|
Көркем еңбек |
Мектеп:Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектебі |
|||||
|
Күні: |
Оқытушының аты-жөні: Тогузбаева А.У. |
|||||
|
Сынып: 5 қыздар |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Тамақтану мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.3.1шығармашылықидеялардызерттеумендамытуүшінақпараткөздеріменжұмысістеу(оның ішінде ақпараттық коммуникативтік технологияларды қолданып); 5.2.4.4 суық тағамдармен сусындар дайындау технологиясын білу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұмыс жасау кезінде АКТ ақпараттарын қолдану Бутербродтар мен сусындардың зиянды және зиянсыз түрлерін қарастыру/салыстыру. Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясымен танысу. |
|||||
|
Жетістік критерийлері: |
Оқушылар: · академиялық тілдік дағдыларын қолдана отырып, жасалған жұмыстары мен дайындау тәсілін сипаттай алады; · жобалық бұйымды кезең- кезеңімен орындау барысын түсіндіре (сөйлеу дағдылары) алады; ·өз жұмысын және оны орындау бойынша нәтижелеріне талдау жасап, жұмысын таныстыра алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · академиялық тілдік дағдыларын қолдана отырып, жасалған жұмыстары мен дайындау тәсілін сипаттай алады; · жобалық бұйымды кезең- кезеңімен орындау барысын түсіндіре (сөйлеу дағдылары) алады; ·өз жұмысын және оны орындау бойынша нәтижелеріне талдау жасап, жұмысын таныстыра алады; · қасиетттері, пішін, түр, үдеріс, коктейль, құрамы, тепе-теңдік, ас мәзірі, , тамақтану рационы, жабдықтар/құралдар/құрылғылар |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу. Оқушылар арасында жақсы қарым-қатнас орнату Оқушылар. бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу. Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Зерттеу барысында теориялық білімдерін физика, экономика пәндерімен және өнермен байланыстыру. |
|||||
|
Бастапқы білім |
Асхананың жабдықталуы.Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар,аспаптар мен ыдыс-аяқтар.Тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылар дың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 кезең 10 минут
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 2 кезең 10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың соңы 5-минут кері байланыс
|
Психологиялық ахуал.Сәлеметсіздер, ме ? • Көңіл- күйлеріңіз қалай? • Топтасып, жұптасып, жеке жұмыс істеуге дайынсыздар ма ? Көкөністер арқылы 2 топқа бөлу: 1 топ-қызанақ. ІІ- топ – қияр Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қойылады. «Пицца » әдісі:
1.Ас үй не үшін қажет? Күнделікті ас дайындау үшін керек. 2.Ас үйде қандай , жабдық болуы қажет? Асхана құралдары мен ыыдыс аяқтар . 3.Ас үйде жиһаз бен жабдықтарды орналасқанда нені ескеру қажет? Жайлылықты екеру керек. 4. Ыдыс аяқ түрлерін атаңдар. Асхана сервизі, шәй сервизі, кофе сервизі, асхана құралдары (қасық, шанышқы, пышақ.) 5. Тамақты дайындау кезінде организмге зиянды, ауру тудыратын микробтар түсіп, тамақтан уланып қалмау үшін не істеу керек? Санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау керек. 6.Бөлмелер мен жабдықтарға қойылатын талаптар Асүй бөлмесін таза ұстау. Ылғал шүберекпен үнемі сүртіп отыру. Таза ыдыстардыжабықшкафтарғанемесе жабық сөрелерге қою. Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру. Таза ыдыстарды жабық шкафтарға немесе жабық сөрелерге қою. Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру 7.Заманауи ас бөлмесінде қандай тұрмыстық техникалар болуы қажет? Асүй комбайны, кофе кайнатқыш,қысқа толқынды пеш, блендер, электр шайнек, қуырма ыдыс, шырынсыққыш. 8. Ас бөлмесіне қажетті құрал-жабдықтарды ата? Көкөніс тазалағышғ көпсіткіш, бәлішке арналған қалақша, тақтай, қайшы , балға.
ҚБ. Смайликтер арқылы. Бутерброд — немістің май және нан деген сөздерінен пайда болған тағам. Қазір нанның үстіне әр түрлі өнімдер қойылады. Бутербродтар бір қатарлы, көп қатпарлы, қуырылған немесе ыстық наннан дайындалады .Бутерброд түрлері ашық және жабық, басытқылық болып бөлінеді. Ашық түрі қарапайым және күрделі болып бөлінеді. Жабық түрі астында және үстінде нанмен көмкеріледі. Ортасына әртүрлі азық –түліктер салынады. Басытқылық (канапе) – дегеніміз жемістерден құралады. Мысалы: киви,банан, мандарин, қара жүзім,көк жүзіім,дарбызды төртбұрышты етіп кесіп дайындап, таяқшаға ретімен қадап тарелкаға салып дастарханға ұсынылады. Азық- түліктің түріне қарай етті, сүт өнімдерімен, көкөністі ,балықтан, тәттіден жасалған болып бөлінеді. Дайындау технологиясына қарай салқын және ыстық болып бөлінеді. Салқын бутерброд дастарханға қояр алдында дайындалады. Ыстық бутерброд алдын ала дайындаладыда, ұсынар алдында тұмшапешке не қысқатолқыынды пешке қойылып жылытылады. Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы «Бутерброд түрлері» туралы бейнежазба. «Ас мәзірі» әдісі. Бейнежазбаны көрген соң қорытынды жасайды. Әр топтың , алдарына ас мәзірін тастадым. Оның ішінде екі топқа тапсырмалар дайындадым: 1-топқа Пайдалы бутерброд түрлерін жасау үшін қандай азық-түлік түрлері қолданылады, адам ағзасына олардың пайдасы қандай? Пайдалы бутерброд дайындауға арналған қандай ингредиенттер қолданылады? 2 -топқа Не себептен бутербродтарды дастарқанға ұсынар алдында дайындайды? ҚБ.Қол сигналдары арқылы «Үш бұрыш» әдісі. 1-топқа Оқушылар топпен пайдалы бутерброд түрлерін жасайды; 2-топқа Біз шай дайындау үшін суды неге қайнатамыз? Эксперимент процесі: Үш шыны ыдыс дайындау, оларға түйіршік шайларды салу. 1.№1 ыдысты бөлме температурасындағы сумен толтыру. 2.№2 ыдысты салқын сумен толтыру. 3.№3 ыдысты қайнаған сумен толтыру. Оқушылар шыны ыдыста болып жатқан үдерісті бақылап белгілейді.Сусындардың түрлерін атайды және адамға пайдасы мен зияны туралы айтады. Ыстық және суық сусындарды атайды . Әр топ өзінің жұмысын қорғайды. ҚБ.Мадақтау арқылы бағалау. Оқушылар «Тик ток » әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Оқушылар амандасып бір-біріне сәттілік тілейді. 1 топ-қызанақ. ІІ- топ – қияр
Сұраққа жауап береді. Смайликтер
«Тик ток » әдісі арқылы кері байланыс жасайды .
|
Қалып тастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.
|
Интербелсенді тақта
Бейнежазбалар Бутербродтардың(ашық,жабық) түрлері --------------------------------------------------------------
Мадақтау
Шай демдеудің түрлері мен тәсілдері.
Мадақтау |
||
|
|
|
|
|
|
||
1.Ас үй не үшін қажет?
Күнделікті ас дайындау үшін керек.
2.Ас үйде қандай , жабдық болуы қажет?
Асхана құралдары мен ыыдыс аяқтар .
3.Ас үйде жиһаз бен жабдықтарды орналасқанда нені ескеру қажет?
Жайлылықты екеру керек.
4. Ыдыс аяқ түрлерін атаңдар.
Асхана сервизі, шәй сервизі, кофе сервизі, асхана құралдары (қасық, шанышқы, пышақ.)
5. Тамақты дайындау кезінде организмге зиянды, ауру тудыратын микробтар түсіп, тамақтан уланып қалмау үшін не істеу керек?
Санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау керек.
6.Бөлмелер мен жабдықтарға қойылатын талаптар
Асүй бөлмесін таза ұстау. Ылғал шүберекпен үнемі сүртіп отыру.
Таза ыдыстардыжабықшкафтарғанемесе жабық сөрелерге қою.
Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру.
Таза ыдыстарды жабық шкафтарға немесе жабық сөрелерге қою. Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру
«Ас мәзірі» әдісі. Бейнежазбаны көрген соң қорытынды жасайды.
Әр топтың , алдарына ас мәзірін тастадым.
Оның ішінде екі топқа тапсырмалар дайындадым:
7.Заманауи ас бөлмесінде қандай тұрмыстық техникалар болуы қажет?
Асүй комбайны, кофе кайнатқыш,қысқа толқынды пеш, блендер, электр шайнек, қуырма ыдыс, шырынсыққыш.
8. Ас бөлмесіне қажетті құрал-жабдықтарды ата?
Көкөніс тазалағышғ көпсіткіш, бәлішке арналған қалақша, тақтай, қайшы , балға.
1-топқа Пайдалы бутерброд түрлерін жасау үшін қандай азық-түлік түрлері қолданылады, адам ағзасына олардың пайдасы қандай? Пайдалы бутерброд дайындауға арналған қандай ингредиенттер қолданылады?
2 -топқа Не себептен бутербродтарды дастарқанға ұсынар алдында дайындайды?
Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы : Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы
(5 сынып қыздар тобы )
Пәні : Көркем еңбек
Пән мұғалімі : ТогузбаеваА.У.
2023-2024 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы
|
Көркем еңбек |
Мектеп:Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектебі |
|||||
|
Күні: |
Оқытушының аты-жөні: Тогузбаева А.У. |
|||||
|
Сынып: 5 қыздар |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Тамақтану мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.3.1шығармашылықидеялардызерттеумендамытуүшінақпараткөздеріменжұмысістеу(оның ішінде ақпараттық коммуникативтік технологияларды қолданып); 5.2.4.4 суық тағамдармен сусындар дайындау технологиясын білу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұмыс жасау кезінде АКТ ақпараттарын қолдану Бутербродтар мен сусындардың зиянды және зиянсыз түрлерін қарастыру/салыстыру. Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясымен танысу. |
|||||
|
Жетістік критерийлері: |
Оқушылар: · академиялық тілдік дағдыларын қолдана отырып, жасалған жұмыстары мен дайындау тәсілін сипаттай алады; · жобалық бұйымды кезең- кезеңімен орындау барысын түсіндіре (сөйлеу дағдылары) алады; ·өз жұмысын және оны орындау бойынша нәтижелеріне талдау жасап, жұмысын таныстыра алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · академиялық тілдік дағдыларын қолдана отырып, жасалған жұмыстары мен дайындау тәсілін сипаттай алады; · жобалық бұйымды кезең- кезеңімен орындау барысын түсіндіре (сөйлеу дағдылары) алады; ·өз жұмысын және оны орындау бойынша нәтижелеріне талдау жасап, жұмысын таныстыра алады; · қасиетттері, пішін, түр, үдеріс, коктейль, құрамы, тепе-теңдік, ас мәзірі, , тамақтану рационы, жабдықтар/құралдар/құрылғылар |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу. Оқушылар арасында жақсы қарым-қатнас орнату Оқушылар. бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу. Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Зерттеу барысында теориялық білімдерін физика, экономика пәндерімен және өнермен байланыстыру. |
|||||
|
Бастапқы білім |
Асхананың жабдықталуы.Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар,аспаптар мен ыдыс-аяқтар.Тағам дайындауға арналған құрал-жабдықтардың мүмкіндіктерін зерттеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылар дың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 кезең 10 минут
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 2 кезең 10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың соңы 5-минут кері байланыс
|
Психологиялық ахуал.Сәлеметсіздер, ме ? • Көңіл- күйлеріңіз қалай? • Топтасып, жұптасып, жеке жұмыс істеуге дайынсыздар ма ? Көкөністер арқылы 2 топқа бөлу: 1 топ-қызанақ. ІІ- топ – қияр Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қойылады. «Пицца » әдісі:
1.Ас үй не үшін қажет? Күнделікті ас дайындау үшін керек. 2.Ас үйде қандай , жабдық болуы қажет? Асхана құралдары мен ыыдыс аяқтар . 3.Ас үйде жиһаз бен жабдықтарды орналасқанда нені ескеру қажет? Жайлылықты екеру керек. 4. Ыдыс аяқ түрлерін атаңдар. Асхана сервизі, шәй сервизі, кофе сервизі, асхана құралдары (қасық, шанышқы, пышақ.) 5. Тамақты дайындау кезінде организмге зиянды, ауру тудыратын микробтар түсіп, тамақтан уланып қалмау үшін не істеу керек? Санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау керек. 6.Бөлмелер мен жабдықтарға қойылатын талаптар Асүй бөлмесін таза ұстау. Ылғал шүберекпен үнемі сүртіп отыру. Таза ыдыстардыжабықшкафтарғанемесе жабық сөрелерге қою. Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру. Таза ыдыстарды жабық шкафтарға немесе жабық сөрелерге қою. Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру 7.Заманауи ас бөлмесінде қандай тұрмыстық техникалар болуы қажет? Асүй комбайны, кофе кайнатқыш,қысқа толқынды пеш, блендер, электр шайнек, қуырма ыдыс, шырынсыққыш. 8. Ас бөлмесіне қажетті құрал-жабдықтарды ата? Көкөніс тазалағышғ көпсіткіш, бәлішке арналған қалақша, тақтай, қайшы , балға.
ҚБ. Смайликтер арқылы. Бутерброд — немістің май және нан деген сөздерінен пайда болған тағам. Қазір нанның үстіне әр түрлі өнімдер қойылады. Бутербродтар бір қатарлы, көп қатпарлы, қуырылған немесе ыстық наннан дайындалады .Бутерброд түрлері ашық және жабық, басытқылық болып бөлінеді. Ашық түрі қарапайым және күрделі болып бөлінеді. Жабық түрі астында және үстінде нанмен көмкеріледі. Ортасына әртүрлі азық –түліктер салынады. Басытқылық (канапе) – дегеніміз жемістерден құралады. Мысалы: киви,банан, мандарин, қара жүзім,көк жүзіім,дарбызды төртбұрышты етіп кесіп дайындап, таяқшаға ретімен қадап тарелкаға салып дастарханға ұсынылады. Азық- түліктің түріне қарай етті, сүт өнімдерімен, көкөністі ,балықтан, тәттіден жасалған болып бөлінеді. Дайындау технологиясына қарай салқын және ыстық болып бөлінеді. Салқын бутерброд дастарханға қояр алдында дайындалады. Ыстық бутерброд алдын ала дайындаладыда, ұсынар алдында тұмшапешке не қысқатолқыынды пешке қойылып жылытылады. Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы «Бутерброд түрлері» туралы бейнежазба. «Ас мәзірі» әдісі. Бейнежазбаны көрген соң қорытынды жасайды. Әр топтың , алдарына ас мәзірін тастадым. Оның ішінде екі топқа тапсырмалар дайындадым: 1-топқа Пайдалы бутерброд түрлерін жасау үшін қандай азық-түлік түрлері қолданылады, адам ағзасына олардың пайдасы қандай? Пайдалы бутерброд дайындауға арналған қандай ингредиенттер қолданылады? 2 -топқа Не себептен бутербродтарды дастарқанға ұсынар алдында дайындайды? ҚБ.Қол сигналдары арқылы «Үш бұрыш» әдісі. 1-топқа Оқушылар топпен пайдалы бутерброд түрлерін жасайды; 2-топқа Біз шай дайындау үшін суды неге қайнатамыз? Эксперимент процесі: Үш шыны ыдыс дайындау, оларға түйіршік шайларды салу. 1.№1 ыдысты бөлме температурасындағы сумен толтыру. 2.№2 ыдысты салқын сумен толтыру. 3.№3 ыдысты қайнаған сумен толтыру. Оқушылар шыны ыдыста болып жатқан үдерісті бақылап белгілейді.Сусындардың түрлерін атайды және адамға пайдасы мен зияны туралы айтады. Ыстық және суық сусындарды атайды . Әр топ өзінің жұмысын қорғайды. ҚБ.Мадақтау арқылы бағалау. Оқушылар «Тик ток » әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Оқушылар амандасып бір-біріне сәттілік тілейді. 1 топ-қызанақ. ІІ- топ – қияр
Сұраққа жауап береді. Смайликтер
«Тик ток » әдісі арқылы кері байланыс жасайды .
|
Қалып тастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.
|
Интербелсенді тақта
Бейнежазбалар Бутербродтардың(ашық,жабық) түрлері --------------------------------------------------------------
Мадақтау
Шай демдеудің түрлері мен тәсілдері.
Мадақтау |
||
|
|
|
|
|
|
||
1.Ас үй не үшін қажет?
Күнделікті ас дайындау үшін керек.
2.Ас үйде қандай , жабдық болуы қажет?
Асхана құралдары мен ыыдыс аяқтар .
3.Ас үйде жиһаз бен жабдықтарды орналасқанда нені ескеру қажет?
Жайлылықты екеру керек.
4. Ыдыс аяқ түрлерін атаңдар.
Асхана сервизі, шәй сервизі, кофе сервизі, асхана құралдары (қасық, шанышқы, пышақ.)
5. Тамақты дайындау кезінде организмге зиянды, ауру тудыратын микробтар түсіп, тамақтан уланып қалмау үшін не істеу керек?
Санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау керек.
6.Бөлмелер мен жабдықтарға қойылатын талаптар
Асүй бөлмесін таза ұстау. Ылғал шүберекпен үнемі сүртіп отыру.
Таза ыдыстардыжабықшкафтарғанемесе жабық сөрелерге қою.
Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру.
Таза ыдыстарды жабық шкафтарға немесе жабық сөрелерге қою. Тамақ қалдықтарын қақпағы бар шелекке салып, дер кезінде шығарып отыру
«Ас мәзірі» әдісі. Бейнежазбаны көрген соң қорытынды жасайды.
Әр топтың , алдарына ас мәзірін тастадым.
Оның ішінде екі топқа тапсырмалар дайындадым:
7.Заманауи ас бөлмесінде қандай тұрмыстық техникалар болуы қажет?
Асүй комбайны, кофе кайнатқыш,қысқа толқынды пеш, блендер, электр шайнек, қуырма ыдыс, шырынсыққыш.
8. Ас бөлмесіне қажетті құрал-жабдықтарды ата?
Көкөніс тазалағышғ көпсіткіш, бәлішке арналған қалақша, тақтай, қайшы , балға.
1-топқа Пайдалы бутерброд түрлерін жасау үшін қандай азық-түлік түрлері қолданылады, адам ағзасына олардың пайдасы қандай? Пайдалы бутерброд дайындауға арналған қандай ингредиенттер қолданылады?
2 -топқа Не себептен бутербродтарды дастарқанға ұсынар алдында дайындайды?
Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы : Бутербродтар мен сусындардың әзірлену технологиясы
(5 сынып қыздар тобы )
Пәні : Көркем еңбек
Пән мұғалімі : ТогузбаеваА.У.
2023-2024 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз




