Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар №20
|
Сынып тәрбиешісі: |
Коскараева Ажар |
|
|
Күні: |
03.02.2025ж |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам». Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Кәмелетке толмаған бала заңды жауапкершілікке тартылуы мүмкін бе?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды цифрлық әлемдегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру; Желідегі этика мен қауіпсіздік дағдыларын дамыту; |
|
|
Құндылықтарды дарыту. |
Интернетті пайдалану кезінде саналы және сақ болуға үйрету. |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Нақыл сөздер,сұрақ-жауап, әңгімелесу, түсіндіру. |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Жасампаздық-бәрімізге өнеге. |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
Мақсаты: Оқушылар мұғаліммен сәлемдесіп, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тақырыпқа байланысты слайдтар мен мақал-мәтелдер, басқа пәндермен байланыстыру. |
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Өзара
байланыстырылған миллиондаған компьютерден құралған біртұтас
ақпараттық кеңістікті Интернет деп атайды. Интернет –
ағылшынша Internet – желі аралық байланыс дегенді білдіреді. 3.Web (WWW ) қызметі.
Ал, әр
күнін компьютер алдында өткізу денсаулыққа зиян екенін білесіздер
ме? Ол адам ағзасына қауіп төндірумен қатар, сананы улаумен
шектесетіні белгілі. Компьютер алдында ұзақ отырса адамның көзі,
жотасы ауырады және қимыл-қозғалысына, адам психологиясына да әсер
етеді. Сезімдік нерв жүйесі ауруларына шалдығады. |
Тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі
|
Бейнероликтер, презентация,интернеттегі қауіпсіздік бойынша жадынамалар. ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Цифрлық қауіпсіздік дегеніміз не? Желідегі жеке мәліметтердің қауіпсіздігін сақтау. Бөгде адамдардан және киберқауіптерден қорғану. Цифрлық қауіптер: Кибербуллинг (онлайн қорлау). Жеке мәліметтердің таралуы. Алаяқтық (фишинг). Вирустар мен зиянды бағдарламалар. Қауіпсіздік ережелері: Жеке мәліметтерді (құпиясөздер, мекенжай, банк мәліметтері) жарияламау. Тек сенімді сайттарға кіру және бейтаныс сілтемелерді ашпау. Құпиясөздерді күрделі етіп жасау және жүйелі түрде ауыстыру. Әлеуметтік желіде құпиялылық баптауларын тексеру. Интернеттің жеке-дара қожайыны жоқ. Оны ешкім бір жерден басқара да алмайды. Интернетте көптеген пайдалы да қажетті ақпараттарды табуға болады:
1. Алысты
жақындату |
Оқушылардың ойы тыңдалады |
Интерактивті тақта Нақыл сөздер |
|
Соңы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабағы:
«Кәмелетке толмаған бала заңды жауапкершілікке тартылуы мүмкін бе?» Сабақты қорытындылау: Оқушылар бірауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын ортаға салады.Оқушыларға интернетте қауіпсіздік шараларын әрдайым есте сақтауға кеңес беру.
Үйге
тапсырма: Әлеуметтік желілердің зиянды
жағын саралап
келу. |
|
1.https://youtu.be/UemLbhBjDLg?si=XBSTt5oEB2ZKY9uA 2.https://drive.google.com/file/d/1LfkYbutUBJZz-Z8Pfl0YWH39FaQWGEKI/view 3.https://drive.google.com/file/d/1kCDJjSxctHcbpmyKdpYhADL0AAplMIL4/view |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам».
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам».
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар №20
|
Сынып тәрбиешісі: |
Коскараева Ажар |
|
|
Күні: |
03.02.2025ж |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам». Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Кәмелетке толмаған бала заңды жауапкершілікке тартылуы мүмкін бе?» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды цифрлық әлемдегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру; Желідегі этика мен қауіпсіздік дағдыларын дамыту; |
|
|
Құндылықтарды дарыту. |
Интернетті пайдалану кезінде саналы және сақ болуға үйрету. |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Нақыл сөздер,сұрақ-жауап, әңгімелесу, түсіндіру. |
|
|
Апта дәйексөзі: |
Жасампаздық-бәрімізге өнеге. |
|
|
Сабақтың барысы: |
||
|
Сабақтың кезеңі / уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
Мақсаты: Оқушылар мұғаліммен сәлемдесіп, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тақырыпқа байланысты слайдтар мен мақал-мәтелдер, басқа пәндермен байланыстыру. |
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Өзара
байланыстырылған миллиондаған компьютерден құралған біртұтас
ақпараттық кеңістікті Интернет деп атайды. Интернет –
ағылшынша Internet – желі аралық байланыс дегенді білдіреді. 3.Web (WWW ) қызметі.
Ал, әр
күнін компьютер алдында өткізу денсаулыққа зиян екенін білесіздер
ме? Ол адам ағзасына қауіп төндірумен қатар, сананы улаумен
шектесетіні белгілі. Компьютер алдында ұзақ отырса адамның көзі,
жотасы ауырады және қимыл-қозғалысына, адам психологиясына да әсер
етеді. Сезімдік нерв жүйесі ауруларына шалдығады. |
Тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі
|
Бейнероликтер, презентация,интернеттегі қауіпсіздік бойынша жадынамалар. ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, сабаққа белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Цифрлық қауіпсіздік дегеніміз не? Желідегі жеке мәліметтердің қауіпсіздігін сақтау. Бөгде адамдардан және киберқауіптерден қорғану. Цифрлық қауіптер: Кибербуллинг (онлайн қорлау). Жеке мәліметтердің таралуы. Алаяқтық (фишинг). Вирустар мен зиянды бағдарламалар. Қауіпсіздік ережелері: Жеке мәліметтерді (құпиясөздер, мекенжай, банк мәліметтері) жарияламау. Тек сенімді сайттарға кіру және бейтаныс сілтемелерді ашпау. Құпиясөздерді күрделі етіп жасау және жүйелі түрде ауыстыру. Әлеуметтік желіде құпиялылық баптауларын тексеру. Интернеттің жеке-дара қожайыны жоқ. Оны ешкім бір жерден басқара да алмайды. Интернетте көптеген пайдалы да қажетті ақпараттарды табуға болады:
1. Алысты
жақындату |
Оқушылардың ойы тыңдалады |
Интерактивті тақта Нақыл сөздер |
|
Соңы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабағы:
«Кәмелетке толмаған бала заңды жауапкершілікке тартылуы мүмкін бе?» Сабақты қорытындылау: Оқушылар бірауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын ортаға салады.Оқушыларға интернетте қауіпсіздік шараларын әрдайым есте сақтауға кеңес беру.
Үйге
тапсырма: Әлеуметтік желілердің зиянды
жағын саралап
келу. |
|
1.https://youtu.be/UemLbhBjDLg?si=XBSTt5oEB2ZKY9uA 2.https://drive.google.com/file/d/1LfkYbutUBJZz-Z8Pfl0YWH39FaQWGEKI/view 3.https://drive.google.com/file/d/1kCDJjSxctHcbpmyKdpYhADL0AAplMIL4/view |
шағым қалдыра аласыз















