|
Тәрбие сағаты |
«Буллингтен қорған!» |
||||||||||||||||
|
Сынып жетекші |
|
||||||||||||||||
|
Күні: |
10.02.2025 ж |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
6в |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы:№21-сабақ 10-мин ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРДІҢ НӨМІРЛЕРІ» |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қоғамда орын алып отырған жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию секілді жағдайлардың алдын алу - оқушыларды шұғыл қызмет желілеріне дұрыс және тиімді қоңырау шалуға үйрету және жылдам әрекет ету үшін оларға қажетті ақпаратты беру. |
||||||||||||||||
|
Қаіпсіздік мақсаты |
Оқушылардың қауіп төнген жағдайда жедел қызмет пен сенім телефондарына дұрыс хабарласу дағдыларын дамыту. |
||||||||||||||||
|
Құндылық |
Ақпан-жасампаздық және жаңашылдық айы |
||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
2-апта дәйексөзі: Шығармашыл бала-ойлы бала |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
7 минут
Сабақтың басы 23 минут Қауіпсіздік сабағы -10мин Қорытынды 5-мин |
1. Ұйымдастыру. Әнұран орындау. Оқушылардың назарларын шараға аударып, қызығушылықтарын ояту.(Жай әуен тыңдап,соның ырғағында бір-біріне сәттілік тілейді) 2. Ой шақыру. Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! – - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне тұрайық. - Біз неге шеңберге тұрып, сабақты бастадық? Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілейміз. «Миға шабул» 1. Буллинг деген не? 2. Кибербуллинг деген не? Буллинг деген не? Қорлау (буллинг) – басқа адамның жанын ауырту мақсатында агрессияны қолдану. Қорлау жәбірленушіге ауыртпалық пен қайғы әкеледі. Оның агрессив мінез-құлықтың басқа түрлерінен ерекшелігі – бірнеше рет қайталанады және жеке адамға немесе топқа бағытталады. Бүгінде буллинг әлем мектеп¬те¬рінде кеңінен таралып отыр. Буллинг сөзі ағылшын тілінің bully, яғни қорқыту ұғымын береді. Бұл физикалық агрессия¬ны ғана емес, психологиялық қысым, қорқыту, тартып алу, қорлау дегенді білдіреді. Мұндай теріс әрекеттер физикалық байланыс, сөздер немесе басқа да әдістер түрінде болуы мүмкін. Мысалы, бет көрінісін өзгерту немесе әдепсіз қимыл, сондай-ақ буллингтің құрбанын топтан, қауымдастықтан әдейі шығарып тастауға ұмтылу. Кибербуллинг дегеніміз не? Кибербуллинг – адамды интернетте, мысалы әлеуметтік желілерде қорлау немесе қудалау. Кез келген адамның кибербуллингке ұшырауы мүмкін екені есіңде болсын. Егер де сенімен бұндай жағдай орын алып жатса, ол сенің кінәң емес. Дегенмен саған онлайн қауіпсіздігін сақтау қажет. Және көмек сұраудан қорықпа, бұл – әлсіздік емес. 1-тапсырма (жеке жұмыс) Жағдаяттарды талдау. Не істер едің? 2-тапсырма «Буллинге жол жоқ» көрініс Оқушылар сәлемдеседі. Шеңберде тұрып оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Мысалы:Салем! Сәлеметсің бе? Есен-амансың ба? Қалайсың? Жағдаяттарды талдайды Егер де: 1 оқушы саған зұлым, ренішті хабарламалар, смс немесе электронды хаттар (email) жазса 2 оқушы сені қорлайтын бейнероликтер, суреттер, өсек немесе жалған сөздер таратса 3 оқушы әлеуметтік желілерде сенің атыңнан жалған аккаунттар құрып, онда ерсi фотосуреттерді орналастырса . Кіріспе Мұғалім: мүмкін сіздің араңызда төтенше жағдайдың куәгері болған адамдар бар шығар. Сіздердің әрқайсыларыңыз зардап шеккендерге көмектесуге ниет білдіресіз. Мұны зиян келтірмес үшін қалай дұрыс жасау керек? Ол үшін жедел қызметтердің нөмірлері бар, олар бізге көмектеседі.
«Есте сақта!»
Әр өңірде бала құқықтары жөніндегі өңірлік уәкіл жұмыс істейді, оған кез келген жағдайда жүгінуге болады. Өңірлік уәкілдің номерін көрсетілген сілтемелер арқылы білуге болады: https://www.instagram.com/p/C-W91yCsA_N/?igsh=MXBtMGVremhoYzMzag== https://www.instagram.com/p/C-W-EuCMB4Q/?igsh=MWJ1bHcyNjFlaW55Mg== немесе 111 нөміріне қоңырау шалу арқылы біле аласыз. Сондай-ақ, бала құқықтары бұзылған жағдайда, бала құқықтары жөніндегі республикалық уәкілге келесі сілтеме бойынша жүгінуге болады: https://www.instagram.com/zakiyevadinara?igsh=dWZ1cnNxdGI4bm9n немесе Балалардың құқықтарын қорғау комитетіне: https://www.instagram.com/kopd_mp_rk?igsh=MWZvZnlibmdkOWtyNQ%3D%3D&utm_source=qr жүгіне аласыз. 3. ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІМ - Кездесудің соңында қорқыту жағдайына жол бермеу туралы ойланайық ... «Логикалық тізбек» жаттығуы Жаттығудың сипаттамасы. Педагог шеңбердегі бірінші қатысушыны негізгі сөйлемді жалғастыруға шақырады: «Бұзақылыққа қатысушы болмау үшін сізге ... керек». Тренинг алдыңғы қатысушы құрастырған сөз тіркесі негізінде шеңбердегі келесі қатысушыға негізгі сөз тіркесін құрастырады. Мысалы, «Бұзақылықтың қатысушысы болмау үшін сіз ... кез келген жағдайда өзіңізді қорғай білуіңіз керек». Содан кейін «Кез келген жағдайда өзіңізді қорғай білу үшін ... өзіңізге сенімді болуыңыз керек». Осылайша, келесі қатысушыға арналған сөйлем келесідей естіледі: «Өз-өзіне сенімді болу үшін ...». Жаттығу логикалық тізбек қатысушылардың бүкіл шеңберінен өткенше орындалады. Соңында жаттықтырушы өзінің бірінші түйінді фразасын қайталап, соңғы қатысушы айтқан оймен аяқтайды. – Әрине, сіз біздің мәселелердің жай-күйі оларға қалай қарауымызға байланысты екеніне сенімдісіз. Қысым мен қудалау жағдайында бізге қойылған сынаққа қалай жауап беретініміз де өте маңызды. Қорқытудың құрбаны болмау үшін өзіңізге тек оң көзқарастарды беруді үйреніңіз және эмоцияларыңызды басқаруға тырысатындарға сенімді және әзілмен жауап беріңіз. Жаттығу жасайық... «Бірақ...» жаттығуы - Қасиеттеріміз жазылған парақтарға тағы бір назар аударайық. Олардың жағымсыз қасиетін кім айта алады? Өзіңіздің жағымсыз қасиетіңізді айтып, осы шақыру фразасына жауап беруіңіз керек. Мысалы, шақыру фразасы «Мен семізмін!». Қатысушы осы сөйлемге жауап ретінде мынаны ұсына алады: «Сонымен не болады! Бірақ менде аппетитпен проблемалар жоқ» немесе «Не болады! Бірақ мен жақсы адаммын, өйткені мен әрқашан көп. - Біз бүгін өте жемісті жұмыс жасадық, сондықтан біз бәріміз тамаша стипендиаттармыз! Кездесуде алған білім мен практикалық тәжірибе алдағы өміріңізге көмектеседі деп сенемін. Бірақ қорқыту мәселесін өз бетімен жеңе алатынына сенімді емес адамдар үшін «Қорлаудың құрбаны болған бала не істеу керек?» жадынамасын алуды ұсынамын. Барлығына көп рахмет және жақын арада кездескенше! Үй тапсырмасы: «Буллингке қарсы әрекет» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді Психологиялық ахуал Мектепте сөзбен мазақтау. Әлеуметтік желідегі кибербуллинг. Достар арасында физикалық буллинг. Оқушыларға буллинг жағдайындағы әрекет ету жолдарын түсіндіру: Өз құқықтарын қорғау; Көмек сұрау (мұғалімнен, ата-анадан); Өзгелерге қолдау көрсету. Оқушылар өз ойларын қағазға жазып, талқылайды. Сабақтың негізгі идеяларын қайталау: Буллингтің зияны және оған қарсы әрекет ету жолдары. Оқушылардан сабақ туралы ойларын сұрау: «Сіз үшін ең маңызды ақпарат қандай болды?» Оқушыларға қауіпті жағдайда өрт сөндіру бөліміне, полицияға, жедел жәрдемге, авариялық газ қызметіне, бірыңғай құтқару қызметіне және 111 байланыс орталығына дұрыс хабарласуды үйренеді..
|
Слайдтар https://www.instagram.com/p/C-W91yCsA_N/?igsh=MXBtMGVremhoYzMzag== https://www.instagram.com/p/C-W-EuCMB4Q/?igsh=MWJ1bHcyNjFlaW55Mg== Балалардың құқықтарын қорғау комитетіне: https://www.instagram.com/kopd_mp_rk?igsh=MWZvZnlibmdkOWtyNQ%3D%3D&utm_source=qr жүгіне аласыз. |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
буллингтен қорған 6-сынып тәрбие сағаты 10,02,25ж
буллингтен қорған 6-сынып тәрбие сағаты 10,02,25ж
|
Тәрбие сағаты |
«Буллингтен қорған!» |
||||||||||||||||
|
Сынып жетекші |
|
||||||||||||||||
|
Күні: |
10.02.2025 ж |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
6в |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы:№21-сабақ 10-мин ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРДІҢ НӨМІРЛЕРІ» |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қоғамда орын алып отырған жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию секілді жағдайлардың алдын алу - оқушыларды шұғыл қызмет желілеріне дұрыс және тиімді қоңырау шалуға үйрету және жылдам әрекет ету үшін оларға қажетті ақпаратты беру. |
||||||||||||||||
|
Қаіпсіздік мақсаты |
Оқушылардың қауіп төнген жағдайда жедел қызмет пен сенім телефондарына дұрыс хабарласу дағдыларын дамыту. |
||||||||||||||||
|
Құндылық |
Ақпан-жасампаздық және жаңашылдық айы |
||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
2-апта дәйексөзі: Шығармашыл бала-ойлы бала |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
7 минут
Сабақтың басы 23 минут Қауіпсіздік сабағы -10мин Қорытынды 5-мин |
1. Ұйымдастыру. Әнұран орындау. Оқушылардың назарларын шараға аударып, қызығушылықтарын ояту.(Жай әуен тыңдап,соның ырғағында бір-біріне сәттілік тілейді) 2. Ой шақыру. Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! – - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне тұрайық. - Біз неге шеңберге тұрып, сабақты бастадық? Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілейміз. «Миға шабул» 1. Буллинг деген не? 2. Кибербуллинг деген не? Буллинг деген не? Қорлау (буллинг) – басқа адамның жанын ауырту мақсатында агрессияны қолдану. Қорлау жәбірленушіге ауыртпалық пен қайғы әкеледі. Оның агрессив мінез-құлықтың басқа түрлерінен ерекшелігі – бірнеше рет қайталанады және жеке адамға немесе топқа бағытталады. Бүгінде буллинг әлем мектеп¬те¬рінде кеңінен таралып отыр. Буллинг сөзі ағылшын тілінің bully, яғни қорқыту ұғымын береді. Бұл физикалық агрессия¬ны ғана емес, психологиялық қысым, қорқыту, тартып алу, қорлау дегенді білдіреді. Мұндай теріс әрекеттер физикалық байланыс, сөздер немесе басқа да әдістер түрінде болуы мүмкін. Мысалы, бет көрінісін өзгерту немесе әдепсіз қимыл, сондай-ақ буллингтің құрбанын топтан, қауымдастықтан әдейі шығарып тастауға ұмтылу. Кибербуллинг дегеніміз не? Кибербуллинг – адамды интернетте, мысалы әлеуметтік желілерде қорлау немесе қудалау. Кез келген адамның кибербуллингке ұшырауы мүмкін екені есіңде болсын. Егер де сенімен бұндай жағдай орын алып жатса, ол сенің кінәң емес. Дегенмен саған онлайн қауіпсіздігін сақтау қажет. Және көмек сұраудан қорықпа, бұл – әлсіздік емес. 1-тапсырма (жеке жұмыс) Жағдаяттарды талдау. Не істер едің? 2-тапсырма «Буллинге жол жоқ» көрініс Оқушылар сәлемдеседі. Шеңберде тұрып оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Мысалы:Салем! Сәлеметсің бе? Есен-амансың ба? Қалайсың? Жағдаяттарды талдайды Егер де: 1 оқушы саған зұлым, ренішті хабарламалар, смс немесе электронды хаттар (email) жазса 2 оқушы сені қорлайтын бейнероликтер, суреттер, өсек немесе жалған сөздер таратса 3 оқушы әлеуметтік желілерде сенің атыңнан жалған аккаунттар құрып, онда ерсi фотосуреттерді орналастырса . Кіріспе Мұғалім: мүмкін сіздің араңызда төтенше жағдайдың куәгері болған адамдар бар шығар. Сіздердің әрқайсыларыңыз зардап шеккендерге көмектесуге ниет білдіресіз. Мұны зиян келтірмес үшін қалай дұрыс жасау керек? Ол үшін жедел қызметтердің нөмірлері бар, олар бізге көмектеседі.
«Есте сақта!»
Әр өңірде бала құқықтары жөніндегі өңірлік уәкіл жұмыс істейді, оған кез келген жағдайда жүгінуге болады. Өңірлік уәкілдің номерін көрсетілген сілтемелер арқылы білуге болады: https://www.instagram.com/p/C-W91yCsA_N/?igsh=MXBtMGVremhoYzMzag== https://www.instagram.com/p/C-W-EuCMB4Q/?igsh=MWJ1bHcyNjFlaW55Mg== немесе 111 нөміріне қоңырау шалу арқылы біле аласыз. Сондай-ақ, бала құқықтары бұзылған жағдайда, бала құқықтары жөніндегі республикалық уәкілге келесі сілтеме бойынша жүгінуге болады: https://www.instagram.com/zakiyevadinara?igsh=dWZ1cnNxdGI4bm9n немесе Балалардың құқықтарын қорғау комитетіне: https://www.instagram.com/kopd_mp_rk?igsh=MWZvZnlibmdkOWtyNQ%3D%3D&utm_source=qr жүгіне аласыз. 3. ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІМ - Кездесудің соңында қорқыту жағдайына жол бермеу туралы ойланайық ... «Логикалық тізбек» жаттығуы Жаттығудың сипаттамасы. Педагог шеңбердегі бірінші қатысушыны негізгі сөйлемді жалғастыруға шақырады: «Бұзақылыққа қатысушы болмау үшін сізге ... керек». Тренинг алдыңғы қатысушы құрастырған сөз тіркесі негізінде шеңбердегі келесі қатысушыға негізгі сөз тіркесін құрастырады. Мысалы, «Бұзақылықтың қатысушысы болмау үшін сіз ... кез келген жағдайда өзіңізді қорғай білуіңіз керек». Содан кейін «Кез келген жағдайда өзіңізді қорғай білу үшін ... өзіңізге сенімді болуыңыз керек». Осылайша, келесі қатысушыға арналған сөйлем келесідей естіледі: «Өз-өзіне сенімді болу үшін ...». Жаттығу логикалық тізбек қатысушылардың бүкіл шеңберінен өткенше орындалады. Соңында жаттықтырушы өзінің бірінші түйінді фразасын қайталап, соңғы қатысушы айтқан оймен аяқтайды. – Әрине, сіз біздің мәселелердің жай-күйі оларға қалай қарауымызға байланысты екеніне сенімдісіз. Қысым мен қудалау жағдайында бізге қойылған сынаққа қалай жауап беретініміз де өте маңызды. Қорқытудың құрбаны болмау үшін өзіңізге тек оң көзқарастарды беруді үйреніңіз және эмоцияларыңызды басқаруға тырысатындарға сенімді және әзілмен жауап беріңіз. Жаттығу жасайық... «Бірақ...» жаттығуы - Қасиеттеріміз жазылған парақтарға тағы бір назар аударайық. Олардың жағымсыз қасиетін кім айта алады? Өзіңіздің жағымсыз қасиетіңізді айтып, осы шақыру фразасына жауап беруіңіз керек. Мысалы, шақыру фразасы «Мен семізмін!». Қатысушы осы сөйлемге жауап ретінде мынаны ұсына алады: «Сонымен не болады! Бірақ менде аппетитпен проблемалар жоқ» немесе «Не болады! Бірақ мен жақсы адаммын, өйткені мен әрқашан көп. - Біз бүгін өте жемісті жұмыс жасадық, сондықтан біз бәріміз тамаша стипендиаттармыз! Кездесуде алған білім мен практикалық тәжірибе алдағы өміріңізге көмектеседі деп сенемін. Бірақ қорқыту мәселесін өз бетімен жеңе алатынына сенімді емес адамдар үшін «Қорлаудың құрбаны болған бала не істеу керек?» жадынамасын алуды ұсынамын. Барлығына көп рахмет және жақын арада кездескенше! Үй тапсырмасы: «Буллингке қарсы әрекет» тақырыбында шағын эссе жазу. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді Психологиялық ахуал Мектепте сөзбен мазақтау. Әлеуметтік желідегі кибербуллинг. Достар арасында физикалық буллинг. Оқушыларға буллинг жағдайындағы әрекет ету жолдарын түсіндіру: Өз құқықтарын қорғау; Көмек сұрау (мұғалімнен, ата-анадан); Өзгелерге қолдау көрсету. Оқушылар өз ойларын қағазға жазып, талқылайды. Сабақтың негізгі идеяларын қайталау: Буллингтің зияны және оған қарсы әрекет ету жолдары. Оқушылардан сабақ туралы ойларын сұрау: «Сіз үшін ең маңызды ақпарат қандай болды?» Оқушыларға қауіпті жағдайда өрт сөндіру бөліміне, полицияға, жедел жәрдемге, авариялық газ қызметіне, бірыңғай құтқару қызметіне және 111 байланыс орталығына дұрыс хабарласуды үйренеді..
|
Слайдтар https://www.instagram.com/p/C-W91yCsA_N/?igsh=MXBtMGVremhoYzMzag== https://www.instagram.com/p/C-W-EuCMB4Q/?igsh=MWJ1bHcyNjFlaW55Mg== Балалардың құқықтарын қорғау комитетіне: https://www.instagram.com/kopd_mp_rk?igsh=MWZvZnlibmdkOWtyNQ%3D%3D&utm_source=qr жүгіне аласыз. |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














