Тақырып бойынша 30 материал табылды

«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы: «Кибербуллингтің түрлері. Әр адамның қауіпсіздігі неде және сіздің әрекеттеріңіздің алгоритмі қандай болуы керек»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы: «Кибербуллингтің түрлері. Әр адамның қауіпсіздігі неде және сіздің әрекеттеріңіздің алгоритмі қандай болуы керек»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сынып жетекшінің аты-жөні


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып сағатының тақырыбы

«Буллингтен қорған!»

Қауіпсіздік сабағы: «Кибербуллингтің түрлері. Әр адамның қауіпсіздігі неде және сіздің әрекеттеріңіздің алгоритмі қандай болуы керек»

Мақсаты

«Буллинг» сөзінің мағынасын ашу, таныту;

Жасөспірімдерар асындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию жағдайлардың алдын алу;

Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу.

Бағалау критерийлері:

«Буллинг» сөзінің мағынасын түсінеді;

Дөрекілік, өктемдік танытатын адамдармен өзін қалай ұстау керектігін үйренеді;

Біреуді мазақтауға, қорлауға, намысына тиюге жол бермейді. Сынып арасында бір-бірін қолдай білуге, сыйластық танытуға үйренеді.

Қауіпсіздік сабағының мақсаты:

Балаларға кибербуллинг жағдайында әрекет етуді және интернетте өзін қалай қорғауды үйрету.


Тәрбие сағатының барысы

Сынып сағатының кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе























Негізгі бөлім


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар назарын сабаққа аудару.

Миға шабуыл

Буллинг дегеніміз не?

Балалар сұраққа жауап береді, пікірал масады.

Сабақтың тақырыбымен, мақсаты ментаныстыру.


Миға шабуыл(бейнеролик)

Мұғалім:

(бейнероликтен кейінгі жетелеуші сұрақтар)

Бұл бейнеролик не туралы?

https://www.youtube.com/watch?v=l5OsvTnwLN4

Видео көресету. Видеодан кейінгі сұрақтар:

Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін?

Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек?

Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше?

Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді, жауаптарына дәлел келтіреді.


Балалар оқиды, талқылайды.

Буллинг әр түрлі мағынаны білдіруі мүмкін. Ол:

адамды мазақтау, қорлау, соқтығысу

оның ақшасын не басқа заттарын тартып алу, оларды бүлдіру

сол жайында өсек тарату

оны елемеу немесе жекелету

ренжітетін, жаман әзіл айтып, басқа адамдардың алдында ыңғайсыз жағдайға қою

ұрып-соғу, тепкілеу, итеру немесе басқаша зақым келтіру

қоқан-лоқы көрсету немесе қорқыту

Буллинг онлайн немесе телефон арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Олардың қатарына ренішті хабарламалар мен суреттер, зұлым мінеп-сынаулар жіберу жатады. Бұлардың барлығы кибербуллинг деп аталады.

Түрлері бойынша слайд көрсетіледі.

Расисттік буллинг

Біреудің нәсіліне, түсіне, нанымына байланысты басқаша көзқарас туындау. Сондай-ақ адамның нәсіліне қарай жағымсыз сөздер айту жатады.

Таптық буллинг

Адамдар біреудің белгілі бір әлеуметтік тапқа жататындығын анықтағаннан кейін, сол адамға жаман көзбен қарау. Мысалы, біреулер «ауылдан келген» деп адамды жекелету.

Адамның сырт келбетіне қатысты буллинг

Біреуді көпшілікке ұқсамағандығы үшін кемсіту, мысалы адамның шашы жирен болуы немесе қысқа бойлы болуы, я болмаса көзілдірік киіп жүруі үшін.

Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек?

Батыл болуға үйрен

Батыл болу деген агрессия танытпай, өзіңді қорғай білу. Сен өз ойыңды дөрекі және ызалы сөздерсіз білдіруге үйрене аласың.

Кейде біреумен келіспеген жағдайда өзіңді шын мәнінде қалай сезінетініңді жеткізу қиын. Дегенмен сен батылдыққа үйрене аласың. Ол үшін айтқың келетін сөздерді қағазға жазып, ал уақыты келгенде айтып қал. Кезі жеткенде сенің батылдығыңның арқасында барлық қорлық пен қорқытулар тоқтайды.

Құрбыңмен/досыңмен бөліс

Достарың сені оларға барлық оқиғаны ашып айтпасаң да, саған қолдау көрсете алады. Олар сені қолдап, көңіліңді көтере алады.

Ересек адамдармен бөліс

Олар сені қолдап, мәселені шешуде ақыл-кеңес бере алады.

Сондай-ақ,111сенім телефонына қоңырау шалуыңа болады. Онда саған көмек пен қолдау көрсетіледі.

Мұғаліммен бөліс

Мектебіңдегі мұғалімдер саған бас-көз болуға міндетті. Сен мектепте болған кезіңде өзіңді қауіпсіздікте сезінуге толықтай құқығың бар.


Оқушылар кіріспе сұрақтарына жауап береді.











Видео көріп, келесі сұрақтарға жауап береді


Мұғалім оқушы пікірін ауызша бағалайды










Мұғалім оқушы жауабын бағалайды







https://www.youtube.com/watch?v=RCA_wFW-mSo














Бағыттау сұрақтары



















































Қауіпсіздік сабағы

Міндеттері:

  1. Кибербуллинг ұғымымен және оның белгілерімен таныстыру.

  2. Кибербуллингпен кезіндегі әрекеттер алгоритмін талқылау.


Сабақтың барысы:

Кіріспе

Кибербуллинг ұғымын және ол пайда болған кездегі іс-қимылдар алгоритмін талқылау. Өзіңізді және басқаларды қорғау үшін кибербуллингке қалай әрекет ету керектігін білу маңызды.

Негізгі бөлім

Кибербуллинг түрлері түсіндірілді:

Интернеттегі жәбірлеу мен қорлау: Бұл әлеуметтік желілерде, форумдарда немесе мессенджерлерде дөрекі, жәбірлейтін немесе қорлайтын хабарламаларды әдейі жазу. Мақсат-жағымсыз реакция мен эмоционалды ыңғайсыздықты тудыру.

Жалған ақпаратты және өтірік мәліметті тарату: Бұл адамның беделін түсіру үшін жалған мәліметтерді жариялау. Қорқытудың бұл түрі жасырын болуы мүмкін, бірақ сенімділік пен әлеуметтік байланыстарды бұзады.

Фотошопинг: Бұл адамды жағымсыз немесе қорлайтын түрде көрсету үшін фотосуреттерді өзгерту. Фотосуреттер әдетте мазақ ету немесе ұят тудыру мақсатында таратылады.

Жеке ақпаратты жария ету: Жаман ниеті бар адам зиян келтіру үшін рұқсатсыз интернетте жеке деректерді (мекен-жайы, телефон нөмірі, хат-хабарлары) жариялаған кезде. Қорқытудың бұл түрі қауіпті, себебі ол жеке қауіпсіздікке қауіпті төндіреді.

Кибершабуыл: Адамды жүйелі түрде интернет арқылы бақылау, тұрақты хабарламалар, қоқан-лоқы немесе олардың әрекеттерін бақылап оған шабуыл жасау. Ол үнемі қысыммен, қорқыныш тудырумен ерекшеленеді.

Балаларға қорқыту және кибербуллинг фактілері үшін кәмелетке толмағандар әкімшілік жауапкершілігіне тартылатынын ескерту.

127-2-бап. Кәмелетке толмаған адамды жәбірлеу (буллинг, кибербуллинг)

1. Кәмелетке толмаған адамды жәбірлеу (буллинг, кибербуллинг) –

ескерту жасауға немесе он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, он екі жастан он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмаған адам жасаған әрекет – ата-аналарына немесе оларды алмастыратын адамдарға ескерту жасауға немесе он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.



Есте сақта!

1. Кибербуллинг жағдайында сізді қорқытатын жарияланымды жоюға болады.

2. Бұл үшін ата-аналар (заңды өкілдер) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне жазбаша нысанда немесе электрондық құжат нысанында өтініш беруі қажет.

3. Өтініште заңсыз әрекеттер орын алатын интернет-ресурстың атауы көрсетілуі керек. Анықталған интернет-ресурстар туралы ақпарат қолжетімділікті бұғаттау үшін Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің «Cybernadzor» ақпараттық жүйесіне енгізілді.

4. Облыстарда, Астана, Алматы және Шымкент қалаларында білім алушылардың, педагогтердің, ата-аналардың (заңды өкілдердің) психологиялық салауаттылығын сақтауға және нығайтуға бағытталған, психологиялық қолдау жүйелі түрде іске асырылу үшін Психологиялық қолдау орталықтары құрылды. Әрбір аймақтық психологиялық қолдау орталығында сенім телефоны бар.

5. Әр аймақта Бала құқықтары жөніндегі аймақтық уәкіл бар. Ол баланың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы туралы өтініштерді, жергілікті атқарушы органдардың және басқа ұйымдардың әрекеттері немесе әрекетсіздігі туралы шағымдарды қарайды. Олар сондай-ақ балалар қауіпсіздігі мен қорғау саласындағы мәселелерді шешуге арналған заң жобаларын ілгерілетуге қатысады.

6. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлiгiнiң жанында реттеу, жүзеге асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Балалардың құқықтарын қорғау комитеті бар және комитеттің сенім телефоны бар:+7 (7172) 74-25-28

7. «111» балаларға арналған мемлекеттік байланыс орталығы жұмыс істейді





Қоры

тынды

10 мин


Буллинг (bullying) – ағылшын тілінен аударғанда, қорлау, қудалау, мазалау дегенді білдіреді. Адам үйде, мектепте, автобуста немесе интернетте, жалпы айтатын болсақ, кез келген жерде буллингке ұшырауы мүмкін. Бұл кез келген адамның басында болатын жағдай. Бірақ есіңде болсын, ешкімнің сені ренжітуге немесе өзің жайлы жаман ойлауға мәжбүрлеуге құқығы жоқ.

Рефлексия

Қажетті білімді толық меңгердім бе?

Қай дағдыларды қалыптастырдым?


Сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасайды.

Оқушылардың қорытынды пікірлері тыңдалады

Мұғалім қорытынды жасайды

Рефлексия



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.12.2024
132
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12