|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
|
|
|||||
|
Мектеп: |
«Мұрагер» бастауыш мектеп. |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Саипназарова А.О |
|||||
|
Күні: |
3. 02. 2025 ж |
|||||
|
Сынып: |
1 «Ә» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Буын. Алматы метросы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.2.7.1* мұғалімнің қолдауымен дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, суретті кітапша, энциклопедия) ақпарат табу 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қ(атені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты дыбыстардың буын құрайтынын, сөздегі буын санын анықтайды. Сөздерді буынға бөлуді,буыннан сөз құрауды, сөздегі буын санын анықтауды үйренеді. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру Қал қалай әдісімен оқушылардың көңіл күйін көтеру. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру. - Балалар, көңіл- күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қол шапалақтаймыз. - Сабаққа дайындығымыз қалай? Егер сабаққа дайын болсақ, қол көтереміз. Міне, осындай әдемі де, әдепті екенімізді бүгінгі сабағымызда көрсете білейік.
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. Жақсы көңіл күй қалыптастырады.
|
|
|
||
|
Сабақ тың ортасы 30 минут
|
-Балалар, біз кеше қандай тақырып өттік? -Буын -Балалар тақтаға қарайықшы -Қандай көлік түрлерін көріп тұрсыңдар? -Балалар, қандай көлік түрлерін білесіңдер? -Оқушылардың жауаптары (көлік түрлерін атайды) Ойын: «Не артық?» (Ұшақ,зымыран,тікұшақ,метро) Оқушы жауаптарын құптай отырып, бүгінгі сабактың тақырыбы Буын, «Алматы метросы» мәтіні деп аталатынын хабарлап, метро жайлы видео, қосымша ақпарат беріледі. Видео: Алматы метросы Алматыдағы метро 2011 жылдан бастап пайдалануға берілді. «Мәскеу», Сайран», «Алатау», «Байқоңыр», «Абай», «Алмалы»,«Жібек жолы», «Райымбек батыр», «Мұхтар Әуезов атындағы драма театры» бекеттері бір- бірінен өзгеше. Күту алаңдары кең, жарық, таза. 9 бекеттің 8-інің атауы ұлттық тарихи даму дәстүріне сай қойылған. Бүгінгі сабағымыз ерекше, саяхат сабағы болмақ. АЛМАТЫ қаласына метромен саяхатқа шығамыз. - Ал саяхатқа шығу үшін біздің қолымызда не болуы керек? -Билет - Дұрыс айтасыңдар, ендеше мен сендерге қазір метроға кіру билетін таратып беремін. -Бірақ,бұл билетті білімдеріңмен аласыңдар.(Сұрақ-жауап) - Метроға отырып, саяхатымызды бастайық. 1- бекет «Мәскеу» 1-тапсырма: Оқулықпен жұмыс Оқылым. «Алматы метросы» мәтінін оқып беріп, мазмұнын сұрау 2- бекет « Райымбек» 2-тапсырма: «Фишка» ойыны Туыстық атауларды фишкамен сөз құрап,буынға бөлу. 3- бекет «Жібек жолы» 3-тапсырма: Дәптермен жұмыс Көркем жазу. О О О О О О О о о о о о о о Оқулықтағы 2-жаттығу Өткен ережелерді естеріне түсіру үшін сөздерді буынға бөлгізіп, талдату. Берілген өлеңді көшіріп жазады. Алматы, метро, мекен сөздерін буынға бөліп айтады. Сөзде қанша буын, неше дауысты және дауыссыз дыбыс бар екенін айта отырып, өткен ережелерді естеріне түсіреді 4- бекет «Алмалы» 4-тапсырма:Сергіту сәті 5- бекет « Абай» 5-тапсырма: «Буындардан сөз құра» Берілген буындардан сөздер құрап жаз. Кірпі, балық, аққу, торғай, күшік.
6- бекет « Байқоңыр» Жұптық жұмыс:Сөздерді дыбыстық талдаумен сәйкестендіру. Сөздерді дыбыстық талдаумен сәйкестендір: Ана 3 әріп, 3 дыбыс, 2 буын Шеге 3 әріп, 3 дыбыс, 1 буын Қыс 5 әріп, 5 дыбыс, 2 буын Парта 4 әріп, 4 дыбыс, 2 буын 7- бекет « Мұхтар Әуезов» Тақтамен жұмыс «Шашылған буындар» ойыны Шашылған буындардан сөз құрап,буын түрлерін ажырат. Бұл слайдта буындар шашылып жатыр. Осы буындардан сөз құраңдар: ма, та,ба, мы на, қа, ла, са, бақ, па, қа, сық, қай |
Жеңіл көлік. -Жүк көлігі. -Пойыз. -Кеме, ұшақ, тікұшақ -Метро. Тақырыпты ашады Метро туралы біледі Мәтінді оқиды Дәптермен жұмыс жасайды Сөздерді буынға бөледі
«Жол жүру билеті» арқылы бағалау. Жұптық жұмыс. |
ҚБ. «Жол жүру билеті» арқылы бағалау. Дескриптор: Метро туралы түсінігі бар Білімін қолдана алады «Жол жүру билеті» арқылы бағалау. Дескриптор: Мәтінді оқып беріп, мазмұнын айтады Сөздердегі буындарды анықтайды Дескриптор: -Сөзде қанша буын, неше дауысты және дауыссыз дыбыс бар екенін айтады -Көркем жазу емлесін сақтап жазады Тамаша! Сен мықтысың! Дескриптор: -Сөздің буыннан тұратын түсінеді; -Буын санын анықтайды |
Метро туралы видео Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Слайд
|
||
|
Сабақты бекіту
|
8- бекет « Алатау» Қорытындылау Саяхаттан алған әсерлерімен бөліседі. 9- бекет « Сайран» Бүгінгі сабаққа «Билет» арқылы кері байланыс береді. Дауысты дыбыстардың буын құрайтынын. Сөздерді буынға бөлуді,буыннан сөз құрауды, сөздегі буын санын анықтауды үйренеміз. |
Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: -Сөздің буыннан тұратынын түсінеді; -буын санын анықтай алады Дескриптор: -Берілген буындардан сөздер құрап жазады. -Буын түрлерін ажыратады. |
|
||



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Буын. Алматы метросы.
Буын. Алматы метросы.
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
|
|
|||||
|
Мектеп: |
«Мұрагер» бастауыш мектеп. |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Саипназарова А.О |
|||||
|
Күні: |
3. 02. 2025 ж |
|||||
|
Сынып: |
1 «Ә» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Буын. Алматы метросы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.3.1* тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.2.7.1* мұғалімнің қолдауымен дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, суретті кітапша, энциклопедия) ақпарат табу 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қ(атені түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты дыбыстардың буын құрайтынын, сөздегі буын санын анықтайды. Сөздерді буынға бөлуді,буыннан сөз құрауды, сөздегі буын санын анықтауды үйренеді. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру Қал қалай әдісімен оқушылардың көңіл күйін көтеру. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру. - Балалар, көңіл- күйлерің қалай? Егер жақсы болса, қол шапалақтаймыз. - Сабаққа дайындығымыз қалай? Егер сабаққа дайын болсақ, қол көтереміз. Міне, осындай әдемі де, әдепті екенімізді бүгінгі сабағымызда көрсете білейік.
|
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. Жақсы көңіл күй қалыптастырады.
|
|
|
||
|
Сабақ тың ортасы 30 минут
|
-Балалар, біз кеше қандай тақырып өттік? -Буын -Балалар тақтаға қарайықшы -Қандай көлік түрлерін көріп тұрсыңдар? -Балалар, қандай көлік түрлерін білесіңдер? -Оқушылардың жауаптары (көлік түрлерін атайды) Ойын: «Не артық?» (Ұшақ,зымыран,тікұшақ,метро) Оқушы жауаптарын құптай отырып, бүгінгі сабактың тақырыбы Буын, «Алматы метросы» мәтіні деп аталатынын хабарлап, метро жайлы видео, қосымша ақпарат беріледі. Видео: Алматы метросы Алматыдағы метро 2011 жылдан бастап пайдалануға берілді. «Мәскеу», Сайран», «Алатау», «Байқоңыр», «Абай», «Алмалы»,«Жібек жолы», «Райымбек батыр», «Мұхтар Әуезов атындағы драма театры» бекеттері бір- бірінен өзгеше. Күту алаңдары кең, жарық, таза. 9 бекеттің 8-інің атауы ұлттық тарихи даму дәстүріне сай қойылған. Бүгінгі сабағымыз ерекше, саяхат сабағы болмақ. АЛМАТЫ қаласына метромен саяхатқа шығамыз. - Ал саяхатқа шығу үшін біздің қолымызда не болуы керек? -Билет - Дұрыс айтасыңдар, ендеше мен сендерге қазір метроға кіру билетін таратып беремін. -Бірақ,бұл билетті білімдеріңмен аласыңдар.(Сұрақ-жауап) - Метроға отырып, саяхатымызды бастайық. 1- бекет «Мәскеу» 1-тапсырма: Оқулықпен жұмыс Оқылым. «Алматы метросы» мәтінін оқып беріп, мазмұнын сұрау 2- бекет « Райымбек» 2-тапсырма: «Фишка» ойыны Туыстық атауларды фишкамен сөз құрап,буынға бөлу. 3- бекет «Жібек жолы» 3-тапсырма: Дәптермен жұмыс Көркем жазу. О О О О О О О о о о о о о о Оқулықтағы 2-жаттығу Өткен ережелерді естеріне түсіру үшін сөздерді буынға бөлгізіп, талдату. Берілген өлеңді көшіріп жазады. Алматы, метро, мекен сөздерін буынға бөліп айтады. Сөзде қанша буын, неше дауысты және дауыссыз дыбыс бар екенін айта отырып, өткен ережелерді естеріне түсіреді 4- бекет «Алмалы» 4-тапсырма:Сергіту сәті 5- бекет « Абай» 5-тапсырма: «Буындардан сөз құра» Берілген буындардан сөздер құрап жаз. Кірпі, балық, аққу, торғай, күшік.
6- бекет « Байқоңыр» Жұптық жұмыс:Сөздерді дыбыстық талдаумен сәйкестендіру. Сөздерді дыбыстық талдаумен сәйкестендір: Ана 3 әріп, 3 дыбыс, 2 буын Шеге 3 әріп, 3 дыбыс, 1 буын Қыс 5 әріп, 5 дыбыс, 2 буын Парта 4 әріп, 4 дыбыс, 2 буын 7- бекет « Мұхтар Әуезов» Тақтамен жұмыс «Шашылған буындар» ойыны Шашылған буындардан сөз құрап,буын түрлерін ажырат. Бұл слайдта буындар шашылып жатыр. Осы буындардан сөз құраңдар: ма, та,ба, мы на, қа, ла, са, бақ, па, қа, сық, қай |
Жеңіл көлік. -Жүк көлігі. -Пойыз. -Кеме, ұшақ, тікұшақ -Метро. Тақырыпты ашады Метро туралы біледі Мәтінді оқиды Дәптермен жұмыс жасайды Сөздерді буынға бөледі
«Жол жүру билеті» арқылы бағалау. Жұптық жұмыс. |
ҚБ. «Жол жүру билеті» арқылы бағалау. Дескриптор: Метро туралы түсінігі бар Білімін қолдана алады «Жол жүру билеті» арқылы бағалау. Дескриптор: Мәтінді оқып беріп, мазмұнын айтады Сөздердегі буындарды анықтайды Дескриптор: -Сөзде қанша буын, неше дауысты және дауыссыз дыбыс бар екенін айтады -Көркем жазу емлесін сақтап жазады Тамаша! Сен мықтысың! Дескриптор: -Сөздің буыннан тұратын түсінеді; -Буын санын анықтайды |
Метро туралы видео Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Слайд
|
||
|
Сабақты бекіту
|
8- бекет « Алатау» Қорытындылау Саяхаттан алған әсерлерімен бөліседі. 9- бекет « Сайран» Бүгінгі сабаққа «Билет» арқылы кері байланыс береді. Дауысты дыбыстардың буын құрайтынын. Сөздерді буынға бөлуді,буыннан сөз құрауды, сөздегі буын санын анықтауды үйренеміз. |
Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: -Сөздің буыннан тұратынын түсінеді; -буын санын анықтай алады Дескриптор: -Берілген буындардан сөздер құрап жазады. -Буын түрлерін ажыратады. |
|
||



шағым қалдыра аласыз















