Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 18- САБАҚ 5 -сыныптар: «Қауіпсіз ашық ойын алаңының ережелері» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Оқушыларға буллингтің не екенін түсіндіру. 2. Буллингтің алдын алу және оған қарсы тұру жолдарын үйрету. 3. Эмпатия мен достық қарым-қатынас мәдениетін дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: оқушыларды көшеде қауіпсіз ережелерімен таныстыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті: |
Сабақтың міндеті: Өз өміріне деген қамқорлықпен қарауды тәрбиелеу. |
|
|
Дәйексөз |
Тәртіп – тәрбие бастауы |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, сабақ мақсатын таныстыру. - Топқа бөлу: Оқушыларды түрлі-түсті карточкалар арқылы 3 топқа бөлу. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 8 САБАҚ. «ҚАУІПСІЗ АШЫҚ ОЙЫН АЛАҢЫНЫҢ ЕРЕЖЕЛЕРІ» Сабақ барысы 1. Кіріспе (2 минут) Сәлемдесу: Педагог оқушылармен амандасып, сабақ тақырыбын, мақсатын айтады. Жаңа тақырыпты түсіндіреді. 2. Негізгі бөлім (6 минут) Көшедегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру 1. Қайда бара жатқаныңызды, кіммен және қашан қайтатыныңызды атаанаңызға үнемі ескертіп отырыңыз. Бұл өте маңызды, қауіп төнген жағдайда сізге көмектесе алады! 2. Қараңғыда көшеде жалғыз жүрмеңіз. Бұл жағдай туындаса, тек жарықтандырылған жерлерге барыңыз. Егер сіздің жолыңыз қараңғы және тар аллеялардан өтсе, ата-анаңызға қоңырау шалыңыз және олардан сізбен кездесуін сұраңыз. 3. Телефоннан қатты музыка тыңдау арқылы өзіне назар аудармау, т.б. 4. Пәтер кілттерін мойынға іліп қоюға болмайды және оны шалбардың белдігіне ілуге болмайды. 5. Ешқашан, ешбір жағдайда, қоғамдық орында ұрыспаңыз. 6. Көшеде адамдар сізге келіп, көшені қалай табуға болатынын сұраса, сіз оған қалай жетуге болатынын түсіндіре аласыз, бірақ ешбір жағдайда оларды шығарып салмаңыз. 3. Қорытынды (2 минут) Сабақты қорытындылау Балаларға жедел жәрдем нөмірлерін тарату. 4. Ережелерді қайталау: Осы тақырыпты талқылау ұнады ма? Бұл туралы ата-анаңызға айтасыз ба? «Көшеде қауіпсіз ережесі» бойынша кеңестері бар парақшаны тарату. |
|
Пайдалы сілтемелер: https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij https://orken-instituty.kz/ru/dashboard/cpsp-material/poleznye-materialy-cpsp https://youtu.be/8rz3wsHhc0Y?si=gM_6ok5B2tqAdkJw |
|
Ортасы (20 мин) |
- Талқылау: "Буллинг дегеніміз не?" (Оқушылар өз ойларын айтып, мұғалім толықтырады). - Видеоролик көрсету: Буллинг туралы қысқа фильм (мысалы, буллингтің салдары мен алдын алу жолдары туралы).
Негізгі бөлім 1. *Тапсырма 1: Постер жасау* Әр топқа буллингтің бір аспектісін анықтап, оны қалай шешуге болатынын постер түрінде бейнелеу тапсырмасы беріледі. - Тақырыптар: - Буллингтің түрлері (физикалық, вербалды, кибербуллинг). - Буллингтің құрбанына қалай көмектесеміз? - Буллингті қалай тоқтатуға болады?
*Тапсырма 2: Рөлдік ойын* Топтарға әртүрлі жағдай беріледі: - Бір оқушы басқа біреуді қорқытты. Басқалары қалай әрекет етеді? - Буллинг құрбанына қалай көмектесу керек? - Мұғалімге немесе ата-анаға хабарлау әрекеті қалай орындалады?
Қорытынды бөлім - Әр топ өз жұмыстарын таныстырады. - Мұғалім буллингтің алдын алу үшін маңызды қадамдарды қорытындылайды: - Бір-біріңе құрмет көрсету. - Әртүрлі жағдайда дұрыс шешім қабылдау. - Қиын жағдайларда ересектерден көмек сұрау. |
Оқушылар тыңдайды
Оқушылар белсене қатысады
Рөлдік ойынға қатысады
|
|
|
Соңы
|
- Оқушыларға "Буллинг туралы не білдіңдер?" деген сұрақ қойылады. - Сабақ соңында рефлексия жүргізіледі (стикерлерге сабақ туралы өз ойларын жазу). |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 18- САБАҚ 5 -сыныптар: «Қауіпсіз ашық ойын алаңының ережелері»
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 18- САБАҚ 5 -сыныптар: «Қауіпсіз ашық ойын алаңының ережелері» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Оқушыларға буллингтің не екенін түсіндіру. 2. Буллингтің алдын алу және оған қарсы тұру жолдарын үйрету. 3. Эмпатия мен достық қарым-қатынас мәдениетін дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: оқушыларды көшеде қауіпсіз ережелерімен таныстыру. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті: |
Сабақтың міндеті: Өз өміріне деген қамқорлықпен қарауды тәрбиелеу. |
|
|
Дәйексөз |
Тәртіп – тәрбие бастауы |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, сабақ мақсатын таныстыру. - Топқа бөлу: Оқушыларды түрлі-түсті карточкалар арқылы 3 топқа бөлу. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 8 САБАҚ. «ҚАУІПСІЗ АШЫҚ ОЙЫН АЛАҢЫНЫҢ ЕРЕЖЕЛЕРІ» Сабақ барысы 1. Кіріспе (2 минут) Сәлемдесу: Педагог оқушылармен амандасып, сабақ тақырыбын, мақсатын айтады. Жаңа тақырыпты түсіндіреді. 2. Негізгі бөлім (6 минут) Көшедегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру 1. Қайда бара жатқаныңызды, кіммен және қашан қайтатыныңызды атаанаңызға үнемі ескертіп отырыңыз. Бұл өте маңызды, қауіп төнген жағдайда сізге көмектесе алады! 2. Қараңғыда көшеде жалғыз жүрмеңіз. Бұл жағдай туындаса, тек жарықтандырылған жерлерге барыңыз. Егер сіздің жолыңыз қараңғы және тар аллеялардан өтсе, ата-анаңызға қоңырау шалыңыз және олардан сізбен кездесуін сұраңыз. 3. Телефоннан қатты музыка тыңдау арқылы өзіне назар аудармау, т.б. 4. Пәтер кілттерін мойынға іліп қоюға болмайды және оны шалбардың белдігіне ілуге болмайды. 5. Ешқашан, ешбір жағдайда, қоғамдық орында ұрыспаңыз. 6. Көшеде адамдар сізге келіп, көшені қалай табуға болатынын сұраса, сіз оған қалай жетуге болатынын түсіндіре аласыз, бірақ ешбір жағдайда оларды шығарып салмаңыз. 3. Қорытынды (2 минут) Сабақты қорытындылау Балаларға жедел жәрдем нөмірлерін тарату. 4. Ережелерді қайталау: Осы тақырыпты талқылау ұнады ма? Бұл туралы ата-анаңызға айтасыз ба? «Көшеде қауіпсіз ережесі» бойынша кеңестері бар парақшаны тарату. |
|
Пайдалы сілтемелер: https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij https://orken-instituty.kz/ru/dashboard/cpsp-material/poleznye-materialy-cpsp https://youtu.be/8rz3wsHhc0Y?si=gM_6ok5B2tqAdkJw |
|
Ортасы (20 мин) |
- Талқылау: "Буллинг дегеніміз не?" (Оқушылар өз ойларын айтып, мұғалім толықтырады). - Видеоролик көрсету: Буллинг туралы қысқа фильм (мысалы, буллингтің салдары мен алдын алу жолдары туралы).
Негізгі бөлім 1. *Тапсырма 1: Постер жасау* Әр топқа буллингтің бір аспектісін анықтап, оны қалай шешуге болатынын постер түрінде бейнелеу тапсырмасы беріледі. - Тақырыптар: - Буллингтің түрлері (физикалық, вербалды, кибербуллинг). - Буллингтің құрбанына қалай көмектесеміз? - Буллингті қалай тоқтатуға болады?
*Тапсырма 2: Рөлдік ойын* Топтарға әртүрлі жағдай беріледі: - Бір оқушы басқа біреуді қорқытты. Басқалары қалай әрекет етеді? - Буллинг құрбанына қалай көмектесу керек? - Мұғалімге немесе ата-анаға хабарлау әрекеті қалай орындалады?
Қорытынды бөлім - Әр топ өз жұмыстарын таныстырады. - Мұғалім буллингтің алдын алу үшін маңызды қадамдарды қорытындылайды: - Бір-біріңе құрмет көрсету. - Әртүрлі жағдайда дұрыс шешім қабылдау. - Қиын жағдайларда ересектерден көмек сұрау. |
Оқушылар тыңдайды
Оқушылар белсене қатысады
Рөлдік ойынға қатысады
|
|
|
Соңы
|
- Оқушыларға "Буллинг туралы не білдіңдер?" деген сұрақ қойылады. - Сабақ соңында рефлексия жүргізіледі (стикерлерге сабақ туралы өз ойларын жазу). |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
шағым қалдыра аласыз


