|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Күні: |
05.05.2025 |
|
|
Сынып: 11 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!»
«Іс- шараларда қауіпсіз ортаны |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға буллинг (қорлау, мазақ ету) ұғымын түсіндіру; Буллингтің түрлері мен салдары туралы ақпарат беру; Қарым-қатынаста құрмет пен достықты дәріптеу; Оқушыларға түрлі іс-шараларда қауіпсіздік ережелерін түсіндіру Қауіпсіз орта құру және қауіптерді алдын алу жолдарын үйрету Қауіпсіздік мәдениетін дамыту және жауапкершілік сезімін арттыру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! «Адалдық» сөзіне ассоциация құру: оқушылар адалдықты сипаттайтын сөздер айтады (шыншылдық, әділдік, тазалық, т.б.). |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді |
|
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы |
Кіріспе әңгіме: Мұғалім буллинг туралы түсіндіреді: Буллинг — біреуді қайталап қорлау, мазақ ету, қоқан-лоққы көрсету Түрлері: физикалық, сөздік, кибербуллинг (интернет арқылы) Нақты өмірден мысалдар келтіру (бейнеролик көрсетуге болады) Топтық жұмыс / Ситуациялық тапсырмалар: Жағдаяттарды талдау: Мысалы: «Маратты сыныптастары мазақ етеді. Ол не істеуі керек?» Әр топ өз шешімін ұсынады «Не істеу керек / Не істеуге болмайды» постер жасау Қорғану жолдары: Ата-анаға, мұғалімге, мектеп психологына айту 111 – Балаларға арналған сенім телефоны Досыңмен бірге жүру, кибербуллингтен сақ болу |
Оқушылар өз жауаптарын ортаға салады.
Топтар өз тақырыптары бойынша постер дайындайды және қорғайды.
|
Оқушылар бірін -бірі бағалайды |
Ақ қағаз, фломастерлер |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия / Қорытынды: «Сен не үйрендің?» сұрақ-жауап «Буллингке жол жоқ!» ұранын жазу немесе сурет салу Психологиялық жаттығу: «Қауіпсіз жүрек» (қағаз жүрекке өз тілегін жазу) Үй тапсырмасы: Үйде ата-анамен буллинг туралы сөйлесу «Достық пен сыйластық» туралы сурет салу |
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
|
Ақ қағаз |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру. Оқушыларға іс-шараларға қатысқан кезде кездесетін қауіптер туралы сұрақ қою: «Іс-шара кезінде қандай қауіптер болуы мүмкін?» Жаңа тақырыпты түсіндіру 1. Іс-шараларда қауіпсіз орта дегеніміз не? Қауіпсіз орта – адамдардың денсаулығы мен өміріне қауіп төндірмейтін жағдай жасау. Іс-шараға қатысушылардың қауіпсіздігіне, физикалық және психологиялық жайлылығына көңіл бөлу керек. 2. Іс-шараларда кездесетін қауіптер: Физикалық қауіптер: Жарақат алу, апаттар (жол апаттары, ауыр құралдардың қолданылуы, үзіліс кезінде оқыс жағдайлар) Психологиялық қауіптер: Психологиялық қысым, агрессия, қақтығыстар Төтенше жағдайлар: Өрт, адам көп жиналатын жерлерде тәртіп бұзылуы, су басу Құралдардың дұрыс қолданылмауы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталмауы 3. Қауіпсіз іс-шара ұйымдастыру ережелері: Іс-шараны ұйымдастырмас бұрын қауіпсіздік шараларын жоспарлау Қатысушыларды іс-шара барысында қауіпсіздік ережелерімен таныстыру Қауіпті аймақтар мен жағдайларды анықтап, алдын алу шараларын енгізу Құрал-жабдықтардың, техника мен жабдықтардың дұрыс жұмыс істейтінін тексеру Құтқару қызметтерінің байланыс нөмірлерін дайындау, алғашқы медициналық көмек көрсету Топтық жұмыс / Жағдаяттарды талдау Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа іс-шара өткізу кезінде қауіпсіздік шараларын құру тапсырмасын беріңіз: 1. Топ 1: Спорттық жарыс өткізу. Қауіпсіздік шаралары мен ережелерін құрастырыңыз. 2. Топ 2: Ашық ауада концерт ұйымдастыру. Қауіпсіздікті қалай қамтамасыз етесіз? 3. Топ 3: Мектептің қорытынды кешін өткізу. Қауіпсіздік ережелерін жоспарлаңыз. Топтар өз ойларын ортаға салып, шешімдерін сыныпқа таныстырады. Ойын / Сергіту сәті: "Қауіпсіздікті сақтаушы" ойыны: Мұғалім іс-шараның әртүрлі кезеңдерінде қандай қауіпсіздік шаралары жасалуы керек екенін айтады, оқушылар жауап береді. Мысалы: «Іс-шарада адам көп, адамдар бірі-бірін басып кетуі мүмкін. Қандай шара қолдану керек?» «Техникалық құралдар қолданылған кезде қауіпсіздік үшін не істеу керек?» Қорытынды Іс-шаралар кезінде қауіпсіздікті сақтау – әрбір қатысушының жауапкершілігі Қауіпсіз орта қалыптастыру үшін алдын ала дайындық, дұрыс жоспарлау және ережелерді сақтау қажет Қауіпсіздік мәдениеті – әркімнің міндеті Үй тапсырмасы: «Іс-шараларда қауіпсіздік ережелері» тақырыбы бойынша шағын постер дайындау Қауіпсіз орта құру туралы эссе жазу |
Оқушылар тақырыпты сұрақтарға жауап беру арқылы түсінеді. Сұрақтарға жауап береді. Талқылау сұрақтарын талдайды. |
Мотивациялық сөздер Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Жағдайларды талқылау мен шешімдерді ұсыну. Топтық жұмыстағы белсенділік. Сабақ соңындағы рефлексия сапасы. |
Презентация, еңбек қауіпсіздігі туралы ақпараттық парақшалар. Қауіпсіздік белгілері мен құралдары (каска, қолғап, қорғаныс көзілдірігі және т.б.). Ситуациялық тапсырмалар, топтық жұмысқа арналған материалдар. Бейнематериалдар Презентация (зорлық-зомбылық түрлері мен олардан қорғану туралы). Видеоматериалдар (зорлық-зомбылықты болдырмау туралы). Жағдайлық тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Буллингтен қорған!» «Іс- шараларда қауіпсіз ортаны
«Буллингтен қорған!» «Іс- шараларда қауіпсіз ортаны
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Күні: |
05.05.2025 |
|
|
Сынып: 11 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!»
«Іс- шараларда қауіпсіз ортаны |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға буллинг (қорлау, мазақ ету) ұғымын түсіндіру; Буллингтің түрлері мен салдары туралы ақпарат беру; Қарым-қатынаста құрмет пен достықты дәріптеу; Оқушыларға түрлі іс-шараларда қауіпсіздік ережелерін түсіндіру Қауіпсіз орта құру және қауіптерді алдын алу жолдарын үйрету Қауіпсіздік мәдениетін дамыту және жауапкершілік сезімін арттыру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! «Адалдық» сөзіне ассоциация құру: оқушылар адалдықты сипаттайтын сөздер айтады (шыншылдық, әділдік, тазалық, т.б.). |
Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді |
|
Көңілді әуен
|
|
Сабақтың ортасы |
Кіріспе әңгіме: Мұғалім буллинг туралы түсіндіреді: Буллинг — біреуді қайталап қорлау, мазақ ету, қоқан-лоққы көрсету Түрлері: физикалық, сөздік, кибербуллинг (интернет арқылы) Нақты өмірден мысалдар келтіру (бейнеролик көрсетуге болады) Топтық жұмыс / Ситуациялық тапсырмалар: Жағдаяттарды талдау: Мысалы: «Маратты сыныптастары мазақ етеді. Ол не істеуі керек?» Әр топ өз шешімін ұсынады «Не істеу керек / Не істеуге болмайды» постер жасау Қорғану жолдары: Ата-анаға, мұғалімге, мектеп психологына айту 111 – Балаларға арналған сенім телефоны Досыңмен бірге жүру, кибербуллингтен сақ болу |
Оқушылар өз жауаптарын ортаға салады.
Топтар өз тақырыптары бойынша постер дайындайды және қорғайды.
|
Оқушылар бірін -бірі бағалайды |
Ақ қағаз, фломастерлер |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия / Қорытынды: «Сен не үйрендің?» сұрақ-жауап «Буллингке жол жоқ!» ұранын жазу немесе сурет салу Психологиялық жаттығу: «Қауіпсіз жүрек» (қағаз жүрекке өз тілегін жазу) Үй тапсырмасы: Үйде ата-анамен буллинг туралы сөйлесу «Достық пен сыйластық» туралы сурет салу |
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
|
Ақ қағаз |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру. Оқушыларға іс-шараларға қатысқан кезде кездесетін қауіптер туралы сұрақ қою: «Іс-шара кезінде қандай қауіптер болуы мүмкін?» Жаңа тақырыпты түсіндіру 1. Іс-шараларда қауіпсіз орта дегеніміз не? Қауіпсіз орта – адамдардың денсаулығы мен өміріне қауіп төндірмейтін жағдай жасау. Іс-шараға қатысушылардың қауіпсіздігіне, физикалық және психологиялық жайлылығына көңіл бөлу керек. 2. Іс-шараларда кездесетін қауіптер: Физикалық қауіптер: Жарақат алу, апаттар (жол апаттары, ауыр құралдардың қолданылуы, үзіліс кезінде оқыс жағдайлар) Психологиялық қауіптер: Психологиялық қысым, агрессия, қақтығыстар Төтенше жағдайлар: Өрт, адам көп жиналатын жерлерде тәртіп бұзылуы, су басу Құралдардың дұрыс қолданылмауы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталмауы 3. Қауіпсіз іс-шара ұйымдастыру ережелері: Іс-шараны ұйымдастырмас бұрын қауіпсіздік шараларын жоспарлау Қатысушыларды іс-шара барысында қауіпсіздік ережелерімен таныстыру Қауіпті аймақтар мен жағдайларды анықтап, алдын алу шараларын енгізу Құрал-жабдықтардың, техника мен жабдықтардың дұрыс жұмыс істейтінін тексеру Құтқару қызметтерінің байланыс нөмірлерін дайындау, алғашқы медициналық көмек көрсету Топтық жұмыс / Жағдаяттарды талдау Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа іс-шара өткізу кезінде қауіпсіздік шараларын құру тапсырмасын беріңіз: 1. Топ 1: Спорттық жарыс өткізу. Қауіпсіздік шаралары мен ережелерін құрастырыңыз. 2. Топ 2: Ашық ауада концерт ұйымдастыру. Қауіпсіздікті қалай қамтамасыз етесіз? 3. Топ 3: Мектептің қорытынды кешін өткізу. Қауіпсіздік ережелерін жоспарлаңыз. Топтар өз ойларын ортаға салып, шешімдерін сыныпқа таныстырады. Ойын / Сергіту сәті: "Қауіпсіздікті сақтаушы" ойыны: Мұғалім іс-шараның әртүрлі кезеңдерінде қандай қауіпсіздік шаралары жасалуы керек екенін айтады, оқушылар жауап береді. Мысалы: «Іс-шарада адам көп, адамдар бірі-бірін басып кетуі мүмкін. Қандай шара қолдану керек?» «Техникалық құралдар қолданылған кезде қауіпсіздік үшін не істеу керек?» Қорытынды Іс-шаралар кезінде қауіпсіздікті сақтау – әрбір қатысушының жауапкершілігі Қауіпсіз орта қалыптастыру үшін алдын ала дайындық, дұрыс жоспарлау және ережелерді сақтау қажет Қауіпсіздік мәдениеті – әркімнің міндеті Үй тапсырмасы: «Іс-шараларда қауіпсіздік ережелері» тақырыбы бойынша шағын постер дайындау Қауіпсіз орта құру туралы эссе жазу |
Оқушылар тақырыпты сұрақтарға жауап беру арқылы түсінеді. Сұрақтарға жауап береді. Талқылау сұрақтарын талдайды. |
Мотивациялық сөздер Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Жағдайларды талқылау мен шешімдерді ұсыну. Топтық жұмыстағы белсенділік. Сабақ соңындағы рефлексия сапасы. |
Презентация, еңбек қауіпсіздігі туралы ақпараттық парақшалар. Қауіпсіздік белгілері мен құралдары (каска, қолғап, қорғаныс көзілдірігі және т.б.). Ситуациялық тапсырмалар, топтық жұмысқа арналған материалдар. Бейнематериалдар Презентация (зорлық-зомбылық түрлері мен олардан қорғану туралы). Видеоматериалдар (зорлық-зомбылықты болдырмау туралы). Жағдайлық тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
шағым қалдыра аласыз













