Материалдар / «Буллингтен қорған», «Шынайы достық пен жалған достықты ажырату»

«Буллингтен қорған», «Шынайы достық пен жалған достықты ажырату»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Буллингтен қорған», «Шынайы достық пен жалған достықты ажырату»
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

«Буллигтен қорған»

Күні:


Сынып жетекші:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған»,

«Шынайы достық пен жалған достықты ажырату»

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға буллинг ұғымын, оның түрлерін түсіндіру.

2.Буллингтің зияны мен одан қорғану жолдарын үйрету.

3. Оқушыларға қиын жағдайларда дұрыс шешім қабылдаудың маңыздылығын түсіндіру.

4. Азғырулардан бас тартып, жауапкершілікпен әрекет етуге үйрету.

Қауіпсіздік сабағының мақсаты:

онлайнойындардыңқауіптілігіменинтернеткетәуелділіктің

салдарынтүсіндіру.


Құндылықтар

Заң және тәртіп айы.

4-апта дәйексөзі:

Тәртіп - тәрбие бастауы

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушыәрекеті

Ресурстар

Сабақтыңтехникалыққұрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)


1. Амандасу, оқушыларды түгелдеу.

2. Сабақтың мақсаты мен тақырыбын таныстыру.

3. Тақырыпқа мотивация беру:

Сұрақ: "Өздерің немесе айналадағы адамдар буллингке тап болды ма?"

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуал

Оқушылардың пікірі тыңдалады



Компьютер

Сабақ басы (10 мин)












Буллинг деген не?

Буллинг – біреуді мазақтау, қорлау, ұрып-соғу немесе психологиялық қысым көрсету.

Түрлері:

Физикалық (ұрлау, итеру, ұру).

Сөздік (мазақтау, намысына тию).

Кибербуллинг (әлеуметтік желілерде қорқыту).

Әлеуметтік (топтан бөліп тастау).

Буллингтің салдары:

Психологиялық жарақат.

Өзін-өзі бағалаудың төмендеуі.

Денсаулықтың нашарлауы.

Буллингтен қорғану жолдары:

Сенімді болу.

Қолдау сұрау (ата-ана, мұғалім, дос).

Буллинг жасаушылардан қашық болу.

Әлеуметтік желіде жеке мәліметтерді қорғау.

Қиын жағдайлар дегеніміз не?

Мысалы: сыныптастардың нашар әрекеттерге итермелеуі, заңсыз істер жасауға мәжбүрлеу.

Азғыру деген не және оны қалай тануға блады?

Дұрыс шешім қабылдау жолдары:


"Жоқ" деп айтуға үйрену.

Салдарын ойлау.

Қолдау сұрау (ата-ана, мұғалім, дос).


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оның түрлерімен салдарын, жолдарын біледі.














Оқушылар азғыруға қарсы тұру жолдарын біледі.

Қиын жағдайларда жауапты таңдау жасайды.

Өзіне және өз қабілеттеріне сенімділік қалыптасады.

суреттер

 











Ортасы (15 мин)


Топтық жұмыс

Топтарға тапсырма:

Әр топқа ситуациялық жағдай беріледі:

1. Бір оқушыны мектепте мазақтайды.

2. Әлеуметтік желіде бір оқушыны қорлайды.

3. Біреудің затын рұқсатсыз алып, оны келеке етеді.


Ситуациялық тапсырма

Жағдайды талдау:

1. Сыныптасы біреуге өтірік айтуға мәжбүрлейді.

2. Досы заңсыз әрекет жасауға итермелейді.

3. Әлеуметтік желіде белгісіз адам күмәнді ұсыныс жасайды.

Тапсырма: Берілген жағдайды талқылап, дұрыс шешу жолын ұсыныңдар.




Әр топ өз шешімін ұсынады және оны дәлелдейді.







Қауіпсіздік сабағы (10 мин)






















**1) Шынайы достықтың белгілері (10 минут):**

- Өзара адалдық және сенім.

- Қиындықта бірге болу, көмектесу.

- Бір-бірін қолдау, құрметтеу.


**2) Жалған достықтың белгілері (10 минут):**

- Тек пайда көру үшін араласу.

- Сенімділікті бұзу, өтірік айту.

- Қиындық туғанда қашып кету.


**3) Жағдаяттарды талдау (5 минут):**

- Оқушыларға бірнеше жағдаят ұсынылады:

  - Досың сенің сырларыңды басқаларға айтып берді. Бұл шынайы дос па?

  - Қиын жағдайда досың саған көмектесті. Бұл қандай дос?

  - Әр жағдаят бойынша оқушылар шынайы немесе жалған достықты анықтайды.





 


Ұсыныстардыталқылау.

Шынайы достарменкөңіл көтеру және қарым-қатынас жасау үшін интернет қажет емес, нақты өмір қажет. Интернетті пайдалану уақытын қысқартыңыз!




https://youtu.be/34qqqO1eH9Mhttps://youtu.be/m3I_mUx8HFo


Соңы (5 мин)


- Оқушыларды топтарға бөліп, «Шынайы және жалған достық» тақырыбында Венн диаграммасын құруды ұсыну. Әр топ өз нәтижесін қорғайды.


Оқушылар қиын жағдайда көмек, қолдау сұрау керектігін ескереді.(ата-ана, мұғалім, дос).




- Сабақтың негізгі тұстарын талқылау: Шынайы достықтың құндылығы.

- Достық туралы нақыл сөздер мен мақал-мәтелдерді талдау:

  - «Дос жылатып айтады, дұшпан күлдіріп айтады.»

  - «Жақсы дос - жанға серік





- «Мен қандай достықты таңдаймын?» сұрағына ойлану немесе шағын эссе жазу.

- Сабақтан қандай ой түйгенін топта талқылау.








Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі