|
Тәрбие сағаты |
Буллингтен қорған |
|
|
Күні |
10-14.02.2025ж |
|
|
Сынып жетекші: |
Аты жөніңіз |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мектепте буллинг және киббербуллингті болдырмау,болған жағдайда себептері және алдын алу жұмыстары туралы түсінік беру |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу.Адамның басты құндылығы оның бостандығы. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Ақпан-жасампаздық жаңашылдық айы Шығармашыл бала-ойлы бала
|
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (15 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. «Миға шабуыл». Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Миға шабуыл (бейнеролик) Мұғалім: (бейнероликтен кейінгі жетелеуші сұрақтар) Бұл бейнеролик не туралы? Видеодан кейінгі сұрақтар: Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек? Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше? Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды? 1.Тапсырма: Оқушыларға сұрақтар қою 1.Буллинг деген не,қалай түсінесіздер? 2.Өз құқықтарыңды білесіңбе? 2.Тапсырма: Сілтеме: Мұғалім: Bullying сөзі ағылшын тілінен аударғанда "қорқыту", "кемсіту", "мұқату" дегенді білдіреді. Буллинг - агрессия немесе күш көрсету арқылы адамның өзгені қорлауы, үстем екенін көрсетуі. Буллинг жасаушы мұны күшпен де, сөзбен кемсіту арқылы да жасайды әрі бұл әрекетін жиі қайталауы мүмкін. Психолог буллингтің кез келген түрі қауіпті екенін айтады. Маманның сөзінше, қазіргі уақытта әлеуметтік желілер мен технологиялардың жаңа деңгейге шығуы балалар арасындағы буллингті де жаңа деңгейге көтерген. Буллинг көп жағдайда физикалық қысымнан ғана тұрмайды. Көбінесе психологиялық шабуыл: қорлау, жаман сөздер айту, келемеждеу, өсек пен өтірік сөз тарату және шеттетуден тұрады
|
Сұрақтарға жауап беріп,ат салысады. Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді
Оқушылар буллингтен қорғану тәсілдерін постерге жазып қорғайды.Өзі сенім артатын үлкендерге болып жатқан қысым туралы айту;Қудалауға қатігездікпен жауап берем деп үміттену дұрыс емес. Бұл тағы да басқа мәселелерді тудыруы мүмкін;Егер буллингтің куәгері болған жағдайда оны назардан тыс қалдырмау керекпіз.
|
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар
|
|
Сабақ ортасы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабақ
Сабақтың мақсаты: оқушыларға шұғыл қызмет нөмірлерін қолдануды үйрету. Сабақтың барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. Постерді қарап шығыңдар. Сабақтың тақырыбын анықтаңдар.
3. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау - Төтенше қызмет нөмірлері туралы не білесіңдер? «Төтенше» деген сөздің мағынасын түсіндіріңдер. -Адамдар бұл нөмірлерді қандай жағдайларда қолданады? 4. Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындау шешімдері. Топпен жұмыс. Педагог жұппен жұмыс істеуді ұсынады. 1-оқушы – диспетчер, 2-оқушы – қиын жағдайға тап болған адам. 1-топ: өрт; 2-топ: бұзақылардың шабуылы; 3-топ: көшеде ес-түссіз жатқан адам; 4-топ: пәтердегі газ иісі; 5-топ: терең шұңқырға құлаған бала. 2 мин уақыт беріледі. Әр топ берілген тақырып бойынша дайындалып, іс- әрекеттерін, төтенше қызмет нөмірін қалай қолданғанын сынып алдында көрсетуі керек. Әр топ жұмысы жеке тыңдалады. 5. Қорытынды. Рефлексия (2минут) -Төтенше қызметті көмекке шақыру сендерге қиын болды ма, әлде жеңіл ме? -Қиындыққа ұшыраған адамға көмектесу үшін ең бастысы нені білу керек? (Сасқалақтамау, не болғанын анық, дұрыс түсіндіру, төтенше қызметке мекенжайды дұрыс айту) Үй тапсырмасы: жедел жәрдем нөмірлері бар жадынама дайындаңыз, әдемі безендіріңіз және досыңызға беріңіз. Пайдалы сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS- IEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
«Есте сақта!» Өрт күзеті 101 Полиция 102 Жедел жәрдем 103 Төтенше газ қызметі 104,112 Бірыңғай құтқару қызметі 112 «111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған. - «111» нөмірі – 24/7 байланыста - «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды 111 - «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста. 3. Практикалық бөлім. (6 минут) Жағдайларды талдау. Төтенше жағдайға қоңырау шалған кезде, сізге хабарлау керек: 1. Алдымен қоңырау шалу керек: мекенжайды айтып, байланыс үзілсе де, құтқарушылар қайда бару керектігін біледі. 2. Бұл қайда болды: аулада, пәтерде, қоймада және тағы басқа жерлерді нақты айту керек. 3. Не болғанын нақты хабарлау: теледидар, жиһаз жанып тұр; газдың иісі сезіледі. Егер диспетчер сұраса сіз үйдің, пәтердің нөмірін, кіре беріске кіру кодын және барлық қажетті мәліметтерді нақтылап айту керек.
Пайдалы сілтемелер: https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij https://youtu.be/XN1hCSucuqQ?si=d0QrFl9yslUOu2dn https://youtu.be/ylMqQnk_eq4?si=zzekmQUmfe_7ldVC
|
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн Плакаттар мен қағаздар
|
|
Ортасы (15 мин)
|
Оқушылар сіздер буллингтен қорғану үшін не істейсіздер? Мұғалім:. Шығармашылық жұмыс Эссе жазу. |
Оқушылар эссе жазады.Эсседе оқушылар өз ойын жазады және оқиды.Пікір алмасады.
|
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар |
|
Соңы 5 мин
|
Қажетті білімді толық меңгердім бе? Қай дағдыларды қалыптастырдым? Үйге тапсырма Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? Баяндама жазып келу
|
Сабақ аяқталған соң, оқушылар стикерге өз ойларын жазып,пікір алмасады. |
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Буллингтен қорған 6-сынып
Буллингтен қорған 6-сынып
|
Тәрбие сағаты |
Буллингтен қорған |
|
|
Күні |
10-14.02.2025ж |
|
|
Сынып жетекші: |
Аты жөніңіз |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мектепте буллинг және киббербуллингті болдырмау,болған жағдайда себептері және алдын алу жұмыстары туралы түсінік беру |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу.Адамның басты құндылығы оның бостандығы. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Ақпан-жасампаздық жаңашылдық айы Шығармашыл бала-ойлы бала
|
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (15 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. «Миға шабуыл». Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Миға шабуыл (бейнеролик) Мұғалім: (бейнероликтен кейінгі жетелеуші сұрақтар) Бұл бейнеролик не туралы? Видеодан кейінгі сұрақтар: Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек? Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше? Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды? 1.Тапсырма: Оқушыларға сұрақтар қою 1.Буллинг деген не,қалай түсінесіздер? 2.Өз құқықтарыңды білесіңбе? 2.Тапсырма: Сілтеме: Мұғалім: Bullying сөзі ағылшын тілінен аударғанда "қорқыту", "кемсіту", "мұқату" дегенді білдіреді. Буллинг - агрессия немесе күш көрсету арқылы адамның өзгені қорлауы, үстем екенін көрсетуі. Буллинг жасаушы мұны күшпен де, сөзбен кемсіту арқылы да жасайды әрі бұл әрекетін жиі қайталауы мүмкін. Психолог буллингтің кез келген түрі қауіпті екенін айтады. Маманның сөзінше, қазіргі уақытта әлеуметтік желілер мен технологиялардың жаңа деңгейге шығуы балалар арасындағы буллингті де жаңа деңгейге көтерген. Буллинг көп жағдайда физикалық қысымнан ғана тұрмайды. Көбінесе психологиялық шабуыл: қорлау, жаман сөздер айту, келемеждеу, өсек пен өтірік сөз тарату және шеттетуден тұрады
|
Сұрақтарға жауап беріп,ат салысады. Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді
Оқушылар буллингтен қорғану тәсілдерін постерге жазып қорғайды.Өзі сенім артатын үлкендерге болып жатқан қысым туралы айту;Қудалауға қатігездікпен жауап берем деп үміттену дұрыс емес. Бұл тағы да басқа мәселелерді тудыруы мүмкін;Егер буллингтің куәгері болған жағдайда оны назардан тыс қалдырмау керекпіз.
|
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар
|
|
Сабақ ортасы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабақ
Сабақтың мақсаты: оқушыларға шұғыл қызмет нөмірлерін қолдануды үйрету. Сабақтың барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. Постерді қарап шығыңдар. Сабақтың тақырыбын анықтаңдар.
3. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау - Төтенше қызмет нөмірлері туралы не білесіңдер? «Төтенше» деген сөздің мағынасын түсіндіріңдер. -Адамдар бұл нөмірлерді қандай жағдайларда қолданады? 4. Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындау шешімдері. Топпен жұмыс. Педагог жұппен жұмыс істеуді ұсынады. 1-оқушы – диспетчер, 2-оқушы – қиын жағдайға тап болған адам. 1-топ: өрт; 2-топ: бұзақылардың шабуылы; 3-топ: көшеде ес-түссіз жатқан адам; 4-топ: пәтердегі газ иісі; 5-топ: терең шұңқырға құлаған бала. 2 мин уақыт беріледі. Әр топ берілген тақырып бойынша дайындалып, іс- әрекеттерін, төтенше қызмет нөмірін қалай қолданғанын сынып алдында көрсетуі керек. Әр топ жұмысы жеке тыңдалады. 5. Қорытынды. Рефлексия (2минут) -Төтенше қызметті көмекке шақыру сендерге қиын болды ма, әлде жеңіл ме? -Қиындыққа ұшыраған адамға көмектесу үшін ең бастысы нені білу керек? (Сасқалақтамау, не болғанын анық, дұрыс түсіндіру, төтенше қызметке мекенжайды дұрыс айту) Үй тапсырмасы: жедел жәрдем нөмірлері бар жадынама дайындаңыз, әдемі безендіріңіз және досыңызға беріңіз. Пайдалы сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS- IEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
«Есте сақта!» Өрт күзеті 101 Полиция 102 Жедел жәрдем 103 Төтенше газ қызметі 104,112 Бірыңғай құтқару қызметі 112 «111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған. - «111» нөмірі – 24/7 байланыста - «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды 111 - «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста. 3. Практикалық бөлім. (6 минут) Жағдайларды талдау. Төтенше жағдайға қоңырау шалған кезде, сізге хабарлау керек: 1. Алдымен қоңырау шалу керек: мекенжайды айтып, байланыс үзілсе де, құтқарушылар қайда бару керектігін біледі. 2. Бұл қайда болды: аулада, пәтерде, қоймада және тағы басқа жерлерді нақты айту керек. 3. Не болғанын нақты хабарлау: теледидар, жиһаз жанып тұр; газдың иісі сезіледі. Егер диспетчер сұраса сіз үйдің, пәтердің нөмірін, кіре беріске кіру кодын және барлық қажетті мәліметтерді нақтылап айту керек.
Пайдалы сілтемелер: https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij https://youtu.be/XN1hCSucuqQ?si=d0QrFl9yslUOu2dn https://youtu.be/ylMqQnk_eq4?si=zzekmQUmfe_7ldVC
|
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн Плакаттар мен қағаздар
|
|
Ортасы (15 мин)
|
Оқушылар сіздер буллингтен қорғану үшін не істейсіздер? Мұғалім:. Шығармашылық жұмыс Эссе жазу. |
Оқушылар эссе жазады.Эсседе оқушылар өз ойын жазады және оқиды.Пікір алмасады.
|
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар |
|
Соңы 5 мин
|
Қажетті білімді толық меңгердім бе? Қай дағдыларды қалыптастырдым? Үйге тапсырма Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? Баяндама жазып келу
|
Сабақ аяқталған соң, оқушылар стикерге өз ойларын жазып,пікір алмасады. |
Дәптер, қаламдар Аудио және бейнемазмұн (буллингке қарсы бейнемазмұн немесе роликтер) Плакаттар мен қағаздар |
шағым қалдыра аласыз



















