Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тамақтану мәдениеті | Мектеп: М.Жұмабаев атындағы №1 орта мектеп |
Күні: 20.04.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Тасимова А.М. |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы | Бутербродтар мен сусын әзірлеу технологиясы. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде АКТ қолданып).5.2.4.4 Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану. |
Сабақ мақсаттары | Жұмыс жасау кезінде АКТ ақпараттарын қолдануБутербродтар мен сусындардың зиянды және зиянсыз түрлерін қарастыру/салыстыру.Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясымен танысу және практика кезінде жасау. |
Жетістік критерийлері | Адам денесіне зиянды және зиянсыз тағамдарды айыра алады,АКТ ақпараттарын қолдана алады,Сусындарды әзірлеу технологиясын біледі және практика кезінде қолданады,Сусындарды әзірлеу үшін керекті құралдар мен тағамдарды қолданады. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар:академиялық тілдік дағдыларын қолдана отырып, өзінің шығармашылық жұмыстарын орындалу үдерісінің сатылы кезеңдерін түсіндіреді (сөйлеу дағдылары) және сипаттайды;өзінің іс-әрекетіне және дайын жұмыстарды орындау бойынша нәтижелеріне талдау жасап, таныстыра алады;
Пәндік терминологияРационы, жабдықтар/құралдар/құрылғылар, фастфуд, бургер, чипсы, фри, бутерброд т.б;
Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар:Мен … пайдалы қасиеттерін білемін.Мен … өзгертер едім не жақсартар едім.Фастфудтың зияны туралы ...Менің ойымша ... тиімді болады.
|
Құндылықтарды дарыту | Өзіне және өзгелерге құрметОқушылар мен мұғалім бір-бірімен амандасады. Негізгі ұғымдарды талдау кезінде мұғалім мен оқушылардың және оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Еңбек және шығармашылықЖұптық және топтық жұмыс жасауда бірігіп еңбек етеді, оқушылар жаңа идея ұсынады. |
Пәнаралық байланыстар | Биология, жаратылыстану, химия-тағам өнімдерінің құрамы мен ерекшеліктері, пайдалы және зиянды тағамдарды талқылау |
АКТ қолдану дағдылары | Тақырып бойынша қажетті ақпараттарды іздеу, өңдеу. Презентация жасау барысында АКТ құрылғыларына жүгіну және топта/жұпта бөлісу. |
Бастапқы білім
| Оқушылар жалпы асүй жабдықтарын танысып, материалдар мен құралдарды дұрыс қолданудағы қауіпсіздік техникасымен танысты. Асханалық құрал-саймандармен, құрылғылар жұмыс істеу және оларды қолданудың қауіпсіздік ережелері туралы мәліметтер мен білім алды. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин | Сабақ басында:Оқушылармен амандасу/ тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. |
|
8 мин
3 мин
12 мин
3 мин
12 мин | Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру.
https://www.youtube.com/watch?v=fkZRMrqVZH8 көрсетіліп оқушыларға фасфудтың зияны туралы бейнеролик көрсетіледі.
Фастфуд туралы нені білдік?Сендер үшін не жаңалық болды?Адам денсаулығына фастфуд қалай әсер етеді?
Оқушылар өзара топта немесе жұпта өз ойымен сынып ішінде бөлісіп, шағын 1 беттік презентация жұмысын жасайды.бейнероликте пайдалы бутербродтың жасалу жолы көрсетіп, төмендегі кестені толтыру қажет. Бұл бейнероликтің ерекшелігіАспазшы қандай азық-түлікті қолданды?
Практикалық жұмысСыныпқа эксперимент жасау/Топқа бөлуСұрақтар қою: Біз шай дайындау үшін неге суды қайнатамыз?
Эксперимент процесі:Алдын-ала үш шыны ыдыс дайындау, ішін демделген шаймен толтыру (түйіршікті/жапырақталған /қалтадағы буылған).
№1 ыдысты бөлме температурасындағы сумен толтыру.№2 ыдысты салқын сумен толтыру.№3 ыдысты қайнаған сумен толтыру.Оқушылар болып жатқан үрдісті 1-2 минут ішінде байқап белгілейді.
Қалыптастырушы бағалау:Әр топ эксперимент кезінде барлық байқаған үдерістерін сұрақтар қоя отырып қорғайды.Сусындарды әзірлеу технологиясын біледі және практика кезінде қолданады,Сусындарды әзірлеу үшін керекті құралдар мен тағамдарды қолданады.Берілген уақытты ұтымды пайдаланадыҚорытынды жасайды
Қысқаша білім.https://www.youtube.com/watch?v=tGHxcgDVKOo қосымша бейнеролик көрсету.
| Презентация 2бет
Наутбук, интерактивті тақта.
презентация 3бет |
Сабақтың соңы5 мин | Рефлексия:оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады. | Презентация 4 бет |