаттау; 8.3.2.13 – заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау; 8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлықоқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдайды Су буының мысалы негізінде қанығу күйін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: булану,конденсация,қаныққан және қанықпаған булар. Диалогтер мен жазу үшін қолданатын тіркестер: Булану ..... сұйықтың буға айналу құбылысы. Кебу дегеніміз ... Кебу кезінде ....... буланады. Қайнау... Конденсация .... Сұйық қайнаған кездегі температураны..... |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу:еңбек және шығармашылық,өмір бойы білім алу Өмір бойы оқу: Тақырып, тарауды оқытудың, оқу жоспарының бірізділігін сақтайды.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,химия |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Сұйықтың булануы туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. Оқушыларды суреттер арқылы 3 топқа бөлу. 1-топ «Булану» 2-топ «Конденсация» 3-топ «Кебу» «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып үй тапсырмасын сұрау. 1.Меншікті балқу жылуы дегеніміз не? 2.Ол қандай әріппен белгіленеді? 3.Қандай өлшем бірліктермен өлшенеді? 4.Балқу кезінде дененің температурасы қалай өзгереді? ҚБ: Кері байланыс ауызша 2.(W) Сыныппен жұмыс «Суреттер сөйлейді».Сурет бойынша кебу жылдамдығының факторларын ажыратады.
ҚБ:графикалық бағалау түрін пайдаланамын «Смайликтер» |
Таратпалар суреттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин
12 мин
|
3.(G) Топпен жұмыс. «Кімдер жылдам» №1 плакат бойынша тесттік тапсырмаларды орындау. t°
5
300
А
0 5 12 18 24 t,(мин)
1.Дененің бастапқы температурасы
2.АБ кесіндісі қандай процесті корсетеді
3.БВ кесіндісі қандай қандай процесті корсетеді
4.Қандай температурада дененің балқуы басталады
5.Балқу процесі қанша уақытқа созылады
6.Дененің балқуы кезінде температура өзгерді ме
7.Бақылаудың соңында дененің температурасы қандай болды?
ҚБ:Тапсырманы дайын жауабы арқылы бағалау
4.(P) Жеке жұмыс. «Графика және сұрақ» әдісі 1.Суретте кескінделген графикті пайдаланып,қыздырудан буға айналуға дейіінгі жылу процестерінің нәтижесінде массасы 800 г мұздың ішкі энергиясының өзгерісін анықтаңдар.
2.График бойынша ОА, АВ және ВС бөліктеріне қандай процестер сәйкес келетінін анықтаңдар.
3. Шық түсуі мен тұманның пайда болуын қалай түсіндіресіңдер? 4.Ыстық күннен соң шықтың мол түсетіні неліктен? 5.Бөлмедегі ауаның температурасы төмендеген сайын ылғалдылық пен дымқылдылықтыңартатыны неліктен?
|
Таратпалар тапсырмалар графиктер
Таратпа тапсырмалар Тест тапсырмалары Жұмыс дәптері
графиктер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 3 мин
|
Рефлексия: «Теңіздегі қайық». Оқушыларға стикерлер таратылады.
Үйге тaпcырмa § 11 оқу. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіздің қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма:Бұл сабақта оқушыларға арналған түрлі тапсырмалар жасалынды.Тест тапсырмалары берілді. Дереккөздер.Оқушылардың ойлау деңгейін жетілдіру үшін графиктер пайдаланылды.Бұл материалды пайдаланудың анағұрлым ауқымды,қолжетімді. Қарқын.Кейбір оқушылар топта белсенділік танытып,жылдам жұмыс істей отырып,топты алға жетелейді. Бағалау.Оқушылар үнемі бағаланылып отырылады.Оқушылардың қажеттілігіне қарай үнемі түзетіліп отырылады.
|
1.Үй тапсырмасын сұрауда ауызша бағалау түрін пайдаландым. 2.Сыныппен жұмыста оқушылар смайликтер арқылы бағаланады. 3.Топтық жұмыста оқушылар тапсырманы дайын жауабы арқылы бағаланады. 4.Жеке жұмыстың тапсырмасына сәйкес бағалау критерийі жасалынды. |
Оқушылардың денсаулығына қауіпсіз жағдай орнатылады (парталарды ыңғайлап орналастырып, техникалық қауіпсіздік ережелері т.б түсіндіріледі) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















