Материалдар / "Цифрлы әлемде қауіпсіз адам" тақырыбындағы тәрбие сағаты

"Цифрлы әлемде қауіпсіз адам" тақырыбындағы тәрбие сағаты

Материал туралы қысқаша түсінік
"Цифрлы әлемде қауіпсіз қадам" тәрбие сағатының жоспары
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бекітемін:


Білім беру ұйымы




Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда)


Күні:


Сынып: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Цифрлы әлемде қауіпсіз қадам

Құндылығы:

Өз-өзіне қызмет ету және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын қолдану;

нәтижеге жету мақсатын белгілеу және оны іске асыруды жоспарлау, ұйымдастыру және оған қол жеткізуге ұмтылу;

өз білімі мен дағдыларын дамыту үшін тыңғылықты жұмыс істеу.

Құзыреттілігі:

Инновациялық ойлау

Сабақтың мақсаты:

Бүкіләлемдік ғаламторға байланысты оқушылардың білімдерін нығайту, тиянақтау.

Оқушыларға интернеттегі қауіпсіздік ережелерін үйрету

Жеке деректерді қорғаудың маңыздылығын түсіндіру

Желідегі қауіп-қатерлерден қорғану жолдарын үйрету

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы











Сабақтың ортасы
































































Сабақтың соңы

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау.

«Менің көңіл-күйім» тренингін жасайды.

Ой қозғау.

Оқушыларға сұрақ қою:

- Интернетті қандай мақсатта қолданасыңдар?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

«Қауіпсіз интернет» бейнежазбасын тамашалау. Бейнежазбада көргендері бойынша ойларын сұрау.

Топтық жұмыс

"Интернеттің пайдасы мен зияны қандай?" – постер жасау.

Цифрлы әлемдегі қауіптер туралы әңгімелеу.

Жеке деректер (аты-жөні, мекен-жайы, құпия сөздер)

Интернеттегі алаяқтар

Вирус пен хакерлік шабуылдар

Кибербуллинг (онлайн қорқыту)

"Қауіпсіз интернет" ережелері слайдтар арқылы түсіндіру

Бейтаныс адамдарға жеке мәлімет бермеу

Құпия сөздерді ешкімге айтпау

Бейтаныс сайттарға кірмеу

Күдікті сілтемелерді ашпау

"Дұрыс-бұрыс" ойыны

Мұғалім әртүрлі жағдайларды оқиды, оқушылар дұрыс/бұрыс екенін айтып, түсіндіреді.

Мысалдар:

Досыңның құпия сөзін басқаға айту

Бейтаныс адамның сілтемесін ашу

Ата-анаңмен интернетте не істеп жатқаныңды бөлісу

Әлеуметтік желіге кіргенде үлкендерден көмек сұрау.

Қауіпсіздік сабағы: Көшедегі қауіпсіз ойындар

Сурет бойынша сабақ тақырыбын анықтау, мақсатын айту.

- Балалар, суреттерге тағы да мұқият қарап шығайық. Қай суреттегі ойын қауіпсіз деп ойлайсыздар?

Қауіпсіздік дегеніміз қатер төнбейтін және қауіптен қорғана алатын жағдайдың болуы.

Бейнежазба тамашалау арқылы көшедегі қауіпсіздік туралы білу.

Қауіпсіздік ережелерін екі топқа бөлу. Бірінші топ – мүлдем жасауға болмайтын әрекеттер. Екінші топ – міндетті түрде жасалатын әрекеттер.

- Қазір сіздер ереже парағын аласыздар. Оның ішінен сабаққа қатысты 3 ережені белгілейсіздер.

1. Жол бойында ойнауға тыйым салынады.

2. Жағадан алысқа жүзіп кетуге болмайды.

3. Үтікті қосып кетуге болмайды.

4. Бейтаныс кісіні пәтерге кіргізуге болмайды.

5. Иттерді ызыландыруға болмайды.

6. Құрылыс алаңында ойнауға болмайды.

7. Өткір, үшкір заттармен ойнауға болмайды.

8. Жол бойында велосипед тебуге болмайды.

9. Қараңғы түскеннен кейін далада ойнауға болмайды.

10. Сіріңкемен ойнауға болмайды.

Қорытынды

Цифрлы әлемде қауіпсіз болу 3 маңызды ереже.

Оқушылар шеңберге тұрып, өз көңіл-күйлері неге ұқсайтынын айтады.



Берілген сұраққа жауап беріп, сабақтың тақырыбын болжайды.



Бейнежазбаны тамашалап, өз ойларымен бөліседі.


Топта постер жасап, қорғайды.

Топтар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.








Ережелермен таныса отырып, оларды сақтау жолдарын айтады.






Оқушылар оқылған әрбір пікірдің дұрыс не бұрыс екендігін айтады, пікірін дәлелдейді.












Оқушылар берілген суреттерді қарап, қауіпсіз ойындарды таңдап алып айтады.









Оқушылар ережелермен танысып, сабаққа қатысты 3 ережені белгілейді.

1. Жол бойында ойнауға тыйым салынады.

2. Құрылыс алаңында ойнауға болмайды.

3. Өткір, үшкір заттармен ойнауға болмайды.














Оқушылар әрқайсысы өз ережесін айтады.


Кері байланыс жасайды.










https://www.youtube.com/watch?v=9-2FDWjemLY




















https://www.youtube.com/watch?v=nIVbqv9_Da8&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=24













Стикерлер









ЖИ арқылы жасау
30 Қаңтар 2025
246
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі